فهرست
بازيكنانى كه مسافر جام جهانی نشدند
بازيكنانى كه مسافر جام جهانی نشدند

بازيكنانى كه مسافر جام جهانی نشدند

آی اسپورت –  تنها یک روز دیگر مسابقات  جام جهانی فوتبال شروع می شود وحساسیتها به اوج خود رسیده است. در این بین بازیکنانی که فصل درخشانی داشتند و به دلایلی نتوانسته اند به همراه تیم ملی کشورشان در این تورنمت معتبرجهانی حضور داشته باشند روزهای بسیار سختی را سپری می کنند. لروی سانه ستاره باشگاه منچستر سیتی که در لیگ برترانگلستان بعنوان بهترین بازیکن جوان این فصل انتخاب شد نمونه ای از چنین بازیکنانی است. اما در فوتبال ایران هم بازیکنانی هستند که به رغم درخشش در باشگاهاشان و حضور همیشگی در اردوهای تیم ملی  نتوانستند مسافر روسیه شوند نگاهی می اندازیم به این بازیکنان و دلایل احتمالی و فنی  کنارگذاشتن انان توسط کارلوس کی روش:

 جلال حسینی کاپیتان باشگاه پرسپولیس و تیم ملی ایران که حذف او تمامی جامعه فوتبال را غافلگیر کرد. شرایط سنی حسینی شاید کافی باشد  تا حذف او  را توجیه کند. مدافع سی و هفت ساله فوتبال ایران  به رغم درخشش در رده باشگاهی امادر یک سال گذشته حضور کمرنگی در خط دفاعی ایران داشت. پس از شروع بازیهای مقدماتی جام جهانی روسیه  وبا نگاهی به ترکیب تیم ایران مشخص بود که کی روش از بین پژمان منتظری و جلال حسینی یک نفر را برای زوج مرتضی پورعلی گنجی انتخاب خواهد کرد. مصدومیت منتظری در مقابل چین در بازی رفت موجب شد تا حسینی شانس بیشتری در ترکیب داشته باشد اما در ادامه محمد انصاری در چند بازی زوج پورعلی گنجی شد تا مشخص شود جلال حسینی دیگر انچنان مورد اعتماد  کی روش نیست. کی روش در مصاحبه های مختلف دلیل خط خوردن حسینی  را تنها فنی می داند و با نگاهی به ترکیب   بازیهای گذشته تیم ملی کاملا مشخص است که کی روش به دنبال جانشینی برای حسینی بود. شاید حسینی در بازیهای داخلی و یا حتی بازیهای لیگ قهرمان غرب آسیا که نسبت به تیمهای باشگاهی شرق آسیا کیفیت پایین تری دارد بازیهای خوبی را به نمایش گذاشته است  اما بدون تردید کندی حسینی در چرخشها و عدم پوشش مناسب مدافعین کناری و مغلوب شدن در تقابل یک در مقابل یک از عوامل اصلی حذف او از تیم ملی است.

وریا غفوری مدافع راست استقلال و تیم ملی ایران که بدون تردید بهترین فصل فوتبالی خود را در استقلال پشت سر گذاشت. تاثیرگذاری غفوری در موفقیتهای استقلال غیرقابل چشم پوشی است. حضور مستمر این بازیکن در زمان حمله و قدرت  گلزنی اش موجب شد تا استقلال پیروزی های حساسی را مدیون او باشد. وینفرد شفر برای اینکه غفوری بیشتر بتواند در حملات شرکت کند پست او را تغییر داد و این بازیکن به خط میانی منتقل شد. غفوری در بیشتر بازیهای استقلال بعنوان هافبک راست بازی می کرد و درخشش خوبی هم داشت. در تفکرات تاکتیکی کی روش مدافعین کناری نقش چندانی در حمله ایفا نمی کنند. در تاکتیک مورد نظر کی روش حفظ شکل دفاعی و پوشش مدافعین کناری در زمانی که توپ از سمت مقابل به روی دروازه می آید اهمیت بسزایی دارد.  در فصل جاری غفوری در حمله بسیار خوب اما در دفاع متوسط عمل می کرد و همین موضوع موجب شد تا کی روش تصمیم دشواری را بگیرد.

با توجه به اینکه منتظری در سمت راست خط دفاعی توان بازی کردن را دارد و در جام جهانی گذشته هم در این پست بازیهای خوبی از خود به نمایش گذاشته بود کی روش نگاه ویژ های به این بازیکن داشت. منتظری در چند بازی گذشته استقلال دفاع راست بود و درخشش بسیار خوبی هم داشت.. منتظری در دفاع بسیار خوب و در پوششها عالی عمل می کند. با توجه به این موضوع کی روش به دنبال جانشینی بود که بتواند در صورت تغییر سیستم توانایی تهاجمی جانشین منتظری  بیشتر از او باشد. در بین وریا غفوری و رامین رضاییان  کی روش رضاییان را به غفوری ترجیح داد. رضاییان در ارسالها و ضربات سر بر غفوری برتری دارد و به همین دلیل کی روش ترجیح داد که با انتخاب  منتظری با خاصیت دفاعی بیشتر و رضاییان با خاصیت تهاجمی بیشتر نوعی تعادل در سمت راست خط دفاعی بوجود بیاورد تا توانایی تغییر تاکتیکی را در جام جهانی داشته باشد.غفوری در دفاع از منتظری و در حمله  از رضاییان ضعیف تر است و در مجموع  از این دو بازیکن مدافع راست بهتری است اما برای تنوع تاکتیکی در این پست مناسب نیست.

کاوه رضایی مهاجم سرعتی و گلزن باشگاه شارلوا بلژیک که فصل درخشانی هم در لیگ این کشور داشت شاید می توانست یکی از مسافران جام جهانی باشد. اما رضایی در مقایسه با سردار آزمون بعنوان تک مهاجم فاقد توانایی های لازم در این پست است. قدرت حفظ توپ آزمون و هنر سرزنی اش به همراه شم گلزنی خوبی که دارد او را به رضایی برتری می دهد. رضا قوچان نژاد دیگر مهام ایران هم به دلیل تجربه خوبی که در بازیهای بین المللی دارد دیگر گزینه کی روش در جام جهانی است و به همین دلیل رضایی به رغم توانایی های کافی نتوانست مسافر روسیه شود

حسین حسینی دروازه بان باشگاه استقلال که رکورددار بسته نگه داشتن دروازه اش در لیگ برتر ایران است یکی دیگر از بازیکنانى  است که می توانست مسافر روسیه باشد. بنظر می رسد به دلایلی غیر فنی این بازیکن  از اردوی تیم ملی جا ماند.حسینی در مقاطعی با موضع گیریهای احساسی نشان د اد که برای حضور در تیم ملی هنوز به مرز پختگى نرسیده است. هر مربی برای انتخاب بازیکنان فاکتورهای مختلفی را در نظر می گیرد و با آنکه حسینی از لحاظ فنی شرایط مناسبی داشت و مطمئنا مى توانست جزو مسافران روسيه باشد اما گریه او پس از مهار ضربه  پنالتی مهاجم العین در لیگ قهرمانان باشگاهای آسیا نشان د اد که این بازیکن هنوز با رفتارهای حرفه ای آشنا نیست وشاید دلیل خط خوردن او نیز همین موضوع باشد.

۱۴ ۵  
آی اسپورت
2018-06-13 08:30:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۵ نظر
سهیل
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷، ۰۹:۲۵
WOW !
یعنی شما کیروشی پرست ها دیگه همه جور راهی رو رفته بودید دیگه تحلیل فنی مونده بود؟!
این مورد رو بخونید:
" بدون تردید کندی حسینی در چرخشها و عدم پوشش مناسب مدافعین کناری و مغلوب شدن در تقابل یک در مقابل یک از عوامل اصلی حذف او از تیم ملی است."
کند و عدم پوشش و .. نسبت به کی ؟ نسبت به جی؟!
نسبت به راموس یا خانزاده و چشمی؟!
عزیزه من حسینی بهترین مدافع حال حاضر فوتبال ایران هستش که اینجوری بهش راحت انگ میزنی،توی هر لحاظ از بقیه بهتره.
تنها ایراد فنی حسینی که هم خودش بهش ازعان داره و هم برانکو یک سال بخاطر همین نخواستش اینه که تیم رو عقب نگه میداره و زیاد جلو نمیاد.
که البته ویژگی های دیگه اش اینقدر خوبه که برانکو به این نتیجه رسید حسنات بودنش خیلی بیشتر از تنها عیبش هست.
Hosein
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷، ۱۰:۳۶
اصلا تحلیل منطقی نبود هرجور حساب کنی وریا چه تو دفاع چه تو حمله سرتر از رامینه
اون فقط بلده ژست های کج و کوله بگیره تو عکسها
بی طرف
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷، ۱۱:۰۱
بسیار عالی تحلیل خوب و منطقی بود و اگه دوستان کمی چشم از نگاه متعصبانه بردارند متوجه میشند که اعتماد به کیروش بزرگ تنها راه موفقیتمون در این گروه سخت و پیچیده هستش
۸
نظر ٣
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷، ۱۱:۰۷
خيلي ممنون اقاي تقوي. عالي بود
۷
sepahanfan
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷، ۱۲:۳۸
شما حامی منافع سرخابی هستین یا منافع فوتبال ایران؟!
یعنی 14 تیم دیگه لیگ هیچ بازیکنی نداشتن که جامونده باشه؟
حق هم دارین، کیروش بدعادتتون کرده این مدت...
اتفاقا ناراحتیتون از خط خوردن جلال و وریا دلیلش همینه که بدعادتتون کرد کیروش و در مدت فعالیتش فقط و فقط این دو تیم رو دید، چیزی که از روز اول قراردادش یه جورایی ازش خواسته شده بود
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر