فهرست
دفاع از برنامه کی‌روش؛ راه دیگری نیست
دفاع از برنامه کی‌روش؛ راه دیگری نیست

دفاع از برنامه کی‌روش؛ راه دیگری نیست

آی اسپورت - تمرینات تیم ملی از امروز در زمین پژوهشگاه نفت در تهران آغاز خواهد شد. کارلوس کی‌روش پس از پایان هر هفته از بازی‌های لیگ، بازیکنان ملی، منهای لژیونرها را به مدت 24 تا 48 ساعت در اختیار می‌گیرد. شیوه‌ای جدید از آماده سازی که فوتبال ایران برای نخستین بار آن را تجربه می‌کند و شاید این رویه تمرینی برای بسیاری از مربیان شاغل در فوتبال ایران شگفت انگیز باشد و انتقاد‌هایی را از جانب آنها روانه تیم ملی کند.

 هدف کی‌روش از برگزاری چنین تمریناتی اما زیرنظر گرفتن یکی از مهم‌ترین بخش‌های تمرینی بازیکنان در طول هفته است و به احتمال فراوان مرد پرتغالی قصد دارد با به کارگیری این نوع از تمرینات مانع از مصدومیت‌های احتمالی بازیکنانی شود که از نظر او واجد شرایط برای حضور در جام جهانی 2018 روسیه هستند.

 برپایی این اردو از آن منظر می‌تواند اقدامی درست باشد که در نیم فصل دوم شاهد فشردگی بیشتر بازی‌ها خواهیم بود و در نتیجه ممکن است آمار مصدومیت‌ها فزونی بگیرد. حضور بازیکنان بلافاصله بعد از برگزاری بازی‌های باشگاهی در تمرین‌های ملی اما به طور قابل توجهی از احتمال مصدومیت‌ها به سبب تمرینات شاید غیراستاندارد و احتمالا پرفشار در باشگاه‌های خود خواهد کاست. بدون شک در این برهه کی‌روش با حساسیت و وسواس بیشتری در قیاس با مربیان باشگاهی تمرین ریکاوری بازیکنان را زیر نظر می‌گیرد که در نتیجه احتمال مصدومیت‌ها نیز کاهش خواهد یافت و برگزاری مینی‌کمپ را ضروری‌تر جلوه می‌دهد.

از سویی اصرار به ادامه چنین روشی در دراز مدت بازیکنان را به لحاظ ذهنی به هم نزدیک‌تر می‌کند و شاید ادامه این روند به طور ملموس خلا برگزاری اردوهای بلند مدت را نیز از بین ببرد. گرچه فدراسیون فوتبال قول برپایی اردوهایی از این دست را هم داده و پیش بینی می‌شود که یک ماه منتهی به جام جهانی این قبیل اردوها در دستورکار قرار بگیرد تا روند آماده سازی تیم ملی سرعت بیشتری به خود بگیرد اما مشخصا بخش عمده‌ای از دوران آماده سازی در همین مینی‌کمپ‌ها رقم خواهد خورد و تیم ملی در فاصله‌ 5ماه مانده تا آغاز جام جهانی 2018روسیه به نظر نمی‌رسد روش بهتری برای آماده سازی در اختیار داشته باشد.

 بدون شک فوتبال ایران در زمان باقی مانده تا شروع جام جهانی قرار نیست برنامه خاص و ویژه‌ای در دستور کار خود قرار دهد اما همین اردوهای نصفه و نیمه شاید در نهایت بیشترین تاثیر را در آماده سازی ملی پوشان به وجود آورد و تیم ملی در نهایت با آمادگی امیدوارکننده‌تری گام به مهم‌ترین آوردگاه فوتبالی بگذارد.

به هرشکل شاید برگزاری تمرینات تیم ملی یا به اصطلاح مینی‌کمپ منتقدانی داشته باشد اما بهتر است این شیوه تمرینی را در راستای حفظ آمادگی جسمی و روانی بازیکنان و ایضا انجام تمرینات ریکاوری هدفمندتر به فال نیک بگیریم و عرصه را برای کادر فنی تیم ملی باز بگذاریم تا در فاصله 5 ماه مانده تا شروع جام جهانی فوتبال فضای امیدوارکننده‌ای تیم ملی را فرا بگیرد.

 

حمیدرضا عرب/ ایران ورزشی

۱۲    
آی اسپورت
2018-01-06 10:54:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر