فهرست
ستاره‌های جام جهانی؛ مرور چهره‌ها
ستاره‌های جام جهانی؛ مرور چهره‌ها
جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه

ستاره‌های جام جهانی؛ مرور چهره‌ها

آی‌اسپورت- جام جهانی همواره محل درخشش و تاثیرگذاری ستاره‌ها بوده و در طول تاریخ کمتر تیمی یافت می‌شود که بدون درخشش این ستاره‌ها موفق شده باشد. بعضی از ستاره‌ها مانند پله با درخشش در این مسابقات خود را مطرح کرده‌اند و بعضی دیگر مانند کان آن قدر در باشگاه‌های خود درخشیده‌اند تا فرصت حضور در این رقابت را به دست آورده‌اند.

کان: دروازه‌بان تیم ملی آلمان که در چهار دوره جام جهانی حاضر شد ولی تنها در یک دوره از این مسابقات به صورت ثابت بازی کرد اما در همان دوره عنوان بهترین دروازه‌بان و همچنین بهترین بازیکن مسابقات را به دست آورد.

کافو: ستاره بااستعداد سابق تیم‌های رم و میلان و برزیل که سابقه حضور در چهار جام جهانی را دارد در دو جام جهانی ۱۹۹۸ و ۲۰۰۲ جزو عوامل موفقیت برزیل بود و توانست همراه تیم برزیل یک قهرمانی جام جهانی و همچنین دو کوپا آمریکا را فتح کند. او در عرصه باشگاهی نیز موفق بود و توانسته دو سری آ و همچنین یک لیگ قهرمانان اروپا را به دست آورد.

روبرتو کارلوس: ستاره برزیلی تیم رئال مادرید که با قد کوتاه ولی هیکل تنومندش استیل جدیدی از بازی را به نمایش گذاشت توانست با برزیل و رئال مادرید به قله‌های بزرگ عرصه باشگاهی و ملی برسد. او با رئال سه بار لیگ قهرمانان و چهاربار لالیگا را فتح کرد و با برزیل یک بار قهرمان جهان و بار دیگر قهرمان کوپا آمریکا شد.

کاناوارو: دفاع میانی اسطوره‌ای تیم‌های رئال مادرید و ایتالیا را می توان یکی از برترین بازیکنان تاریخ جام جهانی دانست. او که با درخشش در خط دفاعی ایتالیا توپ طلا را به دست آورد، با رئال مادرید تنها دو بار قهرمان شده اما افتخار بزرگ دوران فوتبالش را با ایتالیا و قهرمانی جام جهانی به دست آورد و به خاطر همین قهرمانی بود که برنده توپ طلا شد.

بکن‌بائر: دفاع وسط تیم آلمان در سه دوره جام جهانی که همواره جزو ستارگان تیم خود در ادوار مختلف این مسابقات بوده. او سه بار قهرمان اروپا شد و پنج بار هم قهرمان آلمان. در سه دوره جام جهانی هم شرکت کرد که در آخرین دوره آن موفق شد که همراه آلمان قهرمان جهان شود.

کرویف: ستاره خط هافبک بارسلونا، آژاکس و تیم ملی هلند احتمالا بزرگترین بازیکنی است که جام جهانی را نبرده است. او علاوه براین که بازیکن خارق‌العاده و بزرگی بود‌، در مربی‌گری هم عمل‌کرد خارق‌العاده‌ای داشت؛ آنچنان که برخی‌ها او را پایه‌گذار و بنیان‌گذار نسل نوین فوتبال بارسلونا می‌دانند. او سه بار توپ طلا را برده است و سه بار هم قهرمان اروپا شده است.

لوتار ماتئوس: مرد قابل اتکا آلمانی‌ها که در پنج دوره جام جهانی شرکت کرده و توانسته یک بار قهرمان جام جهانی در سال ۱۹۹۰ شود. او توانسته با بایرن مونیخ هفت بار قهرمان آلمان شود و یک بار به عنوان برترین بازیکن سال انتخاب و برنده توپ طلا شود.

چارلتون: سر بابی چارلتون ستاره سابق منچستریونایتد و تیم ملی انگلیس که دومین گل‌زن برتر هر دو تیم نیز هست. او بعد از فاجعه سقوط هواپیمای مونیخ تلاش زیادی برای بازسازی منچستریونایتد کرد و تواسنت یک بار هم قهرمان جام جهانی و یک بار هم قهرمان جام باشگاه‌های اروپا شود.

پله: در جام جهانی ۱۹۵۸ همه منتظر درخشش ستاره‌های اروپایی بودند اما بازیکن جوان برزیلی همه قلب‌ها را تصاحب کرد. پله ستاره‌ای که در آن جام جهانی چهره فوتبال شد و تا بعدها نامش را در تاریخ فوتبال ثبت کرد. او همراه برزیل سه بار قهرمان جهان شد و در کل چهار بار در این جام شرکت کرد. او آمار ۱۲۸۳ گل در ۱۳۶۳ بازی را نیز ثبت کرده است.

گارینشا: ستاره برزیلی که با پاهای پرانتزی خود جهان را در جام جهانی ۱۹۵۸ مبهوت خود کرد در دو جام جهانی دیگر برای برزیل به میدان رفت اما اوج هنر گارینشا در جام جهانی ۱۹۶۲ بود که با وجود مصدومیت پله یک تنه تیم را قهرمان جهان کرد. اما کم‌کم در سراشیبی سقوط قرار گرفت و در چهل و نه سالگی به دلیل سو مصرف مشروبات الکی درگذشت.

مارادونا: ستاره آرژانتینی تیم‌های ناپولی و بارسلونا سابقه حضور در چهار جام جهانی را در کارنامه دارد. طرفداران ناپولی او را بزرگترین بازیکن خود می‌دانند زیرا با او دو بار قهرمان سری آ شدند و پس از آن هرگز نتوانستند قهرمان شوند اما درخشش اصلی او در جام جهانی ۱۹۸۶ بود که موجب قهرمانی آرژانتین شد.

۲    
آی اسپورت
2018-06-12 02:22:00
همچنین در این باره بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر