فهرست
گپ بلگه و هانتر/ مشکلاتِ بارسلونا: انریکه می رود؟
گپ بلگه و هانتر/ مشکلاتِ بارسلونا: انریکه می رود؟

گپ بلگه و هانتر/ مشکلاتِ بارسلونا: انریکه می رود؟

آی اسپورت – در اولین قسمت از برنامه مجله لالیگا در سال 2017، دو کارشناس قدیمی و محبوب اسکای به آنالیز جامعی از مشکلات بارسلونا می پردازند. با پوشش اختصاصی آی اسپورت، این گفتگو را بخوانید.

بلگه/ سلام به همگی سال نو مبارک. ویارئال-بارسلونا رو تماشا کردین؟ اگه نکردین باید برید ببینیش. و احتمالا شما هایی که بازیرو دیدید این احساس رو دارید که بارسلونا خیلی آماده نیست. توی حمله خیلی موثر نیستن، 11 مسابقه هست که نیمار گلی نزده. بیش از اندازه به مسی وابسته ان، بیش از اندازه به حریف موقعیت میدن. بازیارو هم کنترل نمی کنن. چه اتفاقی داره میفته؟ آیا این اولین نشانه های خستگیِ این پروژه اس؟ مطمئنا الان وقتشه به گراهام هانتر هم سال نو رو تبریک بگیم. از بارسلونا با ما هست. گراهام، آیا تو نشانه های از خستگی رو تو مربی، بازیکنا و پروژه میبینی؟

هانتر/ فکر کنم درسته گیوم. معمولا وقتی افت یه چیز بزرگ رو میبینی، به خاطر یه دلیل نیست بلکه به خاطر هزار تا زخمه. بدون هیچ شکی وقتی بهترین سیستم پاسکاری تاریخ فوتبال رو خراب می کنی، سیتمی که سر الکس فرگوسن در توصیفش گفته بود تا زمان مرگت پاسکاری می کنن، این قطعا دلیل اصلی هست که توام بهش اشاره کردی، اونا بازیارو کنترل نمی کنن. پس ایا واقعا یه تیم برنده با اعتماد به نفس زیاد حالا با مربی که برای سومین ساله اونجا هست به یه درجه از خستگی رسیده؟ فکر می کنم آره تا حدی درست می گی. ولی مطمئن نیستم که این پایان کار باشه.

 بلگه/ در هر صورت لوییز انریکه داره با ایده رفتنش این روزا بازی می کنه. هنوز لو نداده آخر فصل می خواد چی کار کنه. ولی یه حرفایی زده در مورد این که یه کم خسته اس و این شغل خیلی سخته. حرفاش رو احتمالا موقع کریسمس شنیدی. برداشتت چیه؟

هانتر/ اول از همه، البته انریکه با گواردیولا آدم متفاوتی هست، اما میشه گفت هر دو با فشار یکسانی کار می کنن. هر کسی تو اون شرایط زندگی کنه قطعا کمی خسته میشه. دوما می دونیم که وقتی تو باشگاهی مث لیورپول، میلان، نه اسپانیول! اما رئال و بارسلونا هستید، نیاز و فشاری که روت میاد، توجه و خلاقیتت رو می بلعه. و ممکنه باعث بشه اشتباهات بدی مرتکب بشی. فکر می کنم یه استراحت طبیعی داره از راه میرسه و انریکه فقط به خودش گوش نمی کنه، به گواردیولا هم نگاه می کنه که همیشه میگه پروژه های سه ساله. آیا قراره پروژه های سه ساله برای مربیان الیت در باشگاه های بزرگ و خسته کننده تبدیل به یه چیز عادی بشه؟ آیا قطعا انریکه پایان فصل بارسلونا رو ترک می کنه؟ آیا لازمه واقعا ترک کنه؟ خب نه. ولی فکر می کنم محتمله که این اتفاق بیفته گیوم ...

بلگه/ در حقیقت بعد از حدود دو سال که تو خیلی زیاد برنده شدی، تو به یه محرک جدید نیاز داری. واضحه که نیاز به سوالات جدید و جواب های متفاوت داری. اما چیزی که ما داریم میبینیم، بارسلونایی هست که قابل پیش بینی شده. تعویض ها همیشه یکسان هستن. اغلب مسی اونا رو نجات میده. این نکته ای هست که روش تاکید دارم، انگار تیم نیاز به چیز متفاوتی داره.

هانتر/ خب عاشق عبارتی که استفاده کردی هستم گیوم.  وقتی لوییز انریکه گفت دنبال کوتاه ترین راه ها برای رسوندن توپ به سه نفر جلو هست، هدفش غافلگیر کردن مدافعان حریف بود. خب حالا بهش نگاه کنیم، الان حریف می دونه دقیقا بارسلونا قراره چه شکلی بازی کنه.  می دونن کی و کجا بارسلونا رو پرس کنن. می دونن که بارسلونا در ترکیب اصلی راه حل های کمتری داره. و نیمکتشونم نیاز به زمان داره چون تابستون بازیکنای جدید خریدن و به نظرم اون خریدای جدید نیاز به زمان و صبر بیشتر دارن. پس خستگی عبارت عادلانه ایه. اما به نظرم میشه از قابل پیش بینی هم استفاده کرد. و برای قابل پیش بینی نبودن، شاید تیم نیاز به یه محرک جدید واقعا داشته باشه. این از نظر فوتبالی الان بحث اصلی در مورد تیم و لوییز انریکه هست.

بلگه/ برابر ویارئال نیمار رو دیدیم که موقعیت های خیلی زیادی داشت. و البته او خیلی در  جریان بازی درگیر می شد، توپ رو می خواست و در واقع گم نبود. اما وقتی به توپ ضربه می زد، متوجه می شدی خبری از اون آدم با اعتماد به نفس بالا نبود. یه بازیکن خجالتی رو می دیدی.  تا الان 11 مسابقه هست که گلی نزده. به نظرت این مشکل چجوری حل میشه؟

هانتر/ اولین چیزی که باید بگیم اینه. با وجود این که نیمار خیلی خودشو در جریان بازی درگیر می کنه، مقصر اصلی الان خودشه. چندین هفته هست که تصمیم های خوبی نمیگیره، توپ رو سریع پاس نمیده. وقتی باید پاس بده دریبل میزنه. به بازیکن اشتباهی پاس میده. بیشتر دنبال پاس دادن به مسی هست تا پاس دادن به بازیکن درست. الان خبری از اون نبوغی که قبلا ازش دیده بودیم نیست. علی رغم این که میگیم مسئولیت کلی رو دوش مربی هست، نیمار الان تو یه پروسه یادگیری و بالغ شدن هست و این پروسه داره زیادی کند پیش میره.

بلگه/ وقتی بارسلونا خوب بازی می کنه، چیزی که می بینید یه مسی هست که تعیین می کنه کجا بازی کنن و میبینیم که تاثیرگذاره. جلوی ویارئال مخصوصا نیمه دوم خیلی تاثیرگذار نبود. آره توپ رو زد به تیر و گل مساویو زد، این در نوع خودش تاثیرگذاریه، ولی ما عادت داریم چیز دیگه ای رو از مسی ببینیم، که او بازیو کنترل می کنه و به تیم در ارائه بازی شناور کمک می کنه. خیلی وقتا میبینیم مسی توسط سه چهار بازیکن احاطه شده. که این یعنی بارسلونا داره برای او بازی می کنه و این واسشون اوضاع رو بدتر می کنه. هنوزم زیادی به مسی وابسته ان، مگه نه؟

هانتر/ درسته و سیستم داره تاوان هافبک شدن مسیو میده. چون مسی یه هافبک خوب نیست. مثل یه هافبک تکل نمیزنه، مثل یه هافبک توپ رو بازیابی نمی کنه یا پوشش نمیده.  مسی نباید پست وینگر سمت راست رو ترک کنه. تو اون فصلی که سه گانه بردن، یه جورایی ذاتی شروع کرد به بازی در سمت راست. تیم حریف رو مجبور کرد متفاوت یارگیریش کنن. دفاع چپ حریف رو مجبور می کرد بیشتر دفاع کنه. الان هافبک متمایل به راست بارسلونا مجبوره بره وینگر راست جای مسی رو پر کنه و از سوارز و نیمار حمایت کنه. این حقیقت که مسی در جمع سه نفر جلو غایبه، ممکنه لحظاتی خیره کننده خلق کنه، ولی باهات موافقم که این باعث شده سیستم تضعیف بشه. برای همین سوارز حالا کمتر به چشم میاد. حالا نیمار رو میبینی که میگه منم میرم همون کارو انجام میدم. بخشی از مرگ سیستم به خاطر اینه که مسی اجازه داره هر جا دوست داره بازی کنه. بعضی اوقات خیره کننده اس، ولی اونقدری که قبلا موثر بود الان نیست، به هیچ عنوان.

 بلگه/ هر روز گلایه های بیشتری در مورد داورا می شنویم، هم از سمت رسانه ها، هم جرارد پیکه، اما این حرف ها وقتی بازیو خوب برده باشی، اگه خوب بازی کنی دیگه هوشمندانه نیستن، اون موقع داور فراموش میشه. این همون چیزیه که لوییز انریکه هم بهش اشاره کرده. اما الان جرارد پیکه رو داریم که این نسخه از وقایع رو داره رهبری می کنه. و میگه داور تاثیر خیلی حیاتی روی نتیجه داشت. آیا موافقی با حرف پیکه؟ آیا واقعا داور روی اتفاقاتی که در بارسلونا میفته تقصیر داشته؟

هانتر/ این سناریو نه فقط ماه ها و حتی سال ها، بلکه نسل هاست داره مطرح میشه. هر موقع بین رئال و بارسا یه تیم داره میبازه، حرف از توطئه زده میشه. و در نهایت این مردم رو مسموم می کنه. این حقیقت هست که در دو بازی اخیر بارسلونا، داورا حداقل دو اشتباه حیاتی خیلی بد کردن، بازی قبلی پنالتی نیمار و این بازی هم پنالتی واضحی که برونو انجام داد. درسته که این تصمیمات خیلی بد بودن. اما تو همین بازی دیشب که خیلی هم ازش لذت بردیم، داور مثلا تو خوردن توپ به تیر که مقصر نبود. غیر از یه سری هند که تو هر دو طرف اتفاق افتاد، داور خوب کار کرد. پس نه، من فکر نمی کنم داور مقصره مشکلات فعلی بارسلونا هست. و فکر نمی کنم هیچ بلوغی تو مطرح کردن تئوری توطئه باشه یا اینارو به تباس ربط بدن. اینا درست نیست.

بلگه/ اینارو با ادعاهای روزنامه های کاتالونیایی قاطی کنید که ادعا کرده بودن در بازی رئال – سویا داور چند تصمیم به نفع رئال گرفت و این داستانیه که به نوعی همه رو تحریک می کنه.  خلاصه، برای این که این قسمت رو تموم کنیم، تا الان گفتیم شاید انریکه داره به پایان دورانش در بارسلونا نزدیک میشه. مطمئن نیستیم اما حداقل از نظر من پروژه داره از هم می پاشه. و نمیدونم چطوری میشه پویایی این پروژه رو تغییر داد. با در نظر گرفتن این که بارسلونا منتظر تصمیم انریکه هست، اگه بخوایم در مورد جانشینان احتمالی حرف بزنیم، نظرت در مورد این اسم های احتمالی چی هست ... خورخه سمپائولی .... مائوریسیو پوچتینو ... ارنستو والورده.

هانتر/ مث یه رژه زیبایی هست. هر دو مون می دونیم چند بار هم قبلا سعی کردن والورده رو بیارن، و اعتبارشم داره هی بالاتر میره.  نه فقط به خاطر سبک بازی بیلبائو، بلکه تیمش هم در داخل و هم در بازی های بین المللی به یه تیم رقابت کننده تبدیل شده. قضیه پوچتینو هم کاملا قابل درکه. منتها هر دومون می دونیم که پوچتینو خیلی تعهد زیادی به پروژه تاتنهام داره، نه فقط به الانش بلکه به آیندش. واقعا بهش باور داره. اگه بارسلونا بهش پیشنهاد بده قبول می کنه؟ خیلی مطمئن نیستم. گزینه ای که بیشتر از همه به من چشمک میزنه سمپائولی هست، مخصوصا با دستیارش خوانما لیو. این فصل از سویا پرسیدم که آیا به پیشنهاد احتمالی بارسلونا برای سمپائولی فکر کردین و اونا گفتن که در موردش صحبت کردن. و بالاتر از همه، میدونم توام این مساله رو قبول داری که، اگه ماه آوریل بیاد و بارسلونا هنوز در مورد آینده اش ندونه، اون موقع واقعا خیلی دیر هست!

بلگه/  باهات موافقم گراهام، خیلی ازت ممنونم. راستی مطلب ما در مورد سمپائولی هم از دست ندید، در این مورد صحبت کردیم که چرا گزینه پرفکتی برای بارسلونا هست. (لینک ترجمه در مطالب مرتبط)  

 

مطلب مرتبط
چرا سمپائولی برای سبک بارسلونا مناسب است؟

چرا سمپائولی برای سبک بارسلونا مناسب است؟

آی اسپورت
2017-01-09 19:45:00

 

۵ ۱  
آی اسپورت
2017-01-10 21:30:00
نظر دهید

۱ نظر
اردوان
چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵، ۱۴:۵۸
کاملا موافقم،سمپائولی تنها و تنها گزینه مناسب برای زنده کردن دوباره سبک بارسا است چیزی که با انریکه در حال از دست رفتنه،امیدوارم بارتومئو و فرناندز حماقت نکنن و به جای والورده یا تمدید انریکه برن سراغ سمپائولی


۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر