فهرست
کامو و فوتبال
کامو و فوتبال

کامو و فوتبال

آی اسپورت - آلبر كامو را بسیاری از علاقمندان ادبیات می‌شناسند. او خالق آثار جاودانه‌ای چون «بیگانه» و «طاعون» و «تهوع» است  و همین طور او كسی است كه  قلمی چیره دست در  خلق تئاترهای زیبائی دارد. اما آن چیزی كه كمتر از آلبر كامو سخن گفته می‌شود این است كه این نویسنده فرانسوی الجزایر تبار یك عاشق فوتبال بوده است.

آلبر كامو در سنین جوانی دروازه‌بان بوده و اگر بیماری سل به او اجازه می‌داد شاید به اندازه ادبیات در فوتبال هم موفق می‌شد اظهار نظری مشهور از آلبر كامو وجود دارد كه در پاسخ به سوالی ارائه می‌دهد كه روزگاری خبرنگاری از او پرسید خبرنگار از كامو می‌پرسید از بین فوتبال و ادبیات كدامین را انتخاب می‌كنید؟ و او پاسخ می‌دهد فوتبال! زیرا هیچ‌گاه نمی‌توانم اشك‌ها و خنده‌های دوران حضور در فوتبالم را از یاد ببرم.

بی گمان کسانی که با فوتبال عجین هستند این اظهار نظر کامو را با تمامی وجود حس می کنند. فوتبال تنها یک بازی نیست و حتی می‌توان گفت فوتبال برای خیلی‌ها خود زندگی و شاید فراتر از یک زندگی باشد.  برای فوتبال و ستاره آن «پله» است که یک جنگ قبیله‌ای در آفریقا متوقف می‌شود. برای فوتبال است که «بازی قرن» نامی می‌شود که به مسابقه ایران و آمریکا داده‌اند. برای فوتبال است که میلیون‌ها نفر اشک ریخته و بی گمان  خندیده‌اند.

در زمانی که این نوشته را می‌نگارم چند روزی به جام جهانی 2018 مانده است و بسیاری از ما ایرانیان علاوه بر عشقی که به یوزهای ایرانی داریم چشم به هنرنمایی قهرمانان دوران کودکی خود داریم. این قهرمانان می‌توانند آمریکای جنوبی‌هایی چون برزیل و آرژانتین باشند و یا اروپایی‌های محبوبی نظیر آلمان و فرانسه و انگلستان و اسپانیا شاید تیم‌هائی نظیر بلژیک و پرتغال و... باشند .

بی گمان اشک‌ها خواهیم ریخت و خنده‌هائی خواهیم داشت. برای پیروزی تیم‌های‌مان شادمان و از شکست‌شان غمگین می‌شویم  و سرانجام یک قهرمان ماحصل همه این اشک‌ها و لبخندها است. اما همه می‌دانیم پس از این مسابقات بار دیگر این قصه ادامه دارد زیرا همان طوری که کامو می‌گوید اشک‌ها و لبخندهای فوتبال فراموش نشدنی است.

مرسو قهرمان کتاب بیگانه مرد جوانی است بی اخلاق و از لحاظ عاطفی و احساسی منزوی. او در تشیع جنازه مادرش گریه نمی‌کند، و بدون داشتن انگیزه‌ای مشخص، مردی را به قتل می‌رساند که نمی‌شناسد ... شاید اگر امروز کامو زنده بود می‌گفت «مرسو شدن» در فوتبال غیر ممکن است زیرا فوتبال یعنی جنگ با بی تفاوتی.

۳ ۳  
آی اسپورت
2018-06-08 17:14:00
نظر دهید

۳ نظر
میثم
جمعه ۱۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۷:۲۹
بی سواد، تهوع رو سارتر نوشته نه کامو
۷
رضا
جمعه ۱۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۸:۵۵
میثم جان مگه از امل بودن این جماعت خبر نداشتی که الان برات عجیبه بی سوادیشون؟!!!
۱
همه نویسنده شدن
شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۷، ۰۵:۳۹
ترکیب مطالب ترجمه شده با مقداری افاضاتِ من در اوردی میشه وضعیت این روزهای مجله ها و سایت ها - که تهوع رو بگی کامو نوشته ..!!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر