فهرست
درخواست ترامپ از فیفا خلاف آئین نامه فیفاست
درخواست ترامپ از فیفا خلاف آئین نامه فیفاست

درخواست ترامپ از فیفا خلاف آئین نامه فیفاست

آی اسپورت – در روزهای اخیر خبر ملاقات دونالد ترامپ با رییس فیفا و درخواست او از فیفا برای بلوکه کردن پول های ایران در حساب این فدراسیون جنجالی شده است. هوشنگ نصیرزاده در این باره تو.ضیحاتی داده است و درخواست ترامپ را بر خلاف اساسنامه فیفا دانسته است:

ملاقات رئیس جمهور آمریکا و فیفا توأم با دخالت ترامپ در امور فیفا بوده است. با توجه به اینکه رئیس جمهور آمریکا از رئیس فیفا خواسته که مطالبات فدراسیون فوتبال ایران را پرداخت نکند و هیچ عکس‌العملی از سوی این نهاد ورزشی تاکنون انجام نشده، باید گفت که رفتار رئیس جمهور آمریکا نقض آشکار ماده 4 اساسنامه فیفاست که فیفا را موظف می‌کند از هر گونه تبعیض نژادی و قومی و ملیتی پرهیز کند. در بند دو همین ماده نیز، فیفا مقید است در قبال کشورها بی طرف باقی بمانند.

بر اساس یک قاعده، تمام ورزش‌ها رقابت‌ ملت‌هاست و از تعرض دولت‌ها مصون است. به همین دلیل، ماده 13 اساسنامه فیفا می‌گوید که فدراسیون‌ها نباید توسط هیچ شخص حقیقی یا حقوقی تحت فشار قرار گیرد و دخالت آنها نوعی نقض اساسنامه فیفاست. این انتظار از فدراسیون جهانی وجود دارد که آنها برای دفاع از حیثیت فیفا بیانیه‌ای در این رابطه صادر کند که اشخاص نمی‌توانند تصمیمات فیفا را مطابق شرایط خودشان درخواست کنند.

به نظر می‌رسد که فیفا مدت‌هاست که از حالت بی‌طرفی خارج شده و حتی آمریکایی‌ها که از میزبانی روسیه در جام جهانی فوتبال گله‌مند بودند، با اعزام نیروهای خود به هتل‌های زوریخ مقامات رسمی این نهاد را بازداشت کردند و نام آن را مبارزه با فساد در فیفا گذاشتند. در حالی که آنها در نهایت از میزبانی روسیه عصبانی بودند. اکنون نیز اینفانتینو در این نهاد بین المللی ریاست می‌کند و نشان داده که رابطه خوبی با فدراسیون‌ها برقرار کرده است، نباید اجازه دهد برخلاف اساسنامه فیفا اشخاص ثالث در روند کار این نهاد دخات داشته باشند.

  ۲  
آی اسپورت
2019-07-19 13:59:00
نظر دهید

۲ نظر
AshkanRed
جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸، ۱۴:۵۷
شما هم از اینفیانتو به دلیل دخالت دولت و سیاست آمریکا در فوتبال ، تقاضای محرومیت برای فوتبال آمریکا رو بکنیید . تخم داشته باشید اندازه کله ترامپ
۳
علی پرسپولیسی
جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸، ۱۶:۰۹
ما همچنان منتظریم تصویر نامه فیفا به فدراسیون رو که فتحی گفت منتشر کنید و ببینیم. مگه نمیگید این یه موفقیت بین‌المللیه؟! خب تصویرشو منتشر کنید همه باهم لذت ببریم.
اگر منتشر نشه مشخصه که همه چی کاملا دروغ بوده و پولو وزارت داده نقدا رفتن پرداخت کردن.
اگرم راسته که ما هم چند میلیون دلار تو فیفا داریم میتونیم هم طلب برانکو و بودیمیرو بدیم هم با بقیش کیسه رو بخریم گاوداری کنیم.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر