فهرست
یحیی، شفر، برانکو
یحیی، شفر، برانکو

یحیی، شفر، برانکو

آی اسپورت - درباره برانکو و تکرار بازی نامقبولش حرفی ندارم!درباره وینفرد شفر و بازی ناقص استقلال گفتنی‌های زیادی وجود دارد که باید الاهم، فی‌الاهم کرد! از یحیی گل‌محمدی باید تشکر کرد که بهترین بازی و مطلوب‌ترین فوتبالش را در خاص‌ترین روز و در مهم‌ترین مسابقه به نمایش گذارد!

۱- از کار انداختن ماشین گلزنی استقلال کار کوچکی نیست و کار هرکس هم نیست! از کار انداختن ماشین گلزنی آقای شفر، از آن کارهاست که تجربه مردان کهنه‌کار را لازم دارد و زور یک گاو نر را که البته در مثل مناقشه نیست! یحیی که باز هم باید از او تشکر کرد که با خوشفکری‌هایش هنوز میدان‌داری می‌کند و هنوز هم میدان را خالی نمی‌کند راه را بر اوورلپ‌های «وریا غفوری» بست! اجازه توپ‌داری و بازیگردانی به امید ابراهیمی نداد! فضای فرار و پا به توپ شدن را از محسن کریمی و نیز از داریوش شجاعیان گرفت و از غلط‌های بازی تیم شفر کمال استفاده را برد!

استقلال که خود با پرسینگ، سه تا سه تا گل می‌زد وقتی دچار پرس و فشار تراکتورسازان شد کم آورد! هم در گل زدن و هم در گل ساختن! از برانکو بخواهیم خودش حرف بزند! و از برانکو بخواهیم درباره تیمش حرف‌هایش را به زبان آورد! پرسپولیس چند بازی است که گرسنه نیست! ولع ندارد! فشار و سنگینی ندارد!

پاس بده، بدو

۲- وینفرد شفر به شاگردانش چه گفته است؟ در استقلال بعد از هر پاسی که داده می‌شود چه باید کرد؟ دوید و جا گرفت و دوید پاس گرفت یا ندوید و از بازی خارج شد؟ یا ندوید و تماشاگر پرکاری یا کاری دیگران شد؟ برابر تراکتورسازی، استقلال خلاف آموزه‌های مرد آلمانی عمل کرد! برابر تراکتورسازی «پاس بده- بدو» بدل شده بود به پاس بده، ندو! دستور کار استقلال این بود پاس بده بایست!

پرسینگ استقلال به همین دلیل فاصله‌دار و یک قدم عقب و منفعل شد! توپ‌های اول حمایت از پشت و حمایت از جلو هم ناممکن شد! بازی و حفظ توپ از ۱۸ قدم حریف (ناخن‌‌خشکی به اسم تراکتور) هم امکان عملی شدن پیدا نکرد‌! تیم استقلالی که آمده بود ببرد جوری بازی کرد که انگار نمی‌خواست و یا نمی‌توانست برنده شود! وریا نفوذ نکرد! شجاعیان پا به توپ نشد! کریمی در بازی گم شد! قربانی خودش بود با کلی دستپاچگی بیشتر! امید ابراهیمی هم گویی برنامه دیگری داشت! استقلال کم‌تحرک شد و بی‌سرعت! شفر از عهده‌اش برمی‌آید! شفر باید برای نرم کردن زمین سفت و زمین سخت هم فرمولی آورد! فرمولی مفید و کارآمد!

سپیدرود هنوز در چاه

۳-علی کریمی هم به زمین سفت رسید آن هم در همین گام اول! علی فهمید و خیلی هم زود فهمید عالم بازی کردن از  عالم مربی بودن جداست! هر کدام خودویژگی‌های خودش را دارد! کریمی اگر می‌خواهد در این موقعیت دوام بیاورد باید سختگیرترین دوست خودش باشد! کریمی می‌تواند از همه دروغ بشنود اما حق ندارد یک حرف (حتی یک حرف) ناصحیح از خودش بشنود! علی کریمی و انتقاد از دو روی یک سکه باید باشند!

خودفریبی و سر خود را کلاه گذاشتن ممنوع! در همین راستا باید گفت: ...سپیدرود بد بازی کرد!‌ سپیدرود یک تیم بی‌دفاع بود! سپیدرود یک تیم بی‌مهاجم بود! سپیدرود ۱۲ بازی در پیش دارد که در نیم‌فصل اول از این دوازده بازی ۱۲ امتیاز گرفته! به عبارت دیگر ۶ باخت، ۳ تساوی و ۳ برد! آیا با تکرار فوتبالی که در رشت مغلوب گسترش فولاد شد بیش از دوازده امتیاز نصیب سپیدرود می‌شود؟ راه سخت است و کار دشوار! سپیدرود باید در لیگ بماند، سپیدرود نباید سقوط‌ کند اما چگونه؟ فعلاً سپیدرود در همان چاه که انداخته بودنش گیر کرده است!

خریدار لیگ یکی

۴- سری بزنیم به لیگ یک! نگاهی بیندازیم از سر خریداری به تیم محمود فکری (نفت مسجدسلیمان) که مسافر تبریز است و حریف تا دندان مسلح تیم ماشین سازی! در لیگ یک اتفاقاتی رخ داده است! برق جدید شیراز بیشتر نفراتش را از دست داد تا به برق قدیم شیراز بپیوندد! علت؟ چه علتی بهتر از این که گلیم بخت برق شیراز را سیاه بافتند! بخت بلند ملوان را ببین که امروز باید در شیراز با تیم زلزله‌زده شیرازی بازی کند! فرصتی خوب برای دست‌نشان که ۱۷ بازی فرصت تلافی دارد! خبر خوب برای نساجی قائمشهر رسیده است: هم داود مهابادی و هم رضا خرسند‌نیا و هم یک، دو، سه نفر دیگر عازم قائمشهر شدند! و این سخن البته وقتی از جنبه سمبلیک خارج می‌شود که تمام تیم نساجی راهی قائمشهر شود! کاری که قبلاً نمی‌شد!

در لیگ یک، چند بازی دیگر هم دیدن دارند: بادران که دوم جدول است و با فجرسپاسی دیداری از نوع مقابله‌ای دارد! کار خونه‌به‌خونه بابل سخت‌تر است چراکه نکونام و تیم مدعی‌اش در رفسنجان باید از پس علی سامره خوشفکر برآید! خواهد توانست؟ کیست که به داد داوری‌های گاه بودار لیگ یک برسد؟ کیست که با حضور و اعتبارش اجازه ندهد لیگ یک شهر بی‌کلانتر باشد؟ لیگ یک نزدیک‌ترین فوتبال را به فوتبال لیگ برتر بازی می‌کند! هوایش را باید داشت!

امیر مشروط نشد!

۵- ذوب‌آهن برای خودش یک رکورد شخصی به جا گذارد: برای اولین بار در لیگ برتر دوره هفدهم پشت سر هم دو بار برنده شد! یعنی داریم بازگشت یک تیم همیشه مطرح را به جمع تیم‌های بزرگ می‌بینیم! یعنی دوره بد یک مربی خوب که «استیل» و روش خودش را دارد و به این نوع از داشتن هم اصرار دارد در حال تمام شدن است؟

یعنی امیر قلعه‌نویی خود را از ورود به دایره مربیان مشروط و شرطی‌شدگان باز داشته است؟ برای فوتبال ما هم لازم است امیر را حفظ کند و او را داشته باشد بی‌کم و کاست و بدون «ان‌قلت»! و هم واجب‌تر از هر واجبی این است که ذوب‌آهن را به عنوان یک قدرت و یک تیم صاحب سبک و دارای اصولیت‌های خاص حفظ کند! دو برد پیاپی شاید همین معنا را بدهد!

۴ ۴  
آی اسپورت
2018-01-07 18:42:00
نظر دهید

۴ نظر
روزبه
يكشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶، ۱۹:۴۲
آنقدر پاچه خوارانه مي نويسي و بي بخار كه نوشته هات اصلا خوندن نداره. هيچ موضوع جديدي از نوشته هات به ادم أضافه نمي شه. فقط سعيت اينه كه همه هوادارا از هر تيمي رو راضي نگه داري. مثل خياباني كه فقط حرف زياد مي زنه و سعي مي كنه توش دم همه رو ببينه كه نون دونيش قطع نشه. ملت ژانر اين ادما رو ببينين و اعتراض كنين. چه تو صدا سيما چه تو مطبوعات. همين ادماي بي بخارن كه زندگي ايراني ها رو از معني تهي مي كنن. ادماي به شدت محافظه كار كه بود و نبودشون هيچ فرقي نداره چرا بايد از قبل ما ارتزاق كنن؟ خداوكيلي از همه نوشته هاي جناب لارودي يه عدس به اطلاعاتتون اضافه شده؟ قضاوت با شما.
۴ ۱
وحید
يكشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶، ۲۱:۳۷
یه کلمه از همکاران جناب لارودی
بابک
يكشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶، ۲۲:۱۰
چی گفتی؟؟؟ ترجمه کن
۲
ایمان
دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶، ۱۲:۱۴
سلام

واقعا لذت میبرم از نوشته هاتون جناب لارودی

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر