فهرست
سوالاتی تاکتیکی برای لیورپول – منچستر یونایتد: بازگشت فلینی و مارسیال و مورنو؟
سوالاتی تاکتیکی برای لیورپول – منچستر یونایتد: بازگشت فلینی و مارسیال و مورنو؟

سوالاتی تاکتیکی برای لیورپول – منچستر یونایتد: بازگشت فلینی و مارسیال و مورنو؟

یونایتدِ مورینیو چطور با انرژی فوق‌العاده‌یِ لیورپول مقابله می‌کند؟

منچستر یونایتد این فصل با ژوزه مورینیو بهتر از فصل پیش است. فوتبالِ کسالت‌بار دوران ون گال حالا چیزی جز گذشته نیست، اما با وجود پیشرفت یونایتد، هنوز جای زیادی برای بهتر شدن وجود دارد. یونایتد تا اینجای فصل یک بازی کاملِ تماما قانع کننده نداشته و توانایی‌هایش را در لحظات نشان داده است. تیمِ مورینیو نمایش خوبی در مقاطع زیادی از پیروزی 1-4 مقابل لستر سیتی نشان داد، اما این نتیجه بیشتر مدیون دفاعِ ضعیف مدافع عنوان قهرمانی بود. یونایتد مقابل استوک سیتی هم نمایش خوبی داشت، اما استفاده نکردن از موقعیت‌ها باعث شد تا پیروزی را از دست بدهند، در حالیکه مقابل هال سیتی هم در لحظات پایانی با چنگ و دندان پیروز شدند و برابر منچستر سیتی شکست خوردند.

یونایتد در بازی فردا شب نباید مرتکب اشتباه بشود. لیورپول در راه رسیدن به هدفش پیشتر از یونایتد است و البته جای تعجبی هم ندارد چرا که یورگن کلوپ تقریبا یک سال بیشتر از مورینیو در پست جدیدش حضور داشته. نه اینکه لیورپول تیمی بی نقص باشد، اما قرمزهای مرسی ساید تا اینجای فصل با فوتبال سریع و پرس بالایشان آرسنال، چلسی و لستر را شکست داده‌اند.

 

آیا راهی برای بازگشت فلینی وجود دارد؟

چند هفته پیش وقتی مورینیو وین رونی را از ترکیب اصلی، برای بازی مقابل لستر، کنار گذاشت، تصمیمی که بیش از این متعجب‌کننده بود نیمکت‌نشینی ماروان فلینی بود. با اینکه فلینی بین هواداران یونایتد چندان محبوب نیست، اما مورینیو در هفته‌هایِ اول علاقه‌یِ زیادی بهش پیدا کرده بود. فلینی هنوز هم می‌تواند نقش خودش به عنوان مهره‌ای فیزیکی در مرکز زمین، کنار هافبک‌های تکنیکیِ یونایتد را بازی کند. او فصل پیش در تک گلِ جدالِ آنفیلد نقشی مهم داشت و با ضربه‌یِ سری که به تیر دروازه زد باعث رسیدن توپ به رونی شد.

آیا ممکن است فلینی برای این بازی در ترکیب اصلی قرار بگیرد؟ حضور او با توجه به بعد دفاعی بازیش مقابل هافبک‌های هجومی لیورپول منطقی به نظر می‌رسد. اما شاید مورینیو همچنان تحرک آندر هررا را به او ترجیح بدهد. و یا شاید هررا، فلینی و پل پوگبا کنار هم در یک خط میانی سه نفره قرار بگیرند. مورینیو تا اینجای فصل با سیستمِ ثابت 1-3-2-4 بازی کرده، اما این بازی‌ایست که می‌تواند با تصمیم و تغییری دیگر از سوی او همراه باشد.

 

آیا مارسیال در ترکیب اصلی قرار خواهد گرفت؟

یکی از نکات عجیب این فصل برای یونایتد فرمِ آنتونی مارسیال است. بازیکنی که فصل پیش نور امید تیم ون گال بود، این فصل را خیلی کند آغاز کرده است. مارسیال در دربی منچستر نیمکت‌نشین شد و بعد به خاطر مصدومیت دو بازی را از دست داد. اما ستاره‌یِ سابق موناکو با بازگشت به یونایتد تک گل تیمش مقابل استوک را قبل از دو هفته‌ تعطیلی لیگ زد. اگر مارسیال در راه بازگشت و تبدیل شدن به همان بازیکن فصل پیش باشد آیا می‌تواند جایی در ترکیب اصلی یونایتد برای جدال آنفیلد پیدا کند؟ قرار دادن همزمان او و زلاتان ابراهیموویچ و مارکوس رشفورد در تیم کار ساده‌ای نیست، اما اگر این خط حمله درست چیده شود قطعا هیچ تیمی در لیگ برتر علاقه‌ای برای رویارویی باهاش نخواهد داشت.

 

مقاومت خط دفاعی لیورپول چقدر است؟

شاید مارسیال و ابراهیموویچ و رشفورد هر سه به زمین نروند، اما حداقل دوتایشان در ترکیب اصلی قرار خواهند گرفت و همین برای به دردسر انداختن دفاع لیورپول کافی است. با وجود شروع خوب شاگردان کلوپ در لیگ و نمایش هجومیِ جذابشان، این لیورپول هنوز با مشکلات دفاعیِ زیادی روبرو است، تیمی که در هفت بازی 10 گل خورده؛ بیشتر از هر تیمی در نیمه‌یِ بالای جدول. همان پیروزی 3-4 در اولین بازی فصل دقیقا نشان از تیمی داشت که بسیار سرگرممان خواهد کرد، اما امنیت دفاعی کمی دارد، تیمی که هنوز یک کلین شیت هم در لیگ نداشته است.

وضعیت درون دروازه‌یِ لیورپول هنوز مسئله‌ساز است. لوریس کریوس همچنان در حال عادت کردن به محیط جدیدش است و به همین دلیل شاید کلوپ تصمیم بگیرد از سیمون مینیوله‌یِ با تجربه در این بازی استفاده کند. به هر حال هر دوی این دروازه‌بان‌ها که قرار است با ایجاد رقابت به پیشرفت هم کمک کنند هنوز پر اشتباه هستند.

در سمت چپ دفاعی هم با وجود نمایش‌های قابل قبول جیمز میلنر، به هر حال او یک هافبک است و نه یک مدافعِ کناری. شاید مورینیو از همین منطقه تلاش کند به لیورپول ضربه بزند. تماشای مقاومت میلنر در این بازی برابر زلاتان و دار و دسته‌اش جالب خواهد بود.

 

آیا لیورپول با یک هافبک دفاعی بیشتر بازی خواهد کرد؟

کلوپ در این فصل بیشتر از سیستمِ 1-4-1-4 یا 1-3-2-4 استفاده کرده و دفاعی‌ترین هافبک تیم کلوپ جردن هندرسون است. اما حالا با توجه به مصدومیت جورجینیو واینالدوم در بازی‌های ملی، اگر او به بازی فردا شب نرسد کلوپ چه تصمیمی برای خط میانی‌اش خواهد گرفت؟ یک گزینه بازگشت آلبرتو مورنو به ترکیب اصلی در پست دفاع چپ و اضافه شدن میلنر به خط دفاعی است. گزینه‌یِ دیگر بازی دادن به لوکاس است که این فصل تنها یک بار در ترکیب اصلی قرار گرفته و آن هم به عنوان مدافع میانی. حتی مارکو گروییچ هم می‌تواند در این بازی به لیورپول کمک کند. اما آنچه مشخص است به هم خوردن تعادل تیمِ کلوپ در غیاب واینالدوم است. سوال مهم اینجاست که تا چه حد.

مطلب مرتبط
مورینیو علیه کلوپ؛ تاریخچه‌ای از رقابت

مورینیو علیه کلوپ؛ تاریخچه‌ای از رقابت

ژوزه مورینیو و یورگن کلوپ فردا شب در آنفیلد مقابل هم قرار می‌گیرند. این اولین رویارویی دو مربی در قالب جدال منچستر یونایتد و لیورپول است، اما آقای خاص و آقای معمولی پیش از این طعم رقابت با هم را چشیده‌اند، طعمی که برای مورینیو همیشه تلخ بوده...
آی اسپورت
2016-10-16 10:31:00

مطلب مرتبط
مورینیو علیه کلوپ؛ تقابل سنت و مدرنیته

مورینیو علیه کلوپ؛ تقابل سنت و مدرنیته

منچستر یونایتد و لیورپول دوشنبه شب در آنفیلد مقابل هم قرار می‌گیرند. این جدالی است بین دو تا از کاریزماتیک‌ترین مربیان دو دهه‌یِ اخیر فوتبال اروپا، مربیانی با تنها چهار سال اختلاف سنی، اما متعلق به دو دوران متفاوت. جاناتان ویلسون از ژوزه مورینیو و یورگن کلوپ می‌نویسد
آی اسپورت
2016-10-15 10:25:00

۱۱    
آی اسپورت
2016-10-16 12:06:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر