فهرست
شباهت راش و صلاح و بویی از فینال ۸۴
شباهت راش و صلاح و بویی از فینال ۸۴

شباهت راش و صلاح و بویی از فینال ۸۴

آی‌اسپورت – شهر رم خاطرات باشکوه زیادی برای لیورپولی به جا گذاشته. اما برای ایان راش استادیو الیمپیکو بیش از هر چیزی یادآور یکی از پر استرس‌ترین لحظات زندگی‌اش است و البته قطعه‌ای از کریس ریا که همخوانیِ آن توسط بازیکنان لیورپول پیش از شروع فینال جام باشگاه‌های اروپا در سال 1984 زمینه‌ی قهرمانی آن‌ها در این شب را پدید آورد. حالا وقتی راش به لیورپولِ یورگن کلوپ نگاه می‌کند روحی از همان تیم قهرمان به رهبری جو فیگن را می‌بیند.

«حس غریبی دارم که لیورپول در نیمه نهایی به رم خورده، چون شباهت‌هایی بین این تیم و تیم خودمون در سال 84 می‌بینم. لیورپول در چمپیونز لیگ عالی بازی میکنه، اما در لیگ برتر گاهی نه. با این حال اونا هیچوقت باور به پیروزی را از دست نمیدن. فصل پیش لیورپول مقابل بورنموس خوب بازی نکرد و به تساوی 2-2 رسید. هفته‌ی پیش اما لیورپول با اینکه باز هم مقابل بورنموس خیلی خوب نبود 0-3 برد. این نشانه‌ی خوبیه که وقتی تیمی پایین‌تر از استاندارد خودش بازی میکنه هم میتونه در نهایت بازی را راحت ببره. روحیه‌ی ما دقیقا همین بود، برای همینه که من این شباهت بین لیورپولِ 84 و لیورپول امسال احساس میکنم

باور لیورپولی‌ها در این سال اما ریشه‌های عمیق‌تری داشت. لیورپول برای سومین سال پیاپی لیگ انگلیس را برده بود و این چهارمین فینال اروپایی آن‌ها در هفت سال اخیر بود. لیورپول سه فینال قبلی را به رهبری باب پیزلی برده بود و فیگن برای ادامه دادن به راه استادش کار سختی پیش رو داشت. تکلیف این فینال را در نهایت آلن کندی در ضربات پنالتی مشخص کرد تا لیورپول شبی تلخ برای رمی‌ها در خانه‌ی خودشان رقم بزند. راش اما اعتقاد دارد عامل کلیدی این قهرمانی پیش از شروع بازی و در تونل منجر به زمین رخ داده بود.

«بازی در فینال اروپا مقابل رم، در رم، مثل پا گذاشتن به کولوسیوم بود. توی تونل وقتی کنار بازیکنان رم وایساده بودیم و منتظر رفتن به زمین بودیم یک دفعه همه شروع کردیم به خوندنِ  I Don’t Know What It Is But I Love It از کریس ریا. همین کار به روحیه‌ی رمی‌ها ضربه زد. اونا اصلا درک نمیکردن چه اتفاقی داره میفته. در واقع ما از این راه داشتیم بهشون نشون میدادیم که هیچ استرسی نداریم و برامون مهم نیست تو زمین اونا قراره بازی کنیم.»

«ما به رمی‌ها احترام میذاشتیم، اما در عین حال میخواستیم بهشون نشون بدیم قراره جلوی چه تیمی و چه تماشاگرانی بازی کنن. برای ما واقعا فرق نداشت کجا بازی میکنیم و این روحیه به نظرم کمک زیادی کرد بهمون در این شب. اونا قبل از بازی هر کاری که تونستن کردن تا روحیه ما را خراب کنن. مثلا شب قبل از بازی تا صبح تو خیابونا بوق میزدن تا نذارن ما درست بخوابیم. ولی ما در زمین به عنوان یک تیم شکستشون دادیم، نه فقط مجموعه‌ای از بازیکنان. ما با آواز خوندنمون جواب همه کارهای اونا را دادیم و فکر میکنم تاثیر زیادی روشون گذاشته بود، چون وقتی من به یوونتوس رفتم آنتونیو کابرینی ازم پرسید این چه حرکتی بود کردید؟! منم بهش گفتم این کار همیشگی ماست.»

راش در این فینال وظیفه‌ی زدن پنالتی چهارم را داشت، وظیفه‌ای که به نتیجه رساندنش به هیچ وجه برایش آسان نبود: «وقتی از وسط زمین به سمت نقطه‌ی پنالتی حرکت کردم و 60 هزار تماشاگر هو میکردنم پر استرس‌ترین لحظه‌ی زندگیم بود. واقعا بعد از اینکه پنالتیم گل شد تونستم نفس راحتی بکشم.» بعد از این پنالتی بود که فرانچسکو گراتزیانی ضربه‌اش را به تیر دروازه زد و بعد کندی چهارمین قهرمانی اروپا را به لیورپولی‌ها هدیه داد.

با این حال اما پنالتی‌ای که راش در فینال 84 گل کرد به آمار فوق‌العاده‌ی 47 گلی که در آن فصل زد اضافه نشد. راش جدا از اینکه بهترین گلزن تاریخ باشگاه است، رکورد بیشترین گل زده در یک فصل را هم دارد، رکوردی که حالا محمد صلاح با 41 گلی که تا اینجای فصل زده فاصله‌ی چندان زیادی با شکستنش ندارد. آیا اسطوره‌ی ولزی لیورپول نگران این موضوع است؟

«من به این رکوردم افتخار میکنم، همچنین به کاری که صلاح این فصل کرده. تماشای بازی اون واقعا لذت‌بخشه و در ضمن صلاح شخصیت فروتنی هم به نظر میرسه. من دیدم اون بارها در حالیکه خودش هم فرصت گل زدن داشته توپ را به گزینه‌ی مطمئن‌تری پاس داده. اون آدم طماعی نیست و هر وقت گل میزنه میره به سمت بازیکنی که گل را براش ساخته و ازش تشکر میکنه. این اخلاقیه که ما هم باهاش بزرگ شدیم. بامزست که الان به یاد میاریم اون اوایل فصل موقعیت‌های زیادی را از دست میداد. اما حالا دقیقا به لحاظ ذهنی شرایط من در سال 84 را پیدا کرده، اینکه باور داشته باشی هر بازی قراره گل بزنی. اگه صلاح مصدوم نشه لیورپول کاملا شانس قهرمانی داره. صادقانه بگم اگه صلاح به مرز 47 برسه و گل 48اُمش را در فینال چمپیونز لیگ بزنه و رکورد منو بشکونه من خیلی هم خوشحال خواهم شد

۵    
آی اسپورت
2018-04-24 11:40:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر