فهرست
از العین تا العین؛ معجزه در۹ ماه و ۱۰روز
از العین تا العین؛ معجزه در۹ ماه و ۱۰روز

از العین تا العین؛ معجزه در۹ ماه و ۱۰روز

آی اسپورت- فاصله روزی که استقلال در ورزشگاه هزاع بن زاید شهر العین با نتیجه 6 بر یک مغلوب بنفش‌های این شهر شد تا روزی که العین در همین ورزشگاه و با تلاش‌های بی دریغ داور مالزیایی توانست یک تساوی از استقلال بگیرد 9 ماه و 10 روز بود. آن روز ستاره استقلال سید مهدی رحمتی بود که علیرغم خوردن 6 گل بهترین بازیکن تیمش بود. او اجازه نداد شکست استقلال سنگین‌تر و تلخ‌تر این باشد. آن باخت ناگوار در روز هشتم خرداد 1396‌ رخ داد و این تساوی روز 15 اسفند 1396. در بازی دوم هم علیرغم اینکه سید حسین حسینی موفق شد یک ضربه پنالتی و برگشتش را مهار کند اما ستاره بازی بی شک داور بازی بود. بدون هیچ تردیدی اگر بازی بدون داور برگزار می‌شد العینی‌ها شکست می‌خوردند. در این فاصله 9 ماه و 10 روزه چه اتفاقی افتاد که استقلال از این رو به آن رو شد؟ چه اتفاقی افتاد که تیمی که در خرداد ماه، بازیچه دست شاگردان زوران مامیچ بود در اسفند حریف را بازی داد؟ آنچه اتفاق افتاده را باید روی نیمکت این تیم جستجو کرد. جاییکه علیرضا منصوریان آن را ترک کرد و یک آلمانی شناخته شده به نام ویفنرد شفر به جای او آمد. شفر البته 9 ماه و 10 روز نیست که به استقلال آمده. چرا که مدیران باشگاه با این نگاه که آن شکست سنگین در مقابل العین یک اتفاق بوده باز هم به منصوریان فرصت دادند. او اما علیرغم خریدهای زیاد و هزینه‌هایی که روی دست باشگاه گذاشت در لیگ نتایج فاجعه باری گرفت. گذشته از این سبک بازی استقلال هم برای هواداران این تیم خوشایند نبود. استقلال در هفته‌های چهارم و پنجم و ششم لیگ برتر 3 شکست متوالی را تجربه کرد و مدیران استقلال به او اولتیماتوم دادند. اولتیماتومی که فقط دو هفته دوام داشت و بعد از تساوی خانگی در مقابل ذوب آهن منصوریان ترجیح داد خودش کناره گیری کند.

 شروع زیر سایه سنگین تردیدها

بعد از این شکست مدیران استقلال به تکاپو افتادند تا جایگزینی مناسب برای منصوریان پیدا کنند. استقلال در لیگ شانزدهم بد نتیجه نگرفته بود. اما سبک بازی این تیم چندان مترقی نبود و این مساله به خصوص وقتی مثلا با «پرسپولیس برانکو» مقایسه می‌شد بدجور توی چشم می‌زد. شکست 6 بر یک مقابل العین هم فاصله را بیشتر نشان داد. بعد هم که نتایج فاجعه بار در لیگ هفدهم پیش آمد. مدیران و البته هواداران استقلال برای این که تیم‌شان از پرسپولیس عقب نیفتد به دنبال جذب یک مربی خارجی خوب و امتحان پس داده بودند. گزینه اول فاتح تریم ترک بود اما قیمت بالای او اجازه توافق را گرفت. بعد از مطرح شدن چند نام بزرگ دیگر ناگهان خبر رسید که مدیران باشگاه با وینفرد شفر آلمانی به توافق رسیده‌اند! مربی شناخته شده‌ای که البته مدتی بود خبری از او نداشتیم. آخرین خبری که از او داشتیم این بود که تا سال 2016 سرمربی تیم ملی جاماییکا بوده است. قبل‌تر هم مدتی را در تیم ملی تایلند، باشگاه‌های اف سی باکو، العین و الاهلی امارات گذرانده بود. موضوع نگران کننده این بود که او بیکار بود و این طور به نظر می‌رسید که از بازار کار حتی در آسیا هم بیرون افتاده است. هرچه که بود توافق نهایی انجام شده بود. هر چند تردیدهای زیادی درباره احتمال موفقیت او در استقلال وجود داشت. چرا که اصولا تجربه مربیان آلمانی در ایران چندان موفقیت آمیز نبوده است.

اعتماد به نفس؛ حلقه مفقوده آبی‌ها

اولین تجربه استقلال شفر اما چندان موفقیت آمیز نبود. تیم او در حالی در ورزشگاه آزادی در مقابل فولاد خوزستان متوقف شد که حتی یک ضربه در چهارچوب دروازه حریف نداشت! این موضوع بعد از بازی به صورت گسترده‌ای در فضای مجازی منتشر شد و انتقادهای زیادی را در هم در پی داشت. بازی دوم اما بازی دیگری بود. شفر باید تیمش را برای مقابله با تیم آماده برانکو ایوانکوویچ به زمین می‌فرستاد. خیلی از خوش‌بین‌ترین هواداران استقلال هم در انتظار یک بازی ضعیف و یک نتیجه ناخوشایند بودند. اما در کمال تعجب پرسپولیس در یک بازی نه چندان برتر با تک گل علی علیپور از روی نقطه پنالتی پیروز شد. نمایش استقلال اما غیر مترقبه بود. این را از شعارها و تشویق‌های هواداران این تیم بعد از شکست در دربی رفت می‌شد دید. آن‌ها متوجه تغییری بزرگ در تیم‌شان شده‌ بودند. تغییری که مدت‌ها بود منتتظرش بودند اما اتفاق نمی‌افتاد. چیزی که آبی‌ها در دربی رفت نشان دادند نمایشی از اعتماد به نفسی بود که گم شده بود. استقلال بعد از دربی روی دور مووفقیت افتاد. شکست ناپذیری، گل نخوردن و پیشرفت در برنامه‌های تهاجمی این تیم را به سرعت به بالای جدول رساند.

دروازه‌بان‌ها و جباری؛ تلخی‌های از یاد رفته

تصمیماتی که شفر در استقلال گرفته آنقدر خوب و درست نتیجه داده که کسی نمی‌تواند کارهای او را زیر سوال ببرد. با این وجود یکی دو مورد از تصمیمات او در زمان خودش جنجال ساز شد. اولی ماجرای مجتبی جباری بود. بعد از این که شفر به استقلال آمد پیش بینی می‌شد او در مقابل تصمیم سیدرضا افتخاری برای خروج نام جباری از لیست استقلال مقاومت کند. هر بار که از شفر در این باره سوال می‌شد او می‌گفت باید با خود جباری حرف بزند. این موضع شفر امیدها را برای بازگشت جباری به تمرین استقلال افزایش می‌داد. اما در نهایت اتفاقی که افتاد فسخ قرارداد جباری بود!‌ شماره هشت شاکی استقلال معتقد بود که مدیران باشگاه درباره او اطلاعات غلطی به شفر داده‌اند. جباری مدیران باشگاه را مسئول این اتفاق می‌دانست و عکسی که از ملاقات با شفر در متزل خودش منشتر کرد نشان می‌داد رابطه این دو نفر خوب است! اما باز هم چیزی عوض نشد و مدیران باشگاه اصرار داشتند که شفر جباری را نخواسته. بعدتر کسی در این باره از شفر چیزی نپرسید و او هم از خداخواسته سکوت کرد. در واقع موفقیت‌های او باعث شد ماجرای جباری خیلی زود فراموش شود. مورد دوم ماجرای دروازه‌بان‌های استقلال بود. شفر در بازی‌های مختلف تصمیمات متفاوتی درباره استفاده از رحمتی و حسینی می‌گرفت. این مساله انتقادهای زیادی را در پی داشت. اما گذشت زمان نشان داد که تصمیمات شفر در این باره هم اغلب درست بوده و به همین دلیل دیگر کسی از مشخص نبودن گلر اصلی استقلال انتقاد نمی‌کند! به هر حال وقتی دور، دور شما باشد انتقادها یا به زبان نمی‌آیند یا اگر هم به زبان بیایند شنیده نمی‌شوند.

تحسین به جای انتقاد

از همان روزی که مشخص شد قرار است شفر سرمربی استقلال شود انتقادات از مدیران استقلال و شفر شروع شد. اغلب پیشکسوتان و رسانه‌های ایران انتخاب او را اشتباه قلمداد می‌کردند. آن هم بر پایه این که او مدت زیادی بیکار بوده و قبل از بیکاری هم در کشورهای درجه چندی مثل آذربایجان و جاماییکا و تایلند فعالیت کرده است. البته مدیران استقلال هم در به وجود آمدن این فضا مقصر بودند. آن ها ابتدا با مطرح نام‌های بزرگی مثل فاتح تریم، والتر زنگا، فیلیکس ماگات و ... انتظارات هواداران را بالا بردند. تجربه اما می‌گفت مطرح شدن این نام‌ها فقط یک بازی رسانه‌ای است و همه را به یاد ضرب‌المثل «سنگ بزرگ علامت نزدن است» می‌انداخت. قطعی شدن انتخاب شفر اما در ابتدا برای هواداران استقلال ناامید کننده بود. پیشکسوتان هم به نمایندگی از هواداران تا می‌توانستند انتقاد کردند. حالا اما اوضاع کلی عوض شده. نتایج شفر با استقلال نه تنها منتقدان را ساکت کرده بلکه حرفی هم اگر هست تعریف است و تمجید! انتقادهای اولیه که در آن‌ها رگه‌هایی از تحقیر هم دیده می‌شد جایش را به تحسین و تکریم داده است. حالا دیگر کسی جرات نمی‌کند از پیرمرد موسفید آلمانی انتقاد کند و خودش را زیر سوال ببرد. چرا که شفر محبوبیت بسیار بالایی نزد هواداران استقلال به دست آورده و هر کس از او انتقاد کند خودش را در مقابل هواداران خوشحال و امیدوار استقلال قرار داده است.

 ژن ژرمنی؛ عملگرا و نه حراف!

وینفرد شفر از همان روزهای اولی که به استقلال آمد نشان داد یه مربی حرفه‌ای است. تجربه چندین و چند ساله او در کشورهای مختلف به او یاد داد داده بود که نباید هیجان‌زده حرف بزند. برای همین هم وقتی از او می‌پرسیدند قرار است چه کاری برای استقلال بکند هیچ قولی نداد. رویاپردازانه حرف نزد. او در اولین مصاحبه‌اش گفت: «من با حضور در تمرین استقلال این موضوع را به آنها خواهم آموخت که با همه وجود برای تیم‌شان بجنگند. ضعف انگیزشی مهم‌ترین دلیل افت استقلال است. البته این تیم ضعف تاکتیکی هم دارد که باید برطرف شود.» شفر یک بار هم در جمله‌ای که البته کنایه آمی هم به نظر می‌رسید گفت: «نمی خواهیم نتیجه بازی ۶ بر یک برابر العین تکرار شود و می خواهیم آن نتیجه جبران شود.» پیرمرد حرفه‌ای آلمانی در واقع با این جملات توقع طرفداران استقلال را پایین آورد. او وعده قهرمانی و شکستن رکورد و انتقام از العین را نداد. به این ترتیب فشار را از روی خودش و تیمش برداشت. رفتار او دقیقا نشان از خاستگاه او داردو او نشان داد مثل همه مربیان خوب آلمانی اهل حرف نیست. او عمل می‌کند. برای تیمش وقت می‌گذارد. چند روز پیش عکسی از شفر منتشر شد که او را روی تردمیل نشان می‌داد. اما او در همان لحظه و روی تردمیل مشغول تماشای فیلم بازی حریفانش در آسیا و آنالیز تاکتیک‌های‌شان بود. چنین تعهد و وظیفه شناسی واقعا در کمتر مربی‌ای دیده می‌شود.

 شفر واقعا خوش شانس است؟

درباره وینفرد شفر یک نظریه وجود دارد که البته بیشتر از سوی هواداران تیم رقیب و البته پیشکسوتان منتقد مطرح می‌شود. آن‌ها معتقدند شفر مربی خوبی است اما خوش شانسی‌های زیادی هم آورده! مدعیان این مساله برای ادعا‌های‌شان مثال هم دارند و می‌گویند شفر در شروع کارش، بازی‌های آسانی داشت. به زمین سفت نرسیده بود و به همین دلیل موفق شد با شکست دادن این رقیبان نه چندان قدرتمند کمک زیادی به ادامه کارش در استقلال کند. اما زمان گذشت و شفر خلاف این ادعا را ثابت کرد. او همه تیم‌های بالای جدول را (منهای ذوب‌آهن) شکست داد. در دربی پرسپولیس را مغلوب کرد. تیمش را به فینال جام حذفی رساند و در نهایت در گروه مرگ لیگ قهرمانان آسیا به صدر رسید! با این تفاسیر ادعای خوش شانس بودن شفر چندان منطقی نیست. هر چند ردپای خوش شانسی در برخی از گل‌هایی که این تیم زده (در مقابل الهلال، پرسپولیس و الریان) کمی مشهود است. اما نباید این جمله را هم فراموش کرد که شانس همیشه به سراغ آدم‌های بالیاقت می‌رود!‌

 روزنامه سازندگی

۱۶ ۱۳  
آی اسپورت
2018-03-11 18:43:00
نظر دهید

۱۳ نظر
((
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۱۹:۰۲
بازیکنانی هم که اضافه شده رو در نظر بگیرید که فقط خرج قرارداد سه تاشون بالای 12 میلیارد بوده ! چه میکنه وزیر پرپسولیسی
ااس اس
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۲۰:۱۹
چه بازیکنی اضافه شده ؟؟ اگه منظورتون تیام هست که پولی که تیام برای 1.5 فصل میگیره رو منشا سالیانه داره میگیره !!!!!!!!!!!!
####
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۲۰:۴۴
خودتون رو بزنین به اون راه ! پول منشا و تیام یکیه؟ قرارداد تیام نزدیک به 11000 دلار هست کیسه ای +4 میلیارد شجاعیان+3 میلیارد جباروف دیگه بقیه هیچی
استقلالیم با افتخااااااااار
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۲۱:۰۰
وای بمیرم براپرسپولیس که مربی وبازیکناش همگی دارن صلواتی کارمیکنن،مخصوصا مربیتون
امیرعباس
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۱۹:۳۰
شفر در همین مدت کوتاه از ویرانه ای رو به اضمحلال این ماشین نیرومند و دقیق را ساخت خدا می داند اگر بجای مدیران این سرزمین شفرهایی دیگر قرار می گرفتند مشکلات لاینحل این مملکت و گرفتاری های پیچ در پیچمان به چه سرعتی حل و فصل میشد ...
ما از مسئولیت فقط حرافی و ادا و اطفار اومدنشو بلدیم جامعه ای خالی از محتوا و لبریز از فرم !!
رضا
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۲۰:۰۸
نمیشه منکر زحمات شفر شد ولی حقیقتا نتیجه گرفتن با گرونترین تیم تاریخ باشگاهی ایران خیلی معجزه وار هم نیست متاسفانه منصوریان ‌‌‌‌انقدر با این تیم بد نتیجه گرفت که حالا همه این نتایج رو عجیب غریب میدونن نکته دیگه اینه که به هرحال هرتیمی توی فصل اوج و فرود داره واز شانس شفر دوره اوج استقلال مصادف شده بادوره ضعف حریفاش
Ali
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۲۱:۲۸
اتفاقا دوران اوج پرسپولیس مصادف شده با ضعف تیهای دیگه....ضعف استقلال، تراکتور، سپاهان، ذوب.....البته وزارت ورزش همه کاره است و بحث موازنه قدرت است....یکی دو سال پرسپولس را قوی کردند و حتی اجازه دادند به امثال هدایتی که تیم را کمک کنه...نه سال بدون عنوان قهرمانی لیگ سپری شده بود و وزارت باید کاری میکرد .... (اگر استقلال هم نه سال جام نمیگرفت وزارت اونوقت به استقلال کمک میکرد ، بنابراین بحث رنگی بودن مطرح نیست،) حالا شاید بگه استقلال هم هزینه کرده.خب بله هزینه کرده بدون هزینه هم که نمیشه ولی نگاه وزارت به سمت پرسپولیس بود. نشان به اون نشان که حین انتخاب پرویزمظلومی دستور آمد که بودجه نداریم برای مربی خارجی و مظلومی شبانه سرمربی استقلال شد....البته باید خدمت دوستان عرض کنم که دوره پرسپولیس تمام شده و ورقدر حال برگشتن است.....این حرف منو گوشه ذهنتون نگه دارید وسه سال آینده را ببینید!!!!

ورزش و باشگاه داری دولتی همینه!!!..دخالت و دستور!!!
۶
bmi.boy
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۲۰:۲۹
Tomorrow we will teach you real football. Clear football without bribes and misery
۱ ۱
اراس
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۲۰:۴۶
فوتبال پاک تون رو تو لیگ و حذفی دیدیم کیسه ای فقط و فقط هوادارای وقیح کیسه که با اشتباهات داوری رفتن فینال حذفی و تو لیگ به لطف داورا برای سهمیه میجنگن میتونن از فوتبال پاک حرف بزنن. تیم میلیاردی رو به صمدمرفاوی هم بدی نتیجه میگیره
داود
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۲۰:۴۲
آلمان ها واقعا ورزش شون مثل اقتصادشون درجه یکه
این مربی هم هیچ فرقی به مربیان آلمانی باسواد نداره
همه ما میدونیم آلمان جزو کشورهای جهان اول هستش
طبیعیه که سطح سواد ورزش آلمانها با بقیه جاها مخصوصا ما ایرانیا بالاتر باشه
واقعا باید به شفر و تیمی که سروسامان داده امیدوار بود
یادمون نره وقتی یک تیم در رده باشگاهی پیشرفت کنه یعنی ورزشکاران ایرانی دارن پیشرفت میکنن.
ورزش فوتبال ما تشنه آموزشه
آموزش بوسیله مربیان درجه یک دنیا
۵
استقلالیم با افتخاااااااااار
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۲۰:۵۸
همه حرفها درست ولی یادتون باشه تیمی که شش تاخورد ازالعین ،بهترین بازیکنای اون مقطعش یعنی نورافکن وابراهیمی واسماعیلی غایب بودن وفرشید باقری هم شروع بازی مصدوم شد یعنی عملا استقلال تو اون بازی هافبک دفاعی نداشت،هرچندکه با وجود اون بازیکنا هم فقط باخت کمرنگ تر میشد وشش تا گل اختلاف نمیشد چون منصوریان توانایی های فنی شفرو نداشت
۵ ۲
مارال
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۲۳:۰۱
اون موقع اگه حتی بودنشون هم باز همه رو میزاشت دفاع اتوبوسی
۴
___
دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶، ۱۱:۴۰
با این حساب وقتی پرپسولیس انصاری، کامیابی نیا، سیدجلال حسینی و طارمی رو نداشت چطور باید جلوی الهلال بازی میکرد؟ خوشم میاد هرجا که دلتون میخواد یهو منطقی میشین
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر