فهرست
در نقد آی‌اسپورت؛ وای به روزی که بگندد نمک
در نقد آی‌اسپورت؛ وای به روزی که بگندد نمک

در نقد آی‌اسپورت؛ وای به روزی که بگندد نمک

آی‌اسپورت- عصری که در آن زندگی میکنیم، بی‌تردید عصر رسانه است. رسانه‌ها بدون توقف در همه لحظات زندگی‌مان جاری‌اند و هر یک به شیوه‌ای بر روح و شکل و سبک زندگی یکایک مردمان تاثیر میگذارند. جریان می‌آفرینند، بیان حقیقت میکنند، فریب میدهند، به اوج میبرند و بر زمین میزنند. اما فلسفه وجودی رسانه چیست؟ رسانه‌ها را بر مبنای این فلسفه به چند دسته میتوان تقسیم کرد؟ قطع به یقین من در جایگاه تبیین این واقعیتها نیستم. اما به عنوان یک مخاطب دائمی رسانه‌ها، میخواهم از زاویه ویژه‌ای به موضوع بپردازم.
بدون شک در دنیای پر از تعامل این روزگار، آنچه به دیرپایی مراودات میان اجزاء اجتماع با یکدیگر می‌انجامد، پایبندی به رابطه دوشرطی ارزش-اعتماد است. آنچه که ارزش می‌آفریند مورد اعتماد واقع میشود و آنچه که مورد اعتماد است، میتواند ارزش آفرین باشد. از این منظر رسانه‌ها هم در چهارچوب ارزش آفرینی و مورد اعتماد بودن، ارزشیابی میشوند. و تردیدی نیست که این رابطه دوشرطی در پناه پایبندی به یک سری از اصول مشخص که مرزهای روشنی دارند و آنها را به مخاطبانشان مینمایانند، حاصل میشود.
نمیشود رسانه ای با ژورنالیسم زرد مخالف باشد اما زردی از در و دیوار مطالبش ببارد. نمیشود ادعای مبارزه با آلودگی و فساد کند اما در جاهایی بنا بر مصالحی چشم بر برخی حقایق ببنندد. نمیشود در یک موضوع واحد، از دو منظر متفاوت، دو نتیجه متفاوت بگیرد و...
هرجا و در هر رسانه ای چنین تناقض هایی مشاهده شد، شک نکنید که آن رسانه چهارچوب باور و عمل روشنی ندارد یا اینکه دست اندرکارانش اهمیتی به این مهم نمیدهند. این افراد عموما کسانی هستند که ارزش رسانه در اختیارشان را در هرچه بیشتر دیده شدن ولو به هر قیمتی میبینند. پس، دست رد به سینه هیچ خبر، تحلیل، نقل قول، تصویر یا شایعه‌ای نمیزنند تا به قول امروزی‌ها تعداد ممبرها و فالوئرهایشان روز به روز افزایش یابد.
اینچنین است که رابطه ارزش-اعتماد به تدریج و با شیبهایی متفاوت رنگ میبازد و از میزان اهمیتش کاسته میشود. و کاش این رخداد شوم در سطح همان رسانه باقی بماند. آنچه دردناک‌تر است، میزان تاثیری است که حذف این عامل مهم در سطح رسانه بر مخاطبان آن میگذارد. ترکیبی زشت از دورویی و پرخاشگری و عدم تحمل یکدیگر که با چاشنی دروغ هماهنگ میشوند و بروز بیرونی‌اش در جامعه امروز کاملا قابل لمس است.
رسانه قرار است آگاه کننده باشد، راه درست بنمایاند، چرخ پنجم دموکراسی باشد، احقاق حق کند و... اما آنگاه که به بده بستان روی بیاورد، بجای احقاق حق، القاء حق کند، دروغ را بپروراند و شایعه را بگستراند، بی‌اصول باشد و بی‌تفاوت به خلق ارزش و ایجاد اعتماد، تنها نمکی نیست که بجای رفع گندیدگی، خود گندیده است. بلکه عاملی است برای مسموم شدن روح و ذهن بخش بزرگی از جامعه مخاطبش و بی‌تردید در هرآنچه پس از اینهمه بی‌تفاوتی و منفعت طلبی، در جامعه هدفش رخ بدهد، شریک و سهیم خواهد بود.

 

توضیح آی‌اسپورت: این یادداشت درباره موضع‌گیری‌های آی‌اسپورت در جریان موضوع قلیان‌گیت بین فوتبالیست‌ها نوشته شده. ماجرایی که آی‌اسپورت از روز اول منتقد جدی آن بوده و حالا که کمیته اخلاق وارد ماجرا شده و محرومیت‌هایی برای بازیکنان متهم در نظر گرفته موضع آی‌اسپورت این بوده که چنین حکم و تجویزی در حوزه اختیارات کمیته اخلاق نیست و باشگاه مسئولیت محرومیت یا تنبیه بازیکنان را به عهده دارد. احتمالا این دو موضع‌گیری باعث شده که تصور شود آی‌اسپورت تغییر موضع حزب باد گونه داشته، اما در هر صورت خط مشی آی‌اسپورت انتقاد از جریان قلیان کشیدن بازیکنان فوتبال بوده و هست؛ اما تنبیه و جریمه آن‌ها را به عهده باشگاه می‌داند، نه کمیته‌ای که پیش از این امتحان‌اش را در تاثیرگذاری روی گسترش اخلاق‌گرایی در جامعه فوتبال پس داده.

۲۰۲ ۲۲  
آی اسپورت
2017-10-22 23:17:00
نظر دهید

۲۲ نظر
حمید
دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶، ۰۰:۲۱
اتفاقا در این مورد کمیته اخلاق صالح است
۴ ۶
حمید
دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶، ۰۱:۵۲
مساله اینه که کمیته اخلاق فلسفه وجودیش از بیخ و بن مشکل داره. یعنی هر چی بیشتر به اهداف خودش برسه بیشتر به فوتبال آسیب میزنه. حالا شما ممکنه درست بگی که کمیته اخلاق در این مورد قانونا صادق است ولی وقتی قانون خودش دچار مشل هست ای کاش رعایت قانون نمی کرد. اینجوری حداقل حرمت قانون کمتر شکسته می شد و فوتبال کمتر آسیب می دید. چون این کمیته اساسا نه دغدغه فوتبال رو داره و نه دغدغه اخلاق رو. فقط یک کمیته هست برای نمایش قدرت آدمهای خاص با افکار خاص.
عه! آقا چرا می خندی؟
دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶، ۰۴:۲۰
این تغییر موضع به قدری واضح و آشکار هست و باعث بی اعتباری سایت شده که با این روش قصد تبرئه خود را دارند در حالی که تا همین چند روز گذشته که نماینده کشورمان درگیر مسابقات آسیایی بود از همین موضوع قلیان و ... برای کوبیدن تیم مردمی پرسپولیس در این سایت استفاده می شد!
علی
دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶، ۰۴:۵۸
ای کاش این سیاست یک بام و دو هوای آی اسپورت فقط در همین مورد قلیان خلاصه می شد
متاسفانه این سایت جدیدا گرایشات رنگی عجیبی پیدا کرده است
به طور مثال دیروز که بیانه باشگاه نفت در مورد اشتباه داوری منتشر شد، کنجکاو شدم که چرا آی اسپورت بیانه مشابهی که باشگاه نساجی در مورد اشتباهات داوری صادر کرده بود را منتشر نکرده است!
عزیزان من دنیا ارزش این حرفها را ندارد...
علی
دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶، ۰۴:۵۸
ای کاش این سیاست یک بام و دو هوای آی اسپورت فقط در همین مورد قلیان خلاصه می شد
متاسفانه این سایت جدیدا گرایشات رنگی عجیبی پیدا کرده است
به طور مثال دیروز که بیانه باشگاه نفت در مورد اشتباه داوری منتشر شد، کنجکاو شدم که چرا آی اسپورت بیانه مشابهی که باشگاه نساجی در مورد اشتباهات داوری صادر کرده بود را منتشر نکرده است!
عزیزان من دنیا ارزش این حرفها را ندارد...
۴
بابک پرسپولیسی
دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶، ۰۷:۳۸
آی اسپورت صدا و سیما نیست که تنها یک سلیقه یک عقیده و یک طرز تفکر را بیان کنه
به عنوان یک رسانه آزاد ممکنه در یک موضوع چندین دیدگاه مختلف و چندین صدای مختلف را انعکاس بده
مشکل از ماست که تحمل سلیقه ها و دیدگاه های متفاوت و مختلف و از اون مهمتر تحمل نظر مخالف را نداریم
استقلالی توقع داره سایت تنها به نفع مصالح تیم او بنویسه
پرسپولیسی ها و تراکتوری ها هم همینطور تا خبری قلمی مخالف تیم محبوبشون مشاهده کنند نارضایتی ها شروع میشه
۶
مصی
دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶، ۱۲:۴۱
به نظر من اگه قراره انتقادی از آی اسپورت بشه باید درباره مواضع دوگانه وکاملا جانبدارانه وبه قول معروف تابلو در حمایت از کی‌روش ومخالفت با برانکو باشه وگرنه تومسئله قلیون کشیدن تقریبا اکثریت با مواضع آی اسپورت موافقن کمیته اخلاق کار‌های خیلی مهمترین نسبت به رسیدگی به این موضوعات داره
حمید
دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶، ۰۰:۲۱
اتفاقا در این مورد کمیته اخلاق صالح است
۳
فرزاد مهریار
دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶، ۰۰:۲۸
در نقد علیرضا مویدی فر : برادر جان ، این نمک از روز اول گندیده بود ، این امامزاده از روز اول کور می کرد و شفا نمی‌داد...
امیر
دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶، ۰۰:۳۲
سلام متاسفانه سایتتون خیلی وقتته حرفای دوگانه میزنه و بقوا خودتون بادکونه میسراید. امیدوارم به خودتون بیاین و کی فاخرتر و حرفه ای تر مطلب چاپ کنید.
طاها
دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶، ۰۰:۵۷
از ای سپورت حمایت میکنم.. اولا کجا گفته شده قلیان کشیدن جرم یا تخلفه ؟ دوما اگر هم گفته شده آیا مجازاتش تعیین شده؟ جواب آین سوالات این است که هیچ جای قانون آیین نامه بخشنامه گفته نشده که جرم یا تخلفه پس رسیدگی به این مورد در صلاحیت کمیته اخلاق نیست
۶
حمید
دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶، ۰۱:۴۶
بهتره به جای کمیته اخلاق بگیم کمیته بی اخلاق. تقریبا توی همه حکومت های دیکتاتوری عصر مدرن نمونه مشابه چنین کمیته هایی رو داشتیم و دقیقا همه شون به هدفشون نرسیدن.
پدرام
دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶، ۰۲:۱۱
اگر هم خود باشگاه ها جریمه میکردند فراد همین آی اسپورت بلند بود که آی برانکو فلان کرد کیروش بهتر انجام میداد

یه بازی حذفی مسلمان رو برانکو کنار گاشت

همین امیرپور شده بود مهدی طارمی

انگار رفیقش رو کنار گذاشته بود واسه یک بازی
بابک پرسپولیسی
دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶، ۰۷:۳۴
فرهنگ تک صدایی دیکتاتوری انحصار گرایی
در تارو پود مردم ما تزریق شده یعنی عادتمون دادند
ما فکر میکنیم در هر رانه فقط باید یک دیدگاه یک سلیقه یک نظر یک عقیده بیان بشه
داداش من اون رسانه های جناحی و میلی!!!هستند که مرغشون فقط یک پا داره!
واقعیت اینه عادت به آزادی بیان عادت به تحمل عقاید و هواداری های مختلف عادت به شنیدن نظرات متفاوت نداریم!
۲
امید از تفت
دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶، ۰۷:۳۵
رویه و جوابیه آی اسپورت در این زمینه کاملاً درست است. بازیکنی که قلیان میکشه یا هر عمل غیراخلاقی یا غیرحرفه ای انجام میده باشگاه باید باهاش برخورد کنه و ربطی به دیگران نداره. البته کمیته اخلاق میتونه نقش ارشادی داشته باشه ولی نمیتونه بازیکن را محروم کنه. البته در مورد چاقوکشی چون جرم سنگینی اتفاق افتاده قضیه متفاوته ولی من فکر می کنم بازم ارتباطی به کمیته اخلاق نداشته باشه.
۲
کیارش احمدی به آذین
دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶، ۰۸:۳۱
یکی از چالش های رسانه ها نحوه برخورد با تعارضات موجود در جامعه است.رسانه هایی همچون آی اسپورت از آنجاییکه دربدو امر از درون جامعه و بدور از روزمرگی های شغل رسانه ای به موضوعات ورود می کنند این حساسیت را به شکل مناسبش حفظ ودر موضع گیری هایشان لحاظ می کنند ولیکن به مرور زمان به مانند ماجرای آن موجود دوزیست و آب گرم موضوع شکل میرایی به خود می گیرد.متاسفانه در این زمینه از آنجائیکه من از بدو شکل گیری آی اسپورت از مطالعه کنندگان به جد این رسانه بوده ام ضمن احترام به نظرات بقیه دوستان ، حق را به نقد اقای مویدی فر می دهم.
علی
دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶، ۱۰:۳۰
انصافا خیلی مطلب به جا و درستی بود. متاسفانه چند نویسنده سرخابی در کنار هم جمع شده اند و صرفا رنگی و زرد مطلب بنویسند. امیدواریم سردبیر محترم آی اسپورت واقعا فکری به حال این سایت بکنه که روز به روز مطالبش آزاردهنده تر می شه- چطور می شه سایتی که کوچکترین یادداشتی در محرومیت و حکم سنگینی که کمیته اخلاق به کاپیتان خوش اخلاق تراکتور داده بود ننویسد ولی در ماجرای محرومیت دو بازیکن سرخابی گوی سبقت رو از بقیه رسانه ها بگیرد. اگر اصل بی طرفی رو ملاک قرار دهید خیلی سایتتون موفق تر عمل می کنه.
۲ ۱
مصی
دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶، ۱۲:۴۴
دوست عزیز در مورد خوش اخلاقی کیانی چیزی نگو که دخندم میگیره همین فصل پیش بود که باید واسه هل دادن داور مثل صادقیان سه ماه محروم میشد
رامتین
دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶، ۱۱:۰۳
هرچقدر فکر کردم تا یک تصمیم مثبت تاثیر گذار از کمیته به اصطلاح اخلاق در این چند صباح به یاد بیاورم، چیزی به خاطر نیاوردم جز حاشیه آفرینی کاذب و سوق دادن فرد خاطی به سمت نابودی زندگی ورزشی، چه خوب میشد که آقایان مسوول به جای مصاحبه در قاب دوربین به فکر مسایل مربوط به خودشون باشند و تصمیم گیری در حوزه های اینچنینی رو به عهده باشگاه بگذارند.
رفتار باشگاه و اغماض هم رابطه مستقیم با سند سازی های فدراسیون برای فرار از محرومیت های احتمالی AFC داره، شما نمیتونی از یک سیستم بیمار انتظار خروجی خوبی داشته باشی.
یک بام و دو هوا و بعضی وقت ها چندین هوا
دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶، ۱۳:۰۳
رویه آی اسپرت در بیشتر زمینه ها یک بام و دو هواست به عنوان مثال:
1- اگر کیروش کاری انجام دهد مثلا بازیکنی را اخراج کند در هر صورت عقلانی و حساب شده است در صورتی که اگر برانکو آن کار را بکند از سوء مدیریت برانکو است.
2- آی اسپرت چشم دیدن تسنیم و ایسنا و مهر را ندارد ولی اگر خبری برضد پرسپولیس چاپ شود به عنوان منبع موثق آن را باز نشر میدهد
3- قضیه قلایان را هم که همه میداند
۲
حرف حساب
دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶، ۱۳:۲۵
آقای موید فر .. جانا سخن از زبان ما میگویی! آی اسپرت و نود و خبرورزشی سردسته زردنامه و ها و رواج شایعه و حاشیه شدند!
آرش رحيمى
دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶، ۲۱:۵۸
درود بر عليرضا مؤيدى فر عزيز بابت نگارش اين متن زيبا و جاندار و درود بر دوستان خوبم در "آى اسپورت" به جهت شهامت در كار كردن اين مطلب.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر