فهرست
‎کیک را لگدمال نکنید!
‎کیک را لگدمال نکنید!

‎کیک را لگدمال نکنید!

آی اسپورت - سالها پیش جملاتی در مورد جشن تولد خواندم که این روزها بیشتر به یادم می‌آیند و آنها چنین بودند: «اگر  شمع کیک تولدی را فوت نمی‌کنید حداقل کیک را لگدمال نکنید.» ‎پرسپولیس ایران برای سومین بار به یک فینال آسیائی رسیده است. آنها در دو دفعه گذشته یک بار قهرمان جام در جام آسیا شده و در بار دوم نایب قهرمان شدند. ‎فوتبال ایران 25 سال است که قهرمان آسیا نشده است. این که قهرمانی در آسیا آن هم در رده باشگاهی باید یک مسئله ملی قلمداد شود یک نظریه است. بسیاری معتقدند رقابت‌های باشگاهی ربطی به عرق ملی ندارد و شاید به خاطر همین مسئله است که شاهد بودیم بسیاری، شکست‌های باشگاهی ایران در مقابل تیم‌های دیگر را جشن هم گرفته‌اند!

‎این  اتفاق از یک بعدی خوب است. در جامعه‌ای که با پدیده دروغ مشکلی ندارد طرفداری دروغین هیچ ارزشی ندارد. از سوئی دیگر این که بخواهیم در مباحث کلان به فینالیست شدن پرسپولیس ببالیم هم سخت است. این که تیمی می‌تواند با از دست دادن بهترین مهاجم و دو وینگر چپ و راست ثابتش و انتقال یک دفاع راست ثابت و مصدومیت دیگر مدافع راستش به فینال برسد و از این بابت نشان دهد که می‌توان بدون خرج‌های آن‌چنانی به فینال رسید با دید ملی در روزگار تحریم و مشکلات اقتصادی بنگریم و یک الگو را به باشگاه‌های غرق در سومدیریت و بی‌پول‌مان نشان دهیم هم برای بسیاری که فوتبال را در ابعادی پایین‌تر می‌پسندند بی‌گمان اهمیتی ندارد اما وقتی کاپیتان اسبق یکی از تیم‌هائی که به فینال آسیا با صرف هزینه‌های کلان تزریق شده از صنعت ملی فولاد کشور رفته به این مسئله اشاره‌ای ندارد و فینالیست شدن تیم‌شان را با اتفاقی که امسال برای پرسپولیس افتاده یکسان می‌داند شاید ذکر این نکته‌ها خالی از لطف نباشد.

این که ما هم قرار است از طرفداران فوتبال باشگاه اوراواردز پیروی کنیم و از تیمی که در مقابل تیم نماینده کشورمان  بازی می‌کند قاطعانه حمایت کنیم و در این راه از ابزارهای تبلیغاتی بی‎‌شمار چون روزنامه و سایت‎های هواداری تا پست اینستاگرامی بازیکن اسبق استقلال که از قضا روزگاری حقوق‌بگیر باشگاه پرسپولیس هم بوده و دچار آلزایمر موقت  سوار بر موج شدن است تا از این نمد قبائی هم به او برسد به خصوص آن که شایعه‌ای در شهر است که  شفر در زیر فشار تغییر دستیار ایرانی است، شکوه‌ای نداریم که امید داریم شاید از مابقی رفتارهای ژاپنی‌ها چون نظم و انضباط و پرکاری و وطن‌پرستی و ادب و نزاکت... هم روزی الگوبرداری شود.

‎اما این که ورزشگاه آزادی بنا به فشار کنفدراسیون آسیا نونوار می‌شود و از روشن شدن مشعل سال‌ها خاموش ورزشگاه ناراحتیم به راستی باید شگفت‌زده بشویم. چه خوب است که بالاخره پس از سال‌ها به فینال آسیا رسیدیم و ورزشگاه ما مجبور شده است به خاطر فشار کنفدراسیون آسیا نو نوار بشود، چه خوب است بخشی از جامعه بعد از این همه فشارهای اقتصادی و تهدیدها اندکی شاد باشند، چه خوب است تیمی بدون بمب انتقال و با کمک یک مربی کار بلد به فینال رفته است، چه خوب است که در آستانه مسابقات جام ملت‌های آسیا با این فینالیست شدن نشان دادیم علیرغم مشکلات بی‌شمار باشگاه‌داری دولتی باز هم نماینده‌ای در فینال بالاترین سطح فوتبال باشگاهی آسیا داریم و نیروهای داخل کشورمان قابل اعتماد هستند.

‎و اما اگر هیچ‌کدام از این اتفاق‌ها خوب نیستند و از آنها لذت نمی‌بریم چه خوب خواهد بود به جای آن که کیک تولد را لگد کنیم حداقل در هنگام فوت کردن شمع‌های روی کیک سکوت کنیم و آن را نگاه نکنیم که بهترین رفتار برای آنهائی است که کمی منصف هستند.

 

۱۱۴۵ ۱  
آی اسپورت
2018-11-01 22:10:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
امیر
پنجشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۷، ۲۳:۳۷
درود بر شما که مستدل و با نزاکت جواب خیلی ها را دادید!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر