فهرست
معمای ۲.۸ میلیون دلاری شفر و استراماچونی
معمای ۲.۸ میلیون دلاری شفر و استراماچونی

معمای ۲.۸ میلیون دلاری شفر و استراماچونی

آی اسپورت - قرارداد اولیه وینفرد شفر، سرمربی سابق آبی‌ها با استقلال یک میلیون و ۲۰۰ هزار دلار است. این مبلغ برای شفر و دستیارانش در نظر گرفته شده بود و اگر این مربی در انتهای لیگ هجدهم استقلال را ترک نمی‌کرد و اکنون نیز سرمربی این باشگاه بود می‌توانست تمام حقوقش را دریافت کند اما شفر بعد از بازی فصل پیش با پدیده در حالی که باشگاه استقلال به وی نامه تعلیق داده بود- نه فسخ- ایران را به مقصد امارات ترک کرد. بعد از سفر شفر به امارات این سؤال به وجود آمد که از قرارداد یک میلیون و دویست هزار دلاری او چه میزان باید پرداخت شود؟ پاسخ‌ها درباره میزان غرامتی که باید به سرمربی سابق پرداخت شود متفاوت است اما نزدیک‌ترین خبر به واقعیت این است که از مبلغ فوق ۷۵۰ هزار دلار بابت پولی که شفر از باشگاه بنی‌یاس گرفته کسر خواهد شد.

 قانون می‌گوید اگر شفر بعد از جدایی از استقلال خانه‌نشین می‌شد و با تیمی قرارداد منعقد نمی‌کرد می‌توانست تمام حقوقش را مطالبه کند اما شفر به باشگاه دیگری رفته و مشغول به کار شده که در نتیجه مبالغی که از آن باشگاه دریافت کرده از مجموع پولی که باید از باشگاه استقلال دریافت کند کسر خواهد شد. علاوه بر آن شفر تا آن روز که به عنوان سرمربی در استقلال فعالیت می‌کرد؛ یعنی لیگ هجدهم مبالغی را هم دریافت کرده بود که باشگاه استقلال در این خصوص اطلاع‌رسانی دقیقی انجام نداده اما خبرها حاکی از پرداخت ۳۵۰ هزار دلار تا بعد از بازی با پدیده به سرمربی استقلال است که اگر این رقم صحت داشته باشد الباقی بدهی به شفر چیزی حدود ۲۰۰ هزار دلار خواهد شد که مبلغ آنچنان سرسام‌آوری نخواهد بود.

هرچند که این پول در شرایط فعلی برای باشگاه استقلال رقم کمی هم نیست و تأمین آن نیاز به یک همت درونی دارد. شفر به گفته مسئولان باشگاه استقلال در همین راستا شکایتی را هم تنظیم کرده و باشگاه استقلال نیز منتظر است تا موعد رسیدگی به این پرونده سر برسد که احتمالاً نماینده‌ای از این باشگاه باید به سوئیس برود و چانه زنی کند. پرونده شفر در حالی باشگاه استقلال را تا حدی نگران کرده که استراماچونی هم به زودی برای دریافت الباقی پولش وارد کارزار طرح دعوی خواهد شد.

قرارداد استراماچونی برای ۲ فصل طبق اسنادی که از سوی برخی خبرگزاری‌ها منتشر شد یک میلیون و ۶۰۰ هزار دلار است. از این مبلغ ۴۵۰ هزار دلار که متعلق به فصل جاری است به استراماچونی پرداخت شده و اگر قرارداد او برای سال اول را چیزی حدود ۷۵۰ هزار دلار در نظر بگیریم باشگاه استقلال باید ۳۰۰ هزار دلار دیگر نیز به استراماچونی بپردازد. مسأله فصل بعد هم به قوت خود باقی است و به نظر می‌رسد باشگاه استقلال در مجموع باید بیش از یک میلیون دلار به استراماچونی غرامت بپردازد اما پرسشی که درباره وضعیت باشگاه استقلال با پرونده استراماچونی به وجود می‌آید این است که آیا استراماچونی در شرایطی که طبق نامه ارسالی به فیفا قراردادش را با استقلال فسخ کرده آیا می‌تواند در دادگاه اقامه دعوی کرده و تمام مبلغی که در قرارداد ۲ساله‌اش با باشگاه استقلال نوشته را دریافت کند؟ وضعیت استراماچونی با استقلال نیز برای فصل دوم به مانند وینفرد شفر است و اگر این مربی با تیمی قرارداد منعقد کند بدون شک مبالغی که از آن باشگاه گرفته همچون شفر از کل بدهی کسر خواهد شد و استراماچونی تنها در شرایطی می‌تواند مدعی باشد که از استقلال غرامت بگیرد که با تیم جدیدی قرارداد نبندد اما درباره وی ادله دیگری نیز مطرح است و گفته می‌شود مصاحبه‌های او دال بر بازگشت و نشستی که با سران باشگاه استقلال در قطر برای از سرگیری کار خود داشت با اینکه بعد‌ها تکذیب شد می‌تواند همچون برگ برنده‌ای برای باشگاه استقلال باشد تا مبلغی که برای سال دوم در نظر گرفته شده به وی پرداخت نشود و تنها الباقی مبلغ فصل اول پرداخت شود.

چنانچه این استدلال‌های حقوقی که از سوی برخی مدیران باشگاه استقلال که نمی‌‌خواهند اظهار نظر مستقیمی در این راستا داشته باشند، برخاسته از صحت و درستی باشد آنگاه غرامت به استراماچونی نیز به حداقل خواهد رسید و باشگاه استقلال با پرداخت مبالغ کمتری پرونده این دعوی را هم خواهد بست.

البته زمزمه‌هایی مبنی بر بازگشت استراماچونی به استقلال نیز به گوش می‌رسد و اگر تخیلی به این ماجرا نگاه نکنیم ماجرای حضور دوباره او در استقلال می‌تواند در شرایطی خاص رقم بخورد. احتمالاً اگر مدیریت باشگاه استقلال برای فصل بیستم تغییر کند و مسأله حضور در لیگ قهرمانان آسیا نیز حل شود احتمال دارد که مدیران جدید استقلال زمینه بازگشت استراماچونی به استقلال را فراهم کرده و مقدماتی فراهم آورند که این مربی دوباره به استقلال بازگردد که در این شرایط تمام مسائل حقوقی فی مابین نیز در نشست‌های دو طرف حل و فصل خواهد شد. به هر حال گذشت زمان تمام ابهام‌ها درباره پرونده مالی دو میلیون و ۸۰۰ هزار دلاری شفر و استراماچونی را از بین خواهد برد وبعید است که باشگاه استقلال در این ماجرا شکست مالی بزرگی را تجربه کند.

سلطانی: شفر شکایت کرده استراماچونی نه

امیر سلطانی معاون باشگاه استقلال درباره اینکه باشگاه استقلال چه میزان غرامت باید به استراماچونی بپردازد این پاسخ را داده است: «در حال حاضر صحبتی از شکایت یا غرامت‌خواهی نشده است. ماجرا از این قرار است که وکیل آقای استراماچونی یک ایمیل به باشگاه داده و در آن درخواست کرده که با نمایندگان باشگاه جلسه برگزار شود تا صحبت کنیم و ببینیم چه توافقی انجام می‌شود. وکیل استراماچونی می‌گوید ما یکسری ادعا داریم و باشگاه هم همینطور است. پس بهتر است که جلسه‌ای بگذاریم و درباره این ادعاهای طرفین صحبت کنیم و به یک نتیجه برسیم. با توجه به شناختی که از استراماچونی دارم، بعید می‌دانم او دنبال غرامت باشد. ولی نکته اینجاست که به هر حال این کیس بین استقلال و استراماچونی از لحاظ حقوقی باید بسته شود و او هم دنبال همین است.»

 سلطانی شکایت شفر از باشگاه استقلال را هم تأیید کرده است: «آقای شفر شکایت کرده اما من در جریان نیستم چون نه در زمان حضورش من در استقلال بودم و نه در زمان برکناری‌اش. به همین خاطر چیز دقیقی از ماجرا نمی‌دانم و در جریان ایمیل‌ها و مکاتبات صورت گرفته هم نیستم.»

 

ایران ورزشی 

     
آی اسپورت
2020-01-22 12:22:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر