فهرست
يوسين بولت، بازيكن جديد بروسيا ‌دورتموند
يوسين بولت، بازيكن جديد بروسيا ‌دورتموند

يوسين بولت، بازيكن جديد بروسيا ‌دورتموند

آی اسپورت - یوسین بولت، قهرمان پیشین دوی سرعت جهان، یك گام دیگر برای ورود به دنیای حرفه‌ای فوتبال نزدیك‌تر شد. او كه پیش‌تر به عنوان یك دونده جاماییكایی، نام خود را در تاریخ ورزش جهان جاودان كرده، حالا به دنبال تحقق آرزوی كودكی‌اش، یعنی بازی در مسابقات حرفه‌ای فوتبال در اروپا‌ست. بولت سی و یك ساله اعلام كرده كه باشگاه بورسیا‌دورتموند رسما به او اجازه داده كه حدود دو ماه دیگر، یك دوره آزمایشی را در این باشگاه شروع كند. تیمی كه از بزرگان فوتبال آلمان محسوب می‌شود و بازی در این تیم برای هر بازیكنی، افتخار بزرگی به شمار می‌رود. این تیم در حال حاضر در رده سوم بوندس‌لیگاست و با سیزده امتیاز، فاصله زیادی با بایرن مونیخ در صدر جدول دارد. بعضی كارشناسان می‌گویند شاید هدف باشگاه پرطرفدار دورتموندی از حضور یوسین بولت در تمرینات تیم، كسب درآمد بیشتر از تبلیغات است. در این بین گفته می‌شود شركت پوما كه حامی مالی باشگاه دورتموند و همینطور یوسین بولت است، نقش زیادی در این ماجرا داشته؛ اتفاقی كه دو طرف مدت‌ها بر سر آن مشغول گفت‌وگو بوده‌اند و ظاهرا به سادگی محقق نشده.

بولت گفته بهار سال پیش باشگاه دورتموند رسما با درخواست او موافقت كرد كه به صورت آزمایشی و كوتاه‌مدت، در تمرینات جدی تیم شركت كند، اما او به دلیل حضور در مسابقات دو و میدانی و بعد به علت آسیب‌دیدگی قادر به این كار نبود. پیش‌تر هانس یواخیم واتزكه، مدیر اجرایی باشگاه دورتموند، ارسال این دعوت‌نامه رسمی به یوسین بولت را تایید كرده و گفته بود این انتقال یك حركت صرف تجاری نیست و باشگاه دورتموند كاملا در این كار جدی است.

 به گفته یوسین بولت، حالا باشگاه آلمانی دعوت خود از این اسطوره تاریخ ورزش را تمدید كرده: «از ماه مارس، رسما تمرینات جدی‌ام را با بورسیا‌دورتموند شروع می‌كنم. آن موقع معلوم شود كه توانایی من در فوتبال چقدر است و چقدر امكان پیشرفت دارم. اگر آنها مرا تایید كنند و بگویند فقط احتیاج به تمرینات بیشتر دارم، حتما این كار را خواهم كرد. من از همین الان برای آن روزها نگران و نا‌آرام هستم. در حال حاضر از نظر بدنی‌ آماده‌ام و مشكلی ندارم، ضمنا من آدمی نیستم كه از چیزی عصبی شوم، اما این موضوع فرق دارد. یك چالش جدید و متفاوت پیش روی من است. الان داریم درباره فوتبال حرفه‌ای صحبت می‌كنیم. یك دنیای كاملا جدید. البته روزی كه می‌خواستم بطور حرفه‌ای، وارد مسابقات دو و میدانی شوم، احساسی شبیه به این داشتم. آن موقع هم حسابی نگران بودم. كم‌كم با جمعیت و محیط آشنا شدم و ترسم ریخت و همه‌چیز برایم رفته‌رفته طبیعی شد.»

رقابت با اوبامیانگ، سریع‌ترین بازیكن فوتبال جهان

شاید نكته‌ای كه این انتقال را جالب‌‌تر می‌كند این است كه در حال حاضر باشگاه دورتموند سریع‌‌ترین بازیكن حرفه‌ای جهان را در اختیار دارد: پی‌یر امریك اوبامیانگ. ركورد این مهاجم گابنی در تمرینات دورتموند ٧/٣ ثانیه در سی‌‌متر ثبت شده. این ركورد اگر درست باشد، حتی از ركورد یوسین بولت در مسابقه دوی صد متر جهان در سال ۲۰۰۹ هم بهتر است! در آن مسابقه، بولت صد متر را در ٥٨/٩ ثانیه دوید و ركورد جهان را شكست. این یعنی در طول سی‌متر، اوبامیانگ هشت‌صدم ثانیه سریع‌تر از بولت بوده! با این حال بسیاری از كارشناسان معتقدند این مقایسه درست و علمی نیست و نمی‌توان روی آن حساب كرد. به نظر آنها سرعت هیچ بازیكنی قابل قیاس با یوسین بولت نیست. با وجود این، رقابت این دو نفر در تمرینات آتی بورسیا‌دورتموند می‌تواند جذابیت بیشتری به جلسات تمرینی این باشگاه بدهد.

منچستریونایتد، هدف نهایی

یوسین بولت هرچند می‌گوید از پیوستن به باشگاه ریشه‌دار دورتموندی هیجان‌زده و خوشحال است، اما می‌گوید هدف نهایی‌اش بازی برای منچستریونایتد است. باشگاهی كه سال‌ها از آن طرفداری می‌كند. او قبلا بارها اعلام كرده بود كه آرزوی كودكی‌اش بازی در تیم منچستریونایتد بوده. بولت می‌گوید پیش از رفتن به بورسیا‌‌دورتموند با آلكس فرگوسن مشورت كرده و از او كمك خواسته و فرگوسن به او پیشنهاد كرده ابتدا به دورتموند برود و اگر آنجا موفق بود، آن‌وقت سفارش او پیش مدیران باشگاه منچستریونایتد خواهد كرد. بولت می‌گوید ادامه این مسیر به نظر مثبت دورتموندی‌ها بستگی دارد: «اگر آنها بگویند من به اندازه كافی استعداد و توانایی دارم و فقط باید تمرین اختصاصی بكنم، آن‌‌وقت پروژه جدید من كلید خواهد خورد.»

یوسین بولت كه از بزرگان تاریخ ورزش محسوب می‌شود، همیشه گفته استعداد و توانایی زیادی در فوتبال دارد. قبلا گفته بود به راحتی می‌تواند برای تیم ملی فوتبال كشورش، جاماییكا، بازی كند و حالا می‌گوید اگر همه‌چیز خوب پیش رود، می‌خواهد یكی از پنجاه بازیكن برتر جهان شود! او با توجه به سرعت فوق‌العاده‌اش، می‌خواهد در زمین فوتبال به عنوان بازیكن «لب‌ خط» بازی كند و نقش مورد‌ علاقه‌اش «وینگر» یا «بال كناری» است. بولت كه فاتح هشت طلای المپیك است، می‌گوید هدف از این كارش تحقق یك رویای قدیمی است و در حال حاضر اهمیتی نمی‌دهد كه دیگران درباره او چه می‌گویند. چرا كه از وقتی خبر دوره آزمایشی او در باشگاه دورتموند منتشر شد، بسیاری از او انتقاد كردند كه این اقدام در شأن ورزشكاری مثل بولت نیست كه از بزرگان تاریخ ورزش محسوب می‌شود، بولت اما می‌گوید فعلا اهمیتی به قضاوت دیگران نمی‌دهد. او كه حدود پنج ماه پیش به دلیل مصدومیت، پایان تلخی با مسابقات جهانی دو و میدانی داشت، حالا می‌خواهد شروعی خاطره‌انگیز در دنیایی جدید را تجربه كند.

 

اعتماد

     
آی اسپورت
2018-01-09 12:26:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر