فهرست
بازی با مهره کریمی؛جادوی یک بازگشت
بازی با مهره کریمی؛جادوی یک بازگشت

بازی با مهره کریمی؛جادوی یک بازگشت

آی اسپورت- حمید درخشان که جانشین علی دایی شد، فضا را غبار آلود دید. او روی یک فرایند نه چندان روشن پس از سال ها به ارزویش رسیده بود اما نوع برکناری دایی و دخالت روشن وزارت ورزش در این ماجرا موجب شد پس از اولین ورود به  زمین تمرین قرمزها واقع در درفشی با شعارهای منفی هواداران مواجه شود. وزارت ورزش همه تلاشش را کرد تا پایش را  این ماجرا کنار بکشد از این رو امیررضا خادم در روزی که با اعضای هیات مدیره پرسپولیس در وزارت ورزش و جوانان جلسه داشت از خبرنگاران اصحاب رسانه دعوت کرد تا پاسخگوی آنها باشد. البته محمدرضا رحیمی مدیرعامل برکنار شده قرمزها، در برنامه نود همه بافته های خادم را پنبه کرد و صریحا گفت وزیر گفته بود باید دایی را برکنار کنی. فارغ از این موضوع، حالا حمید درخشان در یک برزخ واقعی گیر افتاده بود. تساوی مقابل نفت مسجد سلیمان و شعار های تند هواداران به او این واقعیت را تمام قد نشان داد که فضا برای آرام کردم کار به هیچ عنوان مهیا نیست. از این رو سراغ یک گزینه انحرافی رفت؛ بازگرداندن علی کریمی به پرسپولیس. دشمن علی دایی. مردی که هنوز روی سکو ها محبوبیت دارد و بازگشتش  می توانست به کل حواس همه را از اصل موضوع منحرف کند. علی کریمی که همیشه ارزو داشت با پیراهن پرسپولیس از فوتبال وداع کند به خاطر مشکلات بی پایان با علی دایی این کار را نتوانست انجام دهد تا تراکتورسازی تبریز آخرین باشگاهی باشد که او لباسش را بر تن کرد.

اما علی کریمی که می دانست هدف درخشان از بازگرداندن او چه چیز است تنها برای اینکه جو را برای سرمربی فعلی قرمزها مهیا کند حاضر شد به صورت غافلگیر کننده پا به تمرینات پرسپولیس بگذارد. همین حضور کافی بود تا درخشان برای نخستین بار پس از بازگشت به پرسپولیس، محبوب سکوها شود. اما علی کریمی تصمیمی برای بازی کردن نداشت. چرا که از یک ماه قبل علی کفاشیان در تماسی کاملا محرمانه به او گفته بود گزینه فدراسیون فوتبال برای دستیاری کارلوس کی روش است. کفاشیان که این حرف را به کریمی زد، دیگر تمام داستان مشخص شد. یکی از خبرنگاران نزدیک به کریمی در این مورد می گوید او شاید اگر پیشنهاد دستیاری کی روش را نداشت برای بازگشت به مستطیل سبز و پوشیدن دوباره شماره هشت پرسپولیس وسوسه می شد اما مربی گری در تیم ملی چیزی نبود که کریمی بی تفاوت از کنار آن عبور کند. او برای اینکه جو را به نفع درخشان و بر علیه هواداران دایی تغییر دهد به تمرینات پرسپولیس آمد اما در همان دو روزی که تمرین کرد به دوستانش گفت؛محال است او را به عنوان بازیکن بار دیگر در میدان ببینند. شاید مهدی مهدوی کیا از این پیشنهاد کفاشیان به کریمی مطلع بود که در مصاحبه ای اعلام کرد؛ شما کریمی را دیگر در لباس بازیکن نمی بینید.

اما خروجی داستان برگشت کریمی، جوسازی رسانه ای و فرصتی که برای حمید درخشان مهیا شد همه و همه به نفع سرمربی پرسپولیس بود. او می دانست کریمی بر نمی گردد، کریمی هم مطمئن بود بازگشتی در کار نیست و در این بین تنها صحنه نمایش پیش روی هوادارانی بود که نمی دانستند همه واقعیت چیست.

 

چرا کی روش از کریمی استقبال کرد؟

اما سوای ماجرای حضور کریمی در تمرینات پرسپولیس، یک اتفاق بزرگ دیگر برای فوتبال ما رخ داد؛ انتخاب کریمی به عنوان دستیار کی روش. سرمربی تیم ملی عصر پنجشنبه در سالن کنفرانس خبری فدراسوین فوتبال صریحا در مصاحبه چند دقیقه ای خود گفت؛ کریمی پیشنهاد علی کفاشیان و فدراسیون فوتبال بود و من به این پیشنهاد  پاسخ مثبت دادم. اما تز فدراسیون فوتبال برای این انتخاب چه بود؟ علی کریمی در صورتی به عنوان دستیار ایرانی کی روش مد نظر قرار گرفت که اصلا در لیست 5 نفره هیات رئیسه فدراسیون فوتبال نبود. او تازه چند ماه است از فوتبال خداحافظی کرده و در هیچ مصاحبه ای هم عنوان نکرده بود به دنبال حضور در کلاس های مربی گری است. اما کفاشیان برای متقاعد کردن وزارت ورزش در مورد حفظ کی روش گفته بود ما در این چهار ساله دستیاران جوانی را کنار این مربی پرتغالی قرار می‌دهیم تا پس از خروج کی روش، تربیت این مربیان یکی از خروجی های این قرارداد گران قیمت باشد. البته محبوبیت کریمی بین هواداران پرسپولیس و رسانه های نزدیک به این باشگاه هم موجب می‌شد تا علی کفاشیان با یک تیر دو نشان بزند. البته این پایان پروژه جوانگرایی او نخواهد بود. چرا که طبق گفته کی روش پس از جام ملت های آسیا قرار است یک مربی جوان دیگر به عنوان دستیار انتخاب شود. بعضی از رسانه ها گمانه زنی می کنند گزینه بعدی یک استقلالی است.کسی مثل فرهاد مجیدی که توازن حب را در تیم ملی مهیا کند. حالا علی کفاشیان بیش از گذشته با فضای فوتبال اشنا شده و می داند چگونه مهره هایش را بچیند تا با یک تیر چند نشان را بزند. در این سو کارلوس کی روش هم به یک واقعیت پی برده است. او می داند در فوتبال ایران، دستیار یعنی یک آلترناتیو همیشگی برای انجام یک کودتای شبانه و برکناری غافلگیر کننده. از این رو او در این چهارساله هرگز حاضر نشده یک مربی بزرگ ایرانی را به عنوان دستیار قبول کند.(البته بزرگ در فرم و محتوای فوتبال ما) فردی مثل یحیی گلمحمدی ، حسین فرکی و یا دیگر مربیانی که این قابلیت را دارند تا جانشین کی روش در وضعیت فعلی شوند. استفاده از گزینه هایی مثل امید نماری،مارکار اقاجانیان و علی منصوریان در همان سال های اول نشان می دهد که کی روش از تجریه کودتای صفایی فراهانی علیه ایویچ به خوبی آگاه است و می داند اگر اینجا یک دستیار بزرگ داشته باشی ناگهان امکان برکناری ات در شرایط غیر قابل باور وجود دارد. امثال کریمی و مجیدی با اینکه محبوب هستند اما دست کم تا 4 سال اینده کسی آنها را در اندازه حضور در تیم ملی به عنوان مرد شماره یک نمی داند. 4 سال بعد هم که کی روش از ایران می رود و به زعم خودش چه میراثی بهتر از این که مربی بعدی تیم ملی دانش آموخته مکتب خودش باشد؟

از بالا به مهره های چیده شده نگاه کنید؛قبول کنید کی روش و کفاشیان زوج با هوشی هستند.

     
آی اسپورت
2014-09-29 11:15:36
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر