فهرست
اتکای چلسی به بار تاریخی لیگ برتر، اما...
اتکای چلسی به بار تاریخی لیگ برتر، اما...

اتکای چلسی به بار تاریخی لیگ برتر، اما...

آی‌اسپورت – 11 پیروزیِ پیاپی. روندِ فوق‌العاده‌یِ چلسی از ماهِ سپتامبر تا امروز باعث شده تا تیمِ آنتونیو کونته با شش امتیاز اختلاف نسبت به لیورپول قهرمانیِ زمستان را جشن بگیرد. با اینکه خودِ کونته اصلا علاقه‌ای به حرف زدن از قهرمانی ندارد، اما آمار نشان می‌دهند از شش تیمی که در فصولِ اخیر صدرنشینِ کریسمسی لیگ بوده‌اند تنها یک تیم در پایانِ فصل قهرمانی را از دست داده است. به علاوه از هفت تیمی که در تاریخِ لیگ برتر 10 یا بیش از 10 بازیِ پیاپی را در یک فصل برده‌اند، تنها دو تیم موفق به فتحِ لیگ نشده‌اند.

در هر سه نمونه‌یِ مذکور استثنایِ مد نظر لیورپول بوده است، تیمی که این فصل هم با هدایت یورگن کلوپ نزدیک‌ترین رقیبِ چلسی محسوب می‌شود. اما در آماری دیگر باید به خاطر بیاوریم که از سالِ 1982 تا امروز لیورپول هشت کریسمس را در جایگاهِ دوم سپری کرده و در شش فصلش در نهایت قهرمان شده، قهرمانی‌هایی که البته همه مربوط به دورانِ پیش از شروعِ لیگ برتر بوده‌اند. این مانعِ ذهنیِ بزرگ قرمزهایِ آنفیلد است که حسرت تاجگذاریِ جزیره را از 1990 خورده‌اند و حتی در فصلِ 2014-2013 ، به رهبریِ برندان راجرز و با مثلثِ مرگبارِ لوئیس سوارز، دنیل استوریج و رحیم استرلینگ، با وجود اختلافِ پنج امتیازی‌شان در صدر جدول، در فاصله‌یِ سه هفته به پایانِ لیگ باز هم موفق نشدند این تلسم را بشکنند، فصلی که سر خوردنِ استیون جرارد مقابلِ چلسی و بازگشتِ کریستال پالاس از شکستِ 0-3 در سلهرست پارک با درخششِ دوایت گیل و کسبِ تساویِ 3-3 مقابلِ شاگردانِ راجرز به قصه‌هایِ فولکلورِ تاریخِ لیگ برتر پیوست.

اگر قرار باشد این طلسم این فصل شکسته شود، چلسی باید لقبِ اولین تیمی را از فصلِ 2009-2008 بدین سو را بگیرد که چنین اختلافِ امتیازی در کریسمس را از دست بدهد (آخرین تیمی که دچار چنین وضعیتی شد باز هم خودِ لیورپول بود که اختلافِ هفت امتیازی در کریسمس را نهایتا بر باد داد و قهرمانی را به یونایتد واگذار کرد).

با وجودِ تمام بی‌میلیِ کونته به حرف زدن از قهرمانی، آمار نشان می‌دهند هر چهار قهرمانیِ چلسی در لیگ برتر (سه بار با ژوزه مورینیو و یک بار با کارلو آنچلوتی) در حالی به دست آمده‌اند که آبی‌هایِ لندن در کریسمس صدرنشین بوده‌اند. در ضمن چلسیِ کونته در مقایسه با چهار قهرمانیِ دیگر چلسی، تنها از یکی از این فصل‌ها تا مقطع کریسمس امتیازِ کمتری دارد (2006-2005، 46 امتیاز). در9 فصلِ اخیر هم تنها یک بار صدرنشینِ زمستانیِ لیگ امتیازی بیشتر از چلسیِ این فصل داشته. بدین ترتیب اگر شاگردانِ کونته به جمع‌آوریِ امتیازات با میانگینِ حالِ حاضرشان ادامه دهند (2.5 امتیاز از هر بازی) در پایانِ فصل به عددِ 96 خواهند رسید، یعنی بالاترین رکوردشان در تاریخِ لیگ برتر.

جدا از پشتوانه‌یِ آماری و تاریخی، چلسیِ کونته در 11 هفته‌یِ اخیر و پس از تغییر سیستم به 3-4-3 از تمام چالش‌هایِ روبرویش سربلند بیرون آمده؛ از پیروزی‌هایِ مقتدرانه مقابلِ یونایتد و لستر و اورتون گرفته، تا بازگشت از 0-1 عقب افتادن مقابلِ سیتی و تاتنهام و شکست دادنشان، و پیروزی‌هایِ 0-1 و لایقش مقابلِ وست بروم و ساندرلند و کریستال پالاس در سه بازیِ اخیرش.

چالشی که اما مردانِ کونته هنوز باهاش روبرو نشده‌اند، و فردا برایِ اولین بار در باکسینگ دی مقابلِ بورنموس تجربه‌اش می‌کنند، نتیجه گرفتن بدونِ مهره‌هایِ کلیدی‌شان است. دیگو کاستا، بهترین گلزنِ لیگ (13 گل) و دومین بازیکنِ ارزشمندِ چلسی از نظرِ هواسکورد (بعد از ادن آزارد) ،و انگولو کانته که این فصل بعد از ادریسا گیِ اورتون بیشترین تعدادِ تکل+قطع توپ را داشته (99)، برایِ بازی فردا محروم هستند. پس اگر قرار است چلسی به فاصله‌یِ یک قدمیِ رکوردِ 13 پیروزیِ پیاپی در لیگِ آرسنال در فصلِ 2002-2001 برسد باید از این چالش برابرِ تیمِ جوان و جذابِ ادی هاو، تیمی که فصل پیش در بریج چلسی را شکست داد، به سلامت و با سه امتیاز عبور کند.

اینکه چلسی این فصل کمترین تعداد تغییر در ترکیبِ اصلی‌اش (20) نسبت به تیم‌هایِ دیگرِ لیگ برتر را داشته نشانی مثبت از موفقیتِ طرح‌هایِ کونته است. چنین روندی با توجه به اینکه آبی‌هایِ لندن در رقابت‌هایِ اروپایی حضور ندارند و از جامِ اتحادیه هم حذف شده‌اند می‌تواند تا پایان فصل هم ادامه پیدا کند و با در کنار گذاشتنِ مصدومیت‌هایِ غیر قابلِ پیش‌بینی با ایجاد فرصتِ مناسب برایِ ریکاوری مهره‌هایِ اصلی، شانسِ بیشتری برایِ قهرمانیِ آن‌ها پدید بیاورد.

با این وجود کونته اصرار دارد حتی تاتنهام  و یونایتد، تیم‌هایِ پنجم و ششمِ جدول، هم همچنان در کورسِ قهرمانی حضور دارند. اگر قرار باشد واقعا چنین اتفاقی رخ دهد باید شاهدِ چرخشِ بسیار دراماتیکی در شش ماهِ آینده باشیم. تنها تیمی که در تاریخِ لیگ برتر کریسمس را در رده‌یِ ششم به پایان رسانده و در پایانِ فصل قهرمان شده آرسنال در فصلِ 1998-1997 بوده، زمانی که شاگردانِ ونگر در شروعِ زمستان 13 امتیاز با صدر اختلاف داشتند، درست به اندازه‌یِ اختلافِ حال حاضرِ یونایتد با چلسی. نکته‌یِ کنایه‌آمیز اما اینجاست که این بازگشتِ بزرگ از سویِ توپچی‌ها با 10 پیروزیِ پیاپی از مارچ تا می، شاملِ پیروزیِ ماندگار 0-1 در اولدترافورد با گلِ مارک اورمارس، مانع از چهارمینِ قهرمانیِ پیاپیِ خودِ یونایتد (پنجمین قهرمانی در شش فصلِ اول لیگ برتر) شد.

از منظرِ تاتنهام هم اگر قرار باشد شاگردانِ موریسیو پوچتینو در پایانِ فصل به شکلی شگفت‌انگیز تاج‌گذاری کنند و در راهش تلسمِ "سنت تاترینگهام" را بشکنند، باید بدل به اولین تیمی در تاریخ لیگ برتر بشوند که بعد از یونایتد در فصلِ 1997-1996 از رده‌یِ پنجم در کریسمس به صدرِ جدول در پایان فصل می‌رسند. البته فاصله‌یِ یونایتد در این فصل با لیورپولِ صدرنشین در کریسمسِ 96 هفت امتیاز بود، در حالیکه تاتنهام در حال حاضر 10 امتیاز با صدر فاصله دارد.

شاید حق با کونته باشد. شاید هنوز برای حرف زدن از قهرمانیِ چلسی زود باشد. و شاید با اینکه بارِ تاریخیِ لیگ برتر رای به در نهایت قهرمانیِ چلسی می‌دهد، شگفتی‌ها و سورپریزهایِ این فصل هنوز به پایان نرسیده باشند.

لیورپول و سیتی و آرسنال و حتی تاتنهام و یونایتد هدیه‌یِ کریسمسِ امسالشان را نه از پاپا نوئل که از ادی هاو و شاگردانش می‌خواهند.

مطلب مرتبط
چلسی و پیروزی‌های 0-1: نشانی از قهرمان

چلسی و پیروزی‌های 0-1: نشانی از قهرمان

چلسی فردا در باکسینگ دی برای کسب دوازدهمین بردِ پیاپی‌اش در لیگ در استمفورد بریج مقابلِ بورنموس قرار می‌گیرد. چهارتا از شش پیروزیِ اخیرِ آبی‌هایِ لندن در این روند فوق‌العاده با نتیجه‌یِ 0-1 بوده است، نکته‌ای که نشان از قدرتِ ذهنیِ شاگردانِ آنتونیو کونته برای قهرمانی دارد. مایکل کاکس توضیح می‌دهد
آی اسپورت
2016-12-25 10:30:00

۳ ۲  
آی اسپورت
2016-12-25 12:43:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
محمد
يكشنبه ۵ دی ۱۳۹۵، ۱۳:۳۳
طلسم چون از زبان عربی وارد زبان فارسی شده باید همون طور نوشته بشه اگرچه ریشه یونانی داره.
۱
مسعود
يكشنبه ۵ دی ۱۳۹۵، ۱۷:۰۸
من فکر کنم اگر تیم منچستر مورینیویی بازی کنه میتونه همچنین اتفاقی رو تکرار کنه
در کل اگر چلسی فاتح لیگ برتر نشه که قطعا میشه شانس بعدی منچستر هست
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر