فهرست
گل محمدی: از فوتبال دولتی انتظاری جز شکست نمی رفت/ کریمی با مربیان بزرگی کار کرده و می تواند مفید باشد
گل محمدی: از فوتبال دولتی انتظاری جز شکست نمی رفت/ کریمی با مربیان بزرگی کار کرده و می تواند مفید باشد

گل محمدی: از فوتبال دولتی انتظاری جز شکست نمی رفت/ کریمی با مربیان بزرگی کار کرده و می تواند مفید باشد

آی اسپورت- ملی‌پوش اسبق فوتبال ایران معتقد است که ناکامی تیم‌های نوجوانان، جوانان و امید در چند ماه اخیر شروع شکست‌های فوتبال ایران است و اگر کاری صورت نگیرد باید منتظر شکست‌های بعدی بود.یحیی گل‌محمدی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره علل ناکامی تیم‌های ملی پایه فوتبال ایران در چند ماه اخیر اظهارنظر کرد.

چرا تیم های ملی فوتبال ایران در همه سطوح ناکام شدند؟

آنقدر در این باره حرف زده شده که همه می‌دانند مشکل چیست و اشکال کجاست. صحبت کردن درباره این مساله دردی را دوا نمی‌کند. شناخت مشکلات و ایرادهای ساختار فوتبال ایران سخت نیست ولی کسی برای حل آنها اقدام عملی نمی‌کند.دلیل موفق نبودن تیم‌های پایه ما کاملا مشخص است. ما در این زمینه هیچ کاری نمی‌کنیم. زیرساخت‌های لازم برای کشف و پرورش استعدادها وجود ندارد. باشگاه‌های بزرگ زمین تمرین ندارند، چه برسد به تیم‌های پایه. یک تیم بزرگسال حداقل باید دو زمین تمرین داشته باشد و تیم‌های نوجوانان و جوانان هم زمین خود را داشته باشند ولی باشگاه‌های ما از داشتن یک زمین هم عاجزند.

اما فوتبال پایه در ایران در مقطعی به موفقیت رسید

نوع برگزاری مسابقات پایه اسف‌بار است و برنامه‌ریزی خوبی در جهت رشد آنها نداریم. با فوتبال دولتی و نتیجه‌گرایی که داریم جز این شکست‌ها هیچ انتظار دیگری نمی‌رفت. موفقیت‌های گذشته هم مقطعی بوده و خبر بد این است که حال و روز آینده فوتبال ما از این هم بدتر می‌شود و حتی تیم بزرگسالان ما به مشکل برمی‌خورد. کشورهای درجه سه و چهار آسیا برنامه‌ریزی‌های خوبی در فوتبال کرده‌ و سرمایه زیادی در آن خرج کنند. آنها از مربیان متخصص استفاده می‌کنند و این طور به راحتی ما را از رقابت‌ها حذف می‌کنند. اگر این روند ادامه داشته باشد، نتیجه‌ای جز سقوط برای ما نخواهد داشت.

استعدادیابی در فوتبال ایران در چه سطحی دنبال می شود؟

اصلا کاری صورت نگرفته که در نتیجه‌اش استعدادی کشف شود. در تهران که وضع نسبت به شهرستان‌ها بهتر است، کلی مشکل داریم چه برسد به شهرستان‌ها‌. مشخص است که به جوان‌ها فرصت رشد داده نمی‌شود. به جوان‌ها اعتماد نمی‌شود و آنها را روی نیمکت می‌نشانند. نگاه آنها به خود تحقیرآمیز است. چون مدام پشت خط هستند، اعتماد به نفس کافی را پیدا نمی‌کنند. نبود زیر ساخت‌ها به فوتبال ایران صدمه زده است و این تازه شروع شکست‌های ماست. باید منتظر شکست‌های بعدی باشیم.

آیا تیم ملی در جام ملت ها نیز به سرنوشت پایه ها می رسد؟

 شرایط این تیم خوب است و با توجه به این که در چند سال اخیر با حضور کارلوس کی‌روش کارهای خوبی در تیم ملی انجام شده، می‌توانیم نتیجه‌ خوبی در آسیا بگیریم. حرف من درباره ناکامی‌های بعدی مربوط به آینده است.

راهکار خروج از این بحران چیست؟

 اگر به جوان‌ها اعتماد کنیم جواب خوبی می‌گیریم. امروز سه بازیکن از نفت تهران در تیم ملی هستند که زمانی فرصت بازی نداشتند. ما به آنها اعتماد کردیم و آنها هم خودشان را نشان دادند. متاسفانه فوتبال ایران نتیجه‌گرا شده و کمتر مربی یا مدیری به خود جرات می‌دهد که از جوان‌ها استفاده کند.

در خصوص حضور علی کریمی روی نیمکت تیم ملی چه نظری دارید؟

 علی اسم و شخصیت بزرگی دارد و می‌تواند برای جوان‌ترهای تیم ملی الگوی خوبی باشد. حضور او در تیم ملی به بازیکنان انگیزه می‌دهد. من حضور او را مثبت می‌دانم و امیدوارم که بتواند تجربیات خود را از حضور در تیم‌های بزرگ به بازیکنان ایرانی انتقال دهد. مربیگری شغل سختی است ولی کریمی با مربیان بزرگی کار کرده و امیدوارم در تیم ملی موفق باشد.

     
آی اسپورت
2014-10-15 12:49:15
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر