فهرست
چرا منصوریان از بارسا به یووه رسید؟
چرا منصوریان از بارسا به یووه رسید؟

چرا منصوریان از بارسا به یووه رسید؟

یک- از زمانی که صحبت از حضور منصوریان در استقلال بود بحث سر فوتبال مبتنی بر دفاع-ضدحمله او شده بود. منصوریان این فوتبال را سعی کرده از کی‌روش کپی و در استقلال پیاده کند. هر چند که تفاوت فوتبالی که کی‌روش ارائه می‌دهد با بازی استقلالِ منصوریان زمین تا آسمان است. ولی منصوریان چه در نفت تهران و چه در استقلال نشان داد که تبحرش در این سبک از فوتبال است. یکی از دلایل ناکامی ابتدای فصل استقلال هم همین موضوع بود. منصوریان انتظارات را بالا برده بود و نمی‌توانست که توپ را به حریف بدهد و به دفاع بپردازد. در همان روزها افتخاری مدعی شده بود که استقلال فوتبالی شبیه به بارسلونا ارائه می‌کند. ادعایی که مشخص بود در جلسات از سوی منصوریان مطرح شده و افتخاری رو به دوربین این صحبت را بازگو می‌کند. ولی استقلال زمانی که مالکیت توپ را در اختیار داشت، برنامه‌ای برای ایجاد موقعیت نداشت. پاس‌های تکراری و عرضی، دردی را از استقلال دوا نمی‌کرد. چون منصوریان تا به حال تجربه چنین سبک از فوتبالی را نداشت و سر در گم بود؛ درست مثل یازده بازیکن درون زمینش.

دو- منصوریان در استقلال انقدر به اخراج نزدیک شده بود که دیگر کسی به مدل بازی استقلال توجهی نکند. همه ذهن‌ها به نتیجه‌گیری معطوف شد و به هر نحوی که شده، فقط برد می‌خواستند. منصوریان هم از بازی دادن به جوان‌ها به عنوان ابزاری استفاده کرد که نگاه‌ها را به سمت جوانگرایی ببرد و تیمش را متحول کند. استقلال دیگر مالک توپ نبود. این جا نقطه عطف استقلال و منصوریان بود. حالا کادرفنی استقلال فوتبالی که بلد بود را پیاده می‌کرد، نه ادعای فوتبالی بارسلونایی.

سه- استقلال در آسیا سه بازی را برد، در هر سه مسابقه هم مالکیت، تعداد شوت‌های حریف، تعداد پاس‌های حریف بیشتر از استقلال بود. روز قبل التعاون بیش از دو برابر استقلال پاس ارسال کرد، سه برابر استقلال شوت زد، بیش از دو برابر استقلال مالک توپ بود. یا در دیداری که استقلال موفق به شکست لوکوموتیو شد، تیم حریف 120 پاس بیشتر از استقلال داد، شانزده درصد بیشتر توپ را در اختیار داشت. یا حتی در برد سه بر صفر استقلال مقابل التعاون این تیم عربستانی بود که 159 پاس بیشتر از استقلال داد و 60 درصد مالک توپ بود و چهار شوت بیشتری هم از استقلال زد. ولی در نهایت برنده همه این بازی‌ها استقلال بود. استقلال مسابقاتی که توپ را به حریف می‌دهد، برنده مسابقه می‌شود. یعنی فوتبالی ایتالیایی.

چهار- علیرضا منصوریان در گفت‌وگو با همشهری ورزشی: «دارم روی دفاع یووه تحقیق می‌کنم». منصوریان شبیه به کی‌روش نیست، تیمش هم شبیه به بارسلونا و یوونتوس نیست. همه این ادعاها فقط سوژه کری‌خوانی به رقیب می‌دهد. منصوریان با تقلید از فوتبال کی‌روش، از بارسلونا به یوونتوس تغییر سبک داد تا موفق شود.

استقلال زمانی که توپ را در اختیار ندارد، برنده می‌شود
استقلال زمانی که توپ را در اختیار ندارد، برنده می‌شود

 

۲۳ ۳۶  
آی اسپورت
2017-05-10 15:30:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳۶ نظر
محمدباقر
چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۵:۳۵
Like
۹ ۱
آرش666666
چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۸:۰۳
واقعا لایک داره مخصوصا مالکیت توپ درمقابل کارکنان شرکت تعاونی عربستان .خخخخخ .منصوریان فقط بلده اسکی بره یه روز بارسلونا یه روز آتلتیکو حالا هم دیده آتلتیکو درآستانه حذف از رقابتهای اروپاییه وفعلا یوونتوس رو بورسه گفته یوونتوس
تاج کبیر آسیا سرور کل لنگیا
چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۵:۳۹
منطقی ترین و هوشمندانه ترین بازیها رو الان استقلال تو بین تیم های ایرانی انجام میده با این سبک مطمئنا العین رو هم شکست میدیم
علیرضا
چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۶:۳۰
سیاه جامگان هم همین سبک رو بازی کرد و متهم به فوتبال کثیف و دفاع اتوبوسی شد.
00
چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۲۳:۴۰
منطقی؟؟؟؟ جلوی تیم هفتم عربستان یه نیمه تو زمین خودتون حبس بودین خخخخ
۵
سهیل مرادی
چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۵:۴۱
با این بازی که استقلال میکنه من نمیدونم طرفدارا به چی دلخوشن به تمامه اعتقادات قسم من اگه تیمم بخواد اینجوری بازی کنه نگاه فوتبالش نمیکنم ارتش سرخ فوتبال فراتراز ایران و هم صطح اروپاست ادم لذت میبره از فوتبال
برزو
چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۵:۵۳
تيمت سه تاش رو ميخوره و ميره با همون سبكي كه دوس داري.
محمد
چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۶:۴۷
درست میگی من هم هشت نه سال بود فقط فوتبال خارجی میدیدم و الان یه سالی میشه که از تو لونه ام بیرون اومدم
برزو
چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۵:۴۶
يكي از جذاب ترين و مدرن ترين سبك هاي فوتباله كه با همين سبك دست پروفسور برانكوي ٣ ميلياردي رو با ده تن ادعا گذاشته تو پوست گردو.
ديگه حتي خود پپ هم فهميده سبك مبتني بر پاس و مالكيت توپ منتج به پيروزي نميشه
00
چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۲۳:۴۰
دفاع اتوبوسی هم تا یه جایی جواب میده
۹
حمید
چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۵:۵۰
نوع دفاع تیم هایی مثل یووه، اتلتیکو و تیم ملی به این شکله که توپ رو به حریف میدن ولی فضاها رو می بندن و اجازه نزدیک شدن به دروازه خودی رو به حریف نمی دن درست مثل بازی تیم ملی که کره ای ها حتی یک موقعیت هم نتونستن روی دروازه ما درست کنن. در نتیجه انتظار میره اگه این سبک رو درست اجرا کنی مالکیت توپ و تعداد پاس حریف بیشتر باشه اما در مقابل حریف نباید زیاد به سمت دروازه خودی شوت زده باشه و موقعیتی هم نباید نصیب تیم حریف شده باشه. این تفاوت بزرگ استقلال منصوریان با این تیم هاست. یووه توپ رو به حریف میده تا رو دروازه ش خطر ایجاد نشه اما استقلال هم توپ رو به حریف میده و هم موقعیت گل ها رو به حریف میده. نمی دونم تا کی استقلال میتونه به همین شیوه فعلیش به برد برسه ولی می دونم نقطه شکستی خواهد بود! و روزهایی که ما با سه موقعیت دو گل بزنیم ولی حریف با شش موقعیت یک گل بزنه نمی تونه برای همیشه ادامه داشته باشه!
دانیال
پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۰۱:۳۱
واقعا عالی بود،، لذت بردم،، فقط اینم میشه اضافه کرد که این سبک بازی استقلال شاید تو ترنومنت های حذفی مثل لیگ قهرمانان آسیا یا جام حذفی خودمون جواب بده،، ولی تو لیگ خیلی بعیده ک با همچین سبک بازیه منفعلانه ای، بشه ب نتیجه رسید.
۳
دانیال
پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۰۱:۳۱
واقعا عالی بود،، لذت بردم،، فقط اینم میشه اضافه کرد که این سبک بازی استقلال شاید تو ترنومنت های حذفی مثل لیگ قهرمانان آسیا یا جام حذفی خودمون جواب بده،، ولی تو لیگ خیلی بعیده ک با همچین سبک بازیه منفعلانه ای، بشه ب نتیجه رسید.
۱
کیسه بشکه ای از دانشگاه هاروارد
چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۵:۵۲
کیسه ها فعلن مجبورن ازین سبک داچعلی جلو دیگرون دفاع کنن و به به چه چه کنن ولی دلشون خونه از اتوبوس دوزاری کیسه :)))
S.s
چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۵:۵۷
ه نظرم خیلی ازونایی که میان از بازی متوسط و کاملن ایرانی تیممون دفاع میکنن بیشتر لنگی و لنگی منش هستند. من همون روز اول که علیمنصور مربی تیممون شد باهاش مخالف بودم و هنوزم هستم. موتورگازی، موتورگازیه حتی اگه شکل و قیافش عوض بشه. ما با منصوریان بد نتیجه نگرفتیم همونطور که دایی با پرسپولیس بد نتیجه نگرفت. همونطور که با قلعه و پرویز بد نتیجه نگرفتیم. ولی ده ساله که با این موتور گازی ها چیزی به فوتبالمون اضافه نشده. تا منصوریان هست، تا امثال درخشان و دایی و کاظمی و فیروز و ... هستن، چیزی تغییر نخواهد کرد.
حالا تا ابد بشینید خودتونو گول بزنید که داریم شبیه بارسا ویووه و ... بازی میکنیم.
پرسپوليسي اصيل
چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۵:۵۸
من خودم پرسپوليسي دو اتيشه هستم اما بايد حقيقتو گفت كه الان استقلال داره يه فوتبال ماوراي ايران و حتي اسيا انجام ميده و برانكو بايد يه دوره كاراموزي زير نظر علي منصوريان بگذرونه يا حتي اگه غرورش اجازه نميده از بازي هاي استقلال الگو بگيره. باختن دربي به رقيب پرافتخاري مث استقلال كه دوبار قهرمان اسيا شده خفت نيست اما باختن جلوي عرب ها در مراحل حذفي ليگ قهرمانان اسيا خيلي خوار و ذليل كننده است اميدوارم حداقل براي بازي هاي حذفي از سبك عليمنصور و استقلال الگو بگيره چون خيلي به درد بازي هاي حذفي اسيا ميخوره.
ميترسم باز از الغرافه ٥ تا بخوريم حالا ابروي تيم خودمون به درك، ابروي ايران رو ببريم
خخ
چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۶:۰۸
میگم کیسه جون،همینکه مجبوری اسم پرسپولیس رو به عنوان اسمت تایپ کنی خودش یه قدم رو به جلو واست به حساب میاد. تبریک میگم بهت خخخ
کیسه زباله 28 درصدی
چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۶:۲۶
این که میای با اسم یه پرسپولیسی از ارزوهات میگی نشانه حقارت خودت و باشگاه دلال پرورته.خوشم میاد خودتون هم به راحتی خودتونو گول میزنید.معنای فوتبال ماورای ایران رو هم فهمیدیم.تیمت جلوی تیم هفتم لیگ عربستان 30 درصد صاحب توپه نصف تیم حریف موقیت داره یعنی فراتر از اسیا.فوتبال مالکانه بازی کردن کار هر کسی نیست داداش.همون کاری که جکوز نیم فصل اول اومد انجام بده نتونست و رو اورد به همون فوتبال شخمی.من امروز به شخصه خیلی از دست کمال ناراحتم که تو بازی با تراکتور اون حرکت بچگانه رو انجام داد و باعث شد یه عده بعد 5 سال از طویلشون بیان بیرون.ولی اینو بدونید همیشه پیش نمیاد که پرسپولیس هافبک دفاعی و دفاع چپ نداشته باشه.هر کسی که فوتبال میفهمه میدونه جلوی تیم هایی که اتوبوس پارک می کنن و به امید ضد حمله میاد تو زمین هافبک دفاعی چقدر اهمیت داره.
پرسپوليسي اصيل
چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۸:۱۹
با شما دوتا بچه سال حرفي ندارم ٣٥ ساله پرسپوليسي ام.
۷
حمید
چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۲۰:۰۷
اخه منصوریان ماورای ایران؟
برانکو باید بیاد دوره کارآموزی پیش منصوریان؟
می دونستی منصوریان یه مدرک مربی گیری درست حسابی هم نداره؟
کجای کاری؟
۹
سیا
چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۶:۲۰
یووه کجاش این جوری بازی میکنه؟میانگین مالکیت یووه هم تو اروپا هم تو لیگ بالای 50 درصد!تعداد پاس هاش زیاده و با حریف فاصله نداره.حتی شوت هاش هم اکثرا از حریف بیشتره
حسن
چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۷:۱۱
این هم از با سوادی انالیزوره که سبک استقلال و یووه رو مثل هم دیده
خيلى احمقى خخ
چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۶:۲۱
واقعا بيشعورى كه فكر ميكنى يه پرسپوليسى اين رو نوشته باشه.پس به احمق بودنتون ادامه بدين خنگا.
۷
ali mansooooor. Jone madaret bia commentaro bekhooon
چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۶:۲۳
تیم بی تاکتیک سه تا سه تا به بعضی تیما میزنم حالا آگه تاکتیک داشت چی...قابل توجه سیستم مالکیت تو اروپا الان هم سیتی حذف شد هم بارسا ...یه خرده به بازی لنگ نگاه کنید فقط میبینید به هم پاس میدن بدون هیچ هدفی ....بدون هدف لوخیا گل نمیخوره
۸ ۱
2
چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۲۳:۴۲
یه بازی رو اسم ببر کیسه بالای 50 درصد مالکیت توپ داشته باشه خخخ
۳
exit
چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۶:۴۱
شگفتا

اولا که این اسمش سبک نیست بلکه ناتوانیه.اینکه استقلال نمی تونه یک بازی مالکانه انجام بده(به دلیل عدم توانایی مربی)اسمش سبک نیست ناتوانیه.

ثانیا یونتوس سبکی رو پیاده می کنه که در اون به تیم حریف موقعیت نمیده اما ما شاهد هستیم که دروازه استقلال بارها تهدید میشه.
برای مثال در بازی با تیم درجه 2 التعاون،9ضربه به سمت چارچوب استقلال روانه شد..حال این آمار رو با آمار بازی دیشب یونتوس و موناکو مقایسه می کینم،موناکو تنها 2 شوت در چارچوب یونتوس روانه کرد اما یونتوس 6 شوت!(منبع آمار ورزش 3)

بله استقلال از این جهت که نمی تونه مالکیت بازی رو در اختیار داشته باشه به یونتوس شباهت داره.اما از لحاظ خلق موقعیت و عدم اجازه خلق موقعیت به تیم حریف هیچ شباهتی به یونتوس نداره!در واقع استقلال ضعفهای یونتوس رو داره ولی قوت های یونتوس رو نداره!


ثالثا طبق همین امار شما استقلال در بازی با الاهلی مالکیت کمتری داشت ولی باز هم بازی رو باخته!پس نمیشه گفت استقلال هر زمانی که توپ را در اختیار ندارد برنده می شود.در واقع استقلال در درصد 80 بازیهاش به دلیل ناتوانی مالکیت رو از دست میده.حال در بعضی پیروز میشه و در بعضی نمیشه. پس بین مالکیت توپ استقلال و نتایج رابطه ای نیست.

رابعاً:ما در فوتبال مساله ای داریم به اسم فلسفه فوتبال،مثلا بایرن یا بارسلونا فلسفه فوتبال هجومی دارن و این ریشه در تاریح ایم تیمها داره.
زمانی که پروفسور به ایران اومد به فلسفه فوتبال هجومی پرسپولیس در دهه 50 60 70 توجه کرد و فوتبال پرسپولیس رو بر اساس فلسفه فوتبال هجومی و مالکانه و سراسر حمله طراحی کرد.
استقلال حداقل در لیگ ایران تیمی نبوده که مرتبا دفاع کنه و اتوبوس بچینه ،پس سبک(یا همان ناتوانی)که منصوریان ارائه میده با فلسفه این باشگاه هم همخواانی نداره.
حسن
چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۷:۱۴
Exit
انصافا همین چند خط که نوشتی نشون دادی از کل تحریریه ای اسپورت بیشتر فوتبال رو میفهمی
Danial
چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۹:۴۴
دوست عزیز من فکر نمیکنم انتخاب روش بازی استقلال اینقدر که شما میگی‌ رندم باشه یعنی‌ اگه امکان بازی مالکانه داشته باشه مالکانه بازی میکنه و اگر قدرت حفظ توپ نداشته باشه مالکیت رو به حریف میده. چیزی که من میبینم به دور از هرگونه تعصب این هست اتفاقا استقلال در بازی از بازیها کاملا اصرار به اجرای این روش داره اما هنوز بازیکنها اونقدری مسلّط نیستند به این روش یا یک سری ضعف‌های هست که ممکنه به حریف فرصت زیاد بدن واسه گلزنی. اما اینکه تیمی که بازی مالکانه انجام نمیده اصلا موقعیت به حریف نمیده که والا چنین چیزی محاله. شما رو ارجاع میدم به بازی برگشت بارسا یووه که بارسا چند موقعیت خوب گلزنی داشت اما استفاده نکرد. یا مثلا چلسی که بازی مالکانه انجام نمیده اما هم گاهی‌ گل می‌خوره هم گاهی می‌بازه. شما با هیچ روشی‌ در فوتبال نمیتونی‌ ۱۰۰% برنده باشی‌ کسی‌ شکی نداره در این موضوع. اینکه در ایران از فلسفه فوتبال حرف بزنیم و ارجاع بدیم به تاریخ دهه ۵۰ پرسپولیس به نظرم بیشتر ناشی‌ از علاقه و تعصب وافر شما هست به پرسپولیس تا واقعیت. اینکه پرسپولیس مالکانه بازی میکنه تنها به دلیل داشتن ابزار این نوع بازی در حال حاضر هست. اول اینکه شخص برانکو علاقه به این نوع بازی داره و انتخاب بازیکن‌ها و نوع تمرینات هم در همین راستا هست. روش بازی مالکانه هم مثل هر روشی‌ هم حسن داره هم عیب. تو روش بازی مالکانه اگه حریف هافبک و فوروارد خوب داشته باشه خیلی‌ خطرناک هست مثل اتفاقی‌ که واسه پرسپولیس جلو الریان افتاد و یا نیمه اول دربی.
۳
حمید
چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۲۳:۳۴
به Danial
درسته که می گی عدم ایجاد موقعیت روی دروازه خودی یک توقع غیرمنطقیه اما غیر منطقی نیست اگر انتظار داشته باشیم حریف از ما کمتر موقعیت داشته باشه. استقلال تقریبا در مقابل همه حریفاش موقعیت کمتری ایجاد کرده. حتی در مقابل تیم های درجه 2 لیگ خودمون. چیزی که استقلال رو زنده نگه داشته فرصت طلبی فوق طبیعی مهاجمان این تیمه. و یه وضعیت فوق طبیعی برای همیشه ثابت باقی نمی مونه و دیر یا زود بر میگرده به وضعیت طبیعی و اونوقته که استقلال می مونه با نتایجی کاملا متوسط و معمولی.
۸
پرسپوليس پرافتخار در آسيا
چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۸:۲۱
چه عجب بالاخره يه يادداشت خوب تو اي اسپورت ديديم
۹
یوسف
چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۲۱:۰۱
ولی با جفتشم از تراکتور شکست خورد!
۵ ۱
Power
پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۱:۱۳
سوراختور
۴
دانیال
پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۰۱:۴۳
بالاخره بعد از مدتها یه مطلب خوب از ای اسپورت دیدیم،،ولی نکته ای ک بهش اشاره نشد اینه که،، تیمهایی مثل بارسا یا اتلتیک درسته ک توپ رو به حریف واگذار میکنن ولی در عوض اجازه خلق موقعیت انچنانی به حریف نمیدن و این چیزیه ک استقلال از انجامش ناتوانه،، تو اکثز یازی های استقلال (حتی با تیمای درجه دو لیگ خودمون) استقلال علاوه بر اینکه صاحب توپ نبود، حتی موقعیت گل کمتری هم ایجاد میکرد،، ولی با یه عملکرد خارق العاده از اکثر موقعیتهای بالای ۵۰ درصدش گل میساخت،، ک این عملکرد غیر طبیعیه و خیلی بعیده ک ادامه دار باشه.
۱
سروش
پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۹:۳۴
برای اینکه لنگیا رو بسوزونه :))))
۲ ۱
سروش پاره پاره
جمعه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۰۴:۲۷
کیسه ۴ تا ۶ تا :)))))
امیر
پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۶، ۲۳:۲۵
بسیار درست و عالی اشاره کردید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر