فهرست
مورد عجیب برانکو؛ مشتش باز شده و نمی‌بازد!
مورد عجیب برانکو؛ مشتش باز شده و نمی‌بازد!

مورد عجیب برانکو؛ مشتش باز شده و نمی‌بازد!

آی اسپورت - نوشتن از برانکو ایوانکوویچ اصلا کار سختی نیست. مرد کروات در 4 سالی که در پرسپولیس بوده برای همه اهالی فوتبال شناخته شده است. سبک مربی‌گری او کاملا مشخص است. او در پرسپولیس هم همان روشی را پیاده کرد که پیشتر در تیم ملی انجام داده بود. تمرکز روی نهایتا ۱۵ بازیکن و رسیدن به ثبات تیمی. در دوره‌ای که سرمربی تیم ملی بود، حدس زدن ترکیب تیم ملی کار آسانی بود. حتی تعویض‌های او را می‌شد با ذکر زمان دقیق پیش‌بینی کرد. اما عجیب بود که با وجود چنین شناختی از او، تیم ملی ایران در مجموع موفق بود. و چون موفق بود انتقادات کمتری هم به او وارد می‌شد.

اوج انتقادات به برانکو در جام جهانی ۲۰۰۶ مشاهده شد. جایی که تیم ملی در مرحله گروهی عملکرد چندان موفقی نداشت و فشار انتقادات به قدری زیاد شد که برانکو همانجا راهش را از تیم ملی جدا کرد و به ایران برنگشت. حالا در پرسپولیس هم همین وضعیت به راحتی قابل مشاهده است. تیم او اگر مصدوم یا محرومی نداشته باشد، در همه بازی‌ها با یک ترکیب ثابت و با تعویض‌هایی از قبل قابل پیش‌بینی وارد زمین می‌شود. به عقیده عده‌ای این یک نقطه ضعف است اما تا وقتی تیم «برنده» می‌شود و نتیجه می‌گیرد حق با مربی است.

بسیار عجیب است که مربیان تیم‌های حریف در این سال‌ها به شناختی جامع از پرسپولیس و افکار برانکو رسیده‌اند اما در نهایت کسی که جام را بالا می‌برد باز هم برانکو است. شاید دلیل این اتفاق اصرار برانکو به فلسفه فوتبالی خودش و اجرای دقیق تاکتیک مدنظرش توسط بازیکنانش است. اما نمی‌توان یک مساله را فراموش کرد. ۳ قهرمانی متوالی پرسپولیس در شرایطی به دست آمده است که فاصله امتیازی با تیم دوم در هر دوره نسبت دوره قبلی کمتر شده است. پرسپولیس در لیگ شانزدهم با ۹ امتیاز فاصله نسبت به تیم دوم قهرمان شد. در لیگ هفدهم هم همین میزان فاصله حفظ شد اما در نیم فصل دوم این استقلال بود که نتایج بهتری گرفت و قهرمان نیم فصل دوم شد. در لیگ هجدهم این فاصله به ۳ امتیاز رسید و پرسپولیس در آخرین هفته قهرمانی را به چنگ آورد. این اتفاقِ معنی‌داری است. با این که برانکو باز هم توانست تیمش را به قهرمانی لیگ برتر برساند اما این که هر سال فاصله‌اش با تیم دوم کمتر شده نشان می‌دهد در طی زمان رقیبان به شناخت بیشتری از «پرسپولیسِ برانکو» رسیده‌اند.

در میان ۳ قهرمانی متوالی پرسپولیس، قهرمانی اخیر با کمترین برد به دست آمد و این نشانه خوبی نیست. به نظر می‌رسد هرچه جلوتر می‌رویم مربیان رقیب بیش از پیش راه‌های مقابله با پرسپولیس و برانکو را می‌شناسند. مشت برانکو برای رقبایش بیشتر از قبل باز شده اما هنوز اوست که برنده می‌شود. با این همه قهرمانی این فصل، حقیقتا قابل تحسین است. تیم او به رغم مشکلاتی مثل محرومیت از دو پنجره نقل و انتقالاتی، مصدومیت‌هاش متعدد و شدید بازیکنان و فشار مضاعف از طرف 3 رقیب بزرگ، توانست فصل را با موفقیت تمام کند.

 

سازندگی

۳۴ ۶  
آی اسپورت
2019-05-19 12:34:00
نظر دهید

۶ نظر
منطق اس دق لالی
يكشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۳:۲۲
باوووشه حالا 6دق لالی جرررر نده خودتو
xox
يكشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۳:۲۷
تحلیل کاملا اشتباه.نتایج نزدیک شد چون دو قهرمانی قبلی پرسپولیس باعث شد تیمهای مدعی تلاش شون رو چند برابر کنن و با هزینه زیاد با توپ پر بیان. امسال 5 تیم واسه قهرمانی رقابت میکردن دوم اینکه به خاطر محرومیت و جدایی چند بازیکن کلیدی امسال تیم به درستی ترمیم نشد الی الخصوص در خط فوروارد
کنت دراکولا
يكشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۳:۴۰
از قدیم بین ورزشکارها یه مثل هست که حفظ قهرمانی از خود قهرمانی سخت تره,ولی برانکو داره شاهکار انجام میده مخصوصا تو لیگ ایران که تعداد مساوی ها خیلی بیشتر از کشورهای دیگه هستش و این نشون میده لیگ فشرده ای هست لیگ ایران و رقیب ها نتایجشون نزدیک به هم .امسال شاهکار کرد برانکو که تیم محروم از دو پنجره ی نقل انتقالاتی رو قهرمان لیگ بکنه تو لیگی که بیشترین جفا رو کردن به پرسپولیس و بازیهای فشرده و حتی بازی تو فیفا دی بدون ملیپوشها تیم محروم از جذب بازیکن!! که اگه اون سه امتیاز رو نمیگرفتیم قطعا قهرمان نمیشدیم.جایی که رقیبهای نامرد بیشترین کارشکنی رو کردن تا نتیجه نگیریم از کیسه کشها بگیر که فیلم صداگذاری دروغین درست کردن تا تو اهواز امتیاز از دست بدیم و بقیه ی حریفها!!ولی کور خوندن قهرمان میشیم و سال دیگه هم قهرمان میشیم تا دق کنن و بمیرن.
###
يكشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۴:۰۶
اشتباهات داوری نبود پرسپولیس امسال هم با اختلاف قهرمان شده بود. به قول هژبری پرسپولیس لیگ رو بی مزه کرده بود دوستان خواستن به لیگ جذابیت بدن درضمن پرسپولیس بیشتر از یکساله مداوم داره تو تورنمنت های مختلف شرکت میکنه و تیم خسته اس. کدوم تیم تو فیفادی مجبور به بازی شد؟ پرسپولیس قهرمانی نیم فصل رو هم به خاطر اشتباهات داوری از دست داد.
حرف حساب
يكشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۵:۲۶
اطلاعات درسته ولی تحلیل نه! چون پرسپولیس این فصل محروم بود، چند بازیکن از دست داد و در لیگ آسیا هم به مراحل بالاتر میرفت و فشار بازی ها و مصدومیت ها بیشتر شد. برانکو مجبور بود با اقتصادی و برای نتیجه بازی کنه! تو نیم فصل اول پرسپولیس جلوی اس تقلال خوزستان، نفت آبادان و نفن و مسجد سلیمان شش امتیاز مفت از دست داد. همچنین امسال تراکتور و سپاهان و استقلال از پارسال بهتر بودند و بازی ها سختتر بود. علاوه بر اینها اشتباهات داوری ها را نیز حساب کنید. بر اساس کارشناسی های داوری و با احتساب سوتهای به نفع و به ضرر، پرسپولیس حدود چهار پنج امتیاز طلبکار هم میشه!
امیرعباس
يكشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۲۲:۵۱
عجیب نیست اگر اون توده ای که خدا تو سرت گذاشته رو ازش استفاده بکنی می فهمی کمیته داوران که باشه دیگه نیازی به تاکتیک نیست که البته از تو انتظاری نیست بفهمی..اصلا ولش کن هرچی تو بگی!ولی جان هرکی دوست داری اینجور مقالات بی سر وته و پاچه خوارانه رو تو روزنامه ننویس الان بحران کاغذ تو مملکته نیمی از مطبوعات دارن از صفحاتشون میزنن ناصر بسه دیگه میشه ازین وضع برای نوشتن حرفای حسابی استفاده کرد نه تکرار جفنگیات همین خزعبلاتو می تونستی تو ای اسپرت منتشر کنی زامبی های پرسپولیسی هم کیف کنن تورو به جان عزیزانتون بسه دیگه این کاغذها رو حروم نکنید!
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر