فهرست
برانكو و جوانگرايی؛ حقیقت یا اغراق؟
برانكو و جوانگرايی؛ حقیقت یا اغراق؟

برانكو و جوانگرايی؛ حقیقت یا اغراق؟

آي اسپورت- خط‌زدن نام بختيار رحمانی از فهرست 18 نفره، نيمكت‌نشين‌كردن سيدمهدي رحمتي  و استفاده از چند بازيكن كم‌سن‌وسال در جدال حساس با سپاهان، تصميم‌هايي بودند كه عليرضا منصوريان را در مقام مقايسه با سرمربي تيم فوتبال پرسپوليس قرار دادند. در شبكه‌هاي اجتماعي؛ تقريبا همه بر اين باور بودند كه عليمنصور از برانكو ايوانكوويچ الگو گرفته و قصد دارد به سبك اين مربي از مهره‌هاي جوان در تركيب تيمش بهره ببرد و براي ادامه فصل به جوانگرايي تكيه كند. همزمان با رقم‌خوردن بهترين نمايش فصل تيم منصوريان؛ سوال كليدي اينجاست كه آيا ايوانكوويچ اساسا مي‌تواند الگوي مناسبي براي جوانگرايي باشد؟ آيا او در همه اين ماه‌ها به اندازه بازي‌گرفتن از بازيكنان جوان در حساس‌ترين شرایط، ريسکپذير بوده است؟

به نظر مي‌رسد ميانگين سني نسبتا كم پرسپوليس بيشتر از ان‌كه به نقشه‌هاي فني برانكو مرتبط باشد، نتيجه سياست نقل و انتقالاتي باشگاه در چند سال گذشته است. سرخپوشان در درون دروازه، صاحب دروازه‌بان جواني هستند كه اين روزها گلر اول تيم ملي ايران نيز به شمار مي‌رود و بازي دادن به او، به شهامت خاصي نياز ندارد. حضور سيدجلال؛ ماهيني و ربيع‌خواه در خط دفاعي نشان مي‌دهد فاكتور تجربه در نگاه برانكو اهميت بسيار زيادي دارد. او در پست هافبك دفاعي كاميابي‌نيا را به نوراللهي ترجيح داده و كمي جلوتر نيز مهره‌هايي مثل فرشاد احمدزاده، محسن مسلمان و مهدي طارمي بهترين گزينه‌هاي ممكن در فهرست نفرات تيم او براي بازي‌كردن هستند و طبيعتا هر مربي ديگري روي نيمكت پرسپوليس نيز از آن‌ها استفاده مي‌كند.

به كارگرفتن بهترين بازيكنان تيم كه تصادفا جوان هم هستند، معني جوانگرايي نمي‌دهد. سرمربي كروات پرسپوليس زماني به عنوان يك مربي جوانگرا شناخته خواهد شد كه براي مهره‌هايي مثل رضا كرملاچعب؛ شهاب زاهدي؛ صادق محرمي و حميد طاهرخاني زمان بازي فراهم كند و هراسي از نيمكت‌نشين كردن بازيكنان فيكس پرسپوليس نداشته باشد. ايوانكوويچ در بسياري از هفته‌هاي فصل گذشته، از محسن بنگر و رضا نورمحمدي به صورت ثابت در تركيب تيمش استفاده مي‌كرد و حاضر به سپردن جايگاه آن‌ها به مهره‌هاي كم‌سن‌و‌سال‌تر نبود. اين مربي هنوز هم در راه تعويض بازيكنان ثابت و استفاده از چهره‌هاي كم‌تر ديده‌شده تعلل به خرج مي‌دهد اما در رسانه با لقب مربي جوانگرا، موردستايش قرار مي‌گيرد. او بدون ترديد يكي از بهترين مربيان حال حاضر فوتبال ايران است اما جوانگرايي وقتي معنا پيدا مي‌كند كه راه دومي هم وجود داشته باشد!

۱۳ ۱۸  
آی اسپورت
2016-12-26 18:04:00
نظر دهید

۱۸ نظر
شاهرخ
دوشنبه ۶ دی ۱۳۹۵، ۱۸:۳۶
این که تیمت رو جوون ببندی چی؟ این رو که نمی‌شه نادیده گرفت برادر
امید
دوشنبه ۶ دی ۱۳۹۵، ۱۸:۴۷
جوانگرایی نسبت به گذشته را مد نظر هست که پرسپولیس بازیکن بالای 30 سال زیاد داشت و میانگین سنی تیم به کمتر از 26 سال رسیده. ضمن اینکه در تیم بزرگی مثل پرسپولیس که زیر ذره بین رسانه هاست و ازش توقع نتیجه گیری میره جوانگرایی به اون شکلی که شما میگید نمیتونه اتفاق بیفته. یعنی اصلاً در فوتبال ایران به ندرت بازیکن زیر 20 سال داریم که ستاره بشه.
برانکوی کبیر
دوشنبه ۶ دی ۱۳۹۵، ۱۸:۵۳
فقط منصوریان خوبه باشه خخخخخخخخخخخ کیسه کش
سهیل
دوشنبه ۶ دی ۱۳۹۵، ۱۸:۵۵
یعنی خداییش ترکوندید با این اخبار مغرضانه تون.
تنها سایتی در جهان،جهان دنیای ژورنالیستی ازاد رو ول کن حتی ایران هستید که یه خبر از تعریف و تمجید از تیم صدرنشین ندارید و کاملا بلعکس تمام اخبارتون ضد سرمربی هستش.
واقعا ابروی هرچی ژورنالیسته بردید.
افتضاح افتضاح
saeed
سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵، ۰۱:۴۳
آی اسپرت همیشه یک سایت سطحی و بی محتوا بوده! نمیدونم کی به اینها گفته که ملت به جای خبر بیشتر دوست دارند دست نوشته های مزخرف نویسنده های شما رو بخونند؟!
۴
کارشناس؟!!
دوشنبه ۶ دی ۱۳۹۵، ۱۹:۳۳
استقلال یه نصفه نیمه بازی تقریبا خوب کرد براش فرش قرمز پهن کردین و کل سایتتون رو جو گرفته ولی برانکو از مسلمان بهترین بازیساز لیگ رو ساخت.انصاری و نوراللهی و احمدزاده و عالیشاه و طارمی رو اون فیکس بازی داد و با تمرینای برانکو به اینجا رسیدن
۹
Mohammad
دوشنبه ۶ دی ۱۳۹۵، ۱۹:۴۰
بنگر36، نورمحمدی34، اومانیا33، محمد نوری32، همامی33، خالقی‌فر31، جعفرپور30، بابک حاتمی 28، کفشگری 28، مکانی29، گابریل28، علی عسگری26، لوبانف30، بنگسون29، ماریچ29
اینا بازیکنایی بودن که برانکو از وقتی اومد به تدریج عذرشون رو خواست تا برسه به ترکیب فعلی که میانگین سنی 23 بازیکنی که تا این لحظه استفاده کرده 25.3 باشه
بله، هرکسی الان جای برانکو بود از طارمی، علیپور، مسلمان، انصاری و... استفاده میکرد؛ ولی نکته اصلی اینجاست که فقط برانکو جرئت این رو داشت که عذر امثال نورمحمدی و بنگر رو به خاطر انصاری بخواد یا به جای بنگسون و خالقی فر از علیپور استفاده کنه
ضد حاشیه
دوشنبه ۶ دی ۱۳۹۵، ۲۲:۲۰
جالبه سایت شما همه با هم تلاش میکنن ضد برانکو چیزی بنویسن!!!
گزینه دیگه این بوده که مث جکوزیان و بقیه مربیا بازیکن با تجریه بگیره که این کارو نکرده ی تیم جوون درست کرده. همین چقد فشار اوردن برای گرفتن نوری؟!
جاهد
سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵، ۰۸:۵۹
اقای عباسی چقد سواد داری؟!این چه مطلب چرتی بود که نوشتی؟چرا سال قبل جرات نوشتن اینو نداشتی؟!پس مطابق نظرات شما من هم با منطق شما یه نظری دارم!!!اول اینکه وقتی برزای،زکی پور،حسینی و... اینقد خوب هستن پس هر مربی دیگه ای هم جای منصوریان بود اینها رو بازی میداد بنابراین این هم جوانگرایی محسوب نمیشه فقط باید به منصوریان شک کرد که چرا تا الان به اینها بازی نمیداده!!!
اقای عباسی عزیز منظور از جوانگرایی دقیقا همینه که به جوان ها بازی بدی و اعتماد کنی.خب اگه قرار باشه بازیکن جوان ضعیف باشه و بازیش بدی که باید تو عقل مربی شک کرد!!!بسیار مطلبت خنده دار و مضحک بود.طبق منطق شما کیروش هم جوانگرایی نکرده چون هر مربی به ازمون، جهانبخش،پور علی گنجی و... بازی میده این که شاهکار نیست!!!هر چقد در نقد این مطلب ضعیف بگم کم گفتم و کاملا مغرضانه و نشات گرفته از تمایلات شخصی است
۴
ضد حاشیه
دوشنبه ۶ دی ۱۳۹۵، ۲۲:۲۰
جالبه سایت شما همه با هم تلاش میکنن ضد برانکو چیزی بنویسن!!!
گزینه دیگه این بوده که مث جکوزیان و بقیه مربیا بازیکن با تجریه بگیره که این کارو نکرده ی تیم جوون درست کرده. همین چقد فشار اوردن برای گرفتن نوری؟!
۹
مجتبی فرد
دوشنبه ۶ دی ۱۳۹۵، ۲۳:۱۸
وظیفه تیم‌های سطح اولی مثل پرسپولیس و استقلال، نتیجه‌گیری و قهرمانی است نه جوانگرایی صرف.
مثل همه تیم‌های درجه یک دنیا.
۳
مشروح
دوشنبه ۶ دی ۱۳۹۵، ۲۳:۳۹
من از نویسنده این مطلب عذر میخوام که پرسپولیس صدر جدوله! صدر جدول که مهم نیست مهم اینه که بازیکن 18 ساله بیاریم تو زمین!
۸
شاهین
سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵، ۰۰:۴۴
مزدوران کیروش دست به قلم شدند!
۷ ۱
arash
سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵، ۱۰:۵۹
اخه چه ربطی به کیروش داره دعوا دو تیم درپیت پایتخت.شعور خیلی بدرد میخوره
۱
بهنام
سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵، ۰۱:۳۰
نویسنده عزیز چرا بچگونه مطلب مینویسی ؟؟
بازیکن جوون رو بازی دادن کار هر کسیه؟؟؟ سیاست نقل و انتقالات ب مربی ینی ربطی نداره؟؟؟ جوون شدن تیم ینی اتفاقی بوده نه بخاطر مربی ؟؟
۷
بهنام
سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵، ۰۱:۵۷
در ضمن این حرف ک برانکو اگ جوون گرائه بیاد بازیکن جوون فیکسشو نیمکت نشین کنه تا ثابت کنه جوون گراست اونقد احمقانست ک مثلا بگیم تو بارسا انریکه بیاد نیمارو بزاره نیمکت ب ی جوون از اکادمی بازی بده چقد ینی این حرف احمقانست واقعا

کیسه ها از بس نتیجه نگرفتن دیگ حرفاشونم عجیب غریب شده
۶
احسان
سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵، ۰۸:۱۸
روزی چند بار و مدتهاست که سایت شما را دنبال می کنم دلیلش را نمی دانم اما شما برانکو را دوست ندارید
۳
ساسان
سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵، ۱۳:۰۶
فقط پروفسور
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر