فهرست

گواردیولا: از تیکی‌تاکا بیزارم

آی اسپورت- سبک پاسکاری بارسلونا در زمان هدایت گواردیولا به این تیم در فتح سه قهرمانی لالیگا و دو قهرمانی لیگ قهرمانان کمک کرد. در دوران حضور پپ در بارسلونا، سبک بازی مبتنی بر حفظ توپ که در ابتدا یوهان کرویف آن را پایه‌گذاری کرده بود در این باشگاه بسیار ثمربخش واقع شد. اما او که حالا در بایرن مونیخ حضور دارد، در کتابی به قلم مارتی پرارنائو روزنامه‌نگار فاش کرده که از ایده‌ی حفظ توپ خالی، بدون حرکت رو به جلو متنفر بوده است.

 

این کتاب فصل اول حضور او در جمع غول‌های بوندس‌لیگا را شرح می‌دهد و در آن از قول این مربی 43 ساله نقل شده که پس از یک پیروزی خفیف در برابر نورمبرگ خطاب به بازیکنان گفته است: «من از این پاسکاری صرف بیزار ام، همین تیکی‌تاکا. این خیلی مزخرف است و هیچ هدفی ندارد. شما باید توپ را با یک قصد واضح و مشخص پاس بدهید، با این هدف که آن را به دروازه‌ی حریف برسانید. اما این پاسکاری به صرف پاسکاری است. باید به درون DNA خودتان نقب بزنید. من از تیکی‌تاکا متنفر ام. تیکی‌تاکا یعنی پاس دادن توپ، فقط به صرف پاس دادن، بدون هیچ هدف مشخصی. این بی‌ارزش است.»

 

«بارسا تیکی‌تاکا نمی‌زد. این‌ها همه‌اش جعلیات است. یک کلمه‌اش را هم باور نکنید. در همه‌ی ورزش‌های تیمی راز کار این است که یک طرف زمین را شلوغ کنید تا تیم حریف مجبور شود دفاع خود را به آن سمت متمایل کند تا بتواند جلوی شما را بگیرد. شما یک طرف را شلوغ می‌کنید و آن‌ها را به سمت خود می‌کشید تا سمت دیگر را ضعیف رها کنند.  و وقتی این کار را کردیم، از سمت دیگر حمله می‌کنیم و گل می‌زنیم. به این خاطر است که شما باید توپ را پاس بدهید، اما مشروط بر این که قصد مشخصی از آن داشته باشید. پس یک طرف را شلوغ می‌کنید، حریف را به سمت خودتان می‌کشید و بعد با یک هوک مخالف به او ضربه می‌زنید. بازی ما باید این‌طوری باشد. کاری با تیکی‌تاکا نداریم.»

     
آی اسپورت
2014-10-16 17:34:49
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر