فهرست
آژیر خطر برای پپ به صدا درآمد
آژیر خطر برای پپ به صدا درآمد

آژیر خطر برای پپ به صدا درآمد

آی اسپورت - مردان «پپ گواردیولا» در هفته پنجم لیگ برتر در جدال برابر نوریچ با نتیجه‌ای عجیب و دور از انتظار مغلوب حریف تازه‌وارد خود شدند و حالا با این شکست، فاصله سیتیزن‌ها با لیورپول در صدر به پنج امتیاز رسید اما نحوه این شکست از فاصله ایجاد شده با سرخ‌پوشان مرسی‌ساید، ترسناک‌تر و البته خطرناک‌تر است. نوریچ - تیم تازه صعود کرده به لیگ برتر - از مدافع عنوان قهرمانی زهردارتر، قوی‌تر و شجاع‌تر ظاهر شد و به همین دلیل می‌توان گفت که «قناری‌ها» شایسته این برتری غیرمنتظره بودند و سیتی با تیمی که فاتح تمام عناوین داخلی انگلیس است، تفاوت فاحش و آشکاری داشت.کاهش اختلاف با لیورپول علیرغم عدم اشتباه آنفیلدی‌ها در این ماه‌ها غیرممکن نیست ولی گواردیولا باید نگران این نمایش ضعیف و پر از اشتباه شاگردانش باشد، نواقصی که به فصل اول حضور سرمربی اسپانیایی در فوتبال انگلیس شباهت داشت.

با جدایی «ونسان کمپانی» در پایان فصل گذشته، خط دفاع تیم رهبر خود را از دست داد و حالا با مصدومیت بلند مدت «آیمریک لاپورته»، سیتیزن‌ها در خط دفاع فاقد نظم لازم و همیشگی‌شان هستند. «جان استونز» زمانی که آماده باشد و از اعتماد به نفس لازم بهره ببرد یک مهره فوق‌العاده است اما در مصاف با نوریچ نه آماده بود و نه اعتماد به نفس داشت. او در نبردها نامطمئن ظاهر شد و هنگام در اختیار داشتن توپ اضطراب در پاهایش موج میزد. زوج او در خط دفاع نیز عملکرد بهتری از خود به جای نگذاشت؛ «نیکلاس اوتامندی» درست در شرایطی که من‌سیتی آماده بازگشت به بازی بود، با یک اشتباه بزرگ حریف را به گل سوم رساند. «الکساندر زینچنکو» هم در سمت چپ خط دفاعی حتی در ارسال ساده‌ترین پاس‌ها را عاجز می‌ماند. به این ترتیب تنها مهره خط دفاع که از انتقادات در امان ماند «کایل واکر» بود.

در آن سوی میدان اما نوریچ استثنایی ظاهر شد؛ قناری‌ها با شور، شعف، انرژی، هوش و مهم‌تر از همه با شجاعت بازی می‌کردند. تیم‌های شجاع می‌توانند با گرفتن مالکیت توپ از منچسترسیتی این تیم را مغلوب کنند اما برای این کار باید در بهترین فرم خود باشند زیرا این سبک بازی هزینه‌بر است. برای مثال برایتون در هفته چهارم لیگ برتر با همین سبک و نگرش به مصاف سیتیزن‌ها رفت اما به سختی تنبیه شد. ولی نوریچ شجاع و جسور بود؛ آنها در حالی سیتی پر مهره را شکست دادند که خود به ناچار دو دروازه‌بان روی نیمکت ذخیره‌شان داشتند. پاس‌های کوتاه اما تند و تیزشان باعث استیصال «برناردو سیلوا»، «ایلکای گوندوغان» و «سرخیو آگوئرو» شده بود. قناری‌ها در دفاع نیز سازماندهی شده به میدان رفتند و فضای میان دفاع و هافبک خود را به طور کامل پوشش داده بودند؛ جایی که محل جادوی «داوید سیلوا» است و به این ترتیب نوریچ یکی از جادوهای سیتی و پپ را از کار انداخت. ضمن اینکه مدافعان نوریچ به خوبی فضا را از «برناردو سیلوا» و «رحیم استرلینگ» هم گرفته بودند. در خط حمله هم بازیکنان این تیم فرصت‌های خود را از دست ندادند و نهایت استفاده را بردند؛ «کنی مک‌کلین» در دقیقه ۱۸ توانست میزبان را پیش بیندازد و با یک ضربه سر همانند همان ضربه سری که «لوکاس مورا» در هفته دوم وارد دروازه ادرسون کرد، تیمش را پیش انداخت. گل دوم نوریچ هم حاصل آموخته‌های سرمربی اسپانیایی بود؛ نوریچی‌ها ۳۰ پاس پیاپی رد و بدل کردند، «تیمو پوکی» به قلب دفاع حریف زد، سپس توپ را به «تاد کانتول» رساند تا او دروازه قهرمان فصل گذشته لیگ برتر انگلیس را باز کند.

البته منچسترسیتی در این مسابقه بدشانس هم بود که ضربه «رحیم استرلینگ» به گل تبدیل نشد اما پیش از پایان نیمه نخست شاگردان گواردیولا به هدف خود رسیدند و آگوئرو توانست روی ارسال برناردو سیلوا دروازه را باز کند تا سومین بازیکنی باشد که برای باشگاهش در پنج هفته نخست فصل گلزنی کند. در ادامه سیتیزن‌ها آماده بازگشت به بازی و کورس در نیمه دوم بودند اما اشتباه بچگانه اوتامندی توپ را به یاران نوریچ رساند و «امیلیانو بوئندیا» با پاس خوب خود باعث شد پوکی در این بازی هم گلزنی کند. پپ برای کسب امتیاز «کوین دی‌بروین»، «ریاض محرز» و «گابریل ژسوس» را نیز به بازی فرستاد اما ثمری نداشت و گل دقیقه ۸۸ «رودری» تنها سنگینی شکست را کم کرد.

شکست شاید اهمیتی نداشته باشد اما نحوه رقم خوردن باخت بسیار مهم و حیاتی است؛ سیتی بد بازی کرد و بد باخت، هیچ نشانی از تیم قهرمانی در بازی‌شان دیده نمیشد و بدتر از همه اینگونه به نظر می‌رسد که نوریچ راه شکست منچسترسیتی را به سایر تیم‌ها آموخته و حالا باید دید پپ برای رهایی از این مشکل چه چاره‌ای می‌اندیشد. باید صبر کرد و دید.

 

سازندگی

۲    
آی اسپورت
2019-09-17 13:57:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر