فهرست
استقلال و مربیان خارجی در صف انتظار
استقلال و مربیان خارجی در صف انتظار

استقلال و مربیان خارجی در صف انتظار

آی اسپورت - انتخاب جایگزین برای وینفرد شفر، پروسه‌ای نبود که با آمدن فرهاد مجیدی تمام شود. حالا استقلال است و درخواست‌هایی که برای حضور مربی خارجی در استقلال وجود دارد و مدیرعامل که هم می‌خواهد خواسته هواداران را فراهم کند و هم دستش برای تأمین این خواسته بسته است. نتیجه‌ چه می‌شود؟ مصاحبه‌هایی که فتحی در باب بیدار ماندنش تا ساعت 4 صبح برای یافتن بهترین گزینه برای نشستن روی نیمکت استقلال دارد اما آیا فتحی مسیر درستی را انتخاب کرده است؟ مطالعه رزومه مربیان خارجی تا 4 صبح و با مشاوره پیشکسوتان آب در هاون کوبیدن نیست؟

رفتن شفر، نشستن فرهاد مجیدی روی نیمکت و اصرار‌ی که از سوی برخی برای انتخاب یک سرمربی خارجی در استقلال وجود دارد، در نهایت به واکنش امیرحسین فتحی انجامیده است. وقتی مدیرعامل باشگاه استقلال در وصف تلاش شبانه‌روزی‌اش برای برآورده کردن خواسته عده‌ای از هواداران مبنی بر حضور سرمربی خارجی در استقلال می‌گوید: « رایزنی برای جذب مربی خارجی را آغاز کرده‌ایم. شب گذشته هم این موضوع را پیگیری کردیم. تا ۴ صبح در حال مشاوره و بررسی رزومه مربیان بودم. در این زمینه خیلی از پیشکسوتان هم بدون چشمداشت به ما گزینه معرفی می‌کنند. البته هنوز گزینه مشخص نداریم اما در کل تلاش می‌کنیم با مربی بعد قرارداد خوبی منعقد کنیم.»

فتحی در این بخش از مصاحبه خود تأکید می‌کند که تا ساعت 4 صبح در حال رایزنی برای جذب مربی خارجی بوده است! و این سوال اساسی را به وجود می‌آورد که در حال حاضر مگر چند مربی خارجی مدنظر استقلال هست که هم قرارداد نداشته باشد، هم حاضر شود در استقلال فعالیت کند و مهم‌تر از همه اینکه باشگاه استقلال هم توانایی پرداخت مبلغ قراردادش را داشته باشد؟

آیا تعداد مربیان خارجی با این خصوصیات اینقدر زیاد هست که برای بررسی رزومه‌شان جهت حضور در استقلال، نیاز باشد که مدیرعامل تا ساعت 4 صبح بیدار بماند و رزومه‌ها را مورد بررسی قرار دهد؟ طوری که امکان این بررسی در طول روز و در ساعات اداری فراهم نباشد؟

مدیرعامل استقلال در این بخش از مصاحبه خود به نکته دیگری هم اشاره کرده که در بررسی‌های شبانه‌اش درباره گزینه‌های خارجی مدنظر باشگاه از مشاوره پیشکسوتان استقلال هم بهره می‌برد. حال آنکه به نظر می‌رسد مطالعه و بررسی رزومه مربیان احتمالی در طول روز و باحضور کسانی که بازار جهانی مربی را می‌شناسند، می‌تواند باشگاه استقلال را به نتایج بهتری برساند.

چرا که پیشکسوتان هرقدر قابل احترام اما اطلاعات کافی از بازار جهانی مربی ندارند و مشاوره‌های آن‌ها نمی‌تواند برای باشگاه استقلال در زمینه انتخاب سرمربی خارجی، چندان راهگشا باشند. ضمن اینکه با اطلاع از این موضوع چندان هم درست به نظر نمی‌رسد که پیشکسوتان را همچون عروسکی به بازی‌هایی وارد کرد که برای فرار از موقعیت‌های پرفشار به راه می‌افتند.

مطالعه رزومه مربیان خارجی تا ساعت 4 صبح ما را به یاد حرف‌هایی می‌اندازد که پیش از این باشگاه‌ها در ابتدای فصل مطرح می‌کردند که از چند مربی ایرانی برنامه گرفته‌اند. حالا دیگر بماند که کدام مربی ایرانی برنامه یک‌ساله دارد که به باشگاهی ارائه کند؟

امیرحسین فتحی البته نمونه‌های چنین فرافکنی‌هایی را زمان مذاکره با تیام و در ماجرای سوپرجام و شکایت به دادگاه حکمیت ورزش(CAS) هم داشت. وقتی در ابتدای ورودش به استقلال و مواجه شدن با نارضایتی هواداران به خاطر جدایی تیام، به تلاش شبانه‌روزی‌اش برای بازگرداندن این بازیکن تأکید می‌کرد. یا وقتی برای پس گرفتن قهرمانی سوپرجام با اطمینان از رأی CAS می‌گفت.

فارغ از همه این صحبت‌ها اما بیایید کمی واقع‌بین باشیم. شرایط فعلی استقلال با توجه به آنچه فتحی پیش از این از شرایط مالی باشگاه می‌گفت، از نظر مالی با مشکلات متعددی دست به گریبان بوده و هست. آیا در چنین شرایط مالی مذاکره با مربی خارجی قابل قبول برای این باشگاه امکان پذیر و به صرفه است؟ به خصوص که هنوز درباره نوع قطع همکاری این باشگاه با شفر و غرامتی که باشگاه استقلال باید بابت این قطع همکاری به شفر بپردازد، ابهاماتی وجود دارد. 

۲ ۱  
آی اسپورت
2019-05-03 22:40:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
مجتبی
جمعه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۲۳:۲۰
کلا با کلمات خوب بازی میکنه. نمیدونم بر چه مبنایی میگه هزینه فسخ قرارداد شفر رو به صفر نزدیک میکنم...
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر