فهرست
لیست تازه کی‌روش؛ جوان‌تر و هجومی‌تر!
لیست تازه کی‌روش؛ جوان‌تر و هجومی‌تر!

لیست تازه کی‌روش؛ جوان‌تر و هجومی‌تر!

یک؛  کارلوس کی‌روش هنوز قراردادی نبسته تا روی نیمکت تیم ملی در جام‌ملت ها بنشیند اما «فعلا» روی نیمکت تیم ملی می‌نشیند؛ هنوز برنامه‌ای که برای آماده‌سازی تیم ملی برای جام‌ملت‌ها داده تصویب نشده اما اردوهای تدارکاتی را آغاز کرده و هنوز کسی نمی‌داند استراتژی او برای فتح آسیا چیست اما گمانه‌زنی‌ها آغاز شده. داستان تیم ملی با کارلوس کی‌روش سه ماه پیش از آغاز جام‌ملت‌ها در مبهم‌ترین وضعیت است. نه کسی از آینده تیم با سرمربی پرتغالی خبر دارد و نه کسی می‌داند تیم چه اردوهایی برای در جام ملت‌های آسیا سیا پیش رو دارد اما همه یک توقع مشترک دارند؛ قهرمانی! عجیب‌ اینکه در این روزها خبر مذاکرات کی‌روش با تیم ملی مکزیک از یک سو و رایزنی با سران باشگاه النصر امارات از سوی دیگر منتشر می‌شود لیست جدیدی به انتخاب کارلوس منتشر شده تا تیم ملی برای بازی دوستانه با تیم ملی بولیوی به اردوی تدارکاتی برود.

 دو؛ لیست  انتشار لیست تیم ملی حاشیه‌های زیادی به همراه داشته. از انتقاد به حضور تنها دو بازیکن از پرسپولیس که حالا بازی رفت نیمه نهایی آسیا را در زمین حریف برده و در آستانه صعود به فینال است تا دعوت از شش استقلالی به اردوی تیم ملی در حالی که حتی تماشاگران دوآتشه استقلال هم دل خوشی از نمایش تیم در لیگ‌برتر ندارند. استقلال در لیگ برتر در عطش گلزنی‌ می‌سوزد و در جام‌حذفی با گلزنی در وقت اضافی به دور بعدی صعود کرد اما هنوز هم بیشترین سهمیه را در لیست کی‌روش دارد . اما جدای از این آنالیزهای آبی و قرمز محور که تنها روی تحلیل سهمیه دو تیم در لیست کی‌روش تمرکز دارد باید دید این لیست ۲۸نفره چه نکات جدیدی دارد؟ آیا می توان از تحلیل این  لیست به این جمع‌بندی رسید که کی‌روش در جام‌ملت‌های آسیا چه برنامه ای دارد؟ آیا تیم جوان‌تر می‌شود؟  آیا تاکتیک تیم ملی ازنمایش دفاعی در جام‌جهانی در سه بازی با مراکش، اسپانیا و پرتغال به نمایش هجومی در جام‌ملت‌های آسیا در سه بازی گروهی با عراق، یمن و ویئتنام تبدیل خواهد شد؟

سه؛ از روی لیست تیم ملی می‌توان به صراحت به این جمع‌بندی رسید که میانگین سنی ستاره‌های حاضر در اردوی تیم ملی هشت ماه جوان‌تر از لیست نهایی کی‌روش برای جام‌جهانی است. اما این جوانگرایی قطره‌چکانی را چندان نباید به حساب جوانگرایی بنیادی او در تیم ملی تعبیر کرد. تا جام‌ملت‌های آسیا تنها سه ماه زمان داریم و توقع اینکه کی‌روش در این مدت کوتاه نسل تیم ملی را عوض کند، غیرمنطقی است. نگاهی به تجربه پیشین با کی‌روش نشان می‌دهد که چهار سال پیش هم پس از تجربه موفق در جام‌جهانی ۲۰۱۴ برزیل تیم در جام‌ملت های آسیای استرالیا هم بدون تغییر در شاکله اصلی به میدان رفت. ستاره‌های مسن تیم در لیست کی‌روش باقی ماندند تا به کمک تجربه بالا تیم را به قهرمانی قازه برسانند. هر چند که قضاوت عجیب بنجامین ویلیامز داور استرالیایی در بازی حذفی با عراق باعث وداع تلخ تیم ملی ایران با مسابقات شد. حالا پس از گذشت چهار سال این بار هم پیش بینی می‌شود شمایل اصلی تیم ملی در جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه حفظ شود و تیم تنها با یکی دو تغییر در یکی دو پست غیرکلیدی پا به مسابقات جام‌ملت‌ها آسیا بگذارد.

چهار؛ اما آیا استراتژی و تاکتیک کی‌روش برای فتح جام ملت‌های آسیا با نمایش تیم در جام‌جهانی متفاوت خواهد بود؟ آیا آن نمایش دفاعی در روسیه ناشی از همگروهی با قدرت‌های بزرگ جام بود؟ آیا حالا که جای مراکش و پرتغال و اسپانیا با یمن و ویئتنام و عراق همگروه هستیم تیم به جای استراتژی دفاعی، هجومی تر به میدان می‌رود؟ پاسخ به این سوال را می‌توان در کارنامه مربیگری کی‌روش جست‌وجو کرد. کارنامه ای که از مربیگری در تیم ملی پرتغال و افریقای جنوبی و رئال مادرید تا حضور در تیم ملی ایران را در بر می‌گیرد. فلسفه فوتبال کی‌روش در تمام این تیم‌ها نه بازی مالکانه که بازی واکنشی بوده؛ نمایشی تاکتیکی بر اساس اینکه مالکیت توپ در اختیار رقیب قرار بگیرد و تیم کی‌روش با واکنش به مالکیت بالای حریف بازی را به نفع خود بگرداند. کی‌روش در هشت سالی هم که روی نیمکت تیم ملی ایران هم نشسته از این استراتژی عقب نشینی نکرده و نه در بازی با تیم های قوی تر که حتی در نمایش رودرروی تیم‌های ضعیف تر هم مدل تاکتیکی تیم را تغییر نمی دهد. شاید جذاب نباشد از الان باید خودتان را برای مدل بازی «حداقلی» تیم ملی در جام‌ملت های آسیا آماده کنید. شاید با بردهای کم‌گل در بازی با یمن و ویئتنام از گروه صعود کنیم اما این صعود احتمالا به نمایش مطمئن‌تری از تیم ملی در دورهای بعدی ختم شود.

پنج؛ برانکو همراه با پرسپولیس در آستانه صعود به فینال لیگ قهرمانان آسیاست. پیروزی در بازی رفت در زمین حریف حالا همه پرسپولیسی‌ها را به حضور در فینال امیدوار کرده. اتفاقی که اگر بیفتد برخلاف تصور همه تهدیدی برای کی‌روش نیست و البته به انگیزه بزرگی برای او تبدیل خواهد شد. مهم ترین رقیب او به فینال می‌رسد و این باعث می‌شود که سی‌کیو برای صعود به فینال جام‌ملت‌های آسیا دست به هر کاری بزند. تیم ملی روزهای مبهمی را پیش رو دارد و هنوز قرارداد کی‌روش برای حضور در جام‌ملت‌های آسیا تمدید نشده اما چیزی را که می توان به صراحت ادعا کرد این است؛ او کاملا برای قهرمانی در جام ملت‌های آسیا انگیز دارد!

۷۹۷ ۱  
آی اسپورت
2018-10-06 23:57:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
شاهین
يكشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷، ۰۲:۳۸
"سه؛ از روی لیست تیم ملی می‌توان به صراحت به این جمع‌بندی رسید که میانگین سنی ستاره‌های حاضر در اردوی تیم ملی هشت ماه جوان‌تر از لیست نهایی کی‌روش برای جام‌جهانی است. اما این جوانگرایی قطره‌چکانی را چندان نباید به حساب جوانگرایی بنیادی او در تیم ملی تعبیر کرد. تا جام‌ملت‌های آسیا تنها سه ماه زمان داریم و توقع اینکه کی‌روش در این مدت کوتاه نسل تیم ملی را عوض کند، غیرمنطقی است. نگاهی به تجربه پیشین با کی‌روش نشان می‌دهد که چهار سال پیش هم پس از تجربه موفق در جام‌جهانی ۲۰۱۴ برزیل تیم در جام‌ملت های آسیای استرالیا هم بدون تغییر در شاکله اصلی به میدان رفت. ستاره‌های مسن تیم در لیست کی‌روش باقی ماندند تا به کمک تجربه بالا تیم را به قهرمانی قازه برسانند. هر چند که قضاوت عجیب بنجامین ویلیامز داور استرالیایی در بازی حذفی با عراق باعث وداع تلخ تیم ملی ایران با مسابقات شد"
مالیزاسیون قلم به مزدهای دوزاری
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر