فهرست
قرارداد دایی بلاخره منتشر شد/ از بالاترین مقام فنی تا پاداش 200 میلیونی برای آسیا
قرارداد دایی بلاخره منتشر شد/ از بالاترین مقام فنی تا پاداش 200 میلیونی برای آسیا

قرارداد دایی بلاخره منتشر شد/ از بالاترین مقام فنی تا پاداش 200 میلیونی برای آسیا

آی اسپورت-  بی گمان یکی از موانع اصلی و بازدارنده برای تغییر و تحول در کادرفنی پرسپولیس و برکناری علی دایی نوع قراردادی بود که بین او و باشگاه پرسپولیس در زمان مدیریت محمد رویانیان به امضا رسید. قراردادی که نگاه کلی به آن نشان می دهد کاملا یک طرفه بوده و باشگاه پرسپولیس امتیازات زیادی را به علی دایی داده ، نگاهی اجمالی به قرارداد منعقد شده بین دایی و محمد رویانیان (مدیرعامل وقت پرسپولیس) شاید اثبات کند که برکناری شهریار چندان هم آسان نبود.

به گزارش ورزش سه، نگاهی خواهیم داشت به مفاد این قرارداد. 

شرط اخراج دایی

در بندی از قرارداد منعقد شده بین علی دایی و پرسپولیس به وضوع شرط اخراج علی دایی قید شده است. طبق این بند باشگاه پرسپولیس اگر بدون دلایل فنی و قانونی قرراداد دایی را فسخ کند حق شکایت را به او می دهد و سرمربی پرسپولیس می تواند با شکایت تمام پولش را دریافت کند. حال معلوم نیست دلایل فنی و قانونی از نگاه دایی چیست و اصلا می توان با تکیه به این دو پارامتر می توان چه توجیهاتی را برای برکناری دایی داشت.

مبلغ قرارداد دایی

شاید مبلغ دریافتی علی دایی در قرارداد 3 ساله اش بارها و بارها در رسانه های مختلف منتشرشده باشد اما بد نیست که بار دیگر مرور شود مبلغ قرارداد او برای فصل اول یک میلیارد و 950 میلیون تومان، برای فصل دوم 2 میلیارد و 150 میلیون تومان و برای فصل سوم نزدیک به2 میلیارد و 500 میلیون تومان است. رقمی که همانطور که عنوان شد در صورت قطع همکاری از سوی پرسپولیس باید تمام و کمال به دایی داده شود.

پاداش 200 میلیونی

البته این مبالغ دستمزد علی دایی برای 3 فصل همکاری با پرسپولیس است. در حالی که پاداش های مختلفی نیز برای او در این قرارداد پیش بینی شده است برای مثال طبق آنچه که بین او و محمد رویانیان منعقد شده دایی در صورت صعود پرسپولیس به لیگ قهرمانان آسیا مبلغ 200 میلیون تومان به عنوان پاداش دریافت خواهد کرد.

دریافتی این فصل دایی

شاید برایتان جالب باشد که بدانید علی دایی از مبلغ قرارداد این فصل خود چه اندازه دریافتی داشته است. اینطور که از باشگاه خبر رسیده دایی طی 4،3 ماه گذشته از لیگ چهاردهم مبلغ 250 میلیون تومان دریافتی داشته است.

بالاترین مقام فنی

در قرارداد علی دایی به جز عنوان سرمربی صراحتا قید شده که او بالاترین مقام فنی در باشگاه و تیم پرسپولیس است به معنای دیگر و طبق این بند از قرارداد نه مدیرفنی می تواند برای او و تیم تصمیم بگیرد و نه پستی به عنوان مدیرفنی؛ طبق اختیاری که مدیرعامل وقت پرسپولیس به علی دایی داده او به عنوان سرمربی پرسپولیس و بالاترین مقام فنی هیچ توضیح فنی به هیچ فرد یا جایگاه فنی نباید بدهد. به معنای دیگر او می توانست به مدیرعامل تیم گزارش بدهد اما مدیرعامل، اعضای هیات مدیره، مدیرفنی، کمیته فنی و هیچ پست و مقام دیگری نمی توانست از او توضیح فنی بخواهد.

جریمه ای در کار نیست

طبق بندی که در قرارداد علی دایی آمده آیین نامه انضباطی باشگاه پرسپولیس در مورد او قابل اجرا نیست. به اصطلاح ساده تر علی دایی مشمول جریمه هایی که کمیته انضباطی باشگاه یا مدیرعامل پرسپولیس برای مجموعه در نظر می گیرد نخواهد شد بنابراین اگر روزی متوجه شدید که علیرضا رحیمی به خاطر باخت پرسپولیس به رقبا مجموعه تیم را 5، 10 یا 15 درصد جریمه کرد بدانید که علی دایی شامل این جریمه ها نخواهد شد.

جریمه و پاداش بازیکنان با نظر سرمربی

به غیر از اینکه در قرارداد دایی آمده که او مشمول آیین نامه انضباطی باشگاه نخواهد شد، باشگاه پرسپولیس هم اگر بخواهد بازیکنان را جریمه کند یا به آنها پاداش بدهد باید زیرنظر مستقیم آقای سرمربی باشد. به معنای دیگر پاداش های پس از هر پیروزی و جرایم احتمالی که باشگاه پس از باخت برای بازیکنان در نظر می گیرد را علی دایی باید تعیین کند.

جرایم دایی

البته در این قرارداد یک طرفه باشگاه پرسپولیس و علی دایی جریمه هایی نیز برای سرمربی لحاظ شده است. به گونه ای که اگر دایی مثلا بدون اطلاع قبلی در چند نوبت تمرین غایب باشد یا بدون هماهنگی روی نیمکت پرسپولیس ننشیند باشگاه می تواند به مبالغی حدود بین 1 تا 5 میلیون تومان او را جریمه کند، جریمه هایی که در قیاس با دریافتی علی دایی به شدت ناچیز به نظر می رسد.

انتخاب دستیار و بازیکنان با اختیار تام

به گزارش \"ورزش سه\"، شاید این بند از قرارداد علی دایی یکی از معمولی‌ترین بندهایی است که در قرارداد باشگاه پرسپولیس و سرمربی اش آورده شده است. چرا که سرمربی این حق را دارد تا دستیاران و بازیکنان موردنظرش را انتخاب کند و علی دایی نیز که در قراردادش همه مسائل را لحاظ کرده قطعا نمی توانست از این بند معمول بگذرد و به همین دلیل هیچ مقام مسوولی در باشگاه پرسپولیس نمی تواند برای او دستیار انتخاب کند. همین مساله نشان می دهد اخباری که پیش تر در مورد انتخاب افشین پیروانی زیرنظر علیرضا رحیمی منتشر شده بود شایعه ای بیش نیست.

دغدغه های بزرگ پرسپولیس و سیاسی

آنچه که در این مطلب آمده تنها بخشی از قراردادی است که بین علی دایی و باشگاه پرسپولیس در زمان مدیریت محمد رویانیان منعقد شده است. نگاهی اجمالی به آنچه که در این قرارداد آمده نشان می دهد که پرسپولیسی‌ها که علی دایی را برکنار کردند باید مبلغ هنگفتی را به عنوان غرامت به او بپردازند آن هم در حالی که سرمربی پرسپولیس برخلاف قلعه‌نویی و خیلی ها دیگر با کم کردن مبلغ قراردادش موافقت نکرد. بر همین اساس سیاسی در گفتگو با \"ورزش سه\" صراحتا بیان کرد که پرسپولیس مبلغ قرارداد دایی را تا ریال آخر پرداخت خواهد کرد. به همین دلیل او دقایقی قبل به همراه نماینده تام الاختیار دایی (بهمن دهقان) به وزارت ورزش رفت.

  ۱۳  
آی اسپورت
2014-09-11 17:45:46
نظر دهید
۱۳ نظر
arash
پنجشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۳، ۱۷:۵۰
khak bar sare rooyaniane ahmagh !
امید
پنجشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۳، ۱۸:۰۹
قابل توجه عاشقای سینه چاک علی دایی این قرار داد روی عهد نامه ی ترکمنچای رو سفید کرده... اونم از بازی کردن تیمی که توان دادن 5تا پاس سالم رو هم نداره... همه هم میدونن دو روز پیش وقتی یه هوادار از دایی انتقاد کرد نوچه های دایی یا همون دو تا لیدر برادر چه جوری اون هوادارو کتک زدن.ما نمیدونیم خوشحالی دایی بعد گل زدن با راه اهن به پرسپلیس رو باور کنیم یا گریه های دیروزشو.ولی اینو باور دارم که دایی بیزینس من و قلدر خوبی هستش....اونوقت یه مشت مواجب بگیر دایی داد و بیداد میکنن دایی باید بمونه بقیم از همه جا بی خبر میرن تو جو... البته من با برکناری دایی به این شکلم موافق نیستم .... و تو انتخاب سرمربی هم اشتباه کردن...بهترین گزینه فرکی یا کرانچار بود.انتخاب درخشان هم اشتباه بزرگی بود
دوست
پنجشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۳، ۱۸:۱۵
امید حرف مفت نزن...کیسه کش
احمد
پنجشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۳، ۱۸:۲۳
100 رحمت به ترکمنچای
دکتر سرخ
پنجشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۳، ۱۸:۲۸
دوست عزیز غرض ورزانه انتقاد نکن
بازی با تراکتور و صبا خوب بودیم
و تیم داشت بالا میومد
طرفدار دایی نیستم ولی انصافم خوب چیزیه
-
پنجشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۳، ۱۸:۳۵
اینایی که تو سایتا از دایی حمایت میکنن همشهری هاش و یا جیره خوراش هستند و الا کیه که ندونه دایی تو بازیکن بودنشم فقط شانس بود که باعث شد اسم تو خالی در کنه حالا تو مربی گری هم که هیچی صفر..
Nima
پنجشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۳، ۱۸:۳۹
ادم از تیمی که میگه عاشقشه اینطوری میکنه!؟
هرجور تونسته از ضعف رویانیان استفاده کرده
ای کاش وقتی میخوندیم میدیدیم فقط حقشو خواسته و چیزای عجیب غریب توش نیست تا خجالت میکشیدیم راجع به عاغای دایی اشتباه میکردیم.
امیدوارم دیگه هیچوقت ایشون برنگرده پرسپولیس چون اومدن و رفتنشون همش حاشیه و درسره که تا مدتها باشگاهو ول نمیکنه
ارش راد
پنجشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۳، ۱۸:۴۳
با مبلغ قرارداد دایی مفهوم تعصب به تیم مشخص شد
-
پنجشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۳، ۱۹:۰۶
عجب قراردادی ترکمنچای بوده
بازی های پرسپولیس زمان درخشان رو به خوبی یادمه بخصوص برد 3 بر صفر مقابل استقلال و اون 10 بر 1 مقابل شاهین بوشهر

اما برکناری دایی روش خوبی نبود ولی مقصر این به هم ریختگی و اوضاع رحیمی ست ، به این آقای رحیمی عصر سه شنبه گفته بودند که به جلسه هیئت مدیره بیاد که به علی دایی بگوید که از نظر هیئت مدیره اخراجه ولی این مردک به جلسه نرفته بود و به اصطلاح به هیئت مدیره دهن کجی کرده بود ، اگر این مردک همین روال رو طی میکرد اینهمه بلبشو به وجود نمی آمد
علی دایی به همون روشی اخراج شد که یک زمانی بازیکنان تیم ملی به خاطر او از تیم کنار گذاشته میشدند
علی عمویی
پنجشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۳، ۱۹:۱۲
عاشقه اینم که لنگیا همیشه دایی رو دوس دارن . تورو خدا برش گردونید تمامه این مبالغ رو هم دوبرابر بش بدید . ما تاجیها هم داییو دوس دالیم . کی ازین کسمخ بهتر ؟؟!!همه باهم علیییییه دایییییییییییییی . خدایا ممنونم واسه خلقته لنگیا دوروزه خنده از رو لبامون نمیفته والا.
-
پنجشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۳، ۲۰:۱۴
پس مشکل اصلی از سرداره که با دایی قرارداد ترکمانچای منعقد کرده!
سینا
پنجشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۳، ۲۰:۳۷
کاملا با نظر "دکتر سرخ" موافقم، دارید بی انصافی می کنید.
-
جمعه ۲۱ شهریور ۱۳۹۳، ۰۷:۲۱
پش بگو برا چی ضجه میزد.
میخواس نامه اخراجشو بگیره بیافته دنبال پولش.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر