فهرست
پرسپولیس-تراکتور؛ هر دو شرم کنید
پرسپولیس-تراکتور؛ هر دو شرم کنید

پرسپولیس-تراکتور؛ هر دو شرم کنید

آی اسپورت – در شرایطی که روز جمعه در ورزشگاه آزادی هواداران هر دو تیم تراکتورسازی و پرسپولیس با به زبان آوردن شعارهای شرم آور به یکدیگر حمله کرده و تلنگری بزرگ به فوتبال ایران زدند، طبق معمول در پایان مسابقه طرفین به دو جبهه حق و باطل تقسیم شده و هر یک خود را به حق می‌دانند. این در حالی است که دو آتشه‌های تراکتورسازی و هم هواداران افراطی پرسپولیس در توهین به حریف برخی سنبل‌های ملی و البته یک بازیکن درگذشته مضایقه نکردند و در نهایت این ارکستر شرم آور با همسرایی گروهی طرفداران پرسپولیس و به زبان آوردن یک لفظ توهین آمیز آذری به اتمام رسید. اتفاقی کمتر دیده شده در فوتبال ایران که به عقیده برخی از محققین اجتماعی نشانه‌هایی از یک گسست هشدار دهنده محسوب می‌شود.

اما بیایید واکنش‌های بعد از این مسابقه نه چندان آرام را مرور کنیم؛ اینکه در صفحات و پیج‌های هواداری و همینطور شبکه‌های اجتماعی و کانال‌هایی که ریشه در هواداری دارند، اگر طرفین به حمله علیه یکدیگر بپردازند چندان عجیب نیست اما اینکه مدیران دو باشگاه و سرمربیانشان در جایگاه حق مطلق نشسته و بدون در نظر گرفتن تخلف هواداران خودی اقدام به محکومیت یکدیگر کنند، ثمره‌ای جز ادامه این رفتارهای ناخوشایند در ورزشگاه‌های ایران ندارد.

اینکه یحیی گل محمدی بی توجه به شعارهای هواداران خودی، پرسپولیسی‌ها را متهم می‌کند یا اینکه برانکو ایوانکوویچ در مصاحبه مطبوعاتی دیروز این توهین‌ها را طبیعی و به دلیل حساسیت بازی می‌داند، اینکه آجورلو مدیرعامل باشگاه تراکتور نامه‌ای تهدیدآمیز به فدراسیون فوتبال ارسال می‌کند و اینکه حمیدرضا گرشاسبی مدیرعامل پرسپولیس مسئولان ذیربط هیچ تلاشی در محکوم کردن شعارهای تند ورزشگاه آزادی نمی‌کنند، همه زنجیره‌ای هستند که سال‌ها در فوتبال ایران وجود داشته است.

در شرایطی که ورزش ایران به دلیل ذهنیت دو قطبی هوادارانش همواره مستعد ایجاد جبهه های سیاه و سفید و مثبت و منفی بین هر دو تیم باشگاهی است، گمان ما بر این است که با عوام گرایی مدیریتی در فوتبال ایران این مسئله هرگز رفع نخواهد شد و همان طور که می‌بینیم به درجات بدتری هم رسیده است.

آنهایی که فوتبال را از نزدیک تعقیب می‌کنند، اولین سال حضور تراکتورسازی در لیگ برتر را به خاطر دارند. زمانی که در بازی پرسپولیس – تراکتور در ورزشگاه آزادی که فراز کمالوند و زلاتکو کرانچار هدایت دو تیم را بر عهده داشتند هیچ ناآرامی خاصی در ورزشگاه وجود نداشت و تنها پرسپولیسی‌ها در واکنش به حضور پرتعداد هواداران تراکتور سر به سر تیم رقیب می‌گذاشتند. حال آن فضا را در سال‌های نه چندان دور مقایسه کنید با همین جمعه که خشونت کلامی و بی احترامی شدید و غیرقابل باور در آن موج می‌زد.  

به خاطر بیاوریم در این سال‌ها همواره مدیرانی هدایت دو تیم را بر عهده داشتند که در مواقعی این چنین تنها به منفعت تیم خود و محبوبیت در بین هواداران دو آتشه فکر می‌کردند. آدم‌هایی که حالا هم رد پایشان در شکل مدیریت هر دو باشگاه وجود دارد. حال آن که شجاعت در تقبیح اتفاقاتی که از سوی هر یک از هواداران دو تیم رخ داده است، لازمه اولیه خاموش کردن این بحران است. حتما می‌دانید که رقابت‌های فوتبال ادامه دار و پیوسته خواهد بود و قرار نیست مسابقه پرسپولیس و تراکتور در فصل‌های آینده دیگر برگزار نشود. اگر قرار باشد دوباره همین فضا و حتی اتمسفر تندتر از این در ورزشگاه آزادی و یادگار امام در انتظار دو تیم باشد، به همین روش ادامه دهید، والا به عقب برگردید، خود را نگاه کنید و تغییری در این مدیریت پوپولیستی تان بدهید.

۴۵ ۳۲  
آی اسپورت
2017-12-31 12:36:00
نظر دهید

۳۲ نظر
مجتبی
يكشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶، ۱۳:۲۴
شرم بر توی استقلالی
تورک اوغلی
يكشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶، ۱۶:۳۵
ما پان تورک های شریف نمیخوایم با شماها زیر یه پرچم باشیم آقای پژمان رهبر آیا شما حاضرید خانوادتون در یک قفس با یک سری افعی خفاش و سگ هار یا موش های آدم خوار زندگی کنند؟
همتون دیدید مردم غیور تبریز به این فتنه اخیر شما نپیوستند چون خودشونو از شما نمیدونند و ضمنا ما از نظامی که بالا سر شماست راضی هستیم خدارو شکر مثل شما هم گدا گشنه نیستیم برای تخم مرغ! قیام کنیم
۴
علی به تورک اوغلی
يكشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶، ۱۸:۵۴
به کوری چشم تو و کسانی که نمیتوانید عظمت ایران و ایرانی رو ببینید تبریز به حرکت درامده. تو نه تبریزی هستی نه آذربایجان و نه ایرانی. بسوزید که برنامه و نقشه هاتون برملا شدن و تیرتون به سنگ خورده. درود بر مردم شریف و غیرتمند تبریز.
۸
مراغه به تورک اوغلی
يكشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶، ۲۱:۵۴
میدونید دوستان مردم قهرمان مراغه امروز چه شعارهایی میدادن. نترسید نترسید ما همه باهم هستیم مرگ بر دیکتاتورو.... اما یه شعار جلب توجه میکرد استقلال آزادی جمهوری ایرانی- مثل تفاله شما و همفکران نادان و ابله ساندیس خورت رو انداختن سطل آشغال. هنوز اولشه.
۵
شوچاقای
يكشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶، ۲۲:۱۰
تورک اوغلی، کسی جلوی تو را نگرفته. برو ترکیه، برو آذربایجان یا هرجا دوست داری. برو زیر پرچم کشورهایی که دوستشون داری ولی اگه فکر کردی که میتونی یه وجب از خاک ایران را جدا کنی سخت در اشتباهی.
۳
محمد
يكشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶، ۱۳:۲۵
شرم بر تو که توهین شصت هزار نفر فاشیست رو به قومیت با یکی سری توهین های 2 3 هزار نفر به یه ورزشکار که تا الان علت مرگش معلوم نیست یکی میدونی . شرم بر تو و امسال تو که یه پرچم آوردن 8 سال پیش رو که آره یه اشتباه بود ولی یه اتفاق 8 سال پیش بود را چون چیز دیگهی برا علم کردن ندارین حی علم میکنین . شرم به امسال شعار یک سری پانتریکسم بی وجدان رو که ما ها خودمونم از شون نفرت داریم به پای چهل پنج میلیون ترک زبان کشور نوشتین و فحاشی های که تو آبا و اجداتون رو صدا میکردین یه عکس العمل طبیعی میدونین
علی پرسپولیسی
يكشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶، ۱۴:۳۱
چرا چیزی رو بدون تفکر میگی؟! تو تهران پر ترکه و اتفاقا این درصد توی استادیوم خیلی بالاتره. شک نکن هزاران نفر از اون ۶۰ هزار نفر خودشون ترک بودن . پس چطور میگی به خودشون و خانوادشون توهین کردن؟؟!!
مشکل همینجاس که بحث ۲تا تیم فوتبالو شما به قومیت میکشید . فحاشی تو فضاهای مردونه نه فقط تو ایران که همه جای دنیا وجود داره . حالا من از تو سوال میکنم آیا پرسپولیسی و استقلالی ای که تو استادیوم یا فضای مجازی به هم فحش و بد و بیراه میگن دارن به تهرانی ها فحش میدن؟؟؟؟
۱۶ تا تیم تو لیگ برتر داریم همشون به هم دیگه فحش میدن ولی هیچکدوم بحث قومیتی رو پیش نمیکشن جز شماها . ببینید وقتی همه با تیم شما به مشکل بر میخورن مشکل کارتون چیه؟
توی همین سایت بعد از بازی رفت تو تبریز کامنت های یکی بود به اسم علی تورک اوغلی که اگه میخوندی میفهمیدی که ریشه این اتفاقات از کجا میاد. شما میگی از پانترک ها نفرت داری ولی همتون تو استادیوم میشینید بغل همینایی که ازشون نفرت دارید(!) و یکصدا شعار های ضد میهنی و فحاشی به زنده و مرده میکنید . چرا فکر میکنید همیشه تقصیر از طرف مقابله؟ چرا هیچ به کاراتون فکر نمیکنید؟ چرا متوجه نمیشید که قبل از اینکه با توجیه بخواید طرف مقابلتون رو گول بزنید دارید اول خودتونو گول میزنید؟
تو فقط همین کامنتتو بخون که با وجود کنترل ظاهری خودت و ژست روشن فکرانه و بی طرفانه ای که گرفتی بازم داری به مرحوم نوروزی توهین میکنی!! اول خودتو تغییر بده بعد طرف های مقابلت رو قضاوت کن و بخواه که تغییر کنن.
فرزاد مهریار
يكشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶، ۱۴:۵۰
آقا ، همین امسال هم شما پرچم آذربایجان آوردید . تازه پرچم جنبش تجزیه طلبی رو هم آوردید . به یک قومیت هم توهین کردید (شعار .......های کوروش) . اگر شما از پانتورک ها متنفرید ، ما هم از افراطیون نژادپرست ضد ترک متنفریم .
آیدین
يكشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶، ۱۳:۴۹
آن زمان که برنامه‌هایی برای تحقیر لهجه ترک زبانان تهیه شد و طرفداران پرسپولیسی مته بر خشخاش گذاشتن، تخم این نفاق و نژادپرستی کاشته شد‌. همه گیر دادن به توهین تراکتوریا به مرحوم نوروزی یا شعار خلیج عربی. به نظرم بهتره زمینه‌های این اتفاقات رو ببینین، نه خود اتفاقات.
۲ ۱
حمید
يكشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۱۷
آیدین عزیز:
واقعا فکر می کنی جک هایی رو که برای ترک ها ساخته شده پرسپولیسی ها ساختن؟ اصلا اون موقعی که این جک ساخته شده پرسپولیسی وجود داشته؟ نه برادر من. قضیه چیز دیگه است.
جک ساختن و تحقیر کار پسندیده ای نیست و قطعا محکومه اما بحث اینه که چی شد که این مسائل که جاهای دیگه وجود داشتن وارد ورزشگاه شدن و چی شد که اینقدر قضیه داغ شد؟ جواب آقای نویسنده اینه که مقصر مدیران هر دو تیم هستن که هیچ تلاشی در این زمینه نمی کنن بلکه بعضا با سوار شدن بر موج احساسات هوادارن فقط برای کسب منافع کوتاه مدت به آتشی دامن می زنند که معلوم نیست شعله هاش در آینده دامن چه کسانی رو بگیره. کوتاهی مدیران پرسپولیس در این زمین هاون جاست که با توجه به حساسیت قضیه هیچ تمهیدی برای جلوگیری ازش انجام ندادن. کوتاهی مدیران تراکتور (شخص آجرلو) اونجاست که کلی تمهیدات برای بدتر شدن قضیه انجام دادن.
یک سئوال: قبل از شروع لیگ 16 که هنوز معلوم نبود پرسپولیس و تراکتور مدعی اند و هنوز زمان بازی ها هم معلوم نبود آقای آجرلو اومد و گفت با اون بازیکن ارمنی به خاطر مردم شریف آذربایجان قرارداد نمی بندیم. آخه همچین رفتار قرون وسطایی رو چه جوری میشه توجیه کرد؟
من به عنوان یک پرسپولیسی می پذیریم که اشتباهاتی مدیران پرسپولیس داشتن. امیدوارم تو هم به عنوان یک تراکتوری اشتباهاتی مثل نامه نگاری های بی معنی به وزرات و فدراسیون توسط آجرلو و صحبت های احمقانه ای مثل همون مورد بالا رو بپذیری. این رو هم بگم قبل از اینکه این آجرلو/آجرمغز بشه مدیر عاملتون من تراکتور رو خیلی دوست داشتم. تیم واقعا خوبی بودید که فقط فوتبال بازی می کردین اما با اومدن این احمق تراکتور همه چیزش خراب شد. به یک سری افرادی دور و بر خودش میدون داد که باعث جلوه تراکتور در نظر مردم تخریب بشه. ای کاش شما همه اینها رو ببینی و همونطور که من قصور مدیران پرسپولیس رو می بینم.
وحید
يكشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶، ۱۳:۵۱
شرمنده اون لیدری باشه که رو طبل میکوبید
۴
___
يكشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶، ۱۴:۰۷
اوه اوه پژمان راهبر! من که منتظر بودم وسط بحثش بنویسه« و پرسپولیس با این برد وارد بحران و سراشیبی شد »
وحید
يكشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶، ۱۴:۱۰
چیزی که پژمان راهبر بنویسه همین میشه
ماست مالی برای بی فرهنگ های پارررررس پو لیسسسسس
۷
رضا
يكشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶، ۱۴:۱۸
آره دیگه شصت هزار بی شرف به قول نماینده تبریز علیه تورک ها که به اعتراف خود فارس ها از جمله بهرام مشیری که گفته بود تورک ها این سرزمین را در طول تاریخ حفظ کردند والا فارس ها مشغول عیاشی و شعر گفتن بودند شعار دادند الان این آقای راهبر میاد به تورک ها میگه شرم کنین. بابا جمعه سیاه فوتبال ایران بوده و فیفا ورود کنه پرسپولیس میره دسته یک
۶
a
يكشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶، ۱۴:۱۹
https://www.youtube.com/watch?v=-9mRx1xkUng
این ویدئو رو کامل ببینین بازی تراکتور و پرسپولیس سرمربی وقت علی دایی که بعد از مسابقع کلیه این صداهارو تکذیب کرد!!! همه مشکلات از این روز شروع شد!!! صدای ... نمیاد ترکه صداش درنمیاد!!!
۴
مصی
يكشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶، ۱۴:۲۰
یه سوال دارم چرا بقیه تیما وقتی میان آزادی مشکلی پیش نمیاد واین برنامه هافقط واسه تر تر تبریز اتفاق میفته جواب واضحه کرم از خود درختچه وقتی تو تبریز توهین میکنید انتظار احترام نداشته باشید
عمرعبدالرحمان العراقی
يكشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶، ۱۴:۵۳
کیسه کش اعظم پژمان راهبر
تبریز- حتما بخوانید
يكشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۱۴
پیشاپیش از طولانی بودن مطلب عذر میخوام. این مسئله رو باید در بستر وسیعتری بررسی کرد. دوستان حتما یادشون میاد که قبل از اتفاقات 88، نیروی انتظامی طرح جمع اوری اراذل و اوباش پایتخت رو اجرا کرد. بعدها همه شنیدیم که یکی از فرماندهان عالی رتبه نظامی که در سوریه کشته شد گفت ما اینا رو جمع کردیم و بعد برای سرکوب معترضان ازشون استفاده کردیم. اما چه ارتباطی با این قضیه داره؟ برگردیم یه کم عقب تر. پروژه به کارگیری اوباش از قبل کلید خورده بود. سال 85 یه اغتشاشی سر قضیه کاریکاتور روزنامه دولت در تبریز ایجاد شد. یه سری اراذل و اوباش دستگیر شد که موسوم شدن به پان تورک. که بعدها در قضیه 88 هم برای سرکوب در تبریز استفاده شدن. اما درتبریز فقط بحث سرکوب مطرح نبود. پروژه ای به نام غیرسیاسی کردن تبریز. تبریز شهر مهم و تاثیرگذاری در تاریخ ایران بوده. هر حرکتی که کرده پایه های حکومت وقت رو به لرزه درآورده. تا قبل از 85 چیزی به نام چیزی به نام پان ترکیسم نداشتیم. اوایل دهه 70 جریانات ضعیف تجزیه طلبی داشتیم اما چیزی به نام پان ترکیسم در تبریز وجود خارجی نداشت چه برسه به اینکه در استادیوم شعار بدن. حتی زمانی که در لیگ یک میرفتیم باغ شمال مهمترین شعاری که داده میشد داغالاره سوکر تراختور. این شعار قدیمی تراکتور هست. پرژه غیر سیاسی کردن تبریز نیازمند منحرف کردن اذهان مردم تبریز به یه مسئله دیگه بود. چه چیزی بهتر از تشدید دعوای کهنه ترک و فارس. کارخانه تراکتور رو در استانه ورشکستگی براداران سپاهی خریدن بعدشم تیم رو. از سال 88 بطور کامل رفت زیر نظر سپاه. از اون زمان هم همه مدیران عامل تراکتور فرمانده سپاه بودن. تراکتور در استانه انتخابات جنجالی 88 به لیگ برتر اومد. کسی نپرسید چه جوری تیمی که سه سال بود تا صعود میومد بالا میبردن اصفهان سرش رو میبریدن یا در بازی با شیرین فراز که بعد به اعتراف خود بازیکنان اونا رو تطمیع کرده بودن اونم با مربی همین تیم الان اومده لیگ برتر.چرا همون سال رفت زیر نظر سپاه. در روز صعود تراکتور جناب علی ابادی رئیس سازمان تربیت بدنی در استادیوم بود. این ذهنیت رو در تبریز تقویت کردن که فارس ها نمیذاشتن تراکتور بیاد لیگ برتر. بعد انتخابات 88 این جو رو درست کردن که ما چرا باید بیایم به ما مربوط نیست. به فارس ها مربوطه. پروژه غیرسیاسی کردن و انحراف ذهنیت مردم رو کشوندن به استادیوم که هم قابل کنترل باشه، هم فضا احساساتی هست. به لحاظ فرهنگی مشکل داره دائم توهین میشه هم از دیرباز برخی هواداران نادان و غیراگاه پرسپولیس استقلال به ترک ها توهین میکردن. و هم زیرلوای ورزش جلب توجه نکنه که این یه پروژه هست. گروهی به نام تی تی تشکیل شد که اینا دادن شعارهای قومیتی رو در استادیوم کلید زدن. ما زبان مادری میخوایم. برای همه باید مدرسه به زبان ترکی باشه. تا قبل از بازگشت تراکتور به لیگ برتر هیچ اثری از اینا وجود نداشت. نمیذارن تراکتور اول شه.نمیذارن بره اسیا. کی نمیذاره؟ فارس ها. نیاز به یه دشمن فرضی هست. دقیقا چیزی مثل امریکا در ادبیات حکومت. تیم دست سپاهه. سه بار تا استانه قهرمانی بردن و نذاشتن قهرمانه شه. چه کسانی اینکارو کردن. خود سپاه. تا این شائبه رو بیشتر تقویت کنن. در جو تبریز دائم تبلیغ کردن که فارس ها نمیذارن. در استادیوم خوراک از طریف برخی هواداران پرسپولیس یا استقلال مهیا میشد. مخصوصا وقتی که اشتباه داوری بود یا تراکتور بازی رو میباخت. تا یکی از اونور میگفت .... اینور شروع میکردن هاردا گوردون فارس توت.... (هرجایی فارس ها رو دیدی ترتیبشون رو بده) . هر چی جلوتر می رفت شعارهاشون رادیکال تر شد. چون همیشه طرف پرسپولیس یا استقلال مهیا کننده خوراک نبود. اینا برای تحریک هواداران پرسپولیس شعار میدادن مرگ بر فارس یا خلیج ... این افراد موسوم به تی تی کی هستن؟ همون اراذل و اوباشی که عمدتا در سال 85 گرفتن تواب سازی کردن الان در اجرای پروژه استفاده میکنن. همین ها بودن بنر بردن استادیوم و الان هم دارن کارشون رو میکنن.از اینا بپرسید چرا این چیزهایی که در استادیوم میگید بیرون نمیگید چه جوابی میدن؟ اگر مطالبه زبانی دارید دریاچه دارید چرا در یه مکان ورزشی؟ چرا جرات عرض اندام در بیرون رو ندارید؟ جواب میدن ما بیایم بیرون فارس ها استفاده کنن. درحالی که این مطالبه شماست مال اونا نیست اگر واقعی هست باید بیاید بیرون. استادیوم جای شعار سیاسی نیست. اما قرار براین هست در فضای محدود استادیوم بمونن. چون اگر بخوان بیان بیرون از کنترل خارج میشه. جریان میفته دست دیگران. تناقض اشکارتر اینا وقتی مشخص تر میشه که دائم درحال تفرقه افکنی تضعیف وحدت ملی و اقدام علیه امنیت ملی هستن و قریب به اتفاق هم میگن فدایی رهبر هستیم. این تناقض داره. شما هم حامی حکومت باشی و هم علیه اون. پس یه جای کار داره میلنگه. هدف پروژه غیرسیاسی کردن تبریز و انحراف ذهنیت به مسائل قومی، هم برای به حاشیه بردن مطالبات واقعی مردم هست که مثل بقیه کشور اقتصادی معیشت فقر بیکاری فساد اختلاس و.... هست و هم جدا کردن تبریز از اعتراضات مردمی. تفرقه انداز و حکومت کن. زنجان و ارومیه و اردبیل فوتبال ندارن. اما تبریز تیم فوتبال داره برای سرگرم کردن مردم انحراف ذهن مردم از مشکلات واقعی ایجاد تفرقه بین اقوام مناسب تر هست. خوشبختانه مردم آگاه تر شدن. دستشون برای مردم رو شده. همین قدر که خودشون هم از موفقیت پروژه اطمینان ندارن.نشون میده تیرشون به سنگ خورده. تبدیل تبریز به پادگان نظامی دلیلی بر این هست که وحشت و هراس همچنان از تبریز باقی ست. تبریز همچنان شهری مهم و تاثیرگذار در تحولات سیاسی اجتماعی ایران باقی میمونه و این مسائل حاشیه ای گذار مثل پان ترکیسم که جریانات ساختگی و بدون پشتوانه اجتماعی هستن نمیتونن برای مدت زیادی تبریزی ها رو فریب بدن. مثال تبریز و آذربایجان به بقیه ایران مثل سر هست به بدن. همونطوری که یک سر بدون بدن نمیتونه باشه یه بدن هم بدون سر نمیتونه باشه.
فرزاد مهریار
يكشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۲۲
چوخ ممنون . ساغول . حقا که خون زردشت پیامبر توی رگاته...
PP
يكشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۳۶
احسنت!
امیدوارم کاربران این نوشته و تحلیل رو مطالعه کنن!
Hasan
يكشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۳۷
من کاملا با نظرت موافق هستم کلا زبان پرستی نه نژاد پرستی چون وقتی دی ان ای مردم رو آزمایش کنی اکثریت اقوام ایرانی از یک نژاد هستن وقتی به کورش فحش داده میشه این هیچ منطقی نداره در زمان کورش حتی زبان اقوام ایرانی هم واحد بود هر چند آذربایجان مادها بودن مرکز فلات ایران پارس ها و شرق پارت ها وقتی بزرگترین شاعر تبریز با دو زبان فارسی و ترکی شعر می گفت این نشان از پدیده جدید زبان پرستی هست وقتی من فارس سرگذشت ستار خان رو می خونم دلم به سختی به لرزه می افته خود من پرسپولیسی چه تراکتوریا باور کنن چه نکنن تمام سالها حضور تراکتور در دسته یک دنبال نتایج این تیم بودم و آرزو داشتم به لیگ صعود کنه این دشمنی ها کار چند حاشیه نشین هست من در تبریز بودم و شاید کمی تعصب رو زبانشون داشته باشن ولی هیچ دشمنی ندیدم وتنها دوستی ازشون دیدم دیدن این اوضاع دلم رو به درد میاره که یک عده بر روی تعصبات فوتبالی سوار شدن و دارن می تازن و باعث دوری اقوام ایرانی می شن
تبریز
يكشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۳۸
دوستان خواهش میکنم چند دقیقه وقت بذارید این مطلب رو بخونید. چون اینجا فقط بحث ورزشی بود تمرکز ماهم همین بود. وگرنه شما برای نمونه میتوانید مراجعه کنید به سایت هایی مثل آناج،یول پرس یا اویاقلیق که همگی اصولگرا هستن وابسته به سپاهن و دقیقا همین خط مشی ایجاد تفرقه رو دارن دنبال میکنن.
حمید
يكشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۴۵
عالی بود.
تبریز به همه دوستان
يكشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶، ۱۶:۴۳
مهم نیست کی مینوسه، مهم اینه که چی مینویسه. قدرت در یکی شدنه. دشمن تنها زمانی میتونه برما غلبه کنه که ما خودمون دشمن همدیگه بشیم. راه مقابله با این ترفند دشمن، آگاه سازی مردم هست. برای همینه که دیکتاتور رسانه ها رو فیلتر میکنه. از آگاهی من و شما میترسه. میترسه با هم مشت واحدی بشیم با تمام قدرت بزنیم در دهان استبداد. مردم رو آگاه کنید. وحدت رمز پیروزیه. هر صدا و عملی که بوی تفرقه بده کار دشمن هست. درود بر همگی
&
يكشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶، ۱۸:۰۹
مطلب زیبا و به جایی بود اینجا نقش هوادارای فوتبالی تراکتور پررنگ تر میشه که اسیر این مسائل نشن خداشاهده تو ورزشگاه با یکی از همین افراد افراطی حرف میزدم اصلا نیمدونست تراکتور چند امتیازی و چندم جدوله ؟ چرا قبلا که تیم ها میرفتن تبریز و تراکتوریا می یومدن تهران مشکلی نبود ؟
پرسپولیس واقعی
يكشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶، ۱۹:۱۶
عالی شرح دادی
ناصر
يكشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶، ۲۱:۴۴
امروز مراغه کولاک کرده و تا همین لحظه که پیام رو دارم میفرستم جمعیت انبوهی در اعتراض به خیابانها اومدن. تبریز هم داره تکون میخوره. امروز شاهد چند تا تجمع بود. مرگ بر دیکتاتور
۴
تُرک ها اقلیت 12 میلیونی در ایران
يكشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۲۳
مشکل اصلی اون هواداران تراکتوری هستند که بغل دست پان ترک ها میشینن و شعار های نژادپرستی رو تکرار می کنن. به خدا قبل از اینکه تراکتور دوباره بیاد لیگ برتر این بحث ها تو ورزشگاه نبود.
پرسپولیس واقعی
يكشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۳۵
تلگرام قطع شده؟؟؟
فرزاد مهریار
يكشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶، ۱۶:۳۶
بله آقا ، به زودی کل اینترنت را هم قطع می کنن تا فلانی خوشش بیاید
اب پاش
يكشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶، ۱۹:۱۴
برای سرکوب مردم ماشین اب پاش دارن اما برای خاموش کردن اتیش نه.
شوچاقای
يكشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶، ۲۲:۱۲
. . .
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر