فهرست
یووه Vs ناپولی: مادر تمام بازی‌ها
یووه Vs ناپولی: مادر تمام بازی‌ها

یووه Vs ناپولی: مادر تمام بازی‌ها

آی‌اسپورت – در ایتالیایی به ضربه برگردون "رُوِشاتا" می‌گویند. معنی این کلمه یعنی برعکس و اصطلاح درستی هم هست چون به هر حال بازیکن در حالی که پشتش به دروازه است به توپ ضربه می‌زند. اما شاید بهترین زاویه برای تماشای چنین ضربه‌ای از نگاه وارونه باشد. و این دقیقا کاری بود که ضربه‌ی برگردون سیمی، مهاجم کروتونه‌ای که برای بقا در سری آ می‌جنگد، چهارشنبه شب با سری آ کرد و لیگی که به نظر به پایان رسیده بود را برگرداند.

یوونتوس در حالی در این شب به جدال کروتونه رفت که 6 امتیاز بیشتر از ناپولی در صدر جدول داشت و در دو مقطع از این شب به یادماندنی این اختلاف به 9 رسید. یووه در استادیوم آلیانتس از کروتونه پیش بود و ناپولی مقابل اودینزه‌ای که 9 بازی قبلی‌اش را باخته بود عقب افتاده بود. واقعا چه اتفاقی در حال رخ دادن بود؟ آیا ناپولی تمرکزش را از دست داده بود؟ آیا تکلیف قهرمانی همین امشب مشخص می‌شد؟ و بعد این شب شگفت‌انگیز شروع به شکل گرفتن کرد.

شاید ضربه‌ی برگردون سیمی به زیبایی ضربه‌ی کریستیانو رونالدو نبود، اما شاید در پایان لیگ هواداران ناپولی از این ضربه به عنوان نقطه‌ی عطف فصل رویایی‌شان یاد کنند. وقتی خبر رسید که مهاجم 25 ساله و نیجریه‌ایِ کروتونه دروازه‌ی یوونتوس را باز کرده، استادیوم سن پائولو منفجر شد. مائوریتزیو ساری که کنار خط ایستاده بود از این اتفاق بی خبر بود و برای همین سراغ دستیارش رفت که ماجرا را پرس و جو کند. اینجا بود که همه چیز برای او آشکار شد.

دو دقیقه بعد رائول آلبیول کار را به تساوی 2-2 مقابل اودینزه کشاند و بعد آرکادیوژ میلیک که به جای دریس مرتنز خسته در ترکیب اصلی قرار گرفته بود گل پیروزی را هم زد. دو هفته‌ی پیش این خود میلیک بود که بازگشت حیاتی ناپولی مقابل کیه‌وو شروع کرده بود، بازی‌ای که ساری در آن از اهمیت انرژی‌ای که تماشاگران به شاگردان خسته‌اش داده بودند حرف زد. در نهایت لورنزو تونلی، مدافعی که در امپولی هم برای ساری زیاد گل می‌زد، برای بار چهارم دروازه‌ی حریف را باز کرد تا شب بزرگ پارتنوپی تکمیل شود.

بالا و پایین شدن‌های روزگار برای ناپولی در روزهای اخیر مفهومی عمیق‌تر از تغییر امید گلزنی‌شان از خوسه کایخون و لورنزو اینسینیه داشته. همین هفته پیش بود که سیو باورنکردنی جانلوئیجی دوناروما از میلیک در واپسین دقایق در سن سیرو باعث شد تا جدال آن‌ها با میلان بدون گل به پایان برسد و عملا کارشان در راه گرفتنِ قهرمانی از یوونتوس را تمام کند. اما ناپولی همچنان زنده است و دست از تلاش بر نمی‌دارد.

حالا در آستانه‌ی بازی امشب فاصله‌ی ناپولی و یووه تنها چهار امتیاز است، اختلافی که البته مکس آلگری هنوز آن را فاصله‌ی قابل توجهی در این مقطع پایانی فصل می‌داند. با این حال آلگری نمی‌تواند حسرت خودش از امتیازاتی که یووه مقابل تیم‌هایی که برای بقا می‌جنگند، اسپال و کروتونه، از دست داده را پنهان کند. این نتایج نشان می‌دهند اگر لازم باشد، هیچکدام از بازی‌های سری آ ساده نیستند.

آلگری بعد از این بازی نارضایتی خودش از شیوه‌ی حفظ توپ بازیکنانش را ابراز کرد و گفت انتظار داشته تیمش در همان نیمه‌ی اول هم گل بخورد. یوونتوسی که سالِ 2018 را با 10 کلین شیتِ پیاپی شروع کرد حالا در 6 بازی اخیرش در رقابت‌های مختلف تنها یک کلین شیت داشته. این آمار اصلا یوونتوسی نیست و شاید بازگشت جورجو کیلینی برای بازی امشب دوباره خط دفاع بیانکونری را مستحکم کند.

در سوی دیگر ساری بعد از بازگشت تیمش در این شب سرنوشت‌ساز (نهمین پیروزی پارتنوپی در این فصل بعد از عقب افتادن مقابل حریفان) تلاش کرد سطح انتظارات را پایین ببرد و استرس را از روی بازیکنانش بر دارد. او چنین عنوان کرد که هدف اصلی آن‌ها در ابتدای فصل قرار گرفتن بین چهار تیم اول جدول برای رسیدن به چمپیونز لیگ سال آینده بوده، هدفی که حالا بهش رسیده‌اند. ساری در ادامه اضافه کرد که در قرارداد بازیکنانش بونسی برای قهرمانی سری آ وجود ندارد، برای کسب سهمیه چمپیونز لیگ اما چرا.

این بازی روانی بزرگی بود که ساری در حساس‌ترین مقطع فصل بهش دست زد: «از امشب دیگه ما میتونیم از فوتبالمون فقط لذت ببریم و یک کم به خودمون خوش بگذرونیم.» هدف ساری از این استراتژی برداشتن فشار روانی از روی ذهن و جسم بازیکنانش بود. مسلما این دید که بازی امشب برایشان جدال مرگ و زندگی است کمکی به نمایش خودشان نمی‌کرد. اجرای این استراتژی اما در حرف خیلی ساده‌تر از عمل است، به خصوص برای هوادارانی که 28 سال منتظر یک اسکودتوی دیگر نشسته‌اند.

ساری در ضمن اعتقاد ندارد نتیجه‌ی بازی امشب، هر چه که باشد، تکلیف این فصل سری آ را روشن می‌کند، چون هنوز پنج بازی دیگر پیش رو است، بازی‌هایی که در آن‌ها یووه باید به زمین رم و اینتر برود، در حالیکه تنها بازی سخت ناپولی در سفری به فلورانس خواهد بود. تساوی در این بازی هم جذابیت جدال برای قهرمانی را همچنان حفظ می‌کند، به خصوص وقتی به یاد می‌آوریم یووه تنها چهار روز قبل از سفر به رم، باید در فینال کوپا ایتالیا مقابل میلان به زمین برود.

ناپولی 18 ماه است در بازی‌های خارج از خانه لیگ شکست نخورده. این آمار قطعا روحیه‌ و باوری مضاعف به شاگردان ساری می‌دهد. اما این حقیقت که آخرین شکست خارج از خانه‌ی آن‌ها درست مقابل یوونتوس بوده بار روانی منفی‌ای روی ذهنشان می‌اندازد.

پس آیا پسران ساری می‌توانند از این سد بزرگ بگذرند؟ جواب بیانکونری به این سوال قطعا منفی است. بانوی پیر تورین هنوز زنی اغواگر است و شکستن قلب ناپلی‌ها در این شب هدفش. به گفته‌ی آلگری هم اگر یووه در این بازی به پیروزی برسد لیگ به پایان می‌رسد. پس بی جهت نیست که گاتزتا به این بازی لقب "مادر تمام بازی‌ها" را داده است.

۴    
آی اسپورت
2018-04-22 11:03:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر