فهرست
تعلیق و تایید برای این فوتبال تفاوتی ندارد!
تعلیق و تایید برای این فوتبال تفاوتی ندارد!

تعلیق و تایید برای این فوتبال تفاوتی ندارد!

آی اسپورت - خبر تعلیق فوتبال ایران عجالتاً تکذیب شد، اما باید بپذیریم در شرایط کنونی و با اتفاقاتی که در فوتبال ایران در حال رخ دادن است این تکذیبیه در اصل ماجرا که همان بلبشو بازار فوتبال ایران است تفاوتی ایجاد نمی‌کند. اوضاع فوتبال آنقدر قمر در عقرب است که حتی با اصلاح پیش نویس اساسنامه هم امیدی به بازگشت لوکوموتیو از خط خارج شده‌ی فوتبال به ریل آرامش و رسیدن به سر منزل مقصود وجود ندارد.

رفتارهای قیم مآبانه وزارت ورزش

متاسفانه وزارت ورزش و در رأس آن شخص وزیر ورزش با رفتارهای قیم مآبانه‌ی خود در برخورد با امورات جاریه فوتبال فلسفه‌ی وجودی فدراسیون فوتبال را به کلی تغییر داده‌ و کارکرد آن را زیر سوال برده است.

نقشی که فدراسیون جهانی فوتبال برای فدراسیون فوتبال در نظر گرفته عملاً توسط وزارت ورزش نقض شده تا فدراسیون فوتبال صرفاً به مجری بی‌ چون و چرای اوامر وزیر ورزش تبدیل شود، در حقیقت در فوتبال ایران همان چیزی رخ می‌دهد که وزارت ورزش در نظر دارد.

وزارت ورزش به بهانه‌ی کمک‌های مالی که هرز گاهی به فدراسیون فوتبال می‌کند خود را قیم و اختیاردار فوتبال ایران می‌داند، اگر زمانی هم فدراسیون فوتبال به رفتارهای وزارت ورزش در قبال فعل و انفعالات فوتبال اعتراضی داشته باشد وزارتخانه با تهدید قطع کمک‌های خود فدراسیون را تحت فشار قرار می‌دهد و این‌گونه فدراسیون فوتبال خلأ سلاح شده در اختیار وزارت ورزش قرار می‌گیرد.

دخالت و اظهار نظر وزارت ورزش در ریزترین نکات تا مهم‌ترین تصمیمات حوزه‌ی فوتبال ایران چنان زیاد شده که عملاً بود و نبود تشکیلات عریض و طویلی مانند فدراسیون توفیر چندانی به حال فوتبال ندارد. به همین دلیل برای وزارت ورزش خیلی سخت است به آسانی تن به تغییر اساسنامه‌ای بدهد که دست او را برای دخالت فوتبال ببندد.

پنهانکاری و دروغگویی مدیران فوتبال

هفتاد و دو سال از عضویت فدراسیون فوتبال ایران در فیفا می‌گذرد اما در هیچ دوره‌ای به اندازه‌ی این مقطع از تاریخ پر فراز و نشیب فوتبال ایران از سوی وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال پنهانکاری و سهل انگاری نشده است. روسای فدراسیون در دو دوره‌ی اخیر متاسفانه در مورد تأیید اساسنامه فدراسیون فوتبال به همه دروغ گفته‌اند و حالا که این موضوع رو شده دست پاچه شده‌اند و می‌خواهند جوری دیگر وانمود کنند و توپ را به زمین فیفا بیندازند. در حالی که فدراسیون فوتبال باید با شفافیت مردم و رسانه‌ها در جریان اخبار بگذارد و مانند سایر فدراسیون های فوتبال در جهان با فیفا همراه باشد با ندانم کاری و عدم شفافیت در امور کار فوتبال ایران را به جایی رسانده که اعتبار یک کشور زیر سوال برود. پیچاندن فیفا امکان پذیر نیست و تمرد از دستورالعمل های فیفا با پیامدهای ناگواری همراه خواهد بود.

واقعاً برای ما سوال است که چرا همیشه فدراسیون فوتبال ایران تحت فشار قرار دارد و به خاطر عدم همراهی و همکاری با فیفا به محرومیت و تعلیق از فعالیت‌های بین‌المللی تهدید می‌شود؟ فیفا خیلی صریح به اعضای خود می‌گوید دخالت سیاسیون در فوتبال منجر به عواقب بدی خواهد شد که تعلیق اولین و آخرین مجازات آن می‌باشد. معنای این همه دست دست کردن مسئولان فدراسیون فوتبال برای نوشتن یک اساسنامه‌ی منطبق با خواسته‌های فیفا چیست؟

فدراسیون فوتبال باید بپذیرد با هواداران فوتبال و رسانه‌ها صادق نبوده و همیشه در این‌گونه موارد به مردم با پنهانکاری و عدم صداقت برخورد می‌کند. در بسیاری از اقدامات و فعالیت‌های فدراسیون فوتبال شُبه و ابهام وجود دارد، از کنار بسیاری نکات مهم که بیشتر آن در حوزه‌ی اخلاق مداری و فرهنگی است به سادگی عبور می‌شود و با تأسف فراوان به موضوعات کم ارزشی اهمیت داده می‌شود که ربط چندانی به فوتبال ندارد. عدم اعتماد و اطمینان به فدراسیون از سوی اهالی آن موجب از رونق افتادن فوتبال در ایران شده، لذت بردن هواداران از فوتبال سلب شده و در عوض به حجم بی اخلاقی و رفتارهای خشونت‌آمیز افزوده شده است. نمی‌خواهیم همه‌ی این اتفاقات را حاصل بی توجهی مسئولان فدراسیون فوتبال به امور داخلی فوتبال بدانیم اما مطمئناً خارج شدن فدراسیون فوتبال از فعل و انفعالات فوتبال توسط وزارت ورزش نقش مهمی در پیش آمد این شرایط دارد.

خود رأی بودن وزیر ورزش

نام مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش دولت حسن روحانی پر تکرار‌ترین اسمی است که این روزها در رسانه‌ها می‌شنویم، نقشی که سلطانی‌فر در ورزش کشور ایفا کرده یک نقش خاکستری متمایل به سیاه است که در آینده بیشتر مشخص خواهد شد که او با دخالت‌های بی مورد خود چه بلایی سر ورزش کشور آورده است. به هر گوشه‌ای از ورزش ایران نگاه کنید متوجه خواهید شد رد پایی از سلطانی‌فر و خرابکاری‌هایی که او برای بر هم زدن برنامه های روتین ورزش انجام داده وجود دارد.

این شخص می‌خواهد در همه‌ی فدراسیون‌های ورزشی حرف اول و آخر را بزند،  معرفی افراد نزدیک خود به عنوان مهره مد نظر وزارت ورزش در انتخابات ریاست فدراسیون‌های ورزشی تا تعیین مدیران میانی در فدراسیون‌های ورزشی از اقداماتی است که سلطانی‌فر خود شخصاً بر آن‌ها نظارت دارد تا مبادا رشته‌ی کار از دستش در برود. بارها شنیده شده که هئیت‌های ورزشی استان های کشور برای رأی دادن به مهره‌ی وزارت ورزش تحت فشار قرار می‌گیرند ولی هیچ وقت وزارت ورزش برای شفاف سازی در این مورد اقدامی نکرده است. وضعیت نابسامانی که در هئیت مدیره‌‌های سرخابی ها وجود دارد و این باشگاه‌ها با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می‌کنند هم از شاهکارهایی است که سلطانی‌فر و دوستان رقم زده‌اند. حالا همین مشکلات و مسائل با رنگ غلیظ و حجم بیشتری در فدراسیون فوتبال اعمال شده تا نام سلطانی‌فر به فوتبال گره کوری بخورد. وزیر ورزشی که می‌خواهد در ورزش ایران یک امپراتوری خصوصی برای خود داشته باشد یقیناً نمی‌تواند به همه با عدالت رفتار نماید.

متاسفانه حضور در ورزش باعث شده وزارت ورزش و جوانان از وظایف خود در بخش جوانان عقب بماند و این حوزه قربانی بخش ورزش شود هرچند اتفاقات روی داده در بخش ورزش هم مثبت نیست و آنچه نمایان است حاشیه و جنجال می‌باشد. حاشیه بر متن غلبه کرده و کاری هم نمی‌توان برای آن انجام داد. برخی از نمایندگان مجلس در دوره‌ی دهم خواهان استیضاح وزیر ورزش شدند اما همه‌ی این درخواست‌ها در بزنگاه‌های حساس ناکام ماندند تا مشخص شود عزمی بالاتر از مجلس وجود دارد که اجازه نمی‌دهد سلطانی‌فر از بدنه‌ی دولت و تولیت ورزش ایران جدا شود.

عاقبت بخیری فوتبال ایران

با نکاتی که در مورد فوتبال و حال و احوال آن گفته شد تعلیق یا عدم تعلیق این ورزش جذاب و دیدنی توفیری ندارد. بر فرض اینکه فوتبال ایران تعلیق هم  نشود، اساسنامه هم به صورت صوری اصلاح شود و فیفا هم اصلاحیه را تأیید کند ولی انصافاً و وجدانا‌ً این فوتبال می‌تواند ادعای جذابیت و زیبایی برای خیل عظیم هوادارانش داشته باشد.

ایراداتی که در فوتبال ایران وجود دارد با صد بار اصلاح کردن  اساسنامه هم درست شدنی نیست. مشکلات و چالش‌ها در فوتبال ایران چنان ریشه دوانده که با اقدامات صوری و ظاهری از بین نمی‌رود برای قطع این ریشه‌ها عزمی جدی و اراده‌ای قوی نیاز است. اراده‌ای که نزد افراد متعهد، متخصص و مجرب وجود دارد، در حال حاضر اینچنین اشخاصی که درمانگر مشکلات فوتبال هستند از فوتبال و فدراسیون دور شده‌اند و باید به کار و فعالیت دوباره دعوت شوند. عملکرد ضعیف و ابهام آمیز متولیان فوتبال ایران باعث بالارفتن دیوار بی اعتمادی بین فدراسیون فوتبال و اهالی دلسوز آن شده است. افرادی که بتوانند دلسوزانه و متعهدانه به اصلاح امور بپردازند و فوتبال را از لوث قوانین من درآوردی و بیهوده نجات دهند. در آن صورت است که می‌توان امیدوار بود که فوتبال به همان ورزش لذت‌بخش و دیدنی‌ای تبدیل شود که هوادارانش  بدون دغدغه و نگرانی از محرومیت‌ها و تعلیق به تماشای آن بنشینند و در رقابتهای لیگ برتر و سایر رقابت‌ها هر تیمی با توجه به شایستگی و لیاقت خود به قهرمانی دست پیدا کند نه اینکه برای اثبات علاقه و محبت شخصی مسئول یک تیم سر تا پا مسلح شود و مابقی تیم‌ها در برابرش بی دفاع رها شوند، در این گونه رقابت تنها مستطیل سبز میدان مبارزه باشد و بیرون از آن اتفاقی فوتبالی رقم نخورد. با ایجاد چنین شرایطی می‌شود به عاقبت به خیری فوتبال ایران امیدوار بود وگرنه اگر صوری اساسنامه اصلاح شود و واقعی دخالت ها ادامه داشته باشد درب بی عدالتی و بی اخلاقی بر همان پاشنه‌ای می‌چرخد که در سال‌های اخیر چرخیده است.

۲    
آی اسپورت
2020-06-05 22:57:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر