فهرست
مسئله خانوادگی: درس‌های سر الکس برای مورینیو
مسئله خانوادگی: درس‌های سر الکس برای مورینیو

مسئله خانوادگی: درس‌های سر الکس برای مورینیو

آی‌اسپورت – اگر ژوزه مورینیو به این رفتار و تلخی و غرغر کردنش ادامه دهد تا کریسمس بیشتر دوام نخواهد آورد، چون مسئولین باشگاه به این نتیجه می‌رسند که با او پیشرفتی حاصل نخواهد شد و نیاز به تغییر اساسی وجود دارد.

مورینیو همان مورینیو همیشگی است. هرچقدر هم هواداران و مطبوعات از رفتار او در چند فصل اخیر انتقاد کرده‌اند، او بدون توجه به هیچ چیز و هیچکس به کار خودش ادامه می‌دهد. مورینیو جوی منفی درست کرده و این حال و هوا در بازی تیمش دیده می‌شود. انگار خودش هم دیگر حوصله ندارد.

برای بازیکنان بازگشت به تیم در اردوی پیش‌فصل جذاب و دوست داشتنی است، چون بعد از تعطیلات تابستانی دلشان برای فوتبال تنگ شده و شور و ذوقی زیاد برای دوباره شروع کردن دارند، مثل یک بچه مدرسه‌ای. اما وقتی این بازیکنان با چنین جو منفی‌ای روبرو می‌شوند به هیچ وجه تاثیر خوبی رویشان نمی‌گذارد. فصلی که اینطور شروع می‌شود به نظر فصلی بسیار طولانی و فرسایشی می‌رسد.

به نظرم مورینیو از بازیکنانش استفاده درست را نمی‌برد. او مهره‌های هجومی بسیار مستعدی در خط حمله دارد اما سرعت بازی تیم به اندازه کافی نیست. بازیکنان یونایتد به اندازه کافی به هم پاس‌های سریع و نفوذی نمی‌دهند و ریتم کندشان باعث می‌شود که حریفان فرصت زیادی برای شکل دادن به خط دفاعی‌شان پیدا کنند.

واقعا تاسف‌انگیز است که مورینیو با چنین بازیکنانی چنین فوتبالی بازی می‌کند. این سبک فصل قبل مقابل منچستر سیتی قدرتمند نتیجه نداد و بنابراین او باید از اشتباهاتش درس می‌گرفت. مورینیو باید رویکردش را به فوتبال و تیمش تغییر می‌داد، اما به نظر به قدری یک‌دنده است که حاضر به این تغییر نیست.

جدا از اتفاقاتی که در زمین رخ می‌دهد مورینیو در مدیریت منابع انسانی و روابط با بازیکنانش هم مشکلات زیادی دارد. یکی از دلایلی که همیشه برای سر الکس فرگوسن احترام زیادی قائل بودیم این بود که رابطه‌اش با بازیکنان را مثل یک مسئله خانوادگی می‌دید و به هیچ وجه اجازه نمی‌داد مشکلاتی که در این روابط پیش می‌آمد به خارج از رختکن و دفترش منتقل شود. مورینیو هم باید از سر الکس یاد می‌گرفت و اینطور از بازیکنانش در فضای رسانه‌ای انتقاد نمی‌کرد.

فکر کنم از منظر روانکاوی ثابت شده که این رفتار به سود هیچکس نیست و به هیچکس در باشگاه کمکی نمی‌کند. این ذهنیتی قدیمی و منسوخ است. شما هرگز به یک خلبان در حال پرواز نمی‌گویید به هیچ درد نمی‌خورد و اگر اشتباه کند به دردسر خواهد افتاد. شما به عنوان یک مدیر در هیچ حرفه‌ای به کارکنان‌تان نمی‌گویید به درد نمی‌خورند. بازیکنان باید از سوی مربی احساس آرامش داشته باشند و بدانند حق اشتباه کردن دارند تا از این اشتباهات درس بگیرند و به واسطه‌شان پیشرفت کنند. البته مربی باید با بازیکنانش سر راست باشد، اما نباید این چنین به اعتماد به نفس‌شان ضربه وارد کند.

نکته دیگر رابطه مورینیو با پل پوگباست. سر الکس با تمام بازیکنانش برخوردی مشابه داشت، غیر از یک نفر. او به همه ما سخت می‌گرفت، اما فقط رفتاری ویژه با اریک کانتونا داشت. این تشخیص مربی است که با بازیکنانش چطور رفتار کند تا بیشترین انگیزه را بهشان بدهد و بهترین استفاده را ازشان ببرد. کاری که مورینیو در حال حاضر به هیچ وجه در آن موفق نیست.

در فوتبال امروز مربیان باید درک کنند هیچ دو نفری، هیچ دو بازیکنی شبیه هم نیستند و بنابراین رفتاری مشابه با آن‌ها نتیجه‌ای یکسان ندارد. پوگبا استعدادی ویژه است و شخصیتی خاص دارد. بنابراین برای استفاده از بالاترین پتانسیل‌اش هر کاری که ممکن است باید انجام داد. این چیزی است که دوست داریم ببینیم، همان پوگبایی که در فرانسه حریفان را نابود می‌کند، اتفاقی که به ندرت در یونایتد شاهدش هستیم. آیا این تقصیر مورینیو است؟ آیا او فشار زیادی روی پوگبا می‌آورد و بیش از حد آزادی عملش را می‌گیرد؟ من دقیقا دلیلش را نمی‌دانم، اما اگر یونایتد می‌خواهد این فصل شانسی داشته باشد این مسئله باید خیلی زود حل شود.

در نقطه مقابل مورینیو، پپ گواردیولا را می‌بینید، مربی‌ای که مدام در حال در آغوش گرفتن بازیکنانش است، بازیکنانی که فوتبالی فوق‌العاده بازی می‌کنند و به حریف اجازه خارج شدن از نیمه خودشان را نمی‌دهند. بله این تنها سبک فوتبال نیست، اما این روزها تمام تیم‌های بزرگ اینطور بازی می‌کنند. برای همین است که این فصل لیورپول رقیب جدی سیتی خواهد بود.

یونایتد همین حالا راه بسیار سختی برای رقابت با سیتی و لیورپول پیش رو دارد و آخرین چیزی که می‌خواهد درگیری‌های داخلی در باشگاه و رختکن است. چنین شرایطی کار را برای همه سخت‌تر و سخت‌تر می‌کند.

۱    
آی اسپورت
2018-08-21 10:52:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر