فهرست
السد–پرسپولیس، بسکتبالی اما کم‌گل!
السد–پرسپولیس، بسکتبالی اما کم‌گل!

السد–پرسپولیس، بسکتبالی اما کم‌گل!

آی اسپورت - بازی السد–پرسپولیس جدا اینکه در پایان نتیجه ناراحت‌کننده‌ای برای فوتبالدوستان ایرانی و بخصوص هواداران پرسپولیس داشت اما از کیفیت فوق‌العاده بالایی برخودار بود و آنهایی که این مسابقه را برای تماشا انتخاب کردند با وجود شکست پرسپولیس، از تماشای نود دقیقه فوتبال زیبا و تهاجمی که سرشار از موقعیت و صحنه خطرناک روی دروازه‌ها بوده لذت برده‌اند. نکته مهم این بازی آنجاست که پرسپولیس و السد هر دو در ارائه تاکتیک‌های مد نظر خود کاملا موفق عمل کردند و شاید این بازی در حالت طبیعی‌تر و کمی سست آمدن مدافعان و دروازه‌بان‌های دو تیم می‌توانست گل‌های زیادی به همراه داشته باشد اما در نهایت یک گل در موقعیت آفساید، تعیین‌کننده برنده این مسابقه بود.

اتفاق ویژه این مسابقه آنجاست که تقریبا در تمام طول نود دقیقه بازی خیلی کم شاهد رد وبدل شدن توپ در میانه میدان بودیم، توپ‌ها خیلی زود به یک سوم دفاعی حریفان می‌رسید و تبدیل به موقعیت گل می‌شد. با اینکه مالکیت توپ 65.5 به 34.5 به سود تیم میزبان این مسابقه بود اما به هیچ وجه نمی‌توانید پرسپولیس را به بازی دفاعی متهم کنید. این تیم هیچ گاه به دفاع مطلق رو نیاورد و در نبردهای تن به تن آماری نزدیک به السد داشت. پرسپولیسی‌ها 44.7 دوئل‌ها را بردند در حالی که السدی‌ها در 55.3 درصد دوئل‌ها برنده شدند.

شاید جالب باشد بدانید این دو تیم در مجموع نزدیک به 50 شوت به سمت دروازه حریف داشته‌اند که سهم السد 26 و سهم پرسپولیس 13 تا بوده است. البته وقتی بدانیم فقط 2 شوت پرسپولیسی‌ها در چارچوب بوده بی‌دقتی بازیکنان این تیم را ثابت می‌کند. در نقطه مقابل السدی‌ها هم فقط 6 شوت در چارچوب زدند که نشان می‌دهند آنها هم در این زمینه موفق عمل نکردند. از آن 6 ضربه هم بسیاری را بیرانوند و مدافعان مهار کردند و فقط یکی به تور نشست که آن هم در موقعیت آفساید بود.

اما چیزی که در این مسابقه بیش از حد به چشم آمد فشردگی، دقت و ظرافت بازیکنان پرسپولیس در دفاع بود به طوری که چهار مدافع این تیم بسیار حواس‌جمع و متمرکز بازی کردند و تا جایی که السد مجبور شد 12 شوت بیرون از چارچوب داشته باشد. این آمار در مورد پرسپولیس فقط یک بود چرا که آنها سعی داشتند تا نزدیک دروازه سعد الشیب جلو بروند و در نهایت ضربه آخر را بزنند که موفق هم نبودند. در دقت شوت هر دو تیم ضعیف عمل کردند (26.1 به 12.5 درصد به نفع السد) تا مشخص شود چرا این مسابقه شبیه بسکتبال فقط یک گل در ثانیه‌های پایانی داشت و کم‌گل از آب در آمد.

اجازه بدهید بار دیگر به بحث دفاعی پرسپولیس برگردیم و اینکه مدافعان این تیم چه کار ویژه یا مقابل السد قدرتمند و آن خط آتش کم نظیرش انجام دادند. در این بازی پرسپولیسی‌ها 25 بار پوشش انجام دادند تا حملات حریف را خنثی کنند که این می‌تواند یک رکورد فوق‌العاده برای مدافعان سرخ و برانکو باشد. در تعداد تکل‌ها هم یک مقدار آمار پرسپولیس بهتر است(18 به 17) اما دقت تکل‌ها در مورد حریف قطری ( 70.6 به 50 درصد) برتری آنها در دفع موقعیت‌های پرسپولیس را نشان می‌دهد. به خاطر بازی مالکانه السد در خانه خود تعداد پاس‌های بازیکنان این تیم نسبت به پرسپولیس تقریبا دو برابر بود(512 به 270) ضمن اینکه دقت پاس السدی‌ها هم بالاتر بود که (80.1 به 60.1) با توجه به نوع بازی این تیم و استراتژی‌اش طبیعی به نظر می‌رسید.

در یکی دیگر از آیتم‌ها فشردگی مدافعان پرسپولیس نشان می‌دهد السدی‌ها چقد روی ارسال از کناره‌ها و ضربات بونجاح حساب باز کرده بودند(23 به 11) اما جالب است که دقت سانتر بازیکنان قطری پائیین‌تر از پرسپولیس بوده(39.1 به 54.5 درصد) است تا مشخص شود تیم برانکو در این آیتم هوشمندانه و با دقت بیشتری دنبال گل از روی ارسال‌ها بوده است.

بازی السد – پرسپولیس یکی از دیدارهای فوق‌العاده مهیج و زیبا به لحاظ تاکتیکی و فنی بود که می توان از جزئیات آمار‌ی‌اش نکات ویژه یا بیرون کشید اما شاید آنچه برای پرسپولیس مهم بود بازگشت به فرم خوبش در فصل گذشته لیگ قهرمانان آسیا بود که هنوز هواداران این تیم را به صعود امیدوار نگه می‌دارد.

ایران ورزشی

۱۰ ۲  
آی اسپورت
2019-03-14 02:12:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
حمید پرسپولیسی
پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷، ۰۲:۴۲
خداییش بازیش خیلی قشنگ بود و واقعا بعضی دقایقش در سطح اروپا بازی کردن و هر دو تا تیم موقعیتهای زیادی داشتن اما از دقیقه 70 به بعد پرسپولیس کم آورد اونم بخاطر بازیهای فشرده لیگ بود که نمونه بارزش هم تک به تک علیپور بود که مدافع السد با اینکه فاصلش با علیپور زیاد بود اما بهش رسید و توپو گرفت. برانکو باید زودتر علیپور را تعویض میکرد و بجاش مهدی شریفی یا سعید کریمی را می آورد تو بازی. علیپور دیگه نای دویدن نداشت و حتی بازیکن حریف را هم پرس نمیکرد. مهمترین دلیل باخت پرسپولیس علاوه بر قدرت السد خستگی بازیکنا بود. لعنت به فتاحی با اون برنامه ریزیش
۴
کاج
پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷، ۱۱:۵۴
اونوقت یه کیسه کش شلمغز تو همین سایت نوشته بود بازی کیسه شرف داشته به دفاع اتوبوسی پرسپولیس!!!! هرچند از کیسه جماعت توقع عقل و منطق و درک و شعور نداریم ولی عمق حماقت این جماعت رو ببیند که برای ماله کشی رو گندکارشون هر واقعیتی رو ندید میگیرن
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر