فهرست
۱۰ پرده از نمایش پرسپولیس مقابل دحیل
۱۰ پرده از نمایش پرسپولیس مقابل دحیل

۱۰ پرده از نمایش پرسپولیس مقابل دحیل

آی اسپورت - 1. شوک اول ساعاتی قبل از مسابقه به تیم پرسپولیس وارد شد. مهدی بن‌عطیه، ملی‌پوش مراکشی و مدافع اسبق یوونتوس، در حالی که در دیدار گذشته‌ی دحیل از بازی اخراج شده بود، به یک‌باره توسط AFC بخشیده شد تا تیم قطری در روزی که برای صعود نیاز مبرم به برد داشت، سرشناس‌ترین بازیکنش را از دست ندهد.

2. شوک دوم در همان دقایق ابتدایی بازی وارد شد. داور سریلانکاییِ اسم طولانی، با کوچک‌ترین تماسی برای تیم قطری خطا می‌گرفت و برخورد‌های شدید‌تر را برای پرسپولیس نه! قضاوت بو‌دار داور ضعیف سری‌لانکایی صدای اعتراض گل‌محمدی، پیروانی و مطهری را در همان اوایل کار در آورد و بازیکنان تیم را هم عصبی کرد.

3. یش‌بینی این که با کوچک‌ترین تماسی احتمال گرفتن پنالتی برای دحیل وجود داشته باشد، کار سختی نبود. اما شما مشغول انجام بازی فوتبال هستید. این جا هم رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیاست و هر دو سمت ماجرا هم شانس صعود دارند. تا چه حد می‌توان از برخورد اجتناب کرد؟ مگر می‌شود برای زدن ضربه‌ی سر درون محوطه جریمه خودی بلند شد و هیچ برخوردی اتفاق نیفتد؟ نمی‌دانم، ما که ندیده‌ایم، اما ظاهراً در سری‌لانکا می‌شود که داور اهل این کشور، برخورد طبیعی موئز علی و‌ شجاع را پنالتی تشخیص داده است. این هم از شوک‌ سوم!

4. آیا تا به حال در فوتبال اروپا دیده‌اید که برای قضاوت یک بازی میان نماینده‌ای از آلمان و‌ هلند، داوری از کشور قبرس انتخاب شود؟ خیر! امکان ندارد برای قضاوت بازی میان دو تیم صاحب سبک در یک قاره، داور را از کشوری انتخاب کنند که هیچ کس آخرین حضور کشور آن داور در رقابت‌های ملی آن قاره را به خاطر نداشته باشد! ماجرای انتخاب این داور سری‌لانکایی برای بازی پرسپولیس و دحیل هم همین است. انتخاب از پایه و اساس اشتباه بود.

5. پرسپولیس یک نیمه‌ی اول درخشان را مقابل تیم پرستاره‌ی قطری سپری کرد. آن‌ها دو، سه موقعیت خوب را روی حرکات امیری، آل‌کثیر، پهلوان و بشار ایجاد کردند که خود‌خواهی، تعلل و‌ تمام‌کنندگی ضعیف مانع از گل‌زنیشان شد. یحیی با اضافه کردن تناوبی سرلک یا کمال به دو مدافع میانی‌اش هنگام ساخت بازی از عقب زمین، خط اول پرس تیم دوحیل را که متشکل از موئز علی و دودو یا ادمیلسون بود، می‌شکست. چرخش توپ و دقت پاس بالای مدافعان و هافبک‌های پرسپولیس هم موجب شده بود آن‌ها خط دوم پرس تیم قطری را هم کنار بزنند و از همین راه موقعیت‌‌های خوبی ایجاد کنند.

6. دحیل برخلاف دو دیدار مقابل شارجه، در این مسابقه توانست از بوضیاف و‌ جونیور استفاده کند و به همین علت آرایش خود را به ۳-۲-۱-۴ تغییر داد و‌ رامین رضاییان هم یک خط عقب‌تر آمده بود و‌ در سمت راست خط دفاع بازی می‌کرد. با این حال، نگرفتن پرس دحیل از یک‌سو و فشار بسیار خوبی که امیری و آل‌کثیر به دو‌ مدافع میانی و تک هافبک دفاعی این تیم می‌آوردند، کار آن‌ها را سخت کرده بود.

7. درست دقایقی پیش از صحنه‌ی منجر به پنالتی، بازیکنان پرسپولیس برای اولین بار در طول این مسابقه، زیر فشار پرس از جلوی زمین دحیل توپ را لو داده بودند که آن توپ در نهایت ختم به خیر شد. اما در صحنه‌ی پنالتی، بار دیگر این اتفاق تکرار شد و این بار ادمیلسون با یک پاس پشت سر سید جلال، شجاع را مجبور به پرش/ خطا از نظر داور سری‌لانکایی کرد.

8. جونیور براندائو یا مهدی عبدی؟ تصمیم کالدرون: جونیور. کریستین اوساگونا یا مهدی عبدی؟ تصمیم یحیی؟ اوساگونا. آرمان رمضانی یا مهدی عبدی؟ تصمیم گل‌محمدی؟ رمضانی. مهدی عبدی بدون شک بد‌شانس‌ترین بازیکن این فصل پرسپولیس است. کسی که در دربی گل زد اما باز هم نیمکت‌نشین مهاجم بی‌کیفیت برزیلی شد، در روز‌های غیبت اوساگونا نمایش‌های درخشانی در لیگ داشت اما با بازگشت بازیکن بلند‌قد نیجریه‌ای نیمکت‌نشینش شد و حالا هم نیمکت‌نشین رمضانی شده که کیفیتش تفاوت چندانی با اوساگونا ندارد. باید به رمضانی زمان داد تا در تیم جا بیفتد؟ حتی اگر هم این فرضیه را قبول کنیم، دیدار‌های آسیایی زمان جا افتادن یک بازیکن در یک تیم نیست و بهتر است از بازیکنی استفاده کرد که خودش را در تیم پیدا کرده است. ضمن این که رمضانی در این سه بازی نشان داد بازیکنی کم‌تحرک و با ضریب هوشی پایین است و جایگیری‌های اشتباه دارد. این مسئله ارتباط چندانی با جا افتادن در یک تیم ندارد.

9. شکست پرسپولیس حاصل یک اشتباه کوچک بود. در حالی که نمایش بی‌نقص سرلک و کامیابی‌نیا در نیمه‌ی اول باعث شد پرسپولیس به خوبی پرس دحیل را بشکند، اما در دو صحنه‌ی متوالی در نیمه‌ی دوم در این کار خلل ایجاد شد و پرسپولیس به شدید‌ترین شکل مجازات شد. کار پرسپولیس برای صعود سخت شد؟ آن چنان نه. پرسپولیس در هر حال باید شارجه را در بازی آخر شکست می‌داد و اکنون هم پیروزی در این مسابقه سند قطعی صعود پرسپولیس است. کاری که انجامش نه غیرممکن است نه مثل آب خوردن. سرخ‌ها حالا می‌توانند با دوم شدن در این گروه از تقابل احتمالی با السد، ژاوی، سانتی کاسورلا و داور احتمالاً مهربان با تیم قطری! هم فرار کنند.

10. نمایش تیم یحیی گل‌محمدی در دو مسابقه‌ی آخر بسیار امید‌بخش‌تر از چیزی بود که تصور می‌شد. آن‌ها از بعد تاکتیکی نمایش مطلوبی داشتند، بازیکنانی مثل لک و سرلک مطمئن ظاهر شدند و عیسی آل‌کثیر بسیار جنگنده و دونده ظاهر شد و خیلی خوب در موقعیت قرار می‌گرفت و دخالت‌های بسیار مثمرثمری در محوطه جریمه داشت. این‌ها می‌توانند اخبار خوبی برای هواداران پرسپولیس در آستانه‌ی متفاوت‌ترین فصل پنج سال اخیرشان باشد.

 

۱۳    
آی اسپورت
2020-09-22 11:59:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر