فهرست
گمشده قایدی در استقلال؛ در جست‌وجوی یار
گمشده قایدی در استقلال؛ در جست‌وجوی یار

گمشده قایدی در استقلال؛ در جست‌وجوی یار

آی‌اسپورت- آقای گل فصل گذشته روی نیمکت. این از آن اتفاقاتی است که شاید کمتر شاهد آن باشیم. بازیکنی که فصل گذشته آقای گل لیگ برتر شده و بهترین بازیکن تیمش بوده در فصل بعد نیمکت‌نشین شود. هر چقدر که عجیب باشد اما محمود فکری این تصمیم را در این فصل گرفته و دیاباته را در سه بازی که از لیگ گذشت در ترکیب اصلی قرار نداده است. البته قطعا سرمربی استقلال دلایلی قانع‌کننده برای این تصمیمش دارد. ناآمادگی و شرایط بدنی نامناسب از اصلی‌ترین این شرایط برای بازیکنی که دیرتر از بقیه به تمرینات اضافه شده است. با این حال تاثیرگذاری دیاباته در دقایقی که در میدان حضور پیدا کرده کمی این تصمیم را زیرسوال می‌برد.

نکته دیگر شیوه بازی تیم محمود فکری است که تا حدودی مشخص می‌کند که چرا او ارسلان مطهری را به مهاجم خارجی‌اش ترجیح می‌دهد. تیمی که در آن هافبک و بازیکن بازیساز زیاد دیده نمی‌شود و به بازیکنی نیاز دارد که با توپگیری برای خودش موقعیت بسازد نه این که منتظر توپ باشد تا گل بزند! شاید این فاکتور هم باعث شود که فکری ارسلان مطهری را گزینه بهتری برای خط حمله تیمش بداند. اما این بار این آمار استقلال است که باز هم این تصمیم را زیرسوال می‌برد.

بهتر است آمار خط حمله استقلال را به دو قسمت قبل و بعد از ورود دیاباته تقسیم کنیم. مهاجمان استقلال در بازی مقابل ماشین‌سازی ۱۲ شوت به سمت دروازه داشته‌اند که از این ۱۲ شوت فقط ۴ شوت داخل چارچوب بوده و هر ۴ شوت بعد از دقیقه ۶۰ و ورود دیاباته به میدان بوده است. قایدی بعد از آمدن دیاباته یک بار صاحب توپ شد و یک شوت داخل چارچوب انجام داد و مهاجم خارجی آبی‌ها هم به تنهایی ۴ بار توپ را به داخل چارچوب محمدباقر صادقی زد. پیش از حضور او آبی‌ها فقط ۲ شوت در چارچوب توسط بازیکنان دیگر پست‌ها ثبت کردند که یکی از آنها هم تبدیل به گل شد. 

نکته دیگر بهبود آمار قایدی بعد از ورود زوج فصل گذشته‌اش به زمین است. عملکرد مهاجم استقلال در این بازی ۶ پاس کلیدی و ۴ شوت و یک شوت در چارچوب بوده است. ۴ پاس کلیدی و یک شوت در چارچوب او بعد از دقیقه ۶۰ ثبت شده که ۴ شوت در چارچوب دیاباته را رقم زده است. یعنی یک همکاری فوق‌العاده در کمتر از ۳۰ دقیقه که اگرچه استقلالی‌ها را به گل نرساند اما سبک بازی این تیم را از این رو به آن رو کرد. 

سه تصویر زیر مهدی قایدی را در شرایطی نشان می‌دهد که صاحب توپ است و می‌خواهد توپ را ارسال کند اما دقیقا توپ را به آنجایی می‌فرستد که کسی نیست. جای خالی دیاباته که قائدی براساس هماهنگی‌اش با مهاجم مالیایی توپ را به آنجا می‌فرستد.

توپ‌هایی که بی‌حاصل به اوت می‌رود اما با آمدن دیاباته به زمین این توپ‌ها هر کدام به یک پاس کلیدی و یک شوت درون چارچوب برای استقلال تبدیل می‌شود. قایدی در تمام این تصاویر و موقعیت‌هایی شبیه این که تا قبل از دقیقه ۶۰ بارها تکرار می‌شود چون هیچ بازیکنی را پیدا نمی‌کند توپ را به فضاهای خالی می‌فرستد و همه آنها هدر می‌رود.عکس‌های زیر هم پاس‌های قائدی بعد از آمدن دیاباته است که درست به مقصد می‌رسد و همان‌جایی می‌رود که باید.

این آمار و این عکس‌ها نشان می‌دهد که شاید بازگشت دیاباته به ترکیب اصلی بتواند گره استقلال در خط حمله را باز کند. شکل گرفتن مجدد زوج قایدی و دیاباته می‌تواند استقلال را به روزهای خوب برگرداند. دو بازیکنی که آمار می‌گوید چشم بسته همدیگر را پیدا می‌کنند.

۸    
آی اسپورت
2020-11-27 14:33:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر