فهرست
نجیب‌زاده آبادانی
نجیب‌زاده آبادانی

نجیب‌زاده آبادانی

آی‌اسپورت- او همان ستاره‌ای است که معنای واقعی یک ستاره را به تصویر می‌کشد؛ یک ستاره بدون ادا، بی‌حاشیه، ساکت و آنتی‌سانتی‌مانتالیسم؛ تعاریفی که در دنیای امروزی از اساس با مفهوم ستاره در تضاد است. در دنیایی که ستاره‌ها با سر و صدا و هیاهوی‌شان شناخته می‌شوند، هر که صدایش بلندتر و رساتر و حاشیه‌هایش افزونتر باشد، بیشتر در قاب‌ها می‌نشیند و سر دست می‌شود، اما در این دنیای وارونه، او تصمیم گرفته خودش باشد؛ یک کاپیتان خاموش و بی‌هیاهو.

مردی که تنها عادت کرده در مستطیل سبز سرش را بالا بگیرد، سینه‌اش را جلو بدهد و تنه به تنه حریف بزند، اما در بیرون مستطیل سبز او سر به زیری است که هنوز در آستانه پیرانه‌سری حیا و شرم در چشمانش موج می‌زند.

مسعود شجاعی، کاپیتان تیم ملی شاید متفاوت‌ترین کاپیتان تاریخ فوتبال ایران باشد. او اساساً با ویژگی‌های سنتی یک کاپیتان مقتدر در فوتبال ایران تفاوت‌های شگرف و بنیادینی دارد که در افواه مورد تأیید نیست؛ کاپیتانی که فریاد نمی‌کشد، رگ گردنش بیرون نمی‌زند، با داور کلنجار نمی‌رود، با رقیب درگیر نمی‌شود و بازیکن خودی را شماتت نمی‌کند و در یک کلام قلدر نیست. فروتنی، تواضع و آرامش ویژگی‌های مسعود شجاعی هستند که با آن تکه پارچه روی دست، تضاد دیرینه‌ای دارند، اما مسعود با بازوبند هم همان مسعود سابق است.

کاپیتانی شجاعی حتی از منظر فنی و فوتبالی هم مورد تردیدهای جدی است، چراکه او تا به امروز هرگز شمایل یک ستاره بزرگ و تعیین‌کننده را در تیم ملی نداشته و بیشتر از آنکه با شنیدن نامش صحنه‌های خاطره‌انگیز در ذهن‌مان تداعی شود، اشتباهاتش را به یاد می‌‌آوریم!

تفاوت شجاعی با سایر همتایانش در مارکت فوتبال ایران دقیقاً آنجایی است که ربطی به فوتبال ندارد. او در بیرون زمین یک ستاره واقعی و یک کاپیتان به یاد ماندنی است که همیشه طرف مردم ایستاده و دغدغه مردم را داشته. او به‌عنوان کاپیتان تیم ملی برای خود رسالت قائل است و می‌کوشد این رسالت را به بهترین شکل انجام دهد. کاپیتانی که با عافیت‌طلبی و مصلحت‌اندیشی میانه‌ای ندارد و موقعیت‌های فوتبالی را فدای حقیقت جاری زندگی نمی‌کند.

این روحیه‌ای است که مسعود از خاستگاهش به ارث برده؛ آبادان سرزمین جنگ و ایستادگی. جایی که مسعود در آن الفبای زندگی را آموخت و راه و رسم زندگانی را فرا گرفت. جنگ، خانه به دوشی و رنج، جانمایه زندگی شجاعی است؛ آنچه از او کاپیتانی ساخته که با همه همقطارانش تفاوت دارد؛ یک نجیب‌زاده آبادانی.

۱۶ ۷  
آی اسپورت
2019-10-15 14:00:00
نظر دهید

۷ نظر
سعید . پوریا
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸، ۱۴:۱۹
پشت این همه مطلب و تعاریف اغراق آمیز از مسعود شجاعی نمی دونم چیه بخصوص این اواخر اما چیزی که با چشم می بینم اینه
تیم ملی کاپیتان تو ی زمین فوتبال میخواد تیم جمع کن کاپیتان بیرون زمین و در مستعطیل میتینگ خیلی ها هستن
مسعود شجاعی چه با این تعاریف اغراق آمیز چه بدون آن
۵ سال یا بیشتر است که تمام شده و در زمینه میتینگ هم در قواره کاپیتانی تیم ملی نیست چه برسد به داخل زمین
علی دایی هم در زمینه رهبری هم فنی چند لول بالاتر از شجاعی بود
اما هنوز یادمان نرفته انتقادهای تیز و بی رحمانه شما صاحبان قلم
از او در اواخر دوران بازیگری ...end32
۸
حرف حساب
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸، ۱۴:۱۹
نجیب زاده قشقایی درباره حملات وحشیانه و تروریستی به مردم بیگناه کوردستان سکوت کرده چون می ترسه سیلی بخوره:))

بزدل_واقعی
#شجاع_مجازی
۸ ۱
وجدان بیدار
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸، ۰۹:۰۹
اینکه شما یه کوردی میشه از تک تک کلماتت فهمید ، مثلا ووریا خوبه ؟ مگه نجیب زاده کورد شما موقعی که سربازای بی گناه وطنمون رو تیک پاره میکردن استوری میزاشت؟ از قضا اونی که از فضای مجازی بهره برده امثال ووریا غفوریا بودن . شجاعی با شرافت تر از اینهاست که به خار هر کاری بخواد پست سیاسی بزاره اینو همه میدونن و تو اکثر موارد پست نمیزاره
۲
omid
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸، ۱۴:۲۲
بله دقیقاً مث الان که واکنشی به کشتار کردها نداره و طرفدار مردمش هست (مردمش الان ترک ها هستن) شاید اگه توی مثلاً سوریه بازی میکرد مردمش عوض میشد
۸
فرامرز
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸، ۱۴:۳۱
از نظر تاکتیکی هم از خیلی ها بیشتر داره. فقط همون سربه زیری مسعود باعث میشه تا رسانه های قلم به مزد یادی از تاکتیک ناب جنوبی این جوون نکنند.
۸
فرامرز
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸، ۱۴:۳۲
از نظر تاکتیکی هم از خیلی ها بیشتر داره. فقط همون سربه زیری مسعود باعث میشه تا رسانه های قلم به مزد یادی از تاکتیک ناب جنوبی این جوون نکنند.
۷
..
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸، ۱۰:۴۳
دست و پا زدن های بیخود برای اسطوره سازی از شجاعی! واقعا دلیلش چیه؟ الان چه موضعی در برابر اتفاقات اخیر گرفته؟ فقط سکوت اونم از ترس دچار شدن به خشم پان ترک ها و از دست دادن قرارداد گران قیمت
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر