فهرست
پایان رکورد ۶۰ ساله؛ ژیرو جای فونتن
پایان رکورد ۶۰ ساله؛ ژیرو جای فونتن

پایان رکورد ۶۰ ساله؛ ژیرو جای فونتن

آی اسپورت - شب گذشته و در فینال لیگ اروپای ۲۰۱۸ چلسی در ورزشگاه المپیک باکو به مصاف آرسنال رفت و در پایان با نتیجه ۴-۱ بر توپچی ها غلبه کرد تا برای اولین بار از سال ۲۰۱۳ قهرمانی در این رقابت ها را جشن گیرد. در شرایطی که بازی تا دقیقه ۴۹ با تساوی بدون گل در جریان بود، ارسال امرسون از سمت چپ با ضربه سر شیرجه ای اولیویه ژیرو (که جلوتر از لورن کوشیلنی به توپ رسیده بود) وارد دروازه پیتر چک شد تا آبی های لندن بالاخره از همشهری خود جلو بیفتند. این گل، سرآغاز آتش بازی چلسی بود و آبی ها تا ۱۵ دقیقه بعد، ۲ بار دیگر هم موفق به گلزنی شدند.

اولیویه ژیرو که تا پیش از مسابقه فینال با ۱۰ گل زده، صدر جدول گلزنان را مشترکا به همراه لوکا یوویچ، ستاره صرب آینتراخت فرانکفورت در اختیار داشت، با این گل ۱۱ گله شد تا به تنهایی آقای گل فصل ۲۰۱۸ لیگ اروپا نام گیرد. اما این گل برای ژیرو معنای دیگری هم داشت.

پیش از ژیرو، سابقه نداشته که یک بازیکن فرانسوی بتواند در یک فصل از رقابت‌های اروپایی (جام باشگاه ها/لیگ قهرمانان و جام یوفا/لیگ اروپا) ۱۱ گل به ثمر برساند. در حقیقت ژیرو با گلزنی برابر آرسنال، رکورد ۶۰ ساله ژوست فونتن، مهاجم اسطوره ای فرانسوی ها را شکست.

فونتن در فصل ۱۹۵۸جام باشگاه های اروپا با به ثمر رساندن ۱۰ گل به آقای گلی مسابقات رسیده بود و رکورد بیشترین گل به ثمر رسیده توسط یک بازیکن فرانسوی در یک فصل از جام های اروپایی را ثبت کرده بود؛ رکوردی که بعد از ۶۰ سال، چهارشنبه شب بالاخره توسط ژیرو شکسته شد.

بعد از فونتن، در ۶ دوره دیگر رقابت های جام باشگاه ها/لیگ قهرمانان اروپا نیز بازیکنان فرانسوی موفق به کسب آقای گلی شده بودند اما نتوانسته بودند تعداد گل های خود را دو رقمی کنند:

میشل پلاتینی (یوونتوس، ۱۹۸۴): ۷ گل (مشترکا به همراه توربیورن نیلسون)

ژان مارک فراری (بوردو، ۱۹۸۷): ۴ گل (مشترکا به همراه 5 بازیکن دیگر)

ژان پیر پاپن (مارسی، ۱۹۸۹): ۶ گل (مشترکا به همراه روماریو)

ژان پیر پاپن (مارسی، ۱۹۹۰): ۶ گل (مشترکا به همراه پیر پاکولت)

ژان پیر پاپن (مارسی، ۱۹۹۱): ۷ گل (مشترکا به همراه سرگی یوران)

فرانک سائوزی (مارسی، ۱۹۹۲): ۵ گل

ژیرو به سومین بازیکن فرانسوی تبدیل شد که موفق شده در جام یوفا/لیگ اروپا آقای گلی را تجربه کند. پیش از او جرالد باتیکله (اوسر، ۱۹۹۲، ۸ گل) و استفان گوئیوارش (اوسر، ۱۹۹۷، ۷ گل) آقای گل این رقابت ها شده بودند.

نود 

 

۲ ۱  
آی اسپورت
2019-05-30 15:10:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
Hamid
پنجشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۸، ۲۲:۲۷
ژیرو هیچوقت نمی تونه به فونتن برسه
فونتن یه گلزن مادرزادبوده که تو 6 مسابقه جام جهانی 13گل زده
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر