فهرست
گزارش ویژه: فدرر در حوالی صد
گزارش ویژه: فدرر در حوالی صد

گزارش ویژه: فدرر در حوالی صد

آی‌اسپورت- همین چند وقت پیش بود که برای اولین بار در تاریخ راجر فدرر و رافا نادال در قالب یک تیم در تورنمنتی نمایشی برای تیم منتخب اروپا به میدان رفتند و مقابل ستارگان جهان به برتری رسیدند‌؛ حالا کمتر از دو هفته بعد از آن سناریو جذاب، راجر فدرر و رافا نادال دوباره رودرروی هم قرار گرفتند‌؛ آن هم در فینال یک مسترز. رافا مرد شماره یک تنیس دنیا ظهر روز گذشته در فینال رقابت‌های مسترز 1000 شانگهای به مصاف فدرر، مرد شماره دو تنیس دنیا و البته رقیب سنتی‌‌اش رفت. این دو که در سال 2017 سه بار رودرروی هم قرار گرفته بودند برای چهارمین بار رقابت در یک تورنمنت مهم را تجربه کردند که البته حاصلش شباهت بسیار زیادی به سه تقابل قبلی این دو در سال 2017 داشت: برتری فدرر! مرد شماره دو تنیس دنیا در زمان یک ساعت و 12 دقیقه با نتایج 6 بر4 و 6 بر3 از سد رافا نادال گذشت و فاتح رقابت‌های شانگهای شد‌؛ آن هم برای دومین بار در طول دوران حرفه‌ای‌‌اش. راجر که تا همینجا با 19 قهرمانی در گرنداسلم‌ها پرافتخارترین تنیس‌باز عصر اوپن محسوب می‌شود فقط یکبار در سال 2014 توانسته بود مسترز شانگهای را ببرد که با این قهرمانی تعداد جام‌هایش در این تورنمنت را دو برابر کرد. ضمن اینکه در مجموع هم برای سومین بار بود که مرد تمام نشدنی دنیای تنیس در این سال فاتح رقابت‌های مسترز می‌شد‌؛ او پیش از این میامی و ایندیانا ولز را هم برده بود. حالا با احتساب دو قهرمانی‌‌اش در اوپن استرالیا و ویمبلدون، راجر تا اینجای فصل نتایج بسیار درخشانی داشته: سه قهرمانی در مسترزها و دو قهرمانی در گرنداسلم‌ها.

انتقام گیری؟

فدرر در شرایطی روز گذشته جام قهرمانی مسترز شانگهای را بالای سر برد که برای سی و هشتمین بار به مصاف رافا نادال اسپانیایی می‌رفت‌؛ این تنیس‌باز 36 ساله سوئیسی در طول دوران حرفه‌ای‌‌اش به کسی بیشتر از نادال 31 ساله نباخته؛ طوری که پیش از این تقابل، نادال 23 بار فدرر را برده بود و فدرر تنها 14 بار برابر ماتادور اسپانیایی به برتری رسیده بود. در سال 2017 اما سناریو کاملاً عوض شده و هر 4 باری که این دو تنیس‌باز به مصاف هم رفته‌اند، این راجر فدرر بوده که جام قهرمانی را بالای سر برده‌؛ اولین جامی که فدرر در این فصل از نادال گرفت در فینال اوپن استرالیا بود و بعد هم که در دو تورنمنت دیگر، یعنی در یک‌هشتم نهایی ایندیاناولز و بعدی در فینال میامی برابر رقیب سنتی‌‌اش به برتری رسید. البته اگر سری به رقابت‌های فصل پیش هم زده شود باید گفت برتری روز گذشته فدرر برابر نادال، در مجموع پنجمین پیروزی پی‌در‌پی این تنیس‌باز سوئیسی برابر رقیب را رقم زده‌؛ چون این دو آخرین بار در سال 2016 در فینال رقابت‌های تنیس‌بازل با هم بازی کردند که آن دیدار هم به نفع فدرر به پایان رسیده است. به نظر می‌رسد که راجر حالا در آخرین سال‌های حضورش در رقابت‌های حرفه‌ای تنیس راه شکست دادن رقیب سنتی‌‌اش که گفته نقش اساسی در پیشرفتش داشته را پیدا کرده است.

نزدیکی به مرز 100 تایی‌ها

برتری مقابل رافا نادال در فینال شانگهای یک جام دیگر به ویترین پرافتخار فدرر اضافه کرد‌؛ این مرد سوئیسی که قبل از این فینال 93 قهرمانی در کارنامه داشته حالا به عدد 94 رسیده تا رفته رفته باورش شود که می‌تواند به رکورد خیره‌کننده 100 قهرمانی در طول دوران حرفه‌ای‌‌اش برسد. فدرر البته در همین سال هم یکی، دو ماه استراحت کرد و فرصت بازی کردن در چند تورنمنت ریز و درشت از جمله گرنداسلم رولان گروس را از خودش گرفت وگرنه این کارنامه می‌توانست پربارتر از این هم باشد. در مجموع رقابت‌های این فصل راجر چندان زیاد به میدان نرفته به طوری که با در نظر گرفتن فینال روز گذشته او چهل و نهمین بازی این فصلش را برگزار کرد که با کارنامه 45 پیروزی و 4 شکست فعلاً در انتظار یکی، دو تورنمنت باقی‌مانده فصل از جمله رقابت‌های مسترز لندن است که بین برترین تنیس‌بازان دنیا برگزار می‌شود.

۴ ۱  
آی اسپورت
2017-10-17 18:30:00
نظر دهید

۱ نظر
محمد
سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶، ۱۸:۵۷
بهترین ورزشکار تاریخ
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر