فهرست
خاطرات و قهرمانانی جدید برای پارما
خاطرات و قهرمانانی جدید برای پارما

خاطرات و قهرمانانی جدید برای پارما

آی‌اسپورت – گلی که جروینیو مقابل کالیاری زد خاطرات زیادی نه فقط برای پارما بلکه برای سری آ زنده کرد، گلی انفرادی به سبک ژرژ وه‌آ مقابل ورونا سالها پیش. اما مسئله تنها این گل نبود. برای هوادارانی که سال‌ها فقط در خاطراتشان زندگی کرده بودند و نوستالژی‌ای شیرین و در عین حال غمگین از پسران جالوبلو داشتند، خوشحالی بعد از گل جروینیو در استادیو انیو تاردینی بویی از قهرمانان گذشته داشت، از دینو باجو، فابیو کاناوارو، جانفرانکو زولا و هرنان کرسپو.

هواداران پارما که در اوایل و اواسط دهه نود یکی از جذاب‌ترین و دوست‌داشتنی‌ترین تیم‌های اروپا را داشتند، هرگز روزهایی را فراموش نمی‌کنند که باشگاه محبوبشان به خاطر ورشکستگی به سری دی تبعید شد، روزهایی که فقط همین نام‌ها بزرگ قدیمی برایشان معنای زندگی را تعریف می‌کرد. این هواداران اما حالا قهرمانان جدیدی پیدا کرده‌اند. نه اینکه جروینیو و فدریکو دیمارکو در حد باجو و کاناوارو و زولا و کرسپو باشند، اما نمایش این بازیکنان در هفته‌های اخیر امیدی تازه به هواداران جالوبلو بخشیده است.

پارما دو هفته قبل با شوت موشک‌وار دیمارکو اینتر را در سن سیرو شکست داد، بازیکنی که این فصل به صورت قرضی از جمع نراتزوری جدا شده. بعد از این پیروزی بزرگ نوبت به یک سه امتیاز دیگر، این بار در خانه رسید. جروینیو بعد از این بازی و گل فوق‌العاده‌ای که زد درباره تصمیمش برای پیوستن به پارما چنین گفت: «هواداران پارما در این چند سال خیلی سختی کشیدند تا نهایتا تیمشان از پایین‌ترین رده به سری آ باز گردد. من پارما را انتخاب کردم چون باعث شدند احساس اهمیت کنم.»

پارما شروع خوبی در بازگشت به سری آ داشته. شاگردان روبرتو داورسا مقابل اودینزه به یک تساوی رسیدند و برابر اسپال و یوونتوس شکست خوردند، بازی‌هایی که هر دو نزدیک بودند. و بعد دو پیروزی برابر اینتر و کالیاری باعث شد تا آن‌ها حالا در رده دهم جدول سری آ قرار بگیرند. همین نتایج و همین جایگاه با توجه به شرایطی که پارما داشته برایشان عالی است.

داورسا تیمی منسجم از ترکیب بازیکنان جوان و باتجربه ساخته. جدا از جروینیو، ستاره سابق رم، پارما برونو آلوس با تجربه را هم در قلب خط دفاعی‌اش دارد. خرید روبرتو اینگلزه هم تصمیمی بسیار هوشمندانه از سوی باشگاه بود، بازیکنی که تا همینجای فصل دو گل زده و اهمیتش برای تیم جدیدش را به اثبات رسانده است.

لوئیجی سپه، گلر 27 ساله پارما، دیگر بازیکنی است که مثل دیمارکو به صورت قرضی از یکی از بزرگان سری آ، یعنی ناپولی، جدا شده و به جمع آن‌ها پیوسته. سپه در همین چند بازی نشان داده دروازه‌بانی قابل اطمینان است. لئو استولاک هم دیگر خرید این فصل پارما بوده، بازیکنی تکنیکی و 23 ساله‌ای که از ونتزیا راهی این تیم شده.

با این وجود اما راهی دراز و سخت انتظار پارما را می‌کشد. شاگردان داورسا در ادامه لیگ باید مقابل لاتزیو، جنوا، تورینو و آتالانتا قرار بگیرند. با وجود سختی لیگ برای این تیم تازه وارد مثبت‌ترین نکته پارما در این هفته‌های ابتدایی نوع فوتبالشان بوده، فوتبالی بدون ترس از حریف و شجاعانه، با انرژی‌ای بالا. مشکل پارما در شکست مقابل اسپال این بود که این حریف کم‌نام هم با همین سبک فوتبال بازی می‌کرد، سبکی که اما برای پارما مقابل اینترِ کند جواب داد.

تیم‌های خیلی زیادی هستند که هنوز در فصل جدید سری آ خودشان را پیدا نکرده‌اند. پارما اما بین این تیم‌ها نیست. تیم داورسا نقاط قوت و ضعف خودش را می‌داند و قصد دارد تا پایان فصل بهترین استفاده را ازشان ببرد.

آیا باقی ماندن در رده دهم و نیمه بالای جدول تا پایان فصل برای پارما ممکن خواهد بود؟ بعید است. اما آیا آن‌ها شانسی برای بقا در سری آ خواهند داشت؟ قطعا. اصلا تعریف موفقیت برای پارما چیست؟ باقی ماندن در سری آ و رقم زدن خاطراتی از جنس گل‌های دیمارکو و جروینیو. این نهایت آرزوی هواداران جالوبلو در این فصل است.

۴ ۱  
آی اسپورت
2018-09-26 12:11:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
امیدیار
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷، ۱۳:۴۶
وای که چه تیم دوست داشتنیه این پارما-یه دورانی هم آدریانو برزیلی تو تیم بود با شوتای وحشتناکش کلا لیگ ایتالیا تیم دوست داشتنی زیاد داره
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر