فهرست
گزارش ویژه: گیم آف اپراتورز!
گزارش ویژه: گیم آف اپراتورز!

گزارش ویژه: گیم آف اپراتورز!

آی اسپورت – بعد از دو سال و چند ماه بالاخره همکاری دو باشگاه پرسپولیس و استقلال با اسپانسرشان (شرکت همراه اول) قطع و یک اپراتور دیگر (شرکت ایرانسل) اسپانسر این دو باشگاه شد. البته سامانه پیامکی که محل اصلی درآمدهای این دو باشگاه است فعلا تغییر نکرده اما از این به بعد نام و نشان شرکت ایرانسل به جای همراه اول روی پیراهن‌های دو باشگاه نقش خواهد بست. از مدت‌ها پیش اخباری درباره احتمال تغییر اسپانسر دو باشگاه به گوش می‌رسید. اما هر دو تیم در اولین بازی فصل جدیدشان با پیراهن همیشگی به زمین آمدند که نشان می‌داد فعلا خبری از تغییر اسپانسر نیست. در بازی دوم اما هر دو باشگاه با پیراهن‌هایی وارد زمین شدند که روی‌شان خبری از نام و نشان اسپانسر نبود و فقط نشان سامانه پیامکی روی پیراهن‌ها دیده می‌شد. جالب این که در همین زمان هم تیم‌‌های امید هر دو باشگاه در مسابقات امیدهای تهران مقابل هم قرار گرفتند که در آن بازی هم پیراهن هر دو تیم فاقد آرم اسپانسر بود. با این اتفاق دوباره زمزمه اختلاف با همراه اول شدت گرفت. تمام این اخبار غیر رسمی و ریز و درشت تحت الشعاع اختلاف دو باشگاه به ویژه پرسپولیس با سامانه پیامکی بود. چرا که مدیران این سامانه معتقد بودند باشگاه پرسپولیس به صورت یک طرفه بازی دوستانه سرخابی‌ها را در آلمان که قرار بود 31 تیر در ورزشگاه شوکو آره‌نای شهر بیله فلد برگزار شود لغو کرده است. البته پرسپولیسی‌ها روز 29 تیر هم باید با نفت تهران در سوپرجام بازی می‌کردند. به همین دلیل و دلایل دیگری که گفتنی نیست پرسپولیس ناچار شد اعلام کند که نمی‌تواند در دربی دوستانه آلمان حضور پیدا کند. در تمام این مدت اما استقلالی‌ها هیچ واکنش رسمی به اخبار لغو یا برگزاری دربی نشان نمی‌دادند. به نظر می‌رسید آن‌ها نمی‌خواستند در اتفاقات مربوط به دربی مسئولیتی متوجه‌شان باشد. بعد از اینکه دربی در تاریخ مورد نظر برگزار نشد اختلافات اسپانسر با دو باشگاه به ویژه پرسپولیس بیشتر شد. اختلافاتی که ریشه در سال قبل هم داشت. علی اکبر طاهری به خاطر عدم تمایلش برای ادامه همکاری با این اسپانسر بارها تا مرز استعفا و کناری از مدیریت پرسپولیس هم رفت. اما وزیر ورزش مدتی پیش حکم او را از «سرپرستی موقت» به «مدیر عاملی» تغییر داد.

تهدیدی که عملی شد

چرخش‌های این داستان اما ادامه داشت. هم پرسپولیس و هم استقلال در بازی‌های هفته سوم و چهارم باز هم با پیراهن‌های قدیمی‌ و اسپانسر قبلی وارد زمین شدند تا این طور به نظر برسد که مشکلات حل شده و قرار نیست اتفاق خاصی در این باره بیفتد. اما از اواسط هفته پیش و با انتشار عکسی از جلسه‌ای در باشگاه پرسپولیس داستان وارد فاز تازه‌ای شد. عکس در نگاه اول نکته ویژه‌ای نداشت. اما در گوشه‌ای از آن آرم یک شرکت دیگر دیده می‌شد. عکس جدید بود و نشان می‌داد که مدیران پرسپولیس با اپراتور رقیب وارد مذاکره شده‌اند. عده‌ای انتشار این عکس را عامدانه قلمداد کردند. برداشت آن‌ها این بود که مدیران پرسپولیس قصد دارند مدیران اسپانسرشان را برای بالا بردن پیشنهاد مالی و تمدید قرارداد تحریک کنند. در واقع این حرکت پرسپولیسی‌ها را بلوف می‌دانستند. اما حالا دیگر مشخص شده که اصلا بلوفی در کار نبود. چون صبح روز گذشته خبر توافق باشگاه پرسپولیس با شرکت «ایرانسل» منتشر شد! آنطور که منابع خبری باشگاه پرسپولیس اعلام کردند قرارداد همکاری باشگاه با شرکت امین سیمای کیش با مدیریت شیرازی به اتمام رسیده و طاهری شخصا توافقاتی با ایرانسل داشته است. البته سامانه پیامکی همان 3090 خواهد بود ولی اپراتور و تبلیغ روی پیراهن از این به بعد ایرانسل است. قاعدتا وزارت ورزش هم در جریان این اتفاقات بوده است و موافقت وزیر هم برای این کار جلب شده. پرسپولیس طبق آخرین اخبار از همین بازی فردا با الاهلی عربستان در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا با پیراهن‌هایی به زمین می‌رود که آرم اسپانسر جدید روی آن نقش بسته. نکته جالب این که پرسپولیسی‌ها با دو طرح پیراهن به عمان سفر کرده بودند. یکی با نام و نشان اسپانسر قبلی و دیگر با نام و نشان اسپانسر جدید. این تصمیم به این دلیل گرفته شده بود که مدیران پرسپولیس از رسیدن به توافق نهایی و موافقت وزارت ورزش مطمئن نبودند و ممکن بود ناچار شوند با پیراهن‌های قدیمی به زمین بروند. نکته دیگر اینکه در ابتدا در تمامی اخبار مربوط به این قضیه صحبت از باشگاه پرسپولیس بود. اما ظهر دیروز تصویر توافق نامه جدید با ایرانسل منتشر شد که نشان می‌داد این یک توافق سه جانبه بین دو باشگاه پرسپولیس و استقلال و شرکت ایرانسل است.

مدیران جدید و پیش پرداخت بالا!

اما اینکه چطور دو باشگاه اینقدر زود با اسپانسر جدید به توافق رسیدند هم جالب است. بر کسی پوشیده نیست که دو باشگاه پرسپولیس و استقلال در حال حاضر تنگناهای مالی بسیاری دارند. باشگاه استقلال هنوز نتوانسته حتی یک ریال از قرارداد بازیکنان جدیدش را بپردازد و فشار زیادی را از این مساله روی خودش احساس می‌کند. باشگاه پرسپولیس هم همچنان درگیر پرونده‌ مانوئل ژوزه و دستیارانش است و باید خیلی زود مبلغ هنگفتی را به عنوان جریمه پرداخت کند. اما اسپانسر قبلی پولی برای این رفع مشکلات به دو باشگاه پرداخت نکرد. به همین دلیل مدیران دو باشگاه برای رفع مشکلات‌شان با اپراتور رقیب وارد مذاکره شدند. شنیده شده که اسپانسر جدید پذیرفته در همین ابتدای راه مبلغ نسبتا خوبی به دو باشگاه بپردازد و به همین دلیل این توافق خیلی زود صورت گرفته است. از طرفی وزارت ورزش در ماه‌های اخیر اعضای هیات مدیره دو باشگاه را هم تغییر داد و چند مدیر صرفا متخصص در امور اقتصادی وارد هیات مدیره دو باشگاه شدند. به نظر می‌رسد در این تغییر ردپای مدیران اقتصادی جدید دو باشگاه را هم نباید نادیده گرفت.

در انتظار اتفاقات بزرگ‌تر

ابهام بزرگ این اتفاق مربوط به سامانه پیامکی باشگاه است که فقط شامل اعضای یک اپراتور (همراه اول) می‌شود. یعنی کسانی که عضو اپراتورهای دیگری هستند نمی‌توانند عضو این سامانه شوند. اما حالا و با تغییر اپراتور اصلی چه اتفاقی خواهد افتاد؟ واقعیت این است که اپراتورها از همکاری با دو باشگاه پرسپولیس و استقلال منافع زیادی کسب می‌کنند و طبیعتا منطقی نیست که بخواهند درآمدشان را با شرکت‌‌های رقیب تقسیم کنند! در همه این سال‌ها جلسات متعددی بین مدیران اپراتورها برای حل این مساله برگزار شده اما هیچ نتیجه‌ای به دست نیامده است. یکی از دغدغه‌های مدیران باشگاه پرسپولیس هم همین است. این که آیا قطع همکاری با اپراتور قبلی به عنوان اسپانسر باعث واکنش این اپراتور در همکاری با باشگاه در حوزه سامانه پیامکی هم خواهد شد؟ و آیا باشگاه پرسپولیس می‌تواند با اپراتور جدید هم روی سامانه پیامکی قبلی خود کار کند یا خیر. این مساله هم طی چند روز آینده مشخص خواهد شد. اما این همه ماجرا نیست. گفته می‌شود اتفاقات بزرگ‌تری هم در راه است و این تازه نقطه شروع تغییرات در دو باشگاه است. اتفاقاتی که می‌تواند مشکلات مالی دو باشگاه را تا حدود زیادی حل و موانع حضور این دو باشگاه را در فصل آینده لیگ قهرمانان آسیا رفع کند.

 

وقایع اتفاقیه

۷ ۸  
آی اسپورت
2017-08-21 11:20:00
نظر دهید

۸ نظر
علی
دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶، ۱۱:۲۸
این وسط استقلال مثل گدای سامرا به پرسپولیس چسبیده!
علی پرسپولیسی
دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶، ۱۱:۴۲
هر غلطی ما میکنیم اینا تقلید میکنن . این ... از برانکو اونیکی ...ونم از طاهری .‌شاخ بازیم در میارن طرفداراشون!! صدقه سری پرسپولیس بزرگ و هواداراش نبود تیم سوم پایتخت باید دوباره تبلیغ آدامس پرستو رو چاپ میکرد رو لباسش!
عباس
دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶، ۱۱:۵۵
این وسط استقلال چی میخواد این وسط ؟
واقعا جایگاه دو تیم یکیه؟
بازی بعدی دو تیم رو نگاه کنین جایگاه رو ببنین
برزو
دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶، ۱۲:۴۹
شما هر جايگاهي هم داشته باشيد سه تاتونو تو دربي بخوريد بريد :)
۴
اس مال
دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶، ۱۳:۲۵
تو 6 سال یه برد 3-2 باید هم ذوف مرگتون کنه...! دقیقا حکایت تیمهای کوچک و افتخار برد جلو تیمهای بزرگ...
شش مدرن
دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶، ۱۲:۱۱
ایول .گدای سامرا رو خیلی خوب اومدی!!!!! .مدتها بود این اندازه نخندیده بودم.
نه به لوگوی زرد
دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶، ۱۳:۲۳
هر کاری میکنن فقط این لوگوی زرد ایرانسل رو روی لباس باشگاهها درج نکنند.واقعا زشت میشه.حداقل با رنگ سفید بنویسن که اینقد تو چشم نزنه.
عبدالرضا یوسفی
دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶، ۱۶:۲۴
با احترام فراوان به جناب آقای طاهری
مدیر عامل محترم باشگاه پرسپوليس
چنانکه مستحضريد فوتبال یک رقابت در تمام زمینه هاست
که از جذب مربی و بازیکن تا جذب منابع مالی و... را شامل میشود.
اینکه باشگاه بزرگ و مردمی پرسپوليس به واسطه پتانسیل هوادارانش چه در مرحله خرید وفروش به بخش خصوصی وچه در امر جذب حامیان مالی از رقیب جلوتر است باید به عنوان امتیاز و برتری در یک رقابت تلقی گردد؛نه اینکه رقیبت را هم بکسل کنی و همراه خود بیاوری تا در ادامه راه جان بگیرد و در راه موفقیت هایت موی دماغ شود
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر