فهرست
ضعفی که پشت طلای وزنه‌برداری کمرنگ شد
ضعفی که پشت طلای وزنه‌برداری کمرنگ شد

ضعفی که پشت طلای وزنه‌برداری کمرنگ شد

آی اسپورت - وزنه‌برداری در بازی‌های آسیایی هر چند با کسب ۲ مدال طلا، یک نقره و یک برنز نتیجه‌ای تاریخی را بعد از انقلاب رقم زد اما در عین حال حذف چهار نماینده دیگر ایران و خودسری‌های «کیانوش رستمی» موضوعی نیست که به سادگی بتوان آنرا پشت موفقیت بدست آمده مخفی کرد.

تیم ملی وزنه برداری ایران در بازی‌های آسیایی ۲ مدال طلا از سوی «سهراب مرادی» در دسته ۹۴ کیلوگرم و «بهداد سلیمی» در دسته به اضافه ۱۰۵ کیلوگرم، یک مدال نقره توسط «سعید علی حسینی» در دسته به اضافه ۱۰۵ کیلوگرم و یک برنز از سوی «علی هاشمی» در دسته ۱۰۵ کیلوگرم کسب کرد. اما نکته قابل تامل حذف «مجید عسگری»، «علی مکوندی»، «کیانوش رستمی» و «محمدرضا براری» وزنه‌برداران دسته‌های ۶۹، ۸۵، ۹۴ و ۱۰۵ کیلوگرم تیم ملی است که در آستانه پیکارهای قهرمانی جهان، مشکلات وزنه‌برداری ایران را بیش از پیش عیان ساخت.

تیم ملی وزنه‌برداری ایران که با وجود غیبت چین و قزاقستان کار چندان مشکلی در دسته‌های ۸۵، ۹۴، ۱۰۵ و به اضافه ۱۰۵ کیلوگرم در جاکارتا نداشت، اما حذف چهار وزنه‌بردار از جمع هشت ملی‌پوش اعزامی نشان داد که وزنه‌برداری ایران طی این سال‌ها تنها متکی به چند مهره با سابقه بوده و از نظر پشتوانه‌سازی عملکرد خوبی نداشته است.

به غیر از مجید عسگری (۶۹ کیلوگرم) به دلیل مشخص نبودن اعزام او به بازی‌های آسیایی که از همان ابتدا هیچکس انتظار مدال از او را نداشت، اما مکوندی، رستمی و براری چنانچه رکوردهای شخصی خودشان در تمرینات را می‌زدند به مدال می‌رسیدند. کسب مدال طلای سهراب مرادی با رکوردشکنی و همچنین طلا و نقره در فوق سنگین توسط بهداد سلیمی و سعید علی حسینی و مدال برنز علی هاشمی در دسته ۱۰۵ کیلوگرم نیز از همان ابتدا قابل پیش‌بینی بود.

از سوی دیگر با پایان یافتن محرومیت وزنه‌برداری چین، روسیه، قزاقستان، ارمنستان، جمهوری آذربایجان، بلاروس، مولداوی، ترکیه و اوکراین و حضور سایر مدعیان جهان از کشورهای گرجستان، شیلی و سایر کشورها، پیکارهای وزنه‌برداری سال ۲۰۱۸ جهان با رقابت‌های جهانی سال ۲۰۱۷ متفاوت خواهد بود. تیم ملی ایران به آسانی برای نخستین مرتبه و با وجود غیبت ۹ کشور مطرح وزنه برداری عنوان قهرمانی جهان را در سال ۲۰۱۷ به دست آورد.

جلسه هیات اجرایی فدراسیون بین‌المللی ماه گذشته تغییرات جدید، ۱۰ وزن برای زنان و ۱۰ وزن برای مردان در مسابقات جهانی، قاره‌ای و بین‌المللی را تصویب کرد. در بخش مردان و برای مسابقات جهانی و قاره‌ای و بین‌المللی وزن های ۵۵، ۶۱، ۶۷، ۷۳، ۸۱، ۸۹، ۹۶، ۱۰۲، ۱۰۹ و به اضافه ۱۰۹ کیلوگرم و برای المپیک هفت وزن ۶۱، ۶۷، ۷۳، ۸۱، ۹۶، ۱۰۹ و به اضافه ۱۰۹ کیلوگرم در هیات اجرایی فدراسیون بین‌المللی به تصویب رسید.

پیکارهای جهانی سال ۲۰۱۸ در ترکمنستان در وزن‌های جدید برگزار خواهد شد و حضور مدعیان جهانی در دسته‌های ۸۱، ۸۹، ۹۶، ۱۰۲، ۱۰۹ و به اضافه ۱۰۹ کیلوگرم که کشورمان امید به کسب مدال دارد، کار را برای وزنه‌برداری ایران سخت خواهد کرد.

به طور حتم بعد از سهراب مرادی باید چشم به موفقیت سعید علی‌حسینی در کنار علی هاشمی داشته باشیم، چرا که بهداد سلیمی از دنیای قهرمانی خداحافظی کرده و پیکارهای جهانی سال ۲۰۱۸ در ترکمنستان که یکی از مراحل کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۰ توکیو است، برای وزنه‌برداری ایران با مشکلات زیادی همراه خواهد بود. بازیکن‌سالاری طی این سال‌ها سبب شده که وزنه‌برداری با حاشیه‌های زیادی روبرو باشد. حذف کیانوش رستمی که مدال طلا و نقره بازی های المپیک و ۲ مدال طلای قهرمانی جهان را در کارنامه دارد از پیکارهای جهانی ۲۰۱۷ و بازی‌های آسیایی این پدیده را به حد اعلای خود رسانده است.

اینکه یک وزنه‌بردار ملی‌پوش با وجود موفقیت در سال‌های گذشته، هیچ مربی را بالاتر از خود نمی‌داند و در بحبوحه مسابقات و زمانی که نیاز به آرامش دارد به هیچیک از مربیان اجازه نمی‌دهد در کنار او و در انتخاب وزنه‌ها به او کمک کنند، نشان می‌دهد که فدراسیون اسیر خواسته‌های او شده و همین خودسری‌ها سبب شد یک مدال ارزشمند از کاروان ایران در بازی‌های آسیایی گرفته شود.

با تغییر اوزان وزنه‌برداری، کیانوش رستمی در فاصله ۲ ماه مانده به بازی‌های آسیایی به یکباره از دسته ۸۵ به ۹۴ کیلوگرم آمد تا هم خود را وارد چالش جدیدی کند و هم وزنه‌برداری را از طلای مسلم دسته ۸۵ کیلوگرم محروم سازد.

در حالی که رستمی با کمی تفکر و استفاده از نظرات و تجربیات مربیان کارکشته، می‌توانست در بازی‌های آسیایی در دسته ۸۵ کیلوگرم و پیکارهای جهانی در دسته ۸۹ کیلوگرم به روی تخته برود تا بدون هیاهیو این چند ماه را پشت سر می‌گذاشت تا اینکه در نهایت فکری اساسی برای وزن المپیکی خود می‌کرد. اما تصمیم خودسرانه و بدون پشتوانه او سبب شده تا به مرز نابودی پیش رود به طوری که رستمی در رقابت‌های جهانی سال ۲۰۱۸ حضور نخواهد داشت.

اما بداخلاقی‌های وزنه‌برداری به اینجا ختم نشد بلکه در راه بازگشت تیم ملی وزنه‌برداری به ایران و در فرودگاه مالزی یکی دیگر از ملی‌پوشان اوتی در جاکارتا وقتی که شنید قرار نیست به اردوی تیم ملی برای پیکارهای جهانی دعوت شود، انتقادات تند و تیزی را در همان محل فرودگاه به «محمدحسین برخواه» سرمربی بااخلاق و متین تیم ملی وزنه‌برداری داشت. این موضوع نشان می‌دهد که عنان کار به نوعی از دست مسوولان فدراسیون رها شده و بی‌اخلاقی و خودمحوری جزیی از وزنه‌برداری ایران شده است.

 ایرنا

 

۱    
آی اسپورت
2018-09-05 14:53:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر