فهرست
تنهاترین کی‌روش
تنهاترین کی‌روش

تنهاترین کی‌روش

آی اسپورت - در هشتمین سال حضور کارلوس کی‌روش در ایران، وضعیت این مربی در افکار عمومی چندان خوب نیست. محبوبیت کی‌روش به میزان قابل توجهی در حال نزول است و این دقیقا برعکس روندی است که درجام جهانی 2014 و بعد از آن اتفاق افتاد. بعد از جام جهانی 2014 و نتایج نسبتا قابل قبولی در نظرسنجی برنامه روز 17 فروردین 1394 که درباره ماندن یا رفتن کی‌روش بود 82 درصد مخاطبان موافق ماندن سرمربی پرتغالی بودند و تنها 18 درصد دوست داشتند او برود. این رای گیری مدت کوتاهی بعد از برگزاری جام ملت‌های آسیا 2015 در استرالیا و حذف ایران در مرحله یک چهارم نهایی مقابل عراق انجام شد. با اینکه ایران در اولین مرحله حذفی مسابقات، کنار رفته بود اما باز هم اعتماد عمومی به کی‌روش چندان پایین نیامده بود. برای همین تعداد موافقان ماندن کی‌روش در ایران خیلی بیشتر بود. 4 سال بعد از آن روزها اما اوضاع متفاوت به نظر می‌رسد. هنوز آمار رسمی یا نظرسنجی معتبری بعد از جام جهانی درباره ماندن یا رفتن کی‌روش برگزار نشده است اما چیزی که مشخص است این است که محبوبیت کی‌روش کم شده است. برنامه 90 به عنوان یکی از مهم‌ترین منابع معتبر در زمینه نظرسنجی‌ها بعد از جام جهانی 2018 کاری در این زمینه نکرده است. عده‌ای حتی معتقدند که مسئولان این برنامه با علم به اینکه درصد محبوبیت کی‌‌روش ریزش قابل توجهی داشته از برگزاری این نظرسنجی اجتناب می‌کنند. به خصوص که جام ملت‌های آسیا هم در پیش است و امکان دارد نتایج این نظرسنجی معانی بدی برای تیم ملی و اعضای آن داشته باشد. در این روند نزولی می‌شود بررسی کرد که مهم‌ترین موافقان و مخالفان کارلوس کی‌‌روش چه کسانی هستند و چه حرف‌هایی در حمایت یا انتقاد از کی‌روش زده‌اند. شاید بعد از مرور این دو دسته بشود به این نتیجه رسید که چرا محبوبیت کی‌روش پایین آمده است.

مخالفان

محمد مایلی کهن

شاید اولین کسی بود که به طور رسمی وارد جنگ لفظی با سرمربی پرتغالی تیم ملی شد. در حالی که در روزهای اول حضور کی‌روش در تهران به تمرین تیم ملی رفت و عکسی هم با کی‌روش در کنار هم گرفتند. اما بعد از مدتی و به بهانه بی احترامی کی‌روش به مربیان داخلی به صراحت در مقابل او موضع گرفت. بعدها کار خیلی بالا گرفت. کی‌روش البته خیلی کمتر به پر و پای مایلی کهن می‌پیچید و ترجیح می‌داد مستقیم با او وارد مباحثه نشود. اما مایلی کهن همیشه چیزی برای انتقاد شدیداللحن از کی‌روش داشت. واژه «کی‌روشی‌پور» و صفت موزامبیکی را هم او برای اولین بار وارد «واژه نامه» فوتبال ایران کرد.

علیرضا اسدی

انتخاب او به عنوان دبیر کل فدراسیون فوتبال با استقبال کی‌روش مواجه نشد. اسدی آمده بود که کی‌روش را محدود کند و برایش چارچوب‌های بیشتری در نظر بگیرد. اما کی‌روش بی هیچ ملاحظه‌ای از او انتقاد می‌کرد و جوابش را می‌داد. با این که در اولین روزهای تقابل این دو، سنبه اسدی پرزورتر به نظر می‌رسید اما در نهایت اتفاق عجیبی افتاد و یک روز پس از بیانیه تند کی‌روش علیه اسدی، فدراسیون دبیر کلش را برکنار کرد. بدون شک این دوران سخت‌ترین دوران کاری کی‌روش بود. چرا که یکی از مقامات رده بالای فدراسیون را رودرروی خودش می‌دید.

برانکو ایوانکوویچ

در روزهای اول شروع کار برانکو در ایران رابطه این دو نفر با هم بسیار خوب به نظر می‌رسید. اما با قهرمانی پرسپولیس در ایران و حضور متوالی در آسیا، فشردگی و تداخل برنامه‌های پرسپولیس و تیم ملی اختلافات این دو نفر آغاز شد و هنوز هم ادامه داد. حالا هر بار یکی از این دو نفر در مصاحبه با اینستاگرام طعنه‌ای به دیگری می‌زند، طرف مقابل هم در اولین فرصت پاسخ می‌دهد. هواداران پرسپولیس هم به خاطر موفقیت‌های کم نظیر برانکو در پرسپولیس کاملا طرف او را گرفته‌اند و کی‌روش طیف وسیعی از طرفداران پرسپولیس را مخالف و منتقد خودش می‌بیند.

علی کریمی

این یکی واقعا غیر منتظره بود. کریمی با دعوت کی‌روش مربیگری را در کادر فنی تیم ملی آغاز کرد اما این همکاری دوام زیادی نداشت و در پی ماجرایی که اصلا کی‌روش و کریمی در آن دخیل نبودند کریمی از تیم ملی جدا شد. بعدتر کی‌روش در یک پست فیس بوکی از مار و عقرب در فوتبال ایران نام برد و کریمی فردای آن روز مصاحبه کرد و گفت کی‌روش جرات داشته باشد و به جای گوشه و کنایه، اسم ببرد. این دعوای غیر منتظره به طور عجیبی ادامه پیدا کرد. کی‌روش در برنامه 90 به فردوسی‌پور پیغام داد و از کریمی به عنوان بزدل نام برد. کریمی هم در کانال تلگرامی‌اش کی‌روش را یک دلال موزامبیکی خطاب کرد.

امیر قلعه‌نویی

او به عنوان نماد مربیان سنتی ایران خیلی زود با کی‌روش وارد چالش شد. وقتی در استقلال بود به بازیکنان ملی‌پوش این تیم اتهام کم‌کاری در باشگاه را زد و غیر مستقیم کی‌روش را متهم کرد. بعد از اینکه از استقلال رفت کمی از این چالش فاصله گرفت. هر چند در همه مصاحبه‌هایش با کلید واژه‌های میهن پرستی و اجنبی پرستی، شعله این جنگ را زنده نگه داشت. در برهه‌ای روبابطش به کی‌روش دوباره خوب شد اما در اواخر دوره حضورش در ذوب‌آهن و حالا در سپاهان باز هم دلایلی برای درگیری لفظی پیدا کرده است. طبق معمول دعوای او با کی‌روش بر سر بازیکنان ملی‌پوش است اما همچنان از اینکه کی‌روش به ایرانی‌ها نگاه خوبی ندارد گله‌مند استت.

زهره هراتیان

کل ماجرای آخرین جنجال کی‌روش در ایران به ساختمان PEC مربوط است. ساختمانی که کی‌روش به قول خودش برایش جنگید. اولین کسی که کی‌روش با او بر سر این ساختمان جنگید زهره هراتیان رئیس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال بود. کی‌روش بعد از جام جهانی 2014 ساختمانی را برای تبدیل شدن به PEC در نظر گرفت و از ایران رفت. اما در بازگشت متوجه شد هراتیان همان ساختمان را برای احداث یک مرکز پزشکی در نظر گرفته. برای همین به شدت عصبانی شد و به هراتیان تاخت. مورد دیگر در مورد هراتیان این است که او همسر هومن افاضلی دوست نزدیک برانکو است و این خودش بهانه محکمی برای جنگ و دعواست.

حامیان

عادل فردوسی پور

بدون شک او مهم‌ترین حامی کی‌روش است. عادل در تمام این سال‌ها رابطه بسیار خوبی با مربی پرتغالی داشته و یکی از نزدیک‌ترین افراد به حریم کی‌روش است. معمولا چیزی جز تعریف و تمجید از کی‌روش در حرف‌هایش درباره این مربی وجود ندارد. اگر انتقادی هم باشد خیلی «ملو» بیان می‌شود که به کی‌روش برنخورد. برای همین هم هست که مایلی‌‌کهن به او لقب کی‌روشی‌پور را داد. البته عادل در آخرین حضور کی‌روش در 90 ، تعارف را کمی کنار گذاشت و انتقادهایی را هم مطرح کرد. اما هنوز همه او را حامی درجه یک کی‌روش می‌دانند.

علی دایی

کی‌روش در مراسم بدرقه تیم ملی برای حضور در جام جهانی روسیه دست علی دایی را بالا برد. استنباطی که از این کار کی‌روش شد این بود که کی‌روش دایی را مناسب‌ترین جانشین خودش در تیم ملی می‌داند. همه از رابطه خوب دایی و کی‌روش خبر دارند. سرمربی فعلی سایپا شاید به اندازه فردوسی‌پور از کی‌روش حمایت علنی نکرده باشد اما همان معدود انتقادهای فردوسی‌پور از کی‌روش را هم از دایی نشنیده‌ایم. کی‌روش هم هرجا نشسته از شخصیت و پرستیژ دایی تعریف کرده است. جالب اینجاست که هیچ کس جرات نمی‌کند به خاطر حمایت‌های دایی از کی‌روش از او انتقاد کند.

مهدی تاج

رئیس فدراسیون فوتبال علیرغم همه انتقادهایی که از او می‌شود حامی کی‌روش است. از تاج انتقاد می‌کنند که با کی‌روش برخورد محکمی ندارد و طوری رفتار کرده که انگار کی‌روش رئیس است و او مرئوس. عجیب‌ترین جمله را هم چند روز پیش در برنامه علی ضیا گفت: «دفاع من از کی‌روش مثل دفاع مقدس است!» این رابطه البته دوطرفه است. کی‌روش هم همیشه در مصاحبه‌هایش از تاج حمایت کرده و از او با نام «رئیس» می‌کند. درست برعکس کفاشیان که با کی‌روش اختلافاتی داشت و کی‌روش هنوز هم در هر فرصتی او را می‌نوازد. به تبعیت از او زیرمجموعه‌اش یعنی اعضای فدراسیون فدراسیون و حتی مدیران سازمان لیگ هم در دسته موافقان و حامیان کی‌روش قرار می‌گیرند.

یحیی گل‌محمدی

سرمربی تیم صدرنشین لیگ برتر یکی از کسانی است که در بیشتر مواقع از سرمربی تیم ملی حمایت کرده است. گل‌محمدی وقتی در نفت تهران بود به تمرینات تیم ملی سر می‌زد. یک بار هم در تمرین تیم ملی گفت: «این مربی بزرگ به خوبی تیم ملی را هدایت کرده است. به همین دلیل باید به نظرات کی‌روش احترام بگذاریم و تابع و پیرو ایده‌هایش باشیم.» او وقتی با ذوب آهن قهرمان جام حذفی شد با تقدیر و تحسین کی‌‌روش مواجه شد. کی‌روش به یحیی گفت: «می‌توانی فوتبال ایران را به کلی تغییر دهی. باید به خاطر حمایت‌هایی که از تیم ملی کرده‌ای و زحماتی که متقبل شده‌ای، از تو تشکر کنم.»

عبدالله ویسی

سرمربی اسبق استقلال خوزستان، سپاهان اصفهان و نفت مسجد سلیمان هم یکی از حامیان و طرفداران کی‌روش است. او هم مثل یحیی گل‌محمدی رفت و آمدهای زیادی به تمرینات تیم ملی دارد. در روزهایی خیلی از کارشناسان در تلویزیون معتقد بودند که تیم ملی در جام جهانی برزیل در مقابل آرژانتین و مسی کیسه گل خواهد شد این ویسی بود که نظر متفاوتی داشت. او گفته بود: «اين تيم در جام جهانی حرف‌های زيادی برای گفتن خواهد داشت و مطمئن باشيد بدون امتياز از برزيل باز » شبیه همین حرف‌ها را قبل از جام جهانی روسیه هم زد. کلا رسانه‌ها هم از این مسائل با تیترهایی مثل «حمایت گواردیولا از کی‌روش» خوب استقبال می‌کنند!

جواد نکونام

بعد از جدایی علی کریمی از کادر فنی تیم ملی، این جواد نکونام بود که دستیار ایرانی کی‌روش شد. او همان موقع که بازیکن تیم ملی هم بود به کی‌روش خیلی نزدیک بود و معتمد این مربی محسوب می‌شد. نکونام هم در روزی که کی‌روش همه ایرانی‌های کادر فنی را از اردوی تیم ملی در امارات کنار گذاشت از تیم ملی جدا شد. اما او هرگز درباره کی‌روش بد نگفت. کی‌روش هم همین رویه را در پیش گرفت و مشخص شد این دو نفر دلخوری چندانی از هم ندارند. با این اوصاف هنوز هم نکونام از حامیان جدی سرمربی پرتغالی است و حتی عده زیادی معتقدند نکونام در مربی‌گری‌اش هم از شیوه و تفکر کی‌روش استفاده می‌کند.

همه رفتند!

مقایسه حامیان و منتقدان کی‌روش به خوبی نشان می‌دهد که چرا محبوبیت کی‌روش در ایران تا این اندازه پایین آمده است. در لیست موافقان و حامیان کی‌روش اولین نفر عادل فردوسی‌پور است که خودش هم در سال‌های اخیر دچار افت محبوبیت شده است. اصلا یکی از دلایل افت محبوبیت عادل، همین حمایتش از سرمربی تیم ملی است. علی دایی هم به خاطر کاریزمایی که دارد از هجوم انتقادها در امان مانده. وگرنه حمایت او از کی‌روش دستکمی از حمایت عادل از کی‌روش ندارد. مهدی تاج هم وضعیتی مشابه فردوسی‌‌پور دارد. او هم تحت فشار است و البته این روزها فشار برای کنار رفتن از فدراسیون فوتبال به خاطر بازنشستگی را هم حس می‌کند. اصلا معلوم نیست رئیس فدراسیون بعدی هم همین قدر از کی‌‌روش حمایت کند. در جبهه موافقان و حامیان کی‌روش دیگر چهره موثر و بزرگی وجود ندارد!‌ اما در طرف مقابل لیست منتقدان و مخالفان کی‌روش بسیار پر و پیمان است و هر روز هم گسترده‌تر می‌شود. آن‌هایی که نام‌شان در این گزارش آمده بخشی از منتقدان سرمربی پرتغالی هستند. به این‌ها می‌شود اسامی مهم دیگری هم اضافه کرد. بخش مهمی از کارشناسان فوتبال ایران که در سال‌های ابتدایی حضور کی‌روش در ایران از او حمایت می‌کردند این روزها به منتقدان درجه یک او تبدیل شده‌اند. از امیر حاج رضایی و جلال چراغپور می‌شود به عنوان نمونه‌های اصلی این جریان نام برد. در سوی مقابل چهره‌هایی مثل مرتضی محصص که همیشه حامی کی‌روش بوده‌اند این روزها سکوت کرد‌ه‌اند. علی پروین که مدت زیادی حامی کی‌روش بود این روزها در دعوای کی‌روش و برانکو، پشت سرمربی پرتغالی را خالی کرده و بیشتر از او انتقاد می‌کند. علیرضا منصوریان هم که رابطه خیلی خوبی با کی‌روش داشت و او را «کارلوس» صدا می‌زد این روزها کلا هیچ حرفی نمی‌زند! نکته مهم دیگر این است که امروز تعداد رسانه‌های منتقد کی‌روش هم خیلی بیشتر شده است. این رویکرد روی طرفداران و علاقمندان هم تاثیر گذاشته و جبهه حامیان کی‌روش را خلوت‌‌تر از همیشه کرده است.

 سازندگی

۶۸۰ ۱۱  
آی اسپورت
2018-10-23 00:45:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۱ نظر
کسری
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷، ۰۰:۵۴
برانکو هیچ مشکلی با این عوضی نداشت ,فقط وقتی متوجه کثیف کاری این عوضی شد و فهمید که میخاد قهرمان رو خودش تعیین کنه بر نتافت و جلوی این مرد عوضی وایساد. اونجایی که میخاست تو بدنسازی پرسپولیس اختلال ایجاد کنه چون کیروش هرچند عوضی هست ولی با دانش هست و نقطه ی قوت پرسپولیس رو فهمیده بود و میدونست که بدنسازی نقطه ی قوت تیم برانکو هستش و میخاست مشکل ایجاد کنه و اونجایی که میخاست بازیکن جابجا کنه(امیری و بیرانود و حسینی که میخاست بفرسته کیسه) و برانکو جلوی اون عوضی ایستاد پس برانکو مشکلی با افخش بزرگ نداشت .الان هست که بزهای افخش تشریف بیارن و افاضات کنن.
فرزاد مهریار
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷، ۰۱:۰۳
آقای کی‌روش چرا مردمت که این همه به تو وفادار بودند ، با هر وسیله‌ای در برابر لمپن ها و موتور گازی ها و مدیران بی سواد و بی مایه مخالفت ایستادند و در یک کلام بزرگترین ثروت تو بودند را رنجاندی؟
تو به تقصیر خود افتادی از این در محروم
از که می‌نالی و فریاد چرا می‌داری ؟
علی پرسپولیسی
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷، ۰۲:۲۶
شر خودشو حامیاش کم
محسن
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷، ۰۹:۱۲
این یک توهم بیش نیست، اینکه بعضی از افراد وابسته به لمپن ها و موتور گازی ها و خائنین به ایران و ایرانی در بعضی مواقع سر از مخفیگاه در میآورند و با سواستفاده از عواطف شریف برخی طرفداران پرسپولیس کبیر قصد برهم زدن شرایط را به ضرر مربی تیم ملی ایران دارند اظهر من الشمس است لذا طرفداران واقعی فوتبال اعم از پرسپولیس واستقلال و سپاهان و تراکتور و خوزستان و نساجی و ملوان و. ......در طی این سالها همواره از تیم ملی و مربی دوست داشتنی ومردمی کیروش کبیر معمار نوین فوتبال ایران حمایت کرده و از مبارزه ایشان در مواجهه با لمپن ها و موتور گازی ها و خائنین به ایران و ایرانی تا ابد پشتیبانی و قدردانی خواهند کرد و هرگز از قلوب مردم ایران محبوبیت ایشان نه تنها زدودنی بلکه پاک نشدنی است
سهیل
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷، ۰۹:۳۶
کیروش بزرگترین اشتباهش این بود که جلو پرسپولیس و هواداراش ایستاد.از همون روز شروع به ریزش کرد.
و با همون غروری که جلوی رحمتی و استقلالی ها ایستاد فکر کرد پرسپولیس هم زمین میزنه و میشه مهترین کاراکتر فوتبال ایران!
ولی اشتباه تاکتیکیش اینجا بود که همبستگی پرسپولیسی هارو هیچ جای دیگه ای نمیبینه پرسپولیس فقط یک تیم نیست یک هویته، یک ایده هست و هیچ کس هیچ جای دنیا نمیتونه با یک ایده و هویت مقابله کنه.
الان هم اگه دوستان (نمیگم باجگیران) رسانه ای اش نباشند و ضعف مدیریتی فدراسیونمون نبود دوروز هم روی نیمکت تیم ملی دووم نمیاره.
nima bagheri
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷، ۱۱:۴۲
کی روش همچنان محبوب است شما به کامنت های یه مش زامبی فضای مجازی دقت نکن بخش هایی از حکومت و باند های مافیایی با استفاده از محبوبیت پرسپولیس و برانکو و علی کریمی تلاش شبانه روزی کردن که کی روش رو پایی بکشن ولی تو مواقع لازم جواب خوبی گرفتن یکیش استقبال مردمی از تیم ملی بعد از بازگشت از جام جهانی اخیر بود
در کل هم زیاد به این محبوبیت ها و منفور بودن ها توجهی نکنید و همشون بر اساس اتفقات لحظه ای بالا پایین میشن، ولی من معتقدم غالب ملت پشت کی روش و فردوسی پور هستن و برنامه جناح بسیجی و امنیتی حکومت برای حذف اینا بی نتیجه است و این خود امثال امیر قلعه ها و علی کریمی ها هستن که فراموش میسن به مرور چون هیچ کاری برای این فوتبال بعد از خداحافظی از فوتبال نکردن
در آخر بگم با قهرمانی در جام ملت های آسیا کل این داستان تموم میشه و با متر ومعیار های شما دوباره محبوب ترین میشه
۷
ایران
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷، ۱۳:۱۳
توجام ملتها فریاد «کی روش دوست داریم »گوشهایتان را کر میکنه اونوقت آمار محبوبیت کی روش رامی بینید
۳
Iran
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷، ۰۱:۲۰
زنده باد کیروش .... لعنت بر هرچی بدخواه کیروش و تیم ملیه
علی
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷، ۰۱:۲۵
نویسنده احمق فک کرده مخاطب ها بچه ان که گولشون بزنه ... اخه انگل یه نگاه به موافقا بنداز کدوم وزنش بیشتره دایی و فردوسی پور و نکونام و مهاجرانی وزن دارن یا کریمی و مایلی کهن فاسد و هدایتی معلوم الحال و قلعه نوعی ریاکار و اون اسدی ... نویسنده بی شرف
علی
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷، ۰۱:۲۵
نویسنده احمق فک کرده مخاطب ها بچه ان که گولشون بزنه ... اخه انگل یه نگاه به موافقا بنداز کدوم وزنش بیشتره دایی و فردوسی پور و نکونام و مهاجرانی وزن دارن یا کریمی و مایلی کهن فاسد و هدایتی معلوم الحال و قلعه نوعی ریاکار و اون اسدی ... نویسنده بی شرف
محمدرضا
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷، ۰۱:۲۸
بابا تو دیگه چه خری هستی با این مخالف و موافق ات جام ملت هانزدیکه اومدی چی زرمیزنی بر علیه تیم‌ملی
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر