فهرست
«قسمت» ما از فوتبال چیست؟
«قسمت» ما از فوتبال چیست؟

«قسمت» ما از فوتبال چیست؟

آی‌اسپورت- واژه هایی مثل «همیشه خیری در آن است»، «مصلحت بوده»، «حکمتی داره»، «دیگه چه کار میشه کرد»، «قسمت نیست یا نبود»، و علاوه بر همه این عبارت ها «از ناداوری ضربه خوردیم» جزئی از ادبیات ورزشی ما بوده و هست. بنابراین وقتی چنین استدلال هایی پشت هر اتفاقی خوابیده باشد نیازی نیست که کسی از علاقمندان ورزش عذرخواهی کند. پرسپولیس در شوک ناشی از یک خرابکاری تاریخی فرو رفته ، نه کسی معذرت می خواهد نه کسی بیانیه ای صادر می کند، نه استعفایی حتی برای ژست در کار است؛ چون به قول مهدی طارمی حتما «خیریتی» در این موضوع بوده است. روزگار هواداران استقلال کم از سیاهی نیست و اشک و آه و خشم خوراک شبانه و روزشان شده، ولی متوجه نیستند که «قسمت» این چنین است! اما دقت کرده اید هیچ وقت این «خیر و صلاح»، این «مصلحت»، «خیریت»، «ناداوری»، «سرمان را بریدند» در مجموعه بایرن مونیخ نیست؟ خبری از «نبودن قسمت» و یا «بدشانسی» در ساختار مدیریتی رئال مادرید جایی ندارد؟ هیچ ورزشکاری در المپیک اسیر ناداوری نمی شود و فقط این ورزشکاران ما هستند که زورشان به هیچ کس نمی رسد؟

دقت کرده اید که تمام داوران در بازیهای المپیک و غیرالمپیک با ما دشمنی های ریشه دار و عمیق دارند! اما هیچ داوری در فوتبال با مثلا «فیورنتینا» یا «مونشن گلادباخ» دشمن نیست؟ هیچ داوری با کشتی گیر آلمانی و یا بوکسور ایتالیایی خصومت ندارد! هر قدر که فکر می کنم نمی توانم «خیریت» های موجود و یا «صلاح و مصلحتی» که برای پرسپولیس اتفاق افتاده است را متوجه شوم؟ نمی توانم پازل هزار تکه استقلال را کنار هم بگذارم و بفهمم چرا قسمت، این تیم را به چنین حال و روزی انداخته است؟ حتما در استقلال هم «حکمتی» حکمفرماست که توان تشخیص آن را ندارم. اینکه کاخ آرزوهای هواداران پرسپولیس در آستانه یک بازی حساس فرو ریخته است و آنها با یک بحران آتی باید دست و پنجه نرم کنند، و یا استقلالی ها سردرگم و چشم انتظار یک مربی خارجی هستند که بیاید و معجزه کند، در حالی که مدیرعاملشان برای دیدن بازیهای کم اهمیت عشق آباد به ترکمنستان سفر کرده است، اینکه تمام هم و غم و فدراسیون نشین ها اجابت خواسته های سرمربی تیم ملی است و پشت یک صعود بی دردسر به جام جهانی سنگر گرفته اند، بخشی از قسمتی است که نصیب جامعه فوتبال دوستان شده است و آنها به این امر واقف نیستند.

چون همیشه پیدا کردن مقصرهای «نامرئی» بهترین ابزار برای رفع مسوولیت است. چون ما یاد نگرفتیم که مسوولیت یک کار را تمام و کمال تقبل کنیم، چون ما نیاموختیم که «روابط بین الملل» عرصه رفتارهای «کدخدا منشانه و پادرمیانی هایی» که همیشه در فوتبال و سایر بخش های اجتماع انجام می دهیم نیست، ما نیاموختیم که بازیکنانمان را مسوول و حرفه ای تربیت کنیم، ما بازیکنانمان را تشنه موفقیت بار نیاورده ایم، بلکه آنقدر آنها را با القاب و عناوین توخالی «پر» کرده ایم که هر اشتباهی را نوعی «مصلحت» تلقی می کنند تا در مظان اتهام هوادارانشان قرار نگیرند و نیازی به عذرخواهی نباشد و در نهایت به همان مسیر اشتباه ادامه دهند، ما مدیریت ورزشی بلد نیستیم، مدیران ورزشی در سالهای گذشته یا به دنبال «ترانسفر» بازیکن به لیگ های دسته چندم کشورهای اروپایی بودند و یا «ترکاندن بمب های نقل و انتقالی» را در کارنامه خود ثبت می کردند. در عصر مدیریت نوین هم استخدام مربی خارجی را هم رفع تکلیف می دانند هم دهان هواداران را بسته نگه می دارند. کدام «قسمت» فوتبال، «قسمت» ما شده است؟

۲۲ ۸  
آی اسپورت
2017-09-24 19:14:00
نظر دهید

۸ نظر
رامین
يكشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶، ۲۰:۴۰
عالی نوشتی!
۵ ۱
برزو
دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶، ۰۳:۰۵
كجاشو عالي نوشته؟
اتفاقا بايرني ها خيلي نسبت به داوري بازي پارسال با رئال معترض بودند و حتي خود انجلوتي اخر بازي گفت داور تعيين كننده بود.
اتفاقا تو رئال هم بدشانسي و سوء مديريت خيلي اتفاق ميفته. يه نمونه اش جام حذفي فصل ٢٠١٥-٢٠١٦ كه به خاطر استفاده از بازيكن محروم از جام حذفي كنار گذاشته شدند.
يوونتوس به خاطر زد و بند و تباني مديرانش كه نه بازيكنها ازش خبر داشتند و نه هواداران به سري بي سقوط كرد.
اين يادداشت بي اطلاعي نويسنده رو ميرسونه كه فك ميكنه فوتبال اروپا مشكلي نداره
پرسپولیس واقعی
يكشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶، ۲۰:۴۶
مسئله این است : کار دست کاردان نیست.
شما فکر کن کسی لیاقت پست مدیریت فلان اداره یا مجموعه را داشته باشد اما نماز و عبادت و دین داری اش را و موافق بودنش را کسی ندیده باشد ؛ آیا به ایشان پست می دهند.

بالعکس ، کسی که به دین داری ! و ایمان! و تقوی! شهره! باشد حتما به قصد قربت و خدمت البته ، پست میگیرد.

شما بروید همین الان در گزینش نیروهای استخد امی چه سوالاتی رد و بدل می شود ، اینکه نماز آیات یا میت را بلد باشی شرط است اما ...

و دیگر اینکه کسی پی دلائل اصلی مشکلات را نمی گیرد چون خودش هم جزء همان مشکل بحساب می آید.
چطور میتوانی یقه ی کسی را بگیری وقتی یقه ی خودت دست کس دیگری گیر است.
یک مورد و فقط یک مورد را مثال روشن بیاورید که ورزش ما را دچار مصیبت کرده باشند و بعدش تنبیه یا تادیب شده باشند ، دیگر بزرگتر از مشکل تعلیق فوتبال توسط جناب علی آبادی در مسئله ی برکناری دادکان بر اثر یک لج و لجبازی چیزی داشتیم ، چی شد؟؟؟


واویلا و وانفسا

"و زمان می گذرد و ما همچنان دوره میکنیم شب را
و روز را
و هنوز را"
۸
شاهین ممسنی ❤❤
يكشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶، ۲۱:۵۲
کاش یکی به طارمی بگوید خریت با خیریت را اشتباه گرفتی..
من به عنوان هوادار دارم سکته می کنم و ایشان می خنده و میگه حتمن مصلحتی بوده است.
برزو
دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶، ۰۳:۱۴
جالبش اينجاست خود طارمي دوگانه سوز ضرر ميكنه سر اين موضوع.
يكي به خاطر اين محروميت ٤ ماهه اش يكي هم به خاطر اينكه ديگه تا حداقل تا زمستون ٩٨ نميتونه بره اروپا و بايد تو همين پرسپوليس بمونه اگه بره هرچي رشته بوده پنبه ميشه و كلي دشمن براي خودش ميتراشه.
چون پرسپوليس تا اون موقع از نقل و انتقالات محرومه.
طارمي دوبار اقاي گل ليگ شده و اون برد دربي ٤-٢ و قهرماني پارسالتون رو بهش مديونيد اما با اين محروميت دوباره خودشو منفور كرد و اين قصه ي تركيه رفتنش حالا حالاها سرِ دراز دارد.
اگرم بعدا با پرسپوليس تمديد كنه واسه جبران اين ضرر ٨٠٠ هزار يورويي مجبوره يه قرارداد تپل ببنده.
ميگن: سري كه درد نميكنه رو دستمال نميبندند اما طارمي با يه بچه بازي كلي ضرر زد به باشگاه.
ali
يكشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶، ۲۳:۴۲
فارغ از بحث قرمز و ابی ،بنظر باید یه عزمی ایجاد بشه تا مقصرین پرونده های مالی محاکمه بشن و اصلا خسارت از مقصرینش گرفته بشه نه اینکه از بیت المال تامین بشه. چرا یه شخصی باید پستی رو قبول کنه، حقوق و مزایای شغلی رو بگیره ولی نسبت به عملکرد و تصمیماتش جواب پس نده؟! اینجا شده بهشت مدیران بس تجربه و کار نابلد! اگه همونطوری که سود دهی و حقوق و مزایا وجود داره، جواب پس دادن هم وجود داشت هرکسی جرات نمیکرد مدیریت قبول کنه و هرجوری دوست داشت تصمیم بگیره!
پدراام
دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶، ۰۱:۰۷
اگر واقعا با پولی که هدایتی داده برای فسخ قرارداد با ریزه اسپورت طارمی رفته پورشه خریده واقعا بی حیاست...و چه وقیحانه میگه 4ماه چیزی نیست!!! آدم نفهم 2پنجره نقل و انتقالاتی رو از دست دادیم...بعد از 4ماه هم حتما میخوای بری اروپا...من مطمئنم این آقا انقدر بی حیا هستش که بی توجه به محرومیت پرسپولیس تیم رو ول کنه و بخواد بره اروپا...بازیکن سالاری کافیه دوستان چشاتونو وا کنید...
برزو
دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶، ۰۳:۱۹
بهترين تيم اروپايي كه طارمي رو واسه نيمكتش ميخواست همين ريزه اسپور بود. اگه يادتون باشه همين تابستون هم قرار بود ترنسفر بشه اما هممون فهميديم اقاي گل ليگ درپيت ايران يك ميليون دلار هم براي باشگاههاي اروپايي ارزش نداره و سنگي كه طاهري جلوي پاي طارمي انداخت طارمي رو تو پرسپوليس موندگار كرد.
طارمي با كاوه رضايي يا كريم انصاري فرد و ... خيلي فرق ميكنه و هنوز خيلي مونده تا حرفه اي بشه و حرفه اي فكر كنه.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر