فهرست
شب دربی‌ها
شب دربی‌ها

شب دربی‌ها

آی‌اسپورت- لیورپول و اورتون در شهر لیورپول به مصاف هم خواهند رفت و آرسنال و تاتنهام هم در لندن بازی دارند اما این دیدارها در حال حاضر چه شرایطی دارند؟

لیورپول – اورتون: رقابت داخل شهر

این دو تیم رقابتی دیرین و راستین با هم دارند؛ رقابتی که در میان اعضای خانواده‌ها هم جریان دارد. آنفیلد و گودیسون پارک در دو سوی پارک استنلی واقع شده‌اند و تنها حدود یک کیلومتر با هم فاصله دارند. بازی این دو تیم در دهه ۱۹۸۰به نام «دربی دوستانه» شناخته می‌شد اما حالا رقابت بالا گرفته و خصمانه‌تر شده. اورتونی‌ها می‌گویند که آنها «باشگاه مردم» هستند، برخلاف لیورپول که طرفدارانش بیشتر از کشورهای دیگر دنیا هستند.

اورتون تا دهه ۱۹۶۰تیم قوی‌تر و موفق‌تر شهر بود اما لیورپول با بیل شنکلی توانست اوج بگیرد و اوضاع را به سود خود برگرداند. رقابت دو تیم در دهه ۱۹۸۰به اوج رسید، زمانی که هر دو تیم برای قهرمانی لیگ و جام‌های حذفی می‌جنگیدند اما اورتون از سال ۱۹۹۵تاکنون هیچ جامی کسب نکرده است و حالا کاملا زیر سایه لیورپول قرار دارد. البته لیورپول هرگز قهرمان لیگ برتر نشده اما آنها در مسابقات دیگر، از جمله در لیگ قهرمانان اروپا موفق بوده‌اند و جام‌های حذفی انگلیس را هم فتح کرده‌اند.

بازی دو تیم اواخر دهه ۱۹۸۰مهم‌ترین دیدار لیگ انگلیس بود. هر دو تیم مدعیان اصلی قهرمانی لیگ بودند اما حالا این بازی بیشتر تبدیل به نبردی حیثیتی در داخل شهر شده است. این بازی مهم‌ترین دیدار اورتون در طول فصل است اما لیورپول بیشتر به فکر رقابت با منچسترسیتی، منچستریونایتد و چلسی است تا با اورتون. آنها در این فصل در اندیشه قهرمانی هستند و می‌خواهند با پیروزی در این مسابقه، همچنان همپای صدرنشینان پیش بروند.

اورتون از سال ۱۹۹۹ تاکنون نتوانسته در آنفیلد پیروز شود و لیورپول را ببرد. عملکرد خانگی آنها برابر لیورپول هم خوب نبوده است. لیورپول در خانه اورتون همه دیدارهایش را نبرده است اما باخت‌های زیادی را هم تجربه نکرده است و این بازی در سال‌های اخیر تبدیل به رقابتی یک‌طرفه شده است.
 
تاتنهام – آرسنال: نبرد نزدیک

همسایه‌های واقع در شمال لندن دو تیم بزرگ شهر بودند تا اینکه چلسی با رومن آبراموویچ تبدیل به تیمی بزرگ شد. رقابت بین تاتنهام و آرسنال به سال ۱۹۱۳برمی‌گردد، زمانی که آرسنال خانه‌ اولیه‌اش در وولویچ، در جنوب رودخانه تیمز را ترک کرد و به قلمرو تاتنهام در شمال شهر رفت.

آرسنال همیشه خود را به‌عنوان باشگاه اصلی شهر می‌دیده است اما تاتنهامی‌ها خود را جذاب‌تر از آرسنال می‌بینند و بر این باورند که به اصول ناب فوتبال پایبندتر هستند. آنها نخستین تیم قرن بیستم بودند که دوگانه لیگ و جام حذفی را در سال ۱۹۶۱به دست آوردند. آرسنال همین کار را ۱۰سال بعد انجام داد. آمدن آرسن ونگر در سال ۱۹۹۶ اوضاع را به‌کلی عوض کرد. آرسنال تبدیل به تیمی شد که موفقیت را با سبک بازی زیبا درهم می‌آمیزد و تاتنهام هم نمی‌توانست همپای آنها پیش برود.

این بازی حالا دیدار مهمی در لندن به شمار می‌رود اما هیچ‌ کدام از این دو تیم مدعی جدی قهرمانی نیستند و به همین دلیل، این بازی در سراسر کشور یا دنیا سر و صدای فراوانی به پا نکرده است. رقابت داخل شهر بین تاتنهام و آرسنال بالا است اما این دیداری نیست که تاثیری در سرنوشت قهرمانی بگذارد.

تاتنهام از زمان آغاز لیگ برتر در سال ۱۹۹۲تاکنون تنها دو بار در خانه آرسنال پیروز شده اما آمار آنها در وایت هارت لین و ویمبلی خوب بوده است، به‌ویژه در فصل‌های اخیر. آرسنال دیگر آن تیم تاثیرگذار سال‌های پیش نیست و به همین دلیل نتیجه این دو بازی را نمی‌توان به‌آسانی پیش‌بینی کرد.

منبع: ESPN

۳    
آی اسپورت
2018-12-02 16:45:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر