فهرست
نه فیلسوف نه دکتر، متخصص باشید
نه فیلسوف نه دکتر، متخصص باشید

نه فیلسوف نه دکتر، متخصص باشید

آی اسپورت - انگار یک قانون برای فوتبالیست‌ها نوشته‌اند. نوشته‌اند فوتبالیست است دیگر! اگر بد حرف بزند، اگر بد لباس بپوشد، اگر هر کاری کند فوتبالیست است. فوتبالیست برای‌مان یک شغل و یک حرفه نیست. یک سبک زندگی است. سبک زندگی به نام «همین است دیگر».

ما که عادت داریم همه چیز را با آن طرفی‌ها مقایسه کنیم. بگذارید این بار هم مقایسه کنیم. سری به برنامه‌های کارشناسی فوتبال آن‌وری‌ها بزنید. تا دل‌تان بخواهد چهره فوتبالی می‌بینید. گری لینه‌کر و برنامه‌اش را کنار می‌گذاریم. در هر برنامه فوتبالی کلی چهره می‌بینیم که کارشناسند. لوتار ماتئوس. اولیور کان. استیون جرارد. بعضی‌های‌شان کفش‌ها را آویخته‌اند و بعضی دیگر هم نه. اگر می‌گوییم کارشناس، منظورمان کارشناس است. با متر و معیار همان طرف آب. نه با متر و معیار ما و این که فوتبال 11 نفر دارد و در حد پیچیده‌ترش تیم با چه سیستمی بازی می‌کند. آنجا بازیکنان بعد از پایان فوتبال‌شان همین گزینه اصلی دارند، کارشناسی فوتبال. یک کارشناسی حرفه‌ای و آموزنده و سطح بالا، از بازیکنی که تا همین دیروز شغلش همین بود. فوتبال.

کمترین انتظار از فوتبالیست همین است، که حداقل کارشناسی در مورد رشته خودش را بلد باشد. نیازی به گفتن از اگزیستانسیالیسم و فلسفه نیست. همین که از رشته خودش، از حرفه خودش آنقدر بداند که کارشناس یک برنامه باشد، که حرفی برای گفتن داشته باشد، که دو کلمه حرف علمی بزند و یک بازی را تحلیل کند کافی است، کسی از او تحلیل فیلم‌های کلاسیک نمی‎خواهد.

بیایید به این طرف آب برگردیم. جایی که یا کارشناس‌های‌مان جایی در فوتبال ندارند و یا فوتبالی‌های‌مان جایی در کارشناسی. امید روانخواه که کمی این تابو را شکسته کنار بگذاریم. اینجا برای فوتبالیست‌های‌مان، چه آن‌ها که کفش‌ها را آویخته‌اند و چه آن‌ها که هنوز نه، یک گزینه ثابت وجود دارد. میهمان ثابت برنامه‌های طنز و شو و نقش اول برنامه‌های قبل عید و بعد عید. در فوتبال دنیا شاید دکتر کم پیدا شود و به تعداد انگشت‌های دست باشد، اما تعداد کارشناسان و آن‌هایی که حرفی برای گفتن داشته باشند و به جز جوک تعریف کردن و مسخره کردن کار دیگری هم حداقل در رشته خودشان بلد باشند، به چند برابر انگشتان یک دست می‌رسد.

آن طرف اگر طناز دارد (اگرچه طنز هم تعریف خودش را دارد)، کارشناس هم دارد. منظورمان نه کارشناس فلسفه است نه فیلم نه منطق، منظورمان کارشناس فوتبال است. اینجا ولی انگار فقط طناز داریم. طنازهایی که حتی طنز را هم بلد نیستند.

 

مطلب مرتبط
فوتبالیست به جای فیلسوف!‌

فوتبالیست به جای فیلسوف!‌

سرزنش پسران برانکو برای شوخی‌های دم‌دست و حرف‌های کم‌عمق‌شان، رفتار حیرت‌انگیزی به نظر می‌رسد. آن‌ها باید از چه چیزی حرف می‌زدند تا بخشی از مخاطبان برنامه را راضی کنند؟‌ از اگزیستانسیالیسم؟‌ از نوشته‌های شیمبورسکا؟‌ از فلسفه هنر و یا از فیلم‌های الخاندرو خودوروفسکی؟‌
آی اسپورت
2017-04-18 14:33:00

۲۸ ۱۳  
آی اسپورت
2017-04-18 17:26:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۳ نظر
10
سه شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۶، ۱۷:۳۱
گیر دادینا!
vahid
سه شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۶، ۱۷:۳۵
اين يادداشت رو در جواب يادداشت محمدحسين عباسي نوشته
۵
PP
سه شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۶، ۱۷:۴۹
https://www.youtube.com/watch?v=1B0Sxm_7l-Q
رضا
سه شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۶، ۱۹:۵۱
وقتی خبرنگاران ایرانی رو با همکاران خارجی مقایسه میکنیم بیشتر یاد مثال کیروش برای مربیان ایرانی میوفتیم که به موتور گازی تشبیه کرده بودشون فقط تفاوتش اینه که خبرنگاران ایرانی در مقام مقایسه بیشتر به وسیله تک چرخی میمونن که برای حرکت کردن نیاز به دو دست هست که دستانشونو بگیره تا به کمک اون یک چرخ به کاری که براشون تعریف شده مشغول باشن.

شاید قهرمانی و زیبا بازی کردن و کنار گذاشتن بازیکن حاشیه ساز هم کافی به نظر نرسه برای ستایش مطلق از یه تیم ولی قطعا نمیتونه دلیلی باشه که حاشیه سازی به اوج خودش برسه، این رفتار فقط یک پیام از نویسندگان این سایت منتقل میکنه اونم اینه که: ما کاری رو میکنیم که برامون تعریف شده حالا چه فلان تیم خوب باشه یا فلان تیم بد. ما وظیفمون ایجاد و دامن زدن به حاشیه برای شخص یا تیمی هست که بابتش توجیه شدیم و تعریف و تمجید از بقیه. اینجاست که این تشابه بین خبرنگاران این سایت و وسیله حمل یک چرخ بوجود میاد، اون وسیله هم براش فرقی نمیکنه در جهت ایجاد یه شاهکار معماری ازش استفاده بشه یا سرویس بهداشتی وسط کویر.

پیشنهادی برای نویسنده این مطلب هست اونم اینه که فرزند خودش رو تو کمترین امکانات آموزشی رشد بده و به فوتبالیست شدن تشویق کنه تا فرزند محترمشون روزهایی که باید در فضای مدارس غیر انتفاعی صرف آموزش زبانهای مختلف و علوم انسانی کنند دور زمین چمن به دویدن مشغول بشه تا شاید بین میلیونها عاشق بتونه به ۳۰۰ بازیکن مشغول در لیگ که هیچ به ۴۰ نفر عضو در دو تیم محبوب در بیاد که اگه کم بزاره تمام تلاشش و آیندش به دلیل سرمایه گذاری عمرش هدر میره. البته شاید نتیجه بهتری بگیرن در مقایسه با بازیکنان بی ادبی که ازشون یاد شد.

نوشته بالا در جهت تشویق با توجیه بی اخلاقی با دلایل مختلف نیست فقط اینکه تمام نوشته های یک سایت از دیشب به تقبیح یه گپ پرداخته و اونو تبدیل به پیراهن عثمان کرده عجیبه. اینکه این حجم زیاد مطالب معلول رو تقبیح کنی بدون در نظر گرفتن علت، اینکه فراموش کنی تفاوت مدارج رشد یه فوتبالیست تو اروپا و ایران به شدت خنده داره.

کل اگر طبیب بودی سر خود دوا نمودی
سعید ف.
سه شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۶، ۱۷:۵۴
خوب نوشتی خانم کنگرانی.
۸
حسن
سه شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۶، ۱۷:۵۸
بحثی روی این ندارم که اون طرف کارشناساش متخصص ترن. این که بدیهیه چون فوتبالشون هم از ما سطحش بالاتره. ولی اونا هم فوتبالیستاشون تو چنین برنامه های طنزی شرکت می کنن. الکی آسمون به ریسمون نبافید. اصلا مگه خود آی اسپورت مثل یه نشریه حرفه ای اون طرفی هست که حالا ف.تبالیست ها بخوان متخصص باشن.
خدا وکیلی همین مطالب امروز آی اسپورت رو نگاه کنید. همش بحث از یه مطلبی بود مربوط به حاشیه فوتبال هیچ مطلب پرباری تو نوشته های امروز نبود. روزای دیگه هم همینطوره.
مثلا میان فوتبال آنالیز کنن ،محسنیان میاد یه مشت عدد میذاره کنار هم و اسمشو میذاره آنالیز.
بنابرین دوستان عزیز آی اسپورت اول خودشون رو درست کنن بعد برای بقیه نسخه بپیچن
شاهین پرسپولیسی
سه شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۶، ۱۸:۰۶
سخت نگیرید خانم کنگرانی عزیز...
۲
سهام
سه شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۶، ۱۸:۴۳
عالی بود. پخته تر از قبل نوشتید خانم کنگرانی. من استقلالی هستم. اگه این دورهمی رو بین بازیکنای استقلال هم میذاشتن احتمالاً همچین لحظات سخیفی ایجاد میشد.فقط فرقش این بود که مربیشون چون ایرانی بود شاید یکم بیشتر رعایت میکردن.مشکل سر رنگ آبی و قرمز نیست.مشکل سر نحوه تربیت اجتماعیه.شاید اگه خیلی از ما ها هم تو این فوتبال بودیم همینطور رفتار میکردیم. موفق باشید
۴
مصی
سه شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۶، ۱۹:۲۷
دوستان دلواپس فقط یه برنامه فان بود همین اینقدر شلوغش نکنید اینقدر به مصیبت وخود جدی پنداری عادت کردیم که توانایی هضم فان وشوخی رو ازدست دادیم همه باید یه ماسک بزنن وحرفای قلمبه بزنن تا واسشون دست وهورا بکشیم
ایمان
سه شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۶، ۱۹:۵۷
پروفسور حسابی از خاطرات خود چنین نقل می کرد که : در دوره ی تحصیلاتم در خارج از کشور در یک کار گروهی ، با یک دختر خانم به نام کاترینا و همینطور با پسری به نام فیلیپ که نمی شناسمش هم گروه شدم .از کاترینا پرسیدم : فیلیپ را می شنا سی ؟ کاترینا گفت : آره همان پسری که موهای بلوند قشنگی داره و ردیف جلو می نشینه . گفتم نمی دونم کدومو میگی .گفت همون پسر خوش تیپی که معمولاً پیراهن و شلوار روشن و شیکی تنش می کنه . گفتم بازم نفهمیدم منظورت کیه ؟ گفت : همون پسری که کیف و کفشش را باهم ست می کنه . بازم نفهمیدم که منظورش کی بود . ( چون راستش خیلی دقت به قیافه ها و افراد نداشتم بیشتر غرق درسها بودم ) کاترینا تُن صدایش را پائین آورد و آهسته گفت همون پسر مهربانی که روی ویلچر میشینه .این بار دقیقاً فهمیدم کدوم رو میگه ، امّا به طرز غیر باوری رفتم توی فکر ! آدم چقدر باید نگاهش به اطراف مثبت باشه که بتونه از ویژگیهای منفی و نقص ها ، چشم پوشی کنه ؟! چقدر خوبه مثبت دیدن ، با خودم گفتم : اگر کاترینا از من در مورد فیلیپ می پرسید من چه می گفتم ؟ حتماً سریع می گفتم : همون معلوله دیگه
اهواز
چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶، ۰۲:۲۴
مطلب خوبی بود.
التون
چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶، ۰۳:۰۲
چرا؟ چرا باید متخصص باشند یا کارشناس؟ این باید نبایدها رو کی گذاشته؟ وقتی عکس العمل این مثلن نویسنده ها و کارشناسان رسانه! رو میبینم واقعن به عمق فاجعه ای به نام جامعه ای کپک زده میرسم. ادمایی داغون و افسرده و البته دورو و متظاهر. اینکه مث زامبی به جون شهروندانی میفتن که از جنس اینا نیستند. نترسید بابا. هیچ اتفاقی نیفتاده. هیچ اتفاقی هم نخواهد افتاد. ما ادم معمولی های جامعه شوخی می کنیم میخندیم، به همدیگه، با همدیگه، حتی اگه سکته نمیکنید باید بگم شیطنت های دیگه ای هم می کنیم ولی خیلی از ما معمولی ها کارهای از نظر شما خوب هم می کنیم. وقتی سیل بیاد، زلزله بیاد، کنار هم هستیم. وقتی جشن و شادی باشه بازم کنار هم میزنیمو میرقصیم. نه احتیاجی به قاضی داریم و نه مرشد. نه مامور اخلاق میخوایم و نه بهشت زورکی. البته امثال شما نویسنده و خبرنگار و کامنت گذاری که با دیدن دو تا شوخی و خنده یهو اون روی تظاهر و اخلاق مداری پوچتون گل کرده هم معمولی هستید و ازونجاییکه طبقه اجتماعیتون همیشه شما، ذهنتون و جسمتون رو تو یه بسته کوچیک قایم میکرده به این روش ابراز وجود می کنید. در واقع شما نصیحت نمیکنید ، این امر به معروف کردن شما از روی تنفره. نفرت از مردمی که برخلاف شما میتونن خیلی راحت زندگی کنند.
وقتی امثال شما رو میبینم که بر اساس امار خودم، هشتاد نود درصدتون مثلن اصلاح طلب هم هستید به یاد مردم پاک و مهربون یه روستای دورافتاده میفتم که شاد و خوشبخت کنار هم زندگی می کنند ولی وقتی یکی از اهالی بر خلاف نظر اینها و تفکرات اینها مثلن خط قرمز رو رد کرده، تبدیل به ... میشن و خیلی راحت صف میکشند و هر کدوم پاره اجر و سنگی به دست به سر اون شخص میکوبن. شماها پاش که بیفته با کمال میل حاضر به سنگسار ما هستید.
۳
حمید رضا
چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶، ۱۲:۰۷
الحمدال.. که اینجا نویسنده ی فیلسوف هم وجود دارد!
اصلا فوتبال رو بیخیال ، میشه درباره ی اگزیستانسیالیسم یه مقاله بنویسید؟
خانم روشن فکر :
اول اینکه همه ی ما تو جمعای دوستانمون همچین شوخی هایی داریم. دکتر و مهندسم نداره (البته امثال شمارو نمیدونم) اینها هم مثل همه ی ما.
بعد اینکه این ها نه بازیگری بلدند نه مجری گری ، چون تخصصشون فوتباله. فقط حرفهایی که توی جمعای خودمونیشون بود رو عمومی کردند. پس اگرانتقادی وجود داشته باشه ، متوجه آقای میثاقیان و اون برنامه ی نوده. اون ها جریان گزارششون رو تعیین میکنند. اونهاند که میگند چی گفته بشه چی گفته نشه ، چی پخش بشه ، چی پخش نشه و مطمعنا پیش بینی طبعات پخش این گزارش برای برنامه ای با این سابقه ی طولانی در نقش آفرینی های سیاسی و اجتماعی که به عنوان یک بازوی رسانه ای قوی در سیاست گذاری ها شناخته میشه نباید کار سختی باشه!
جالب اینکه علت این حاشیه سازی ها و این هجمه های عجیب رسانه ای در طول این یک ماه اخیر به این تیم در خود این برنامه توضیح داده شد. در گزارش آماری این فصل پرسپولیس مستقیما گفته شد که این تیم یک سر گردن با تیم های دیگر لیگ فاصله دارد. در نتیجه موفقیت های بعدی تیم در فصل بعد هم محتمل است. هر چند پرسپولیس پر طرفدار ترین تیمه ایرانه ، ولی طرفداران تیم های دیگر روی هم جمعیت بیشتری خواهند بود. پس باید فوتبال جاذبه برای این جمعیت هم داشته باشد تا پتاسیل تعریف و تغییر ساختارهای اجتماعی را داشته باشد و این یعنی ایجاد دموکراسی از طریق فوتبال.
شخصا فقط میتونم بگم متاسفم و دوستانه خواهش دارم که شما به صرف اینکه یک تریبون در اختیار دارید روی این موج ها سوار نشید چون برای شما هم هیچ عایدی ندارد!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر