فهرست
استعفای دسته‌جمعی در فدراسیون جدی است؟
استعفای دسته‌جمعی در فدراسیون جدی است؟

استعفای دسته‌جمعی در فدراسیون جدی است؟

آی اسپورت - در فاصله دو هفته مانده تا برگزاری مجمع فدراسیون فوتبال، موضوعی که بیش از هر زمان دیگری این مجمع را با اهمیت می‌سازد، رسیدگی به وضعیت اعضای بازنشسته هیأت رییسه فدراسیون است و تعیین تکلیف آن‌ها بعد از ماه‌ها بلاتکلیفی و مماشات. فدراسیون فوتبال در دستورالعمل مجمع هیچ اشاره‌ای به رسیدگی به این موضوع نکرده و از طرفی مهدی تاج نامه‌نگاری‌هایش را با نهادهای نظارتی شروع کرده تا بتواند پیش از مجمع قانونی برای بقای یارانش راهی پیدا کند. اگر این نامه نگاری ها کارساز نشود اما چه اتفاقاتی انتظار این مجمع را خواهد کشید؟ آیا بنا به گفته داورزنی واقعاً نباید ماجرای استعفای دسته‌جمعی اعضای هیأت رییسه را جدی بگیریم؟

مجمع فدراسیون فوتبال ۱۹ اسفندماه برگزار می‌شود. با این امید که در این مجمع بالاخره درباره وضعیت اعضای بازنشسته هیأت رییسه تصمیم‌گیری شود. در واقع اصلی‌ترین موضوعی که همه انتظار دارند در این مجمع مورد بررسی قرار بگیرد، تعیین تکلیف بازنشسته‌هاست. با این حال اما آنچه ماجرای برگزاری این مجمع را جالب می‌کند این است که در دستورالعملی که درباره این مجمع در اختیار اعضای آن قرار گرفته، هیچ اشاره‌ای به موضوع اعضای بازنشسته هیأت رییسه نشده است. در حالی که هر مسئله‌ای که قرار باشد در مجمع مورد بررسی قرار بگیرد باید حداقل ۲۱ روز قبل از برگزاری مجمع در دستورالعمل آن آورده شود و در اختیار اعضا قرار بگیرد. جای خالی بندی مبنی بر تصمیم‌گیری درباره بازنشستگان فدراسیون فوتبال اما گویای آن است که مجمع پیش رو، آبستن اتفاقات غیرقابل‌ پیش‌بینی بسیاری خواهد بود.

اساسنامه فدراسیون فوتبال می‌گوید اعضای مجمع تنها به مسائلی می‌توانند بپردازند که در دستورالعمل مجمع به آن اشاره شده باشد. در غیر این‌صورت تغییر اعضای هیأت رییسه به طور ناگهانی در روز برگزاری مجمع، تنها در سه صورت امکان‌پذیر است. یا باید یکی از اعضا فوت شده باشد، یا در روز برگزاری مجمع استعفا دهد و یا اینکه مجمع درباره اعضای مورد نظر به این نتیجه برسد که فرد یا افراد مورد نظر فاقد کفایت لازم هستند و به همین دلیل اقدام به عزل آن‌ها کنند.

با توجه به شرایط حاکم بر مجمع سالانه فدراسیون فوتبال و وضعیتی که اعضای هیأت رییسه دارند، تنها یک اتفاق می‌تواند درباره اعضای مجمع و تعیین تکلیف درباره آن‌ها امکان پذیر باشد که آن هم استعفای دسته‌جمعی اعضای بازنشسته هیأت رییسه فدراسیون فوتبال خواهد بود. اتفاقی که زمزمه‌هایش به وجود آمده و خیلی زود واکنش محمدرضا داورزنی، معاون حرفه‌ای و قهرمانی وزارت ورزش را در پی داشته است. داورزنی در این رابطه گفته: «استعفای دسته جمعی اعضای هیأت رییسه فدراسیون فوتبال را جدی نگیرید!»

شاید بتوان اصل موضوع استعفا را جدی نگرفت اما اتفاقاتی که پیش از استعفای احتمالی و مجمع رخ می‌دهد و واکنش‌های بعد از استعفای احتمالی اعضای بازنشسته مجمع، مواردی نیستند که بتوان از کنارشان به سادگی گذشت.

مثل تلاش‌هایی که مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال این روزها برای نامه‌نگاری با نهادهای نظارتی دارد تا با استفاده از قوانین و بندهایی، ادامه فعالیت اعضای هیأت رییسه را مثل حضور خود، قانونی سازد. تاج در نامه‌ای که برای نهادهای نظارتی تهیه کرده به این نکته تأکید داشته که اعضای هیأت رییسه، تمام وقت نیستند و از حقوق و مزایایی بهره‌مند نمی‌شوند. با این حساب جایگاه آن‌ها در فدراسیون فوتبال، شغل به حساب نمی‌آید. حال آنکه مخالفان ادامه فعالیت بازنشستگان فدراسیون فوتبال، سمت آن‌ها را یک سمت تصمیم‌گیرنده می‌داند که همین موضوع کافی است تا ادامه فعالیت‌شان دچار مشکل شود و شغل آن‌ها درقالب مشاور و پاره‌وقت نگنجد. با این حال اما تاج بار دیگر در تلاش است تا با استفاده از بند یا تبصره‌ای تا پیش از برگزاری مجمع، ادامه فعالیت اعضای بازنشسته هیأت رییسه را قانونی کند.

این نامه‌نگاری‌ها اما اگر جواب ندهد، باید منتظر اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی زیادی در روز برگزاری مجمع سالانه باشیم. در این صورت، فدراسیون فوتبال چاره‌ای ندارد جز اینکه در روز برگزاری مجمع تکلیف بازنشسته‌هایش را مشخص کند. وگرنه از دریافت هرگونه کمک مالی محروم خواهد بود که این موضوع سرآغاز مشکلات بزرگی در فدراسیون فوتبال خواهد بود.

اگر بلاتکلیفی اعضای بازنشسته هیأت رییسه به روز مجمع کشیده شود و آن‌ها اقدام به استعفای دسته‌جمعی کنند اما چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اگر استعفا جدی باشد و مجمع با این استعفا موافقت کند. مهدی تاج در همان روز ۱۹ اسفند باید برای پست‌های موقت، سرپرست‌هایی انتخاب کند. سپس مجمع دیگری برگزار شود و کاندیداها برای پست‌های خالی ثبت‌نام کنند و برای انتخاب مدیران نهایی انتخابات برگزار شود. ماجرا اما وقتی پیچیده می‌شود که این استعفا جدی نباشد و مجمع هم با آن موافقت نکند. در این شرایط است که بار دیگر بحث‌های مربوط به ورود فیفا به ماجرای فدراسیون فوتبال و احتمال تعلیق فوتبال قوت خواهد گرفت. بازی ادامه داری که منافع ملی را به خاطر جنگ قدرت تحت تأثیر قرار می‌دهد و این‌طور که به نظر می‌رسد حالا حالاها قرار نیست تمام شود.

تا روز برگزاری مجمع حدود دو هفته دیگر باقی مانده و همه اتفاقات تأثیرگذاری که در روز ۱۹ اسفندماه در مجمع سالانه فدراسیون فوتبال رخ خواهد داد، در گرو رایزنی‌هایی است که در این میان بین مسوولان شکل خواهد گرفت و به پاسخ این سوال مهم می انجامد که آیا تاج بالاخره می‌تواند همان‌طور که ادامه فعالیت خود را با استفاده از قانون ۶۰، میسر کرد، قانونی برای حفظ یارانش در هیأت رییسه پیدا کند یا نه؟

ایران ورزشی

۲ ۱  
آی اسپورت
2019-02-25 00:00:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
اسمان
دوشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۷، ۰۰:۳۹
اقای تاج و داردسته اش فاقدکفایت لازم هستن.وهمچنین شفافیت مالی ندارن.حق پخش که هنوز اقای کفاشیان جواب نداده.بهتره سازمان بازرسی وقوه قضاییه واردعمل شده ومثل سپ بلاتر اخراج کنن.
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر