فهرست
رئیس دادگاه CAS هم پرسپولیسی است؟
رئیس دادگاه CAS هم پرسپولیسی است؟

رئیس دادگاه CAS هم پرسپولیسی است؟

آی اسپورت - پس از حدود یکسال، دادگاه CAS رای دیدار سوپرجام فصل پیش را داد و پرسپولیس را به عنوان قهرمان معرفی کرد.  پس از پایان لیگ هفدهم و قهرمانی پرسپولیس در لیگ و استقلال در جام حدفی، قرار بود این دو تیم در سوپرجام به مصاف یکدیگر بروند اما آبی های تهرانی به دلیل حضور در اردوی ترکیه حاضر به حضور در این بازی نشدند و سازمان لیگ پرسپولیس را قهرمان سوپرجام اعلام کرد. پس از این اتفاق استقلالی ها که مدعی بودند، زمان بازی باید تغییر می کرد، به دادگاه CAS شکایت کردند تا بتوانند رای صادر شده را بشکنند.

در همان روزهایی که رای اعلام شده بود، بسیاری از کارشناسان قضایی و وکلای ورزشی نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند و رای صادره را درست اعلام کردند اما استقلالی ها زیربار نرفتند و رای شان را در CAS به اجرا گداشتند تا پس از یک سال این دادگاه بین المللی رای به پیروزی پرسپولیس بدهد و رسما شکست استقلال را هم در دربی سوپرجام و هم در دادگاه اعلام کند.

علاوه بر معطلی یکساله که شکایت آبی ها فوتبال ایران را منتظر رای گداشت، هزینه مالی زیادی برای استقلال داشت. امیرحسین فتحی مدیرعامل استقلال در مصاحبه خود که با سایت باشگاه داشت گفته: صدور رای اولیه کمیته انضباطی در دوره مدیرعاملی من نبود. به محض اینکه در استقلال مسئولیت گرفتم، اعتراض خود را به کمیته استیناف ارائه دادم و دفاعیات مستدل و مفصلی را آنجا ارائه کردیم. متاسفانه علی رغم نظر ما، آنچه ما فکر می‌کردیم به عدالت و انصاف نزدیک باشد، کمیته استیناف رای کمیته انضباطی را تایید کرد. بعد از این اتفاق، ما در دادگاه حکمیت ورزش طرح دعوی کردیم.

استقلالی ها در این سالها مدعی بودند که وزارت ورزش به سمت تیم دیگری غش کرده و رای کمیته انضباطی واستیناف به دلیل فشارهای بالا بوده اما سوالی که پیش می آید این است که آیا رئیس دادگاه CAS هم پرسپولیسی است؟

کاش مدیران ما به جای متهم کردن دیگران کمی به مشاوره های وکلا و حقوقدان های داخلی گوش کنند تا بیشتر از این هزینه روی دست بیت المال نگدارند. مخصوصا در موراد اینچنینی که نتیجه پرونده از قبل مشخص است و همه می دانند که چه حکمی صادر خواهد شد.

البته از این زاویه هم می توان به ماجرا نگاه کرد که وقتی چنین اتفاقی رخ می دهد، مدیران برای فرار از فشار افکار عمومی ترجیح می دهند خود را حق به جانب نشان بدهند و با طرح یک شکایت در دادگاه های ورزشی، برای خود زمان بخرند تا فشار هواداران کم شود. حالا هم در مورد باشگاه استقلال همین اتفاق رخ داده و ماجرای سوپرجام آن قدر مشمول گذر زمان شده که هواداران آن حساسیت گذشته را نسبت به این مسابقه ندارند.

 

خبرآنلاین

۲۰ ۶  
آی اسپورت
2019-10-08 16:15:00
نظر دهید

۶ نظر
Redarmys
سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸، ۱۷:۳۵
روزنامه گل- سرانجام دادگاه عالی ورزش رضایت داد و طی یک حکم 30 صفحه‌ای، نتیجه شکایت باشگاه استقلال در مورد بازی سوپرجام فصل گذشته را اعلام کرد. در آن زمان استقلال به عنوان قهرمان جام حذفی باید با پرسپولیس که فاتح لیگ شده بود بازی می‌کرد، اما با وجود اعلام برنامه قبلی، آبی‌ها همان مقطع در ترکیه اردو زدند و به ایران نیامدند. در نتیجه کمیته انضباطی هم پرسپولیس را سه بر صفر برنده اعلام کرد، اما در شرایطی که به نظر می‌رسید رای به درستی صادر شده باشد، مدیران باشگاه استقلال و مخصوصا زوج امیرحسین فتحی و علی خطیر به دادگاه عالی ورزش شکایت کردند و مرتبا به هواداران وعده دادند سوپرجام را بر خواهند گرداند. با وجود این حکم دادگاه عالی ورزش که با کلی بررسی و مداقه صادر شد، آب پاکی را روی دست استقلالی‌ها ریخت و مطابق انتظار، پرسپولیس را برنده قانونی سوپرجام اعلام کرد. حالا ما مانده‌ایم و با کلکسیونی از اظهارنظرهای معاون مستعفی استقلال که در آرشیو رسانه‌ها موجود است و تماما از پیروزی قطعی استقلال در این پرونده حکایت دارد.

رویافروشی‌های خطیر

علی خطیر بارها و بارها در طول دوره معاونتش به قطعیت در مورد پیروزی استقلال در سوپرجام سخن گفت که فقط یک مورد از آن مربوط به تاریخ 24 آبان 97 می‌شود. خطیر بعد از اهدای کاپ سوپرجام به پرسپولیس گفته بود: «سازمان لیگ در اهدای کاپ قهرمانی سوپرجام بسیار عجله داشت و به نظر می‌رسد آنها یک جام به پرسپولیس بدهکار بودند. این یک بی‌تدبیری از سوی سازمان لیگ بود. مطمئن باشید بعد از اعلام حکم دادگاه عالی ورزش، پرسپولیسی‌ها جام را پس خواهند داد.» اما دیدید که ندادند.

هزینه دادرسی

به جرات می‌توان گفت کمترین هزینه در این پرونده، مربوط به هزینه دادرسی بوده است، اما همین هم یک نکته جالب دارد. خطیر، معاون پیشین استقلال در تاریخ 7 آبان 97 در این مورد گفته بود: « برای بررسی این درخواست 22 هزار فرانک فاکتور برای ما از سوی CAS فرستاده شده است. واقعیت این است که اگر سازمان لیگ، فدراسیون یا باشگاه پرسپولیس محکوم شوند در پایان این مبلغ را آنها باید پرداخت کنند اما ما پیشنهاد دادیم که بیایند این مبلغ را به 4 قسمت 5 هزار تایی تقسیم کنیم اما آنها قبول نکردند.» توجه کردید؟ یعنی استقلالی‌ها از پرسپولیس خواسته بودند بخشی از هزینه شکایت از خود این تیم را تقبل کنند، اما قبول نکردند نامردها!

ماجرای سفر لاکچری به سوییس

از قرار معلوم غیر از هزینه دادرسی، تامین مخارج مربوط به سفر استقلالی‌ها، پرسپولیسی‌ها و نمایندگان فدراسیون به سوییس هم بر عهده باشگاه استقلال بود. علی خطیر در تاریخ 6 دی 97 در این مورد گفته بود: «باشگاه استقلال با توجه به مشکلات اخذ ویزا و هزینه‌های سفر به سوییس، طی نامه‌ای به دادگاه CAS، خواستار برگزاری این جلسه در دفتر CAS در ابوظبی امارات شده است، اما فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ هر دو خواستار برگزاری این جلسه در لوزان سوئیس شده‌اند. ظاهرا دوستان دنبال سفر لاکچری به سوییس هستند. مطمئن باشید باشگاه استقلال از پس هزینه مسافرت به سوییس برمی‌آید، اما شما باید به افکار عمومی پاسخ بدهید که هدف‌تان چه چیزی بوده است.» همچنین حمیدرضا گرشاسبی، مدیرعامل پیشین پرسپولیس هم از شکایت استقلال به دادگاه عالی ورزش به عنوان «تور مفتی سوییس» یاد کرده بود!

هم پول رفت، هم آبرو

با این تفاسیر تخمین زدن هزینه هنگفتی که استقلال بابت این پرونده صرف کرد کار سختی است؛‌ آن هم در حالی که این باشگاه مثلا مامه تیام را به خاطر ناتوانی در تامین پیش‌پرداخت از دست داد. حالا اما هم پول رفته و هم استقلالی‌ها بعد از اعلام حکم، حسابی در فضای مجازی سوژه شده‌اند. آنها که دایما رقیب سنتی را به برخورداری از حمایت‌های جانبی متهم می‌کردند، حالا با این پرسش طعنه‌آمیز مواجه‌اند که آیا دادگاه عالی ورزش هم پرسپولیسی است؟
پدر خربین
سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸، ۱۷:۴۲
اکثریت اهالی کیسه فاقد درک و فهم لازم برای تجزیه و تحلیل شرایط هستند و برای همین در طول تاریخ هرکس رسیده از راه از این جماعت سواری گرفته و به ریششون خندیده و رفته:))))

شما از فتح الله زاده و قلعه نوعی و مظلومی و فروزان و شفر و مجیدی بگیر تا ووریا غفوری و فتحی و خطیر و توفیق اجباری همه تا خ ا ی ه فروکردن و حظ بردن و بعد آبشو پاشیدن روشون و رفتن:))؟
خربین
سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸، ۱۸:۲۴
لنگی شات آپ . برو بشین سر جام
۱ ۱
پدر خربین
چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، ۰۵:۱۲
شل کن پسرم که سالهاست درد داره باسان جرررررررررخوردت:)))))
۸
.
سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸، ۱۹:۲۷
شاید باور نکنید ولی کیسه کشا این عقیده رو دارن!!!
Redarmys
سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸، ۱۹:۴۶
جمله آخر سایت در خدمت کیسه ها:

حالا هم در مورد باشگاه استقلال همین اتفاق رخ داده و ماجرای سوپرجام آن قدر مشمول گذر زمان شده که هواداران آن حساسیت گذشته را نسبت به این مسابقه ندارند.
خبرآنلاین

وقتی تا دسته فرورفته در ماتحتت ولی نمیخوای قبول کنی:))))
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر