فهرست
فدراسیون کادر فنی تیم های پایه تیم ملی را تغییر می دهد
فدراسیون کادر فنی تیم های پایه تیم ملی را تغییر می دهد

فدراسیون کادر فنی تیم های پایه تیم ملی را تغییر می دهد

آی اسپورت-  سید محمد هادی آیت اللهی درباره نتایج بدست آمده در تیم های ملی پایه و همینطور شرایط تیم ملی جوانان پس از حذف از آسیا گفت: بطور کلی سیاست فدراسیون فوتبال در بخش فوتبال پایه برنامه ریزی و حمایت کامل از لحظه شروع اردو ها تا پایان کار آنها در مسابقات قهرمانی آسیا و جهان است.

وی ادامه داد: برای تیم ملی جوانان حدود 20ماه اردو و برنامه ریزی از لحظه شکل گیری تیم تا شرکت در مسابقات آسیایی میانمار انجام دادیم. طوری که حدود 42 اردوی تدارکاتی برای این تیم برگزار شد که برای انجام بیش از 30 بازی با تیم های خارجی و هشت اردوی برون مرزی بیش از 2میلیارد تومان برای یکسال گذشته آن هزینه کرده ایم. همچنین در 40 روز گذشته و پیش از اعزام به میانمار، تیم ملی جوانان در تورنمنت 4جانبه چین و اردوی کیش حضور داشت که در اردوی کیش هم 4 دیدار دوستانه با تیم های ملی قطر و عراق برگزار کرد.

نائب رییس اول فدراسیون در ادامه بیان کرد: تنها اردویی که موفق به برگزاری آن نشدیم اردوی آلمان بود که البته لازم است تاکید کنم که اردوی کیش با هزینه ای بالغ بر 300 میلیون تومان برای فدراسیون فوتبال جایگزین آن شد. اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم این آمارها نشان از تلاش ایده آل فدراسیون برای این تیم دارد و اینکه چرا نتیجه برخلاف توقع ما بدست آمد را باید کادرفنی تیم طی جلسه ای برایمان تشریح کند.

آیت الهی مشکل اصلی عدم نتیجه گیری تیم های پایه و بخصوص تیم ملی جوانان را اینگونه تشریح کرد: مسئله ای که از نظرم باعث ایجاد عدم نتیجه گیری در تیم ملی جوانان شد اردو و بازی های زیاد است چرا که بر اساس استانداردهای بین المللی حداکثر 50 بازی برای یک بازیکن جوان باید برگزار شود. وقتی در طول یکسال در مجموع بازی های بین المللی و مسابقاتی که این تیم در داخل ایران و با تیم های مختلف از جمله تیم های لیگ برتر برگزار کرد، بازیکن دچار فوتبال زدگی می شود. بر همین اساس باید در برنامه هایی که برای تیم های ملی نوجوانان و جوانان اجرا می کنیم بازبینی دقیقی داشته باشیم و شرایط را طوری جلو ببریم که بازیکنان در مسابقات اصلی کم انگیزه و به لحاظ بدنی دچار افت نشوند.

وی ادامه داد: هدفی که در حال حاضر داریم تغییر و تحول در برنامه ریزی و کادر فنی تیم های پایه و تقویت کمیته های جوانان و فنی و توسعه است. لازم می دانم بابت نتایجی که برخلاف تلاش های ما در تیم های پایه کسب شد از مردم فوتبال دوستمان عذرخواهی کنم و فراموش نکنیم که در کسب نتیجه با بدشانسی هم روبرو بودیم. تیم ملی نوجوانان علیرغم توانایی که داشت در ضربات پنالتی مغلوب تیم کره شمالی شد و همین تیم کره شمالی قهرمانی آسیا را بدست آورد. البته ما نباید تیم ها و بازیکنانمان را رها کنیم بلکه باید با برنامه ریزی مجدد از سرمایه سوزی جلوگیری و نقاط ضعف را اصلاح کنیم.

سرپرست کمیته فنی و توسعه فدراسیون درباره برنامه های این کمیته گفت: پس از عید غدیرخم نخستین جلسه کمیته فنی در رابطه با نتایج تیم های پایه را برگزار خواهیم کرد. البته تقویت اعضای کمیته فنی هم از دیگر برنامه هایمان است. چراکه از نظر من کمیته فنی مختص همه افراد صاحب نظر در فوتبال کشور است. به همین دلیل از طریق سایت فدراسیون فوتبال بطور رسمی اعلام می کنم هرکدام از کارشناسان دلسوز فوتبال که به دور از انتقادهای تخریبی و جنجال سازی رسانه ای، قصد کمک درخصوص برنامه ریزی برای تیم های پایه را دارند، می توانند از طریق کمیته فنی که روز سه شنبه با محوریت عملکرد تیم ملی امید برگزار می شود، نظرات و پیشنهادات خود را ارائه کنند و ما هم آمادگی بررسی و اعمال تغییرات در برنامه ها را داریم.

وی راهکار اصلی خروج از وضعیت فعلی فوتبال کشور در زمینه فوتبال پایه را اینطور توضیح داد: اینکه از فدراسیون فوتبال توقع استعدایابی و کارخانه بازیکن سازی وجود دارد باعث بروز چنین وضعیتی است. فدراسیون فوتبال زمان و هزینه زیادی صرف استعدادیابی و رشد بازیکنان می کند که این وظیفه اصلی باشگاه ها است. در حال حاضر 16باشگاه لیگ برتری داریم که به جز چند باشگاه محدود که در فوتبال پایه فعال هستند بقیه باشگاه ها از بازیکنانی که توسط فدراسیون به تیم های ملی ورود پیدا کرده اند استفاده می کنند. به همین دلیل تا زمانی که این فرایند برعکس نشود و باشگاه ها متولی اصلی بازیکن سازی نباشند نمی توانیم در فوتبال پایه قوی داشته باشیم.

وی ادامه داد: موضوع دیگری که بسیار حائز اهمیت است عدم ارتباط نزدیک با بازیکنان در زمان غیر از اردوها است بطوری که از رفت و آمد، وضعیت بدنی و میزان آماده سازی در زمان هایی که تیم های ملی پایه اردو ندارند اطلاع دقیقی وجود ندارد، در صورتی که اگر بازیکنان توسط باشگاه ها رشد کنند این ارتباط بین باشگاه و بازیکن بسیار نزدیک تر خواهد بود که در این صورت دیگر نیازی به برگزاری اردوهای زیاد توسط فدراسیون وجود نخواهد داشت و بحث آموزش هم آکادمیک و بدور از نتیجه گرایی می شود.

     
آی اسپورت
2014-10-13 10:50:40
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر