فهرست
نژادپرستی کاپیتان شاختار را از اوکراین جدا می‌کند؟
نژادپرستی کاپیتان شاختار را از اوکراین جدا می‌کند؟

نژادپرستی کاپیتان شاختار را از اوکراین جدا می‌کند؟

آی اسپورت - یکشنبه هفته جاری و در جریان دیدار بزرگ هفته چهاردهم لیگ برتر اوکراین میان دو تیم شاختار دونتسک و دینامو کیف اتفاقی حیرت انگیز رقم خورد؛ جایی که قربانی نژادپرستی با دریافت کارت زرد از زمین بازی اخراج شد! این دیدار که در خانه موقت شاختار، ورزشگاه متالیست خارکف، برگزار می‌شد با تک گل سرگی کریستوف با برتری 1-0 شاختار در جریان بود که در دقیقه 74 اتفاق ناگواری رخ داد.

تایسون فردا، کاپیتان 31 ساله شاختار ضد حمله ای را برای تیمش پایه گذاری کرد، اقدامی که در نهایت با خطای خود تایسون بر روی آرتم شعبانوف مدافع دینامو کیف به پایان رسید. بعد از این خطا، که در مقابل سکوهای متعلق به هواداران دینامو رخ داده بود، شعارهایی نژادپرستانه به گوش رسید و البته واکنش تایسون به این موضوع هم بسیار تند و تیز بود.او توپ را برداشت، آن را به سمت سکوها شلیک کرد و در ادامه با دستان خود، حرکات زشتی را در مقابل آنان انجام داد. در چنین شرایطی میکولا بالاکین داور مسابقه مطابق پروتکل یوفا بازیکنان دو تیم را به سمت رختکن برد. در حین خروج بازیکنان، تصاویر تایسون و دنتینیو، هم تیمی او، در حال اشک ریختن ثبت شد.

از طریق بلندگوهای ورزشگاه پیامی خطاب به هواداران پخش شد تا شعارها خاتمه یابد. بازیکنان در دقیقه 80 به زمین بازگشتند و 3 بازیکن دیناموکیف هم به سمت طرفداران خود رفتند تا ماجرا پایان یابد. اما واکنش بالاکین جنجال دیگری را رقم زد. پس از بازگشت بازیکنان به زمین داور مسابقه تایسون را فراخواند و با کارت قرمز او را از زمین مسابقه اخراج کرد. تصمیمی که تایسون را حیران گذاشته بود. بازی در نهایت با همان یک گل به سود شاختار خاتمه یافت و لوئیس کاسترو، سرمربی این باشگاه به جای حضور در کنفرانس خبری بعد از مسابقه، بیانیه ای را در محکوم کردن اقدام تماشاگران دینامو منتشر کرد.

تایسون بعد از مسابقه در صفحه شخصی خود در اینستاگرام با انتشار متنی طولانی نوشت: «رقابتم را دوست دارم، برای رنگ پوست می‌جنگم، آن چه انجام می‌دهم برای خودمان و عشق‌مان است. نمی‌توانم در مقابل چنین اعمال غیرانسانی و پستی ساکت بمانم. اشک هایم از روی خشم، مطرود بودن و تنها بودن بود. تنهایی در لحظه ای که هیچ کاری از دستم بر نمی‌آمد. اما ما خیلی زود یاد گرفته ایم که باید قوی ماند و جنگید، برای حقوق‌مان و برای برابری! نقش من جنگیدن است، برای آن که سرم را بالا بگیرم باید همیشه بجنگم. در یک جامعه نژادپرست، این که نژادپرست نباشی کافی نیست! تو باید در این راه مبارزه کنی. فوتبال و جهان نیازمند احترام بیشتری است. از تمام پیام های حمایتی شما ممنونم!»

با این وجود و علیرغم انتشار چنین پیامی، به نظر می‌رسد صبر تایسون به سر رسیده و او می‌خواهد اوکراین را ترک کند. او در سخنانی به رادیو آتلانتیس گفت: «بعد از آن چه اتفاق افتاد، اولین چیزی که به ذهنم رسید این بود که چمدان هایم را ببندم و از آن جا خارج شوم. میلان؟ باشگاه این پیشنهاد را رد کرده است. در حال حاضر پیوستن به باشگاهی دیگر برایم سخت است. در دسامبر به برزیل خواهم رفت و آن جا همه چیز مشخص خواهد شد.»

تایسون 31 ساله که فوتبال خود را از باشگاه اینترناسیونال برزیل آغاز کرده، بعد از پیوستن به متالیست خارکیف در سال 2010 همواره در فوتبال اوکراین حضور داشته است. او در ژانویه 2013 با انتقالی 12.4 میلیون پوندی به شاختار پیوست و تاکنون در 237 بازی برای این تیم در تمامی رقبت ها 42 گل هم به ثمر رسانده است. او به همراه شاختار 5 بار قهرمان لیگ برتر و 5 بار هم قهرمان جام حذفی اوکراین شده است.

عضو تیم ملی برزیل در جام جهانی 2018 جدیدترین قربانی نژادپرستی از آغاز فصل جدید در فوتبال اروپاست. اتفاقی که برای تایسون در خارکف رخ داد، تنها یک هفته بعد از شعار سکوهای ورزشگاه بنتگودی ورونا علیه ماریو بالوتلی رقم خورد. به دنبال آن اتفاق بخشی از سکوهای بنتگودی برای یک مسابقه و سردسته اولتراهای باشگاه ورونا نیز برای 11 سال از ورود به ورزشگاه محروم شد. اکنون باید دید چه مجازاتی در انتظار هواداران دینامو کیف خواهد بود.

۱    
آی اسپورت
2019-11-14 01:05:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر