فهرست
از پدیده تا خائن؛ «منشا» روی دردسر
از پدیده تا خائن؛ «منشا» روی دردسر

از پدیده تا خائن؛ «منشا» روی دردسر

آی‌اسپورت-  حتی افراد نه‌چندان آشنا با فرهنگ خطرناک(!) رقابت دیرین پرسپولیس و استقلال نیک می‌دانند با آن دسته از بازیکنان این دو تیم که به اردوی مقابل نقل‌مکان می‌کنند، برخورد چندان محترمانه‌ای روی سکوها صورت نمی‌پذیرد. در نتیجه اینک دو سوال پس از کوچ اخیر گادوین منشا از جمع قرمزها به آبی‌ها ذهن‌ها را به خود مشغول می‌کند. یکی اینکه این مهاجم نیجریه‌ای بعد از سه سال زندگی در ایران و به رغم برخورد هزارباره با فرهنگ فوق هنوز نفهمیده بود چنان انتقالی آرامش کاری را کمی تا قسمتی از وی می‌گیرد و از این پس بخشی از وجود و تلاش و وقت وی صرف خنثی‌سازی کلمات نامهربانانه‌ای می‌شود که برخی افراد نه چندان موجه کم‌حوصله از سوی سکوها نسبت به وی روا خواهند داشت و دوم اینکه منشا آیا بعد از یک فصل بازی در پیکان و ۲۰ ماه توپ زدن در پرسپولیس دو تا مشاور امین و آگاه به خم و چم‌های اختصاصی فوتبال ما پیدا نکرده بود تا مضار مرتبط با انتقال فوق را برای وی تشریح کنند و گوشزدهای لازم را به او ارائه دهند؟!

آتش شعله‌ور

مصاحبه‌های بعد از انتقال منشا به استقلال نیز که بیشتر در جهت تعریف از آبی‌ها و به تبع آن کم‌لطفی به پرسپولیس بوده، جز اینکه آتش «سرخ» مستقر روی سکوها را نسبت به وی در جریان مسابقات شعله‌ورتر کند، بهره‌ای نخواهد داشت. به این ترتیب منشا بعد از سه سال بازی کم‌دردسر در لیگ قدم به عصری می‌گذارد که در آن نه اوج‌گیری فنی توأم با طیب خاطر بلکه سالم ماندن از تهاجمات شخصیتی به راه افتاده از سوی برخی تماشاگران افراطی، خواسته یا ناخواسته به هدف و مأموریت اول وی تبدیل خواهد شد و تکلیف هر بازیکنی که به جای تمرکز بر متن روی حاشیه متمرکز شود، از قبل مشخص است.

سهل‌انگاری‌ها و غرورها

منشا واقعاً چگونه بازیکنی بوده است؟ آیا برانکو با جواب گفتن او در پرسپولیس به او کم‌لطفی کرده است؟ آیا این نیجریه‌ای سزاوار چیزی بیش از آنچه نثارش شده، بوده؟ در پاسخ باید گفت منشا بعد از گذراندن یک فصل عالی در پیکان، یک فصل و نیم کم‌فروغ و سرشار از فراز و فرودهای حرفه‌ای ناشی از سهل‌انگاری و برخی غرورهای نابجا را در پرسپولیس سپری کرد. عوامل متعددی در ناکامی وی در جمع سرخ‌ها دخیل بودند اما مهم‌ترین آنها فقدان شم گلزنی و تشنگی لازم برای تمام کردن کارهای بالنسبه خوبی بود که انجام می‌داد. برخی در دفاع از دستاوردهای معمولاً لرزان وی در دوران پرسپولیسی بودنش می‌گفتند او در زمینه تلاش و دوندگی و جنگندگی یک الگو است و اگر علی علیپور زیاد گل می‌زند، بخشی از آن منتج از فضاسازی‌هایی است که بر اثر جنگندگی‌ها و ارائه طریق‌های منشا به وجود می‌آید.

دور از بهشت برین

استقلال با جذب منشا طبعاً هدف تقویت خط حمله نه چندان پرثمر خویش را تعقیب می‌کرده و به هر حال انتخابی است که انجام داده و خوب و بد آن بزودی مشخص خواهد شد اما منشا با انتخاب این باشگاه حتی به لحاظ فنی نیز خود را به یک بهشت برین نرسانده زیرا آبی‌ها نه تنها مرتضی تبریزی و روح‌ا... باقری را از قبل برای پیشانی خط حمله خود داشتند بلکه به تازگی اسماعیل گونسالوس گینه‌ای‌تبار را نیز استخدام کرده‌اند و همه اینها را نیاورده‌اند تا نیمکت‌نشین منشا کنند. بنابراین نه فقط یک خوشبختی روحی آشکار به سبب جو ناملایم روی سکوها در انتظار منشا نیست بلکه رقابت‌های آشکار و نهان داخلی در استقلال نیز شاید اسباب ناکامی فنی او در جمع آبی‌ها را فراهم آورد.

در آب‌های نا‌آرام 

اینها معادلاتی است که انتقال منشا به استقلال را در نگاه نخست نه یک کوچ عقلایی بلکه ریسک‌طلبی بزرگی جلوه می‌دهد که شاید در آب‌های نا‌آرام فوتبال ایران فرجام نامناسبی داشته باشد و او را روی قله دردسرسازی قرار دهد و اگر چنین شود، فقط خود وی از این بابت سزاوار ملامت خواهد بود و نه سایر قسمت‌ها و اجزا و آدم‌های این قضیه زیرا آنها قسمت‌های مربوط به خود را انجام داده و بقیه کارها را به خود منشا سپرده‌اند.

۱۷ ۲  
آی اسپورت
2019-02-07 01:30:00
نظر دهید

۲ نظر
حسین اهوازی
پنجشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۷، ۰۲:۱۴
منشا مهمترین گل تاریخ پرسپولیس را زده و لنگ را به فینال باشگاههای آسیا فرستاد . اینکه بعضی از لنگیها به او فحاشی میکنند اوج بی معرفتی لنگی هاست
۷ ۱
...
پنجشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۷، ۱۲:۰۸
از حضور گاومیش منشل لذت ببرید کیسه کشا. خخخخ البته میدونیم منشا ارزون بود خریدینش. کیسه کش جماعت باز نشون داد یه عده ادم معلوم الحال کم عقله
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر