فهرست
سکه‌های لای گز، پنالتی‌ها آورده؛ فساد!
سکه‌های لای گز، پنالتی‌ها آورده؛ فساد!

سکه‌های لای گز، پنالتی‌ها آورده؛ فساد!

آی‌اسپورت- هر چند وقت یک بار هستند نفراتی که درباره فساد در فوتبال حرف می‌زنند، اما این حرف‌ها گوش شنوایی ندارد. قصه، قصه فوتبال ناپاکی است که قرار بود همیشه پاک باشد. می‌گویند گذر زمان همه چیز را مشخص می‌کند. شاید سال‌ها از اتفاقی که افتاده گذشته باشد و دیگر نتیجه فلان بازی برای هواداران دو آتشه فلان تیم اهمیتی نداشته باشد و فقط باعث شود تا آنها سری به نشانه تاسف تکان بدهند، اما نمی‌توان به همین راحتی از کنار شاکله اصلی موضوع و اینکه فساد در فوتبال ایران بیداد می‌کند عبور کرد. چند روز پیش بهروز رهبری‌فر و امروز هم خداداد عزیزی پرده از مسائلی برداشتند که عمق فاجعه را نشان می‌دهد. رهبری‌فر البته ۵ سال قبل هم از این افشاگری‌ها کرده بود اما حرف‌های او در گوش کسی فرو نرفت و هیچ کسی واکنشی به آن نشان نداد. این بار بازیکن سابق استیل آذین خیلی شفاف از تبانی، خرید داور و خرید بازیکن حریف صحبت کرده است: «در استیل‌آذین همه نوع کارهای غیراخلاقی بود؛ خرید داور، خرید بازیکنان حریف و سحر و جادو! مثلا به گلر شموشک پول دادند، به هر سمتی توپ را می‌زدیم، او به طرف دیگری شیرجه می‌زد. یا مدافع تراکتور که بی‌دلیل دقیقه ۱۰ بازی جوری بازیکن ما را زد که اخراج شد. دورانی که در استیل‌آذین حضور داشتم به هر نحوی می‌خواستیم به لیگ برتر صعود کنیم که خدا یقه‌مان را گرفت

رهبری‌فر رک و پوست‌کنده حرف می‌زند؛ خداداد عزیزی هم همین طور. آنجا که می‌گوید: «يادم هست يك بنده خدایی به من زنگ زد. نمی‎دانم با چه تیمی بازی داشتيم. من مدير فنی پيام بودم. طرف علنا به من گفت بازی را برای‌تان درمی‌آوريم. خيلي هم حساس بود. گفت دو چك ۱۰ ميليونی بدهيد و برنده از زمين خارج شويد. يعنی ۲۰ ميليون می‌خواستند كه بازی را دربياورند. از اين اتفاقات زياد می‌افتاد.»

البته شاید حرف‌هایی که زده می‌شود برای خیلی‌ها جذاب باشد و برای چند روز فوتبال ایران را درگیر خودش کند اما در نهایت قرار است چه اتفاقی بیفتد؟ سال‌های سال قبل هم حرف‌هایی مشابه زده شد و در رسانه‌ها بازتاب زیادی داشت. مثل شایعه ماجرای سکه‌های لای گز در اصفهان؛ جایی که می‌گویند خود محمد دادکان رییس اسبق فدراسیون فوتبال شخصا به ماجرا ورود کرد و با فرستادن دانشور دبیر فدراسیون به اصفهان متوجه شد که ماجرا صحت دارد. آن زمان دادکان رییس هیئت مدیره اصفهانی را احضار و با تذکر قائله را خواباند تا حاشیه‌ها بیشتر از این حاد نشود.

از این دست اتفاق‌ها در فوتبال ایران زیاد افتاده است. زیاد درباره‌اش شنیده شده و شاید بوده‌اند نفراتی که به صورت پنهانی از کار برکنار شده‌اند اما آن چیزی که مشخص است این است که هرگز برخوردی شفاف و قانونی با این موضوع نشده است. در قوانین فیفا همه موارد مطرح شده جرم است و پس از ادعا باید به اثبات برسد. ضمن این‌که همه افرادی که در این ماجراها نقش داشته‌اند باید مادام‌العمر محروم شوند. فیفا حتی عنوان کرده که دانستن و اطلاع ندادن برابر با جرم است و حتما باید با هرگونه فسادی برخورد شود. اتفاقی که در فوتبال ایران نمی‌افتد و اگر هم هر چند سال یک بار بازیکنی، مدیری، رییس باشگاهی یا... پیدا می‌شود و درباره فساد حرف می‌زند، این قصه در حد همان حرف باقی می‌ماند. جالب اینجاست که پس از افشاگری‌های اخیر و در شرایطی که لباس فلان تیم، موی فلان بازیکن یا صفحه اینستاگرام یک فوتبالیست برای خیلی‌ها حساس شده است، پیگیری فساد، رشوه، خریدن داور و تلاش برای صعود با رانت زیاد مورد استقبال قرار نمی‌گیرد.

کمیته اخلاق در چند وقت اخیر تمام تلاش خودش را کرده تا به بهترین شکل ممکن در مسائل این‌چنینی ورود کند و تا حدودی کار را هم پیش برده است اما آیا وقتش نرسیده که اگر کسی ادعایی می‌کند اول این ادعا را ثابت کند و سپس مراجع ذی‌صلاح نام خاطیان را از قالب اسم مختصر خارج کنند؟ آیا مردم نباید بدانند که آقای (م)، آقای (ج) یا آقای (ت)چه کسانی هستند که در پشت پرده فوتبال نقش دارند؟ بیان این اسامی مختصر فقط و فقط باعث می‌شود تا این ماجراها در حالت تهمت زدن باقی بماند و آنهایی هم که اطلاعات زیادی از اخبار پشت پرده دارند هرگز دست به افشاگری نزنند؛ چرا که می‌دانند حرف‌های‌شان فقط در حد یک تهمت باقی می‌ماند و هرگز به سرانجامی نخواهد رسید.

 

خبرآنلاین

۶ ۳  
آی اسپورت
2018-04-20 02:15:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
ویلی
جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷، ۱۳:۰۰
غائله درسته نه قائله.....فردی که غلط املایی داره یعنی کتاب نخونده حالا وضع ژورنالیستامون این باشه دیگه چه انتظاری میره از عوام رعیت!!
۱ ۱
دیپلم ردی فسور
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۰۰:۳۴
املای درست برانک میشه: دیپلم ردی فسور برانکو دلالویچ:
مهدی
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۱:۴۹
جالبه به هر نوع شائبه فسادی که در سالهای گذشته شنیده شده اشاره شده جز بازی تراکتور و نفت، تابلوترین نامردی تاریخ فوتبال این کشور!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر