فهرست
برانکو به جای ویلموتس؛ اشتباه نابخشودنی
برانکو به جای ویلموتس؛ اشتباه نابخشودنی

برانکو به جای ویلموتس؛ اشتباه نابخشودنی

آی اسپورت- هنوز جوهر بیانیه فدراسیون فوتبال و حمایت از ویلموتس خشک نشده که از گوشه و کنار خبر می‌رسد جایگاه مربی بلژیکی متزلزل شده و ممکن است در روزهای آینده شاهد جابه‌جایی در رأس کادر فنی باشیم. با وجود دومین شکست متوالی نشانه‌هایی مبنی بر تغییر رویه در ویلموتس دیده نشده و او پس از باخت در اردن هم حاضر نشد به تهران بیاید. فدراسیون هرچند در روزهای اول تلاش کرد از این مربی حمایت کند، ولی شنیده‌ها حکایت از این دارد که با توجه به زمان نسبتاً طولانی تا دو بازی حساس دور برگشت بی‌میل نیست که گزینه مطمئن‌تری انتخاب کند. در بلژیک هم احتمال برکناری این مربی مطرح شده و عجیب نیست که خبر اخراج ویلموتس همین روزها تیتر اول خبرگزاری‌ها شود. 

حتی گمانه‌زنی برای پیدا کردن جانشین ویلموتس هم شروع شده و نامی که بیش از همه در رسانه‌های ایرانی شنیده می‌شود، برانکو ایوانکوویچ است. البته مشخص نیست نام سرمربی سابق پرسپولیس از فدراسیون به بیرون درز کرده یا دوستان مطبوعاتی‌اش تلاش کرده‌اند آن را سر زبان‌ها بیندازند. مربی کروات که پس از اخراج از الاهلی وقتش آزاد است در روزها و هفته‌های گذشته مصاحبه‌های زیادی داشته که می‌توان آنها را به چراغ سبز او برای بازگشت به ایران تعبیر کرد. 

البته فدراسیون برای انتخاب برانکو توجیه دارد. پیدا کردن مربی خارجی در این زمان کوتاه کار آسانی نیست و هر نام جدیدی برای شناخت فوتبال ایران نیاز به زمان دارد. برانکو گزینه دست به نقد است که به درخواست احتمالی فدراسیون پاسخ مثبت خواهد داد. 

با این حال پذیرش بازگشت برانکو برای جامعه فوتبال به این سادگی نخواهد بود. موضع‌گیری‌های سال‌های اخیر این مربی علیه تیم ملی از یادها نرفته و قطعاً بخش بزرگی از هواداران نسبت به این انتخاب گارد می‌گیرند. در تمام روزهایی که او به عنوان سرمربی پرسپولیس علیه تیم ملی مصاحبه می‌کرد، این بحث مطرح بود که او به نیمکت تیم ملی چشم دوخته و حالا اگر فدراسیون سراغ او برود، این نظریه تأیید خواهد شد. انتخاب برانکو به عنوان سرمربی تیم ملی در واقع تأیید این رویه غیراخلاقی است و فوتبال ایران را به سمتی می‌برد که برای رسیدن به پست مورد علاقه هر کاری جایز است. 

این انتخاب می‌تواند آرامش را هم از تیم ملی دور کند؛ عاملی که برای موفقیت در دور برگشت بیش از همه به آن نیاز دارد. با نشستن برانکو روی نیمکت تیم ملی، بازی‌های خانگی به مکانی برای تسویه حساب‌های قدیمی و حمله به این مربی تبدیل می‌شود. 

فدراسیون فوتبال هرچند نشان داده که در پیدا کردن مربی تبحر زیادی ندارد، ولی انتخاب برانکو اشتباهی نابخشودنی است که می‌تواند تیم ملی را وارد بحران‌های بزرگی کند. ساده‌ترین راه حل همیشه بهترین نیست و ‌ای کاش فدراسیون بعد از انتخاب اشتباه ویلموتس این را درک کرده باشد.

 

۱۹ ۳  
آی اسپورت
2019-11-24 23:13:00
نظر دهید

۳ نظر
محمد نوری
يكشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸، ۲۳:۴۹
اسم برانکو اومد خوارسپوخته ها اومدن به میدان و فقط جای شقایق و خاله معصومه خالیه:)))

شماها که ۴ سال زیرخواب پدرتون برانکو بودین شل کنین و لذت ببرین ما که می دونیم ته دلتون عروسیه:))))
فرزاد مهریار
دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۸، ۰۳:۱۲
پاسخی به یک ادعا :
آیا سرمربی‌گری برانکو در تیم ملی امری خلاف اخلاق است؟
در یکی دو روز اخیر ، بعد از نتایج باورنکردنی مارک ویلموتس بلژیکی در تیم ملی و احتمال بالای حذف ایران در دور اول مقدماتی جام جهانی ، و نیز انتشار عکسی از محمدرضا صادق به عنوان یکی از محارم دولت حسن روحانی با برانکو ، گمانه زنی ها بر سر جانشینی برانکو ایوانکوویچ در تیم ملی بالا گرفته . در این میان عده ای از منتقدان ، به صراحت از خلاف اخلاق بودن سرمربی شدن برانکو در تیم ملی حرف می‌زنند .
مدعای آنها بر این مبناست که چون برانکو در صف اول منتقدان کارلوس کی‌روش سرمربی‌ سابق تیم ملی بوده و در این راه دست به تخریب و سم‌پاشی علیه تیم ملی زده و باعث برهم خوردن اتحاد ملی و در نتیجه حذف تیم ملی در جام ملتهای آسیا شده . پس شایسته نیست کسی که با دروغ گویی و طمع‌کاری‌اش نسبت به نیمکت تیم ملی فوتبال ، زمینه جدایی سرمربی‌ سابق تیم ملی را فراهم آورده ، امروز پاداش رفتار زشتش را با رسیدن به آنچه که می‌خواسته بگیرد .
اما به سه دلیل واضح ادعای این افراد فاقد وجاهت عقلانی و اخلاقی و منطقی است :
۱- فاقد صلاحیت بودن همین افراد برای اظهارنظر در زمینه اخلاق :
این افراد که در زمره یک باند عظیم رسانه‌ای حامی سرمربی‌ سابق تیم ملی بودند ، خود از منظر اخلاقی هم افراد ناسالمی هستند و هم با فرض صحت ادعایشان تازه به همان چیزی معتقد هستند که برانکو ایوانکوویچ را متهم می‌کنند یعنی اخلاق ماکیاولیستی و اصل توجیه وسیله توسط هدف .
در مورد دو تن از این افراد (که از قضا هم در این سایت و هم در فضای مجازی مطالب آتشینی نوشته اند) شائبه های پررنگی از دلالی و باج خواهی از مدیران باشگاه‌های فوتبال مطرح است . دیگری قلمش را به آقای مربی پیتزا فروش اجاره داده بود ، و آن یکی خانم در عین بی‌شرمی تا مدت‌ها به دروغ خود را هوادار دل‌خسته و «اشک ریز» پرسپولیس‌‌ معرفی می کرد!
و نیز این افراد که گعده معروفی در برج ایران زمین داشتند ، با ایجاد فضای دو قطبی کاذب ، باعث شدند که سرمربی سابق تیم ملی که اهل کشور پرتغال بود و سالیان دراز در اروپا به عنوان مهد دموکراسی و آزادی و لیبرالیسم کار و زندگی کرده بود ، مبدل به یک مستبد شرقی و سلطه‌گر با روحیاتی ایرانی شود .
این افراد در توجیه رفتارشان در تخریب دیگران با هر وسیله‌ای ، معتقد بودند که چون هرگز کسی در سطح کارلوس کی‌روش مربی‌ ایران نخواهد شد ، پس در راه هموار کردن مسیر سلطه مرد پرتغالی هر کاری جایز و بلکه واجب است . قطعا چنین افرادی که مرزهای رفتار اپورتونیستی را هزاران کیلومتر جابجا کردند ، حق ندارند دیگران را به علت به کار بردن ایده های ماکیاولیستی سرزنش کنند .
بماند که تصادفاً (!) اکثریت این افراد حامیان یک تیم خاص بودند و بارها از خلال تهدیداتشان این مسئله که با توفیق کارلوس کی‌روش ، سرمربی‌ موفق پرسپولیس‌‌ باید برای همیشه از ایران برود ، دم خروس را عیان می‌ساختند
۲: ادعای این افراد مبنی بر اینکه برانکو دست به عمل خلاف اخلاق برای نتیجه نگرفتن تیم ملی زد به کلی عاری از حقیقت است :
با بررسی و ریشه یابی علل جنگ برانکو ایوانکوویچ سرمربی وقت پرسپولیس‌‌ با کارلوس کی‌روش سرمربی آن روزهای تیم ملی ، در می‌یابیم که سرمربی‌ پرسپولیس با دستور عجیب کارلوس کی‌روش مبنی بر اینکه ملی پوشان علاوه بر اینکه در مدت بدن‌سازی تیم‌ها نباید در اردوی تیم باشگاهی حاضر شوند و نیز مداخلات نابجایی ایشان که خواستار آن بودند که تیم‌ها از امکانات مرکز پزشکی ورزشی ایفمارک استفاده نکنند ، به شدت مخالفت کرد . در آن زمان شایعات تلخی مبتنی بر کمک رسانی پنهانی سرمربی تیم ملی به دوست «پیتزا فروشش» علیه پرسپولیس‌‌ برای شکست دادن این تیم و ناکام گذاردن دستاورد تاریخی برانکو ایوانکوویچ که همانا به قهرمانی رساندن پرسپولیس‌‌ پس از ۸ سال و در حالی که در اوایل فصل این تیم قعر نشین لیگ بود ، فضای جامعه را پر کرده بود . مسئله‌ای که در آن زمان با رفتار طعنه آمیز همین آقایان اخلاق مدار به شکل تلویحی تایید می‌شد و تا مدت‌های مدیدی هم نه جناب سرمربی تیم ملی و نه رفیق پیتزا فروش آن را تکذیب نکردند .
در چنین فضایی برانکو ایوانکوویچ ناچار به شکستن سکوت خود شد و در مصاحبه ای اعلام کرد : «گویا سرمربی‌ تیم ملی دوست دارد قهرمان لیگ را خودش معرفی کند» و این موضوع با واکنش آتشین کارلوس کی‌روش همراه شد . البته که مرد کروات هم با ادعای زشت و ناپسند چاق شدن ملی‌پوشان در اردوی تیم ملی مرتکب رفتاری خلاف اخلاق شد اما تداوم دشمنی های سرمربی‌ تیم ملی با پرسپولیس‌‌ که اوجش خط خوردن سبد جلال حسینی به بهانه واهی عدم همراهی تیم ملی در اردوی ریکاوری تیم ملی بود ، نشان داد که مرد پرتغالی به ورطه استبداد شرقی افتاده و هر روز بیشتر در قالب یک رهبر تمامیت خواه فرو می‌رود .
با بررسی کلیت همه جانبه و به دور از نگاه رنگی این ماجرا ، متوجه خواهیم شد که این ادعای آقایان به کلی پرت و خلاف و عاری از حقیقت است .
۳- برانکو ایوانکوویچ پیشگویی سرمربی پرتغالی را محقق کرده و با برنامه ریزی قبلی بعد از پیروزی در جنگ قدرت به کمک هواداران پرسپولیس ، خود بر مسند تیم ملی نشست :
این یکی از همه خنده دار تر است . در این فاصله برانکو از پرسپولیس جدا شد ، به الاهلی عربستان رفت و از آنجا هم اخراج شد و حالا احتمال دارد سرمربی ایران شود . تیم ملی هم بعد از ناکامی در جام ملتهای آسیا سراغ مربیان دیگری رفت ، با هروه رنار به توافق رسید ولی به علت اینکه مسئولان فدراسیون فوتبال (تحت فشار همین آقایان خبرنگار با اسم رمز اینکه برانکو ایوانکوویچ اینده سرمربی‌ تیم ملی است) عجله داشتند تا سرمربی آینده تیم ملی را زودتر معرفی کنند ، هروه رنار که در آن موقع سرمربی وقت تیم ملی مراکش بود مانع از اعلام زودهنگام سرمربی‌گری اش در تیم ملی شد . سپس مارک ویلموتس بلژیکی سرمربی تیم ملی ایران شد و به رغم خوش‌بینی های اولیه ، در نهایت با دو شکست تلخ جایگاهش را متزلزل دید . با استدلال این آقایان همه این اتفاقات یک برنامه ریزی دقیق بوده تا در نهایت برانکو سرمربی‌ ایران شود ! استدلالی که تنه به تنه حرفهای علی اکبر رائفی پور و حسن عباسی می‌زند .
در جمع‌بندی این بحث باید نتیجه گیری کرد که این افراد با این سطح از استدلال های کودکانه و مقدمه های دروغ بیش از هر چیز دو رویی و ریاکاری خود را نشان می‌دهند .
۲
سعید
دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۸، ۱۱:۱۶
به عنوان یه پرسپولیسی مخالف حضور برانکو تو تیم ملیم.برانکو اگه بهترین نتایج رو هم بگیره هیچ وقت یه دستگی بین مردم نخواهد بودو همیشه حاشیه کنار تیم ملی خواهد بود مثل دوران کیروش
با اینکه ویلموتس هم خیلی چیزارو داغون کرده ولی ب نظرم باید بهش فرصت داد
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر