فهرست
چالش چلسی در ترف مور
چالش چلسی در ترف مور

چالش چلسی در ترف مور

آی‌اسپورت – پیروزیِ مقتدرانه‌یِ هفته‌یِ پیش مقابل آرسنال جایگاه چلسی در صدرِ جدول را مستحکم‌تر از پیش کرد. شاگردانِ آنتونیو کونته حالا با یک بازی کمتر، 9 امتیاز بیشتر از تاتنهام و لیورپول دارند و به همین خاطر خیلی‌‌ها کورس قهرمانیِ این فصل لیگ برتر را تمام شده می‌دانند. خودِ کونته اما خوشبختانه چنین نظری ندارد، چون هنوز 14 بازی تا پایان لیگ باقی مانده است.

نمایشِ عالیِ چلسی مقابل آرسنال پیروزی‌شان در این دربی لندن را آسان جلوه داد، بنابراین رویِ کاغذ حریفِ امروزِ آن‌ها، یعنی برنلیِ میانه‌یِ جدولی، نباید چالشی جدی به حساب بیاید. اما فوتبال بر اساس چنین قواعدی پیش نمی‌رود و خیلی وقت‌ها امیدهایِ قهرمانی در همین بازی‌ها رنگ می‌بازد، مقابل تیم‌هایِ جنگنده و پر تلاشی که عاشقِ ضربه زدن به اشراف‌زاده‌هایِ بالانشین هستند.

یکی از دلایلِ مهمِ فاصله‌یِ 9 امتیازی چلسی با نزدیک‌ترین تعقیب‌کنندگانش، لغزش آن‌ها برابر تیم‌هایِ پایین جدولی بوده: شکست آرسنال مقابل واتفورد، تساوی تاتنهام مقابل ساندرلند و شکست لیورپول مقابل سوانزی متاخرترین نمونه‌هایِ چنین لغزش‌هایی هستند. در این راه خودِ برنلی هم سهم چشمگیری در سورپریز‌هایِ این فصل داشته، به خصوص در خانه‌اش، ترف مور، جایی که هفت بازیِ اخیر در رقابت‌هایِ مختلف را را برده است.

شاگردانِ شون دایش این فصل از 13 بازیِ خانگی در لیگ 9تا را برده‌اند، رکوردی که تنها پایین‌تر از چلسی و تاتنهام قرار می‌گیرد. در جریان این روندِ عالی آن‌ها تنها در دو بازیِ خانگیِ بیشتر از یک گل خورده‌اند و شش بار هم دروازه‌شان را بسته نگه داشته‌اند. یکی از این کلین شیت‌ها به همان هفته‌یِ دوم و پیروزیِ 0-2 مقابل لیورپول برمی‌گردد، بازی‌ای که در آن مهمانشان 81 درصد مالکیتِ توپ و 26 شوت به سمت دروازه‌شان داشت.

اما در نقطه‌یِ مقابل چلسی هم این فصل بهترین آمار بازی‌هایِ خارج از خانه را داشته و از 12 بازی 8 پیروزی به دست آورده است. برایِ همین انتظار می‌رود در جدال امروز دو تیم در ترف مور این مردانِ کونته باشند که سوار بر بازی می‌شوند. با این حال اگر چلسی می‌خواهد با سه امتیاز به لندن بازگردد باید از فرصت‌هایش به بهترین شکل ممکن استفاده کند، چون نمایش‌هایِ مثال‌زدنیِ تام هیتون درون دروازه‌یِ برنلی هم یکی از سورپریزهایِ بزرگ این فصل بوده است.

در این راه اتکایِ اصلیِ چلسی به ادن آزارد خواهد بود. ستاره‌یِ بلژیکی استمفورد بریج این فصل بالا و پایین‌هایِ خودش را داشته و نمایشِ فوق‌العاده و گلِ انفرادیِ به یادماندنی‌اش مقابل آرسنال به چند بازی افتش پایان داد. اما آزارد که بر طبق گزارش‌ها با مصدومیتی جزئی در هفته‌یِ پیش درگیر بوده، ممکن است مقابل خط دفاعیِ خشن و فیزیکیِ برنلی به مشکل بر بخورد و فضا و فرصتِ کافی برای درخشیدن را از دست بدهد. اما دقیقا همین نوع فوتبال می‌تواند خطر دادن پنالتی به چلسی را هم به همراه داشته باشد.

دیگر مهره‌هایِ کلیدیِ چلسی در راه کسب یک سه امتیاز خارج از خانه‌یِ دیگر وینگ‌بک‌هایِ این تیم، ویکتور موزز و مارکوس آلونسو هستند. آلونسو به خصوص این فصل در بعد تهاجمی تاثیر مهمی برای تیمش داشته و چهار گل زده و سه پاس گل داده است.

مردی که بیش از بقیه می‌تواند از فرارها و ارسال‌هایِ موزز و آلونسو استفاده کند دیگو کاستا است، به شرطی که البته فرمی بهتر و آماده‌تر از هفته‌یِ پیش مقابل آرسنال داشته باشد. کاستا که حالا با 15 گل در جدول گلزنان لیگ برتر پایین‌تر از الکسیس سانچز (17) و روملو لوکاکو (16) قرار دارد، در جدال هفته‌یِ پیش در استمفورد بریج، به خصوص در نیمه‌یِ دوم، نمایشی آرام و بی سر و صدا داشت. کاستا اما در بازی امروز می‌تواند یک بار دیگر بدل به ستاره‌یِ تیمش شود و در شرایطی که شایعاتی مبنی بر بازگشتِ لوکاکو به چلسی به گوش می‌رسد، نشان دهد هنوز بهتر از مهاجمِ بلژیکی اورتون است.

عامل مهم دیگری که می‌تواند امروز چلسی را به سرنوشتِ لیورپول در ترف مور دچار نکند، قهرمانِ خاموششان، تیبو کورتوا است. با اینکه کورتوا این فصل، به خصوص بعد از تغییر سیستمِ کونته به 3-4-3 معمولا کمتر به دردسر افتاده، اما در مواقع نیاز با سیوهایِ خودش امتیازاتی کلیدی برای تیمش حفظ کرده است.

در نهایت با اینکه پیروزی در زمین برنلی کار آسانی نخواهد بود، اما فرمِ حال حاضر چلسی و به خصوص دوری گزیدن از ذهنیتی که قهرمانی‌شان را از حالا  قطعی جلوه دهد، باعث می‌شود تا شانسِ زیادی برایِ پیروزی آن‌ها در این بازی قائل باشیم.

۵    
آی اسپورت
2017-02-12 10:38:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر